Welwyn Track League 2015

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 10 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

364074

Start Date:

Fri, 10th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Keith Bryceland Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Keith Bryceland Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Scratch - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 8 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 7 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 7 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 7 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 7 Lap Handicap - Results
1.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Handicap - Results
1.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 10/07/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 10/07/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:00
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:01
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:02
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:03
Regional C, None
Youth AB - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:04
Regional C, None
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:05
Youth AB - 7 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:04
Youth AB - 7 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:05
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

364074

Start Date:

Fri, 10th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Keith Bryceland Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Keith Bryceland Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie Lankford WNT Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Webster Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Scratch - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 8 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 7 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 7 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth AB - 7 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 7 Lap Handicap - Results
1.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds - Results
1.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Handicap - Results
1.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 10/07/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 10/07/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:00
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:01
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:02
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:03
Regional C, None
Youth AB - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:04
Regional C, None
Youth AB - 8 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:05
Youth AB - 7 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:04
Youth AB - 7 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:05
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Hare and Hounds Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Youth CDE - 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/07/15 – 01:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk