Darley Moor 3

Closed Circuit , Ashbourne – Saturday, 22 Mar 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

314462

Start Date:

Sat, 22nd Mar 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Dean Downing NFTO Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Adam Kenway Team Zenith Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Shackleton Clay Cross Road Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Kieran Frend An Post - ChainReaction Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Edward Pickard Beeston RC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dan Fleeman SportGrub Cycling Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Perry Bowater Velosure Starley Primal Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Marcus Partridge Windmill Wheels Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Gee Team Corley Cycles Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Harry Browning Pedal Pushers Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jonathan Gildea Seamons CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Lee Baldwin Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Oliver Peckover Sram Youth Development Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart Murfin Ashfield RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Limberger Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Barrett Naked Bikes Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Waters Sram Youth Development Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom House VC Londres Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Willett Sherwood Pines Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Sutton Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Smith Lichfield City CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Waters Sram Youth Development Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Szeles Derby Mercury RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Louis Swindell Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Gould Matlock CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Mellor Matlock CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Woolf Matlock CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Oscar Atkinson Finished 0

3. Oscar Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lauren Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Olivia Stone Cycle Derby CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Smith Matlock CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Holly Hoy Matlock CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

Reports

Dean Downing sprints to victory at Darley Moor

Posted 23/03/2014 - Arthur Gamble

Darley Moor 3
Report: Snowdon Sports

...

View Full Report

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 13:15 National B Band 3 --- 55km / 34 miles
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 22/03/14 – 13:15
National B, Band 3
55km / 34 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 10:00 Regional B Band 5 --- 55km / 34 miles
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 22/03/14 – 10:00

3/4

Regional B, Band 5
55km / 34 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

314462

Start Date:

Sat, 22nd Mar 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET
View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Dean Downing NFTO Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Adam Kenway Team Zenith Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Shackleton Clay Cross Road Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Kieran Frend An Post - ChainReaction Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Edward Pickard Beeston RC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dan Fleeman SportGrub Cycling Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Perry Bowater Velosure Starley Primal Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Marcus Partridge Windmill Wheels Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Gee Team Corley Cycles Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Harry Browning Pedal Pushers Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jonathan Gildea Seamons CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Lee Baldwin Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Oliver Peckover Sram Youth Development Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart Murfin Ashfield RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Limberger Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Barrett Naked Bikes Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Waters Sram Youth Development Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom House VC Londres Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Willett Sherwood Pines Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Sutton Andy Moore Autocentres Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Smith Lichfield City CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Waters Sram Youth Development Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Szeles Derby Mercury RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Aaron Mansell Lyme RC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Louis Swindell Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Gould Matlock CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Mellor Matlock CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Woolf Matlock CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Oscar Atkinson Finished 0

3. Oscar Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lauren Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Olivia Stone Cycle Derby CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Smith Matlock CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Holly Hoy Matlock CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Harriet Limb Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

Reports

Dean Downing sprints to victory at Darley Moor

Posted 23/03/2014 - Arthur Gamble

Darley Moor 3
Report: Snowdon Sports

...

View Full Report

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 13:15 National B Band 3 --- 55km / 34 miles
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 22/03/14 – 13:15
National B, Band 3
55km / 34 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 10:00 Regional B Band 5 --- 55km / 34 miles
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 22/03/14 – 10:00

3/4

Regional B, Band 5
55km / 34 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/03/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 22/03/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016