Herne Hill Track League 3

Track League , London – Wednesday, 05 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

434/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 5th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Results

Confirmed Results

Race 1 - Youth U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 1 - Youth U12 Scratch - Results
1.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Race 2 - Youth Over 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - Youth Over 12 Scratch - Results
1.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Noah Phillips Manchester BMX Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Tristan Lambert VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  George Jary VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 3 - Youth U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - Youth U12 Points - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 4 - Youth Over 12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - Youth Over 12 Points - Results
1.  Arben Zilci Unknown A 0

1. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tristan Lambert VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Noah Phillips VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Jary VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Race 5 - Senior A + B Warm Up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 5 - Senior A + B Warm Up Race - Results
1.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 6 - Youth U12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 6 - Youth U12 Handicap Sprint - Results
1.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 7 - Youth Over 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 7 - Youth Over 12 Handicap Sprint - Results
1.  Tristan Lambert Glasgow Cycle Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Noah Phillips Royal Albert CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 1 - Results
1.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 2 - Results
1.  Scarlett Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andy O'Regan Unknown 0

2. Andy O'Regan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Race 9 - Youth U12 Human Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 - Youth U12 Human Derny - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 10 - Youth Over 12 Human Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 10 - Youth Over 12 Human Derny - Results
1.  Tristan Lambert Runcorn Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Arben Zilci Unknown A 0

2. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  George Jary VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Noah Phillips VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 11 - Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 11 - Senior B Devil - Results
1.  Charlie Hope Unknown 3rd 0

1. Charlie Hope -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Corrine Hall MBE Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Tom Phillips Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 12 - Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 12 - Senior A Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Simon Warren Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Race 13 - Senior B 3 lap Dash (Odd Numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 13 - Senior B 3 lap Dash (Odd Numbers) - Results
1.  Charlie Hope Unknown 3rd 0

1. Charlie Hope -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tony Allen VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Corrine Hall MBE Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Crispin Jones Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Andrew Powers Rollapaluza CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Race 14 - Senior B 3 lap Dash (Even Numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 14 - Senior B 3 lap Dash (Even Numbers) - Results
1.  Tom Phillips Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Thomas Collier Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Toby Blackman VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 15 - Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 15 - Senior A 3 lap Dash - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 17 - Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 17 - Senior B Points - Results
1.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Tony Allen VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Ian Wallace-Brown Unknown 0

4. Ian Wallace-Brown -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 18 - Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 18 - Senior A Points - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Simon Warren Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Thomson Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Race 19 - Senior A + B Handicap Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 19 - Senior A + B Handicap Sprint Final - Results
1.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Scarlett Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Andy O'Regan Unknown 0

4. Andy O'Regan -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 20 - Senior A + B 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 20 - Senior A + B 15 lap Scratch - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Reports

Herne Hill Track League Wk 3

Posted 11/05/2010 - British Cycling

Ding ding! Round three and a dark evening loomed over Herne Hill for week 3

View Full Report

About the Event

Info for Riders

League registration fee is £10 for Seniors and £5 for Juniors. No charge for U16s

The Races

Race 1 - Youth U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:30 Regional C None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 05/05/10 – 18:30
Regional C, None
Race 2 - Youth Over 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:31 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:31
Race 3 - Youth U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:32 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:32
Regional C, None
Race 4 - Youth Over 12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:33 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:33
Race 5 - Senior A + B Warm Up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:34 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:34
Race 6 - Youth U12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:35 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:35
Race 7 - Youth Over 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:36 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:36
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:37 Regional C None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 05/05/10 – 18:37
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:38 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:38
Race 9 - Youth U12 Human Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:39 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:39
Race 10 - Youth Over 12 Human Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:40 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:40
Race 11 - Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:41 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:41
Regional C, None
Race 12 - Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:42 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:42
Regional C, None
Race 13 - Senior B 3 lap Dash (Odd Numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:43 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:43
Race 14 - Senior B 3 lap Dash (Even Numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:44 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:44
Race 15 - Senior A 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:45 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:45
Race 17 - Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:46 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:46
Regional C, None
Race 18 - Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:47 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:47
Regional C, None
Race 19 - Senior A + B Handicap Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:48 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:48
Race 20 - Senior A + B 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:49 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

434/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 5th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Results

Confirmed Results

Race 1 - Youth U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 1 - Youth U12 Scratch - Results
1.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Race 2 - Youth Over 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - Youth Over 12 Scratch - Results
1.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Noah Phillips Manchester BMX Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Tristan Lambert VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  George Jary VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 3 - Youth U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - Youth U12 Points - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 4 - Youth Over 12 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - Youth Over 12 Points - Results
1.  Arben Zilci Unknown A 0

1. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Tristan Lambert VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Noah Phillips VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  George Jary VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Race 5 - Senior A + B Warm Up Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 5 - Senior A + B Warm Up Race - Results
1.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 6 - Youth U12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 6 - Youth U12 Handicap Sprint - Results
1.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 7 - Youth Over 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 7 - Youth Over 12 Handicap Sprint - Results
1.  Tristan Lambert Glasgow Cycle Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Noah Phillips Royal Albert CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 1 - Results
1.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 2 - Results
1.  Scarlett Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andy O'Regan Unknown 0

2. Andy O'Regan -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Race 9 - Youth U12 Human Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 - Youth U12 Human Derny - Results
1.  Fred Wright VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Max Bergin VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rachel Jary VC Londres Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Isaac Brown VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 10 - Youth Over 12 Human Derny

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 10 - Youth Over 12 Human Derny - Results
1.  Tristan Lambert Runcorn Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Arben Zilci Unknown A 0

2. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  George Jary VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Noah Phillips VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Abigail Van Twisk VC Londres Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Eleanor Holden VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 11 - Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 11 - Senior B Devil - Results
1.  Charlie Hope Unknown 3rd 0

1. Charlie Hope -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Corrine Hall MBE Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Tom Phillips Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Race 12 - Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 12 - Senior A Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Simon Warren Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Race 13 - Senior B 3 lap Dash (Odd Numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 13 - Senior B 3 lap Dash (Odd Numbers) - Results
1.  Charlie Hope Unknown 3rd 0

1. Charlie Hope -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Tony Allen VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Butler Sydenham Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Corrine Hall MBE Team Corridori Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Crispin Jones Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Andrew Powers Rollapaluza CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Race 14 - Senior B 3 lap Dash (Even Numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 14 - Senior B 3 lap Dash (Even Numbers) - Results
1.  Tom Phillips Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Thomas Collier Rollapaluza CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Toby Blackman VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 15 - Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 15 - Senior A 3 lap Dash - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 17 - Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 17 - Senior B Points - Results
1.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Tony Allen VC Londres Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Ian Wallace-Brown Unknown 0

4. Ian Wallace-Brown -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 18 - Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 18 - Senior A Points - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Simon Warren Norwood Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Mark Thomson Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Race 19 - Senior A + B Handicap Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 19 - Senior A + B Handicap Sprint Final - Results
1.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Scarlett Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Andy O'Regan Unknown 0

4. Andy O'Regan -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Race 20 - Senior A + B 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 20 - Senior A + B 15 lap Scratch - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jason Cattermole VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jonathan Solly VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Conor Bunn VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Kieran Laurie Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Jake Martin VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Reports

Herne Hill Track League Wk 3

Posted 11/05/2010 - British Cycling

Ding ding! Round three and a dark evening loomed over Herne Hill for week 3

View Full Report

About the Event

Info for Riders

League registration fee is £10 for Seniors and £5 for Juniors. No charge for U16s

The Races

Race 1 - Youth U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:30 Regional C None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 05/05/10 – 18:30
Regional C, None
Race 2 - Youth Over 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:31 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:31
Race 3 - Youth U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:32 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:32
Regional C, None
Race 4 - Youth Over 12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:33 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:33
Race 5 - Senior A + B Warm Up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:34 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:34
Race 6 - Youth U12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:35 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:35
Race 7 - Youth Over 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:36 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:36
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:37 Regional C None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 05/05/10 – 18:37
Race 8 - Senior A + B Handicap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:38 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:38
Race 9 - Youth U12 Human Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:39 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:39
Race 10 - Youth Over 12 Human Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:40 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:40
Race 11 - Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:41 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:41
Regional C, None
Race 12 - Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:42 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:42
Regional C, None
Race 13 - Senior B 3 lap Dash (Odd Numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:43 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:43
Race 14 - Senior B 3 lap Dash (Even Numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:44 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:44
Race 15 - Senior A 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:45 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:45
Race 17 - Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:46 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:46
Regional C, None
Race 18 - Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:47 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:47
Regional C, None
Race 19 - Senior A + B Handicap Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:48 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:48
Race 20 - Senior A + B 15 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/05/10 18:49 Regional C None ---
Entry:
Wed 05/05/10 – 18:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk