Reading Velodrome Racing 14

Track League , Reading – Monday, 02 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

859/EN/007/2010

Start Date:

Mon, 2nd Aug 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

1 Lap Handicap U12/U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap Handicap U12/U10/U8 - Results
1.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
1.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Cal Gorvey Finished 00:00:00:00 0

3. Cal Gorvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

1 Lap Handicap U14/U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap Handicap U14/U16 - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Needham Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joseph Crolla Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

6. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Block Handicap - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

2. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Derny Paced Race Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny Paced Race Heat 1 - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Derny Paced Race Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny Paced Race Heat 2 - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Derny Paced Race Result

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny Paced Race Result - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Derny U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny U14 - Results
1.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

1. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Derny U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny U16 - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Crolla Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U10 - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U12 - Results
1.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U14 Boys - Results
1.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

1. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Lansley Glasgow Cycle Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  George Needham Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U16 - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joseph Crolla Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U8 - Results
1.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Cal Gorvey Finished 00:00:00:00 0

2. Cal Gorvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior A A.W.Cycles 20k

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A A.W.Cycles 20k - Results
1.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Oliver Newlan Twickenham CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch - Results
1.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

2. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Cooper Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch (2) - Results
1.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

3. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch (3) - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch (4)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch (4) - Results
1.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Sonim U14, U16 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sonim U14, U16 20k Endurance - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Unknown Distance U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Unknown Distance U12 - Results
1.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  Cal Gorvey Finished 00:00:00:00 0

8. Cal Gorvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Lap A+B scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Lap A+B scratch - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Newlan Twickenham CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Annual membership fee: Youth - £6, Junior - £8, Senior - £12. Guest fee (max 3 times): Senior £2, Youth/Jnr - £1

The Races

1 Lap Handicap U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
1 Lap Handicap U14/U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny Paced Race Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny Paced Race Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny Paced Race Result Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior A A.W.Cycles 20k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior B 10 Lap A&B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior B 10 Lap A&B Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Senior B 10 Lap A&B Scratch (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Senior B 10 Lap A&B Scratch (4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Sonim U14, U16 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Unknown Distance U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior A 10 Lap A+B scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 19:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 19:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

859/EN/007/2010

Start Date:

Mon, 2nd Aug 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

1 Lap Handicap U12/U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap Handicap U12/U10/U8 - Results
1.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
1.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Cal Gorvey Finished 00:00:00:00 0

3. Cal Gorvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

1 Lap Handicap U14/U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap Handicap U14/U16 - Results
1.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  George Needham Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joseph Crolla Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

6. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
7.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Block Handicap - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

2. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Derny Paced Race Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny Paced Race Heat 1 - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Derny Paced Race Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny Paced Race Heat 2 - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Derny Paced Race Result

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny Paced Race Result - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Derny U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny U14 - Results
1.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

1. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Derny U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Derny U16 - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Crolla Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U10 - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U12 - Results
1.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U14 Boys - Results
1.  Max Steadman Finished 00:00:00:00 0

1. Max Steadman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Lansley Glasgow Cycle Team Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  George Needham Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U16 - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joseph Crolla Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Scratch Race U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race U8 - Results
1.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Cal Gorvey Finished 00:00:00:00 0

2. Cal Gorvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior A A.W.Cycles 20k

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A A.W.Cycles 20k - Results
1.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A Unknown Distance - Results
1.  Oliver Newlan Twickenham CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch - Results
1.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

2. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Cooper Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch (2)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch (2) - Results
1.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

3. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch (3) - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap A&B Scratch (4)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap A&B Scratch (4) - Results
1.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Sonim U14, U16 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sonim U14, U16 20k Endurance - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Unknown Distance U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Unknown Distance U12 - Results
1.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Kilby Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  Cal Gorvey Finished 00:00:00:00 0

8. Cal Gorvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Lap A+B scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Lap A+B scratch - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Newlan Twickenham CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Annual membership fee: Youth - £6, Junior - £8, Senior - £12. Guest fee (max 3 times): Senior £2, Youth/Jnr - £1

The Races

1 Lap Handicap U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
1 Lap Handicap U14/U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny Paced Race Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny Paced Race Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny Paced Race Result Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Derny U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Scratch Race U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior A A.W.Cycles 20k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior A Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior B 10 Lap A&B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior B 10 Lap A&B Scratch (2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Senior B 10 Lap A&B Scratch (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Senior B 10 Lap A&B Scratch (4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Sonim U14, U16 20k Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Unknown Distance U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 00:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 00:00
Regional C, None
Senior A 10 Lap A+B scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/08/10 19:00 Regional C None ---
Mon 02/08/10 – 19:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk