Southend Wheelers Andrews Trophy

Road , East Hanningfield – Sunday, 10 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

360267

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

East Hanningfield Village Hall, The Tye, East Hanningfield, Essex, CM3 8AE

View map

Series:

Eastern Road Race League

Entry close date

Sun, 19th Apr 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 43:00:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 43:00:00:000
2.  Gunther Zechmann London Phoenix CC Finished 1st 72:00:00:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 72:00:00:000
3.  Stuart Travis Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 97:00:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 97:00:00:000
4.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 71:00:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 71:00:00:000
5.  Chris Jackson Strada-Sport Finished 2nd 90:00:00:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 90:00:00:000
6.  Malcolm Smith St Ives CC Finished 1st 40:00:00:000 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 40:00:00:000
7.  Tom Fitzpatrick Diss & District CC Finished 2nd 46:00:00:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
8.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 40:00:00:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 40:00:00:000
9.  Michael Butler Finished 2nd 42:00:00:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 42:00:00:000
10.  David Hewett Adalta Cycling Club Finished 3rd 94:00:00:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 94:00:00:000
11.  Daniel Halksworth Velo Sport Jersey Finished 3rd 11:00:00:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 11:00:00:000
12.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 71:00:00:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 71:00:00:000
13.  Jack Waller Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 42:00:00:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 42:00:00:000
14.  Douglas Coleman CC Luton Finished 1st 70:00:00:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 70:00:00:000
15.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 71:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 71:00:00:000
16.  Wojciech Szlachta Cambridge University CC Finished 2nd 72:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 72:00:00:000
17.  Joe Clarke Fenland Clarion CC Finished N/A 82:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 82:00:00:000
18.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 41:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 41:00:00:000
19.  Morris Bacon Strada-Sport Finished 2nd 10:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
20.  Craig Nicholls Glendene CC Finished 2nd 97:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 97:00:00:000

About the Event

Info for Riders

No preference is given to ERRL members

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 08:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 128km / 80 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 08:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
128km / 80 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

360267

Start Date:

Sun, 10th May 2015

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

East Hanningfield Village Hall, The Tye, East Hanningfield, Essex, CM3 8AE

View map

Series:

Eastern Road Race League

Entry close date

Sun, 19th Apr 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 43:00:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 43:00:00:000
2.  Gunther Zechmann London Phoenix CC Finished 1st 72:00:00:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 72:00:00:000
3.  Stuart Travis Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 97:00:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 97:00:00:000
4.  Wayne Crombie East London Velo Finished 1st 71:00:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 71:00:00:000
5.  Chris Jackson Strada-Sport Finished 2nd 90:00:00:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 90:00:00:000
6.  Malcolm Smith St Ives CC Finished 1st 40:00:00:000 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 40:00:00:000
7.  Tom Fitzpatrick Diss & District CC Finished 2nd 46:00:00:000 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
8.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 40:00:00:000 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 40:00:00:000
9.  Michael Butler Finished 2nd 42:00:00:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 42:00:00:000
10.  David Hewett Adalta Cycling Club Finished 3rd 94:00:00:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 94:00:00:000
11.  Daniel Halksworth Velo Sport Jersey Finished 3rd 11:00:00:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 11:00:00:000
12.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 71:00:00:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 71:00:00:000
13.  Jack Waller Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 42:00:00:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 42:00:00:000
14.  Douglas Coleman CC Luton Finished 1st 70:00:00:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 70:00:00:000
15.  Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 71:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 71:00:00:000
16.  Wojciech Szlachta Cambridge University CC Finished 2nd 72:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 72:00:00:000
17.  Joe Clarke Fenland Clarion CC Finished N/A 82:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 82:00:00:000
18.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 41:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 41:00:00:000
19.  Morris Bacon Strada-Sport Finished 2nd 10:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 10:00:00:000
20.  Craig Nicholls Glendene CC Finished 2nd 97:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 97:00:00:000

About the Event

Info for Riders

No preference is given to ERRL members

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/05/15 08:30 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 128km / 80 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/05/15 – 08:30
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
128km / 80 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk