North Road CC Circuit Races

Closed Circuit , Ilford – Monday, 30 May 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

385616

Start Date:

Mon, 30th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Series:

Eastern Road Race League

Entry close date

Sun, 22nd May 2016

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Clark Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Valdes Islington Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Barningham ViCiOUS VELO Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jose Trejos VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Peter Blencowe Cambridge CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jobe Usher North Road CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Soeren Hansen Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Meti Gashi Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Michael Atkinson North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jamie Anderson North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Weekes London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Timothy Holmes Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Hugo Evans North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Darren Lyons Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  David Farrow Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Southern Wellingborough Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jess Harding Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Tim Mason Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Lee Messenger San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Charlie Bratt St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Paul Cundy PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Ben Keeley VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  David Warwick Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Neil Daniels Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Andy Digby Addiktion Cycles Ltd Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Thomas Burnett VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Tim Jones Penge Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Adrian Binns Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Tom Cassidy Repack Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Toby Collis CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Ian Clay North Road CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Robin Hawes Plomesgate CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Robert Abbey Hemel Hempstead CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Armstrong Welwyn Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Malcolm Borg West Suffolk Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Hanks West Suffolk Wheelers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Heptonstall North Road CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Louis Julian Gt Yarmouth CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Morris CC London Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Karl Proctor West Suffolk Wheelers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Scholtes Dulwich Paragon CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ralph Stokeld Carnac-Planet X Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Harper Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joseph Sutton PMR Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexandar Richardson Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joshua Outram Richardsons-Trek RT Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Local TAAP Cervelo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Joel Lewis Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Thomas Power Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Craig Nicholls API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Jacob Nicholson TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jerzy Kuzminski London Bicycle Workshop CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Morris Bacon Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ben Foames TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  James Jobber Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  James Jenkins Southend Wheelers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Joshua Green Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Lewis Atkins Kent Velo Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Paul Saunders API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Charlie Bratt St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Tom Fitzpatrick Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Joshua Lawless PMR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Jack Cutsforth Squadra RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Phillip Belshaw TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Mark Barningham ViCiOUS VELO Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Adam Barrett CC London Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Beasley East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dante Carpenter Richardsons-Trek RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rhys Clegg PMR Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Pete Dyson East London Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Patrick Manning Strada 2020 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Grant Martin Feather Cycles Racing Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Oliver Reeves 4T+ Cyclopark Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Dean Shannon Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ryan Visser TAAP Cervelo Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clemence Copie Les Filles Racing Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alicia Speake CC London Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elizabeth Hughes CC London Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Corinne Price Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kimberley Preston Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Vivienne Tomlin CC London Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Francesca Cutts CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Isabella Torrie Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Evie Lane Certini Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Rebecca Maynard Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mareike Suesse CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entry available on the day. No Preference will be given to ERRL members in either event.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 10:00 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£16.00)
Mon 30/05/16 – 10:00

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 11:15 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Mon 30/05/16 – 11:15
National B, Band 3
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 11:16 Women Only Band 4 --- 01 hr / plus 3 laps
Entry: On Day: (£16.00)
Mon 30/05/16 – 11:16
Women Only, Band 4
01 hr / plus 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

385616

Start Date:

Mon, 30th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Series:

Eastern Road Race League

Entry close date

Sun, 22nd May 2016

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Stephen Clark Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Valdes Islington Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Barningham ViCiOUS VELO Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jose Trejos VC Londres Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Peter Blencowe Cambridge CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jobe Usher North Road CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Soeren Hansen Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Meti Gashi Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Michael Atkinson North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Jamie Anderson North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Weekes London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Timothy Holmes Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Hugo Evans North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Darren Lyons Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  David Farrow Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Southern Wellingborough Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jess Harding Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Tim Mason Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Lee Messenger San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Charlie Bratt St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Paul Cundy PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Ben Keeley VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  David Warwick Orwell Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Neil Daniels Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Andy Digby Addiktion Cycles Ltd Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Thomas Burnett VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Tim Jones Penge Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Adrian Binns Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Tom Cassidy Repack Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Toby Collis CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Ian Clay North Road CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Robin Hawes Plomesgate CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Robert Abbey Hemel Hempstead CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Armstrong Welwyn Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Malcolm Borg West Suffolk Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Hanks West Suffolk Wheelers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Heptonstall North Road CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Louis Julian Gt Yarmouth CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Morris CC London Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Karl Proctor West Suffolk Wheelers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Scholtes Dulwich Paragon CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ralph Stokeld Carnac-Planet X Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Harper Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joseph Sutton PMR Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexandar Richardson Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joshua Outram Richardsons-Trek RT Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Kieran Brady Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Clem Berrill Cycling Club Hackney Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Local TAAP Cervelo Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Joel Lewis Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Luke Hattersley Richardsons-Trek RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Thomas Power Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Craig Nicholls API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Jacob Nicholson TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Andrew Critchlow WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jerzy Kuzminski London Bicycle Workshop CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Morris Bacon Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ben Foames TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  James Jobber Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  James Jenkins Southend Wheelers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Joshua Green Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Lewis Atkins Kent Velo Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Paul Saunders API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Charlie Bratt St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Tom Fitzpatrick Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Joshua Lawless PMR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Jack Cutsforth Squadra RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Phillip Belshaw TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Mark Barningham ViCiOUS VELO Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Adam Barrett CC London Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Beasley East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dante Carpenter Richardsons-Trek RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rhys Clegg PMR Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Pete Dyson East London Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Fabian Horrocks Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Patrick Manning Strada 2020 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Grant Martin Feather Cycles Racing Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Oliver Reeves 4T+ Cyclopark Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Dean Shannon Richardsons-Trek RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ryan Visser TAAP Cervelo Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Clemence Copie Les Filles Racing Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alicia Speake CC London Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Elizabeth Hughes CC London Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Corinne Price Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rebecca Johnson Fast Test Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kimberley Preston Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jennifer Allum PMR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Vivienne Tomlin CC London Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Francesca Cutts CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Isabella Torrie Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Evie Lane Certini Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Rebecca Maynard Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mareike Suesse CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entry available on the day. No Preference will be given to ERRL members in either event.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 10:00 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£16.00)
Mon 30/05/16 – 10:00

3/4

Regional B, Band 5
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 11:15 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Mon 30/05/16 – 11:15
National B, Band 3
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 11:16 Women Only Band 4 --- 01 hr / plus 3 laps
Entry: On Day: (£16.00)
Mon 30/05/16 – 11:16
Women Only, Band 4
01 hr / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk