Central Cyclo Cross League ( Zappis )

Cyclo-Cross , Oxfordshire – Sunday, 19 Oct 2014

Event Summary

Event Overview

Central Cyclo Cross League is now entering its 8th year, it is still growing as a league and is known to be accomodating and friendly.

Event Details

Event URN:

351578

Start Date:

Sun, 19th Oct 2014

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Culham Park, Culham, Abingdon, Oxfordshire, OX14 3DA

View map

Series:

Central League

Entry close date

Mon, 13th Oct 2014

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Mack Mellish Finished 0

2. Mack Mellish -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Ewan Townsend Finished 0

8. Ewan Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sammy Loehnis Finished 0

9. Sammy Loehnis -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Alex Watts Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Kieron Rice-Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  George Trinder Finished 0

16. George Trinder -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Lewis Townsend Finished 0

17. Lewis Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Trent Granshaw Finished 0

18. Trent Granshaw -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Dexter Gray Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Hannah Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Ailsa Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Evie-Louise Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Finn Heywood Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ike Taylor Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Sebastian Rice-Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  George Gray Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  James Montague Finished 0

10. James Montague -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Millie Couzens Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Youth U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Harry Rose Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Fraser Ayears Welland Valley CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Christopher Young Oxonian CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 Boys - Results
1.  Thomas Timberlake Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Skip Snelson Team Milton Keynes Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Nick Day Team Milton Keynes Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Tom Couzens Bicester Millennium CC Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  Aran Martin Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  Harvey Dash Willesden Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Greg Adamson Finished 0

14. Greg Adamson -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Jonti Ball Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Youth U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 Girls - Results
1.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Elsa Kristiansson Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 Girls - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Buauna Ball Zappi Racing Team Finished Junior 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
2.  James McKay Finchley Racing Team Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Henry Dawson Giro Prestige Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie Quarterman Zappi Racing Team Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
7.  William Annells Didcot Phoenix CC Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Mike Simpson GS Henley Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Tim Granshaw Handsling Racing Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Sean Dines CC Luton Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Jason Painton Rides on Air Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Dave Spragg Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Tim Jones Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Michael Mulroy VC Velocake Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mike Deeney CC Luton Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Grant Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Paul Douglas Berkhamsted Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Duncan Mellish Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Martin Heaton Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Julian Thrasher LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
18.  Andrew Martin LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Murray Winterfrost Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Tim Searle Club Corley Cycles Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  Christopher Vernon-Parry Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  Jason Keenor Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Jonathan Plant Bicester Millennium CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  James Robertson Finished Vet 40-49 0

25. James Robertson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
26.  Nick Druce Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Phil Rose Finished Vet 40-49 0

27. Phil Rose -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  David Skeggs Club Corley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Anthony Walton Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
30.  Jason Swell Finished 0

30. Jason Swell -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Andrew Ayears Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
32.  Michael Clark Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  John Muncaster Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Dave Nash Finished 0

34. Dave Nash -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Martin Hawyes Finished N/A 0

35. Martin Hawyes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  David Hall Finished 0

36. David Hall -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Raymond Wade Finished Vet 40-49 0

37. Raymond Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
38.  Robert Corbishley Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Darren Smith Finished 0

39. Darren Smith -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Peter Batchelor Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Ross Poulton Icknield Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
2.  Mark Booth Club Corley Cycles Finished Vet 50+ 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
3.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 50+ 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
4.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished Vet 50+ 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50+
5.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
6.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+
7.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Dil Wetherill Team Trident Finished Vet 50+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+
9.  Graham Mackie Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Marek Glowinski VC Londres Finished Vet 50+ 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 50+
11.  Daniel Clemens VC10 Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
12.  Adrian Cox Finished N/A 0

12. Adrian Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anthony Bartlett Team Corridori Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Carl Keen LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Mark Eidem Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Paul Haigh Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Paul Burgoine Finchley Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Miles Walker LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Keith Perry Team Trident Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  Keith Jones Club Corley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Michael Brooke Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Robert Donaldson Zappi's Cycling Club Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  Paul Banner Kingston Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Peter Bird Finished N/A 0

24. Peter Bird -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Martin Dawson Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior & Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior & Veteran Women - Results
1.  Laura Greenhalgh Imperial Racing Team Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Rose Osborne WNT Development Team Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Helen Boatman Team Milton Keynes Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Sol Findley Twickenham CC Finished N/A 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christina White Team Milton Keynes Finished Veteran 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Tamara Davenne Oxford University Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Cynthia Kunschke High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oli Lacigova Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Samantha Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Heather Golla Finished 0

10. Heather Golla -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Becky Slaymaker Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Christine Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Julia Chatterton Team Milton Keynes Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Claire Richardson London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Jo Shead Finished 0

15. Jo Shead -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Brenda Davies Finished 0

16. Brenda Davies -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Siobhan Butler WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Luke Smith Whyte Bikes Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Michael Smith Team Corley Cycles Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Nicholas Jones Team Corley Cycles Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Liam Stones Raleigh GAC Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished Senior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished Vet 40-49 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Sean Downey WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
11.  David Kleinjan Finished 0

11. David Kleinjan -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Matthew Wakefield Finished 0

13. Matthew Wakefield -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Alex Fanshawe Finished Senior 0

14. Alex Fanshawe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
15.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
16.  James Leach Imperial Racing Team Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Jorge Ribeiro Manso WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Andrew Han CS Grupetto Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  George Kirkin Imperial Racing Team Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Paul Brennan Finished Senior 0

21. Paul Brennan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Aaron Beard Chevaliers Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Robert Taylor High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  David Course Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Simon Stockley Addiscombe CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  Andrew Haines Cowley Road Condors Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Nicholas Rowe Kingston Wheelers CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Sean Bradley Team Trident Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Michael Coomber ICycle Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Sam Alison Singular Cycles Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  James Hards Finished N/A 0

33. James Hards -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Christopher Wren LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Brendon Stead Twickenham CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Charles Game Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Dan Hughes Finished Senior 0

37. Dan Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  David Lloyd Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Anthony Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Saulius Vizbaras Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Duncan Godfrey Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Matthew Walsh Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Stuart Cooke Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Paul Robertson Treads Cycle Club - Northampt... Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

About the Event

Info for Riders

The under 12 category has now been split to have a separate under under 10 and 12 category. Each category will have a separate start time, there will be no griddings for under 8's. The Youth Category has also been split to to have a separate start time for U16 and U14. These changes have come about at the request of riders and parents.

The Races

Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:15 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:15
Go-Cross, None
10 mins
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:15 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:15
Go-Cross, None
10 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:35 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:35
Go-Cross, None
15 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:35 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:35
Go-Cross, None
15 mins
Youth U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:15 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/10/14 – 11:15
Category B, CX Band 4
30 mins
Youth U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:16 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/10/14 – 11:16
Category B, CX Band 4
30 mins
Youth U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:17 Category B CX Band 6 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/10/14 – 11:17
Category B, CX Band 6
30 mins
Youth U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 01:00 Category B CX Band 5 ---
Entry:
Sun 19/10/14 – 01:00
Category B, CX Band 5
Novice Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:18 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 11:18
Go-Cross, None
30 mins
Novice Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:18 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 11:18
Go-Cross, None
30 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:30 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 12:30
Category B, CX Band 5
40 mins
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:31 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 12:31
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:32 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 12:32
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:33 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 12:33
Category B, CX Band 4
40 mins
Senior & Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:33 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 12:33
Category B, CX Band 4
40 mins
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 14:00 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 14:00
Category B, CX Band 4
01 hr

Event Summary

Event Overview

Central Cyclo Cross League is now entering its 8th year, it is still growing as a league and is known to be accomodating and friendly.

Event Details

Event URN:

351578

Start Date:

Sun, 19th Oct 2014

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Culham Park, Culham, Abingdon, Oxfordshire, OX14 3DA

View map

Series:

Central League

Entry close date

Mon, 13th Oct 2014

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Mack Mellish Finished 0

2. Mack Mellish -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Ewan Townsend Finished 0

8. Ewan Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Sammy Loehnis Finished 0

9. Sammy Loehnis -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Alex Watts Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Kieron Rice-Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  George Trinder Finished 0

16. George Trinder -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Lewis Townsend Finished 0

17. Lewis Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Trent Granshaw Finished 0

18. Trent Granshaw -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Dexter Gray Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Hannah Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Ailsa Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Evie-Louise Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Finn Heywood Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ike Taylor Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Sebastian Rice-Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  George Gray Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  James Montague Finished 0

10. James Montague -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Millie Couzens Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Youth U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Harry Rose Palmer Park Velo RT Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
10.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Fraser Ayears Welland Valley CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  Christopher Young Oxonian CC Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 Boys - Results
1.  Thomas Timberlake Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Skip Snelson Team Milton Keynes Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Nick Day Team Milton Keynes Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Tom Couzens Bicester Millennium CC Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
9.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  Aran Martin Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
13.  Harvey Dash Willesden Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Greg Adamson Finished 0

14. Greg Adamson -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Jonti Ball Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Youth U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U16 Girls - Results
1.  Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Elsa Kristiansson Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Youth U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth U14 Girls - Results
1.  Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Buauna Ball Zappi Racing Team Finished Junior 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior
2.  James McKay Finchley Racing Team Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Henry Dawson Giro Prestige Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie Quarterman Zappi Racing Team Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
7.  William Annells Didcot Phoenix CC Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Mike Simpson GS Henley Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Tim Granshaw Handsling Racing Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Sean Dines CC Luton Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Jason Painton Rides on Air Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Dave Spragg Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Tim Jones Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Michael Mulroy VC Velocake Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mike Deeney CC Luton Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Grant Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Paul Douglas Berkhamsted Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Duncan Mellish Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
16.  Martin Heaton Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Julian Thrasher LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
18.  Andrew Martin LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Murray Winterfrost Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Tim Searle Club Corley Cycles Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Thomas Hinchliffe Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  Christopher Vernon-Parry Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  Jason Keenor Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Jonathan Plant Bicester Millennium CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  James Robertson Finished Vet 40-49 0

25. James Robertson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
26.  Nick Druce Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Phil Rose Finished Vet 40-49 0

27. Phil Rose -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  David Skeggs Club Corley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Anthony Walton Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
30.  Jason Swell Finished 0

30. Jason Swell -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Andrew Ayears Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
32.  Michael Clark Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  John Muncaster Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Dave Nash Finished 0

34. Dave Nash -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Martin Hawyes Finished N/A 0

35. Martin Hawyes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  David Hall Finished 0

36. David Hall -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Raymond Wade Finished Vet 40-49 0

37. Raymond Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
38.  Robert Corbishley Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Darren Smith Finished 0

39. Darren Smith -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Peter Batchelor Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Ross Poulton Icknield Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Steven Davies Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Vet 50+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
2.  Mark Booth Club Corley Cycles Finished Vet 50+ 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
3.  Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 50+ 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
4.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished Vet 50+ 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 50+
5.  Robin Akers Oxonian CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
6.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+
7.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Dil Wetherill Team Trident Finished Vet 50+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+
9.  Graham Mackie Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Marek Glowinski VC Londres Finished Vet 50+ 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 50+
11.  Daniel Clemens VC10 Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
12.  Adrian Cox Finished N/A 0

12. Adrian Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Anthony Bartlett Team Corridori Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Carl Keen LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Mark Eidem Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Paul Haigh Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Paul Burgoine Finchley Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Miles Walker LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Keith Perry Team Trident Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
20.  Keith Jones Club Corley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Michael Brooke Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Robert Donaldson Zappi's Cycling Club Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
23.  Paul Banner Kingston Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
24.  Peter Bird Finished N/A 0

24. Peter Bird -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Martin Dawson Giro Prestige Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior & Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior & Veteran Women - Results
1.  Laura Greenhalgh Imperial Racing Team Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Rose Osborne WNT Development Team Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Helen Boatman Team Milton Keynes Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Sol Findley Twickenham CC Finished N/A 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christina White Team Milton Keynes Finished Veteran 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Tamara Davenne Oxford University Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Cynthia Kunschke High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oli Lacigova Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Samantha Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Heather Golla Finished 0

10. Heather Golla -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Becky Slaymaker Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Christine Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Julia Chatterton Team Milton Keynes Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Claire Richardson London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Jo Shead Finished 0

15. Jo Shead -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Brenda Davies Finished 0

16. Brenda Davies -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Siobhan Butler WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Luke Smith Whyte Bikes Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Michael Smith Team Corley Cycles Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Nicholas Jones Team Corley Cycles Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Liam Stones Raleigh GAC Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished Senior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished Vet 40-49 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Sean Downey WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Senior
11.  David Kleinjan Finished 0

11. David Kleinjan -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Matthew Wakefield Finished 0

13. Matthew Wakefield -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Alex Fanshawe Finished Senior 0

14. Alex Fanshawe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
15.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
16.  James Leach Imperial Racing Team Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
17.  Jorge Ribeiro Manso WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Andrew Han CS Grupetto Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  George Kirkin Imperial Racing Team Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
21.  Paul Brennan Finished Senior 0

21. Paul Brennan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
22.  Aaron Beard Chevaliers Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
23.  Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
24.  Robert Taylor High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  David Course Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
26.  Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Simon Stockley Addiscombe CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  Andrew Haines Cowley Road Condors Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
29.  Nicholas Rowe Kingston Wheelers CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Sean Bradley Team Trident Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Michael Coomber ICycle Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Sam Alison Singular Cycles Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  James Hards Finished N/A 0

33. James Hards -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Christopher Wren LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Brendon Stead Twickenham CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Charles Game Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Dan Hughes Finished Senior 0

37. Dan Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  David Lloyd Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Anthony Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Saulius Vizbaras Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Duncan Godfrey Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Matthew Walsh Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Stuart Cooke Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Paul Robertson Treads Cycle Club - Northampt... Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior

About the Event

Info for Riders

The under 12 category has now been split to have a separate under under 10 and 12 category. Each category will have a separate start time, there will be no griddings for under 8's. The Youth Category has also been split to to have a separate start time for U16 and U14. These changes have come about at the request of riders and parents.

The Races

Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:15 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:15
Go-Cross, None
10 mins
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:15 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:15
Go-Cross, None
10 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:35 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:35
Go-Cross, None
15 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:35 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Sun 19/10/14 – 10:35
Go-Cross, None
15 mins
Youth U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:15 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/10/14 – 11:15
Category B, CX Band 4
30 mins
Youth U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:16 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/10/14 – 11:16
Category B, CX Band 4
30 mins
Youth U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:17 Category B CX Band 6 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/10/14 – 11:17
Category B, CX Band 6
30 mins
Youth U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 01:00 Category B CX Band 5 ---
Entry:
Sun 19/10/14 – 01:00
Category B, CX Band 5
Novice Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:18 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 11:18
Go-Cross, None
30 mins
Novice Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 11:18 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 11:18
Go-Cross, None
30 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:30 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 12:30
Category B, CX Band 5
40 mins
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:31 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 12:31
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:32 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 12:32
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:33 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/10/14 – 12:33
Category B, CX Band 4
40 mins
Senior & Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 12:33 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 12:33
Category B, CX Band 4
40 mins
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 14:00 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£19.00)
Sun 19/10/14 – 14:00
Category B, CX Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk