Event URN:
307994
Start date:
Sat, 15th Mar 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Milton Keynes Bowl
Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 16th Mar 2014
Event promoted by:
Alpha Road Club
Event website:
http://www.corleycycles.com
Event organiser:
Mr Paul Freeman
paul.freeman260@gmail.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Please note field for each event is limited to 80 riders. Advance entries will have preference as there will be no room for discretion on the day.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 35km / 22m
15 Mar 14 10:00 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 40km / 25m
15 Mar 14 11:30 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 40km / 25m
15 Mar 14 13:00 E/1/2 National B Band 3 1st, 2nd, Elite 50km / 31m

View All

Event Location:

Watling Street,
Elfield Park,
Milton Keynes,
Buckinghamshire,
MK5 8AA

Race: 4th Cat only

View Entrants

Online entry closed 1 year 2 months 20 days 15 hours 53 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 09:00 Regional C+ Band 5 4th 35km / 22m

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 2 months 20 days 15 hours 53 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 10:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40km / 25m

Race: 3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 11:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 40km / 25m

Race: E/1/2

View Entrants

Online entry closed 1 year 2 months 20 days 15 hours 53 minutes 33 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 13:00 National B Band 3 1st, 2nd, Elite 50km / 31m

Atkins wins Day at the Races

Posted 16/03/2014 - Paul Freeman

Alpha RC – Corley Cycles: A Day at the RacesReport: Gordon Wiseman/Snowdon Sports Lewis Atkins (Pedal Heaven – Colbornes) denied the massed ranks of the locally based Team Corley Cycles in the feature event of a four race programme at Milton Keynes National Bowl organised by the Alpha RC on Saturday... [more]


Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Webster VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 2nd 10
2 Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 8
3 Stefan Pracht www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 7
4 Freddy Pett Kings Lynn CC Finished 2nd 6
5 Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 5
6 Andy Digby Verulam CC Finished 3rd 4
7 Max Sahota St Ives CC Finished 3rd 3
8 Gabriel Evans London Dynamo Finished 2nd 2
9 Andrew Cross Team Milton Keynes Finished 3rd 1
10 Darren Ingram Royal Air Force CC Finished N/A 1
11 Mark Ellis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
12 Tom Scola Finished 4th 0
13 Ben Keeley Kings Lynn CC Finished 4th 0
14 John Dussek Finished 3rd 0
15 Tom Murray Greenwheel Cycles Finished 3rd 0
16 Steven Smith Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
17 Andrew Brown Spirit Bikes Racing Team Finished 4th 0
18 Charlie Bebb Mickey Cranks CC Finished 4th 0
19 Steven Neill Kings Lynn CC Finished 4th 0
20 Unknown Rider Finished 0
21 Gerrard Rafferty Bonito Squadra Corse Finished 4th 0
22 Jack Duke Zappi's Racing Team Finished 4th 0
23 Andrew Garvie VC Revolution Finished 4th 0
24 Ben O'Dell East London Velo Finished 3rd 0
25 Paul Ranson A5 Rangers CC Finished 4th 0
26 Joseph Brierley Peterborough CC Finished 4th 0
27 Nick Corbett www.twenty3c.co.uk Finished 3rd 0
28 Josh Beckett High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
29 Philip Mosley Thames Velo Finished 4th 0
30 Rob Weall 45 Road Club Finished 4th 0
31 Andrew Brown Thames Velo Finished 4th 0
32 Ben Chuilon Oxonian CC Finished N/A 0
33 Unknown Rider Finished 0
34 Graham Atkins Welland Valley CC Finished 4th 0
35 Thomas Thorley Outdoor Traders Cycling Club Finished 4th 0
36 Andrew Goulding Twickenham CC Finished 4th 0
37 Alexander Wilmer London Dynamo Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sian Botteley Squadra Donne Finished 2nd 15
2 Keira McVitty WyndyMilla - Reynolds Finished 1st 12
3 Mathilde Pauls Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 2nd 10
4 Laura Greenhalgh Twickenham CC Finished 2nd 8
5 Lauren Humphreys Rugby Velo Finished 2nd 6
6 Bonnie van Wilgenburg Zappi's Racing Team Finished N/A 5
7 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse Finished 3rd 4
8 Emma Rata Finished 4th 3
9 Maxine Filby Trek Bicycle Coventry Finished 2nd 2
10 Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 1
11 Anastasia Welsh RP Racing Team Finished 3rd 0
12 Annabel Sill Team Jadan Finished 2nd 0
13 Sarah Short Bonito Squadra Corse Finished 3rd 0
14 Maeve Savage London Dynamo Finished 3rd 0
15 Jessica Stoddart Finished 3rd 0
16 Catriona Buchanan ICycle Cycling Club Finished N/A 0
17 Sarah Walsh Bonito Squadra Corse Finished 0
18 Christina White Team Milton Keynes Finished 4th 0
19 Stephanie Wheatley Giant Radlett Finished 4th 0
20 Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
21 Lucy Manning Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
22 Sarah Bell Squadra Donne Finished 2nd 0
23 Elizabeth Pinsent ICycle Cycling Club Finished 4th 0
24 Jennifer Lake Squadra Donne Finished 3rd 0
25 Bryony Board Team Velosport Finished 2nd 0
26 Elisa McDonagh Team WNT Finished 3rd 0
Evgenia Ilyinskaya Edinburgh RC Did not start 2nd 0
Lisa Leonard Squadra Donne Did not finish 3rd 0
Juliet Milward High Wycombe Cycling Club Did not start 2nd 0
Anna Railton Team Velosport Did not start 2nd 0
Charlotte Sampson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Did not finish 4th 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 10
2 George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 8
3 Tom Bicknell Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 7
4 Unknown Rider Finished 0
4 Stuart Travis-Beames 45 Road Club Finished 3rd 6
5 Sean Dines CC Luton Finished 3rd 5
6 Charles Pearson Cambridge CC Finished 3rd 4
7 James Stewart Bonito Squadra Corse Finished 3rd 3
8 James Moore Welland Valley CC Finished 3rd 2
9 Cameron Foster Club Corley Cycles Finished 3rd 1
10 Philip Melling Corley Cycles - Drops RT Finished N/A 0
11 Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 3rd 0
12 Unknown Rider Finished 0
13 Richard John Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
14 Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
15 Unknown Rider Finished 0
16 Tony Ball Team Swift Finished N/A 0
17 Keiran Linders Finished 0
18 Christopher Bulley Ciclos Uno Finished 3rd 0
19 Unknown Rider Finished 0
20 Michael Coomber ICycle Cycling Club Finished 3rd 0
21 Unknown Rider Finished 0
22 Unknown Rider Finished 0
23 Unknown Rider Finished 0
24 James Leach Imperial Racing Team Finished 3rd 0
25 Christopher Bates Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
26 Unknown Rider Finished 0
27 Timothy Bailey Team Milton Keynes Finished 3rd 0
28 Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
29 Unknown Rider Finished 0
30 Unknown Rider Finished 0
31 Darryl Green Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
32 Unknown Rider Finished 0
33 Ben Leach Finished N/A 0
34 Unknown Rider Finished 0
35 Ryan Wilkinson Coalville Whls CC Finished 4th 0
36 Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
37 Steven Humphreys Rugby Velo Finished 4th 0
38 Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
39 Jaime Mason Forest Side Bicycle Club Finished 3rd 0
40 Daniel Pedder Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
41 Kieron Yorke Rugby RCC Finished 4th 0
42 Simon Parks Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
43 James Austin High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
44 John Tusting Bonito Squadra Corse Finished N/A 0
45 Russell Rowles Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 30
2 Tom Neale Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 25
3 William Goulbourne Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 21
4 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 17
5 Will Fox Velosure Starley Primal Finished Elite 14
6 Michael Smith Corley Cycles - Drops RT Finished Elite 12
7 Liam Stones Raleigh GAC Finished Elite 10
8 Ben Chapman Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 8
9 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 7
10 Michael Mottram KTM road-and-trail.com Finished 2nd 6
11 David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 5
12 Lewis Bulley Sports Traider Race Team Finished A 4
13 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 3
14 Felix Barker Cambridge University RT - Hunt... Finished 1st 2
15 Matthew Exley www.twenty3c.co.uk Finished 2nd 1
16 Douglas Coleman CC Luton Finished 1st 0
17 Andrew Hastings Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
18 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
19 James Fox CC Luton Finished 1st 0
20 Marcus Burnett Sports Traider Race Team Finished A 0
21 Kieran Brady City Cycle Centre.com Finished 2nd 0
22 Richard Wood Arbis - Colbert Cycles RT Finished 1st 0
23 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 2nd 0
24 Jordan Peacock Rugby Velo Finished 2nd 0
25 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 0
26 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 0
27 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
28 Paul Carr Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 0
29 Mark Botteley Bourne Whls CC Finished 2nd 0
30 Genadijs Tilgalis Greenwheel Cycles Finished 2nd 0
31 Jason Burrill Bourne Whls CC Finished 2nd 0
32 Adam Ellis Spalding Cycling Club Finished 2nd 0
Jonnie Blackman Beckenham Rugby Cyclists Did not start 2nd 0
Matthew Gee Corley Cycles - Drops RT Did not finish 1st 0
Matthew Jones Corley Cycles - Drops RT Did not finish 1st 0
Jason Kettle Mid Devon CC Did not finish 2nd 0
George Richardson Did not start 2nd 0
Lewis Stevens Strada-Sport Did not finish 2nd 0
Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Did not finish 2nd 0

Provisional Results

Race name: 4th Cat onlyasdf

 

Corley Cycles 4th Cat Result Provisional   
Pos  Number Name   Club 
1 40 Matthew Webster VeloVelocity/Risbygate Solicitors
2 53 Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT
3 45 Stefan  Pracht Twenty3c
4 60 Freddy Pett Kings Lynn CC
5 54 Aleck Hornshaw Team MK
6 76 Andrew Digby Verulam CC
7 75 Max Sahota  St. Ives CC 
8 10 Gabriel Evans London Dynamo
9 7 Andrew Cross Team Milton Keynes
10 61 Darren  Ingram RAF CC

Provisional Results

Race name: E/1/2/3/4asdf

 

Corley Cycles Women Provisional  
Pos  Number Name   Club 
1 2 Sian Botteley Squadra Donne
2 16 Keira McVitty Wyndymilla Reynolds
3 9 Mathilde Pauls Fusion Racing Team
4 22 Laura Greenhalgh Twickenham CC
5 19 Lauren  Humphreys Rugby Velo
6 23 Bonnie V. Wilgenburg Zappi's
7 3 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse
8 25 Emma Rata N/A
9 4 Maxine Filby Trek Bicycle Coventry
10 18 Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC

Provisional Results

Race name: 3/4asdf

4th Place rider is a 45 road Club Rider but cannot see Number. Please contact organiser with number if you believe you were 4th.

 

Corley Cyles 3rd 4th Provisonal Results
Pos No. Forename Surname Club / Team Name
1 48 James Sale Pro Cycle Hire UK Racing Team
2 71 George Clark High Wycombe Cycling Club
3 8 Tom Bicknell Pro Cycle Hire UK Racing Team
4       45 Road Club
5 45 Sean  Dines CC Luton
6 69 Charles  Pearson Cambridge CC
7 39 James Stewart Bonito Squadra Corse
8 37 George Roux  
9 77 Cameron Foster Club Corley Cycles
10 57 Phil  Melling  Team Corley Cycles
11 30 Andrew  Lowe Team Milton Keynes

Provisional Results

Race name: E/1/2asdf

 

Corley Cycles E123 Provisional Result  
Pos No. Forename Surname Club / Team Name
1 46 Lewis  Atkins Pedal Heaven RT
2 16 Tom Neale Team Corley Cycles
3 11 William Goulbourne Team Corley Cycles
4 17 Edward Palfreeman Team Corley Cycles
5 45 Will Fox Starley Primal
6 20 Michael Smith Team Corley Cycles
7 40 Liam  Stones Raleigh
8 7 Ben Chapman Team Corley Cycles
9 12 Mike Jackson CC Luton
10 25 Michael Mottram KTM road and trail
11 29 Dave Creggan Pedal Heaven RT
12 28 Lewis  Bulley Sports Traider RT
13 38 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team
14 1 Felix Barker Cambridge University RT - Hunter Gibson - Chain Reaction Cycles
15 47 Matt Exley Twenty 3c
16 48 Doug  Coleman CC Luton
17 36 Andy Hastings Richardsons Trek
18 6 Roy Chamberlain Team Corley Cycles
19 9 James Fox CC Luton
20 30 Marcus  Burnett Sports Traider RT