Welwyn Garden Petit Tour

Closed Circuit , Welwyn Garden City – Sunday, 26 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

377098

Start Date:

Sun, 26th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Coronation Fountain, Howardsgate, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6AP

View map

Entry close date

Wed, 22nd Jul 2015

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Clay Davies Cambridge CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Laurence Lisher Cambridge CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Smith Welwyn Wheelers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Vooght Stevenage CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Aaron Hemsley Lancaster University Cycling C... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mark Bicknell Welwyn Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Ian Clay North Road CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie Stokes Cambridge CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Innes Harvey VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Evan Woodliffe Finished 0

4. Evan Woodliffe -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Green Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jonah Patton Finished 0

10. Jonah Patton -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Robertson Verulam CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cian Smailes Finished 0

2. Cian Smailes -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Will Swarbrick Cheltenham & County CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Evan Quinn Finished 0

8. Evan Quinn -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sam Farman Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joshwa Hempsall Finished 0

10. Joshwa Hempsall -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Mabbs Finished C 2

2. Sophie Mabbs -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Mabbs Finished B 0

4. James Mabbs -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oissin Murphy Finished 0

5. Oissin Murphy -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Tom Martin Finished 0

6. Tom Martin -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Go-Race (Men)

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race (Men) - Results
1.  Thomas Eke Finished 0

1. Thomas Eke -

Points: 0 | Status: Finished
2.  David Hodbod Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Andrew Knott Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Barclay Finished 0

4. Alan Barclay -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Duncan Godfrey Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sean Khoo Finished 0

6. Sean Khoo -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Nicholas McCarthy Finished 0

7. Nicholas McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Simon Forges Finished 0

8. Simon Forges -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Paul Riley Hitchin Nomads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Peter Meigh Finished 0

10. Peter Meigh -

Points: 0 | Status: Finished

Go-Race (Women)

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race (Women) - Results
1.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Zoe Allsop Summit MTB Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Rachel Dunn Finished 0

3. Rachel Dunn -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sarah Smith Watford Cycle Hub Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Alison Hinds Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Cindy Berry Finished 0

7. Cindy Berry -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Lynn Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Gostick Finished 0

4. Benjamin Gostick -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Barney Walters Finished 0

5. Barney Walters -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Freya Cook Thanet RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Sophie Godfrey Icknield Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Antonia Jubb Finished 0

4. Antonia Jubb -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Callum McCarthy Finished 0

5. Callum McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Alex Anderson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Patrick Manning Strada-Sport Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Balbi Finished 3rd 6

5. Alex Balbi -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andy Digby Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

2/3/4 Masters

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Masters - Results
1.  Gordon Hobbs Finished 4th 10

1. Gordon Hobbs -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jared Millar Verulam CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Marcel Six Finished Elite 0

6. Marcel Six -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Steve Dunn Welwyn Wheelers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Martin LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Chris Burns Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 13:05 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 13:05
Regional C+, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 14:55 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 14:55
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 16:55 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 16:55
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 16:25 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 16:25
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Go-Race (Men) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 15:20 Go-Race None --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 15:20
Go-Race, None
25 mins
Go-Race (Women) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 14:25 Go-Race None --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 14:25
Go-Race, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 13:40 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 13:40
Youth Only, Youth
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 11:30 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 11:30
Youth Only, Youth
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 11:30
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 18:30 Regional A Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 18:30

2/3

Regional A, Band 4
40 mins
2/3/4 Masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 17:25 Regional Masters C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 17:25
Regional Masters C+, Band 5
25 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

377098

Start Date:

Sun, 26th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Coronation Fountain, Howardsgate, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6AP

View map

Entry close date

Wed, 22nd Jul 2015

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Clay Davies Cambridge CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Laurence Lisher Cambridge CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Smith Welwyn Wheelers CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Vooght Stevenage CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Aaron Hemsley Lancaster University Cycling C... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Mark Bicknell Welwyn Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Ian Clay North Road CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie Stokes Cambridge CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Innes Harvey VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Evan Woodliffe Finished 0

4. Evan Woodliffe -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  William Green Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oliver Griggs West Suffolk Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jonah Patton Finished 0

10. Jonah Patton -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Robertson Verulam CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cian Smailes Finished 0

2. Cian Smailes -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Will Swarbrick Cheltenham & County CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Evan Quinn Finished 0

8. Evan Quinn -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sam Farman Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joshwa Hempsall Finished 0

10. Joshwa Hempsall -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Mabbs Finished C 2

2. Sophie Mabbs -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Mabbs Finished B 0

4. James Mabbs -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oissin Murphy Finished 0

5. Oissin Murphy -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Tom Martin Finished 0

6. Tom Martin -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Go-Race (Men)

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race (Men) - Results
1.  Thomas Eke Finished 0

1. Thomas Eke -

Points: 0 | Status: Finished
2.  David Hodbod Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Andrew Knott Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alan Barclay Finished 0

4. Alan Barclay -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Duncan Godfrey Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sean Khoo Finished 0

6. Sean Khoo -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Nicholas McCarthy Finished 0

7. Nicholas McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Simon Forges Finished 0

8. Simon Forges -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Paul Riley Hitchin Nomads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Peter Meigh Finished 0

10. Peter Meigh -

Points: 0 | Status: Finished

Go-Race (Women)

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race (Women) - Results
1.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Zoe Allsop Summit MTB Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Rachel Dunn Finished 0

3. Rachel Dunn -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Sarah Smith Watford Cycle Hub Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Alison Hinds Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Cindy Berry Finished 0

7. Cindy Berry -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Lynn Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Gostick Finished 0

4. Benjamin Gostick -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Barney Walters Finished 0

5. Barney Walters -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Freya Cook Thanet RC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Sophie Godfrey Icknield Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Antonia Jubb Finished 0

4. Antonia Jubb -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Callum McCarthy Finished 0

5. Callum McCarthy -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Alex Anderson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Patrick Manning Strada-Sport Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Balbi Finished 3rd 6

5. Alex Balbi -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andy Digby Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

2/3/4 Masters

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Masters - Results
1.  Gordon Hobbs Finished 4th 10

1. Gordon Hobbs -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jared Millar Verulam CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Marcel Six Finished Elite 0

6. Marcel Six -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Steve Dunn Welwyn Wheelers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Martin LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Chris Burns Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 13:05 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 13:05
Regional C+, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 14:55 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 14:55
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 16:55 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 16:55
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 16:25 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 16:25
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Go-Race (Men) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 15:20 Go-Race None --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 15:20
Go-Race, None
25 mins
Go-Race (Women) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 14:25 Go-Race None --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 14:25
Go-Race, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 13:40 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 13:40
Youth Only, Youth
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 11:30 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Sun 26/07/15 – 11:30
Youth Only, Youth
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 11:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 26/07/15 – 11:30
Youth Only, Youth
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 18:30 Regional A Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 18:30

2/3

Regional A, Band 4
40 mins
2/3/4 Masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 26/07/15 17:25 Regional Masters C+ Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 26/07/15 – 17:25
Regional Masters C+, Band 5
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk