Event URN:
307835
Start date:
Sun, 16th Mar 2014
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Longhirst Village Hall
Longhirst, Nr Ashington, Northumberland, NE61 3LJ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Wansbeck CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wansbeckcc.com
Event organiser:
Mr Philip Dunn
65 Stead Lane
Bedlington
Northumberland
NE22 5LX
01670828529
wansbeckcycling@gmail.com
Cheques payable to:
wansbeck cc
Download Entry Form
Info for Riders:
Riders who enter on the day are not allowed in front group
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 09:00 E/1/2/3/4 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 72km / 45m

View All

Event Location:

Longhirst,
Nr Ashington,
Northumberland,
NE61 3LJ

Race: E/1/2/3/4

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 14 09:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 72km / 45m

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James King Polypipe Cycling Team Finished Elite 10
2 Matthew Kipling Velo29 Events Finished 1st 8
3 James Moss Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 7
4 Alex Luhrs PH-MAS Cycling Finished 2nd 6
5 Ben Hetherington Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 5
6 Christopher Mark NRG/Godleys RT Finished 3rd 4
7 Jordan Matthews Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 3
8 Charlie Tanfield Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 2
9 William Brown Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 1
10 Scott Auld PH-MAS Cycling Finished 2nd 1
11 Thomas Timothy Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 0
12 Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished 2nd 0
13 James Alder Cycleways Sports & Leisure Finished 1st 0
14 Neil Wallbank Sunderland Clarion CC Finished 2nd 0
15 David Johnson Blumilk.com Finished 2nd 0
16 Ian Lee Royal Air Force CC Finished 3rd 0
17 James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished 4th 0
18 Chris Ranson Houghton Cycling Club Finished 2nd 0
19 Ben Rowe Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
20 John Davidson Cestria Cycles RT Finished 3rd 0
21 Bradley Tooze Derwentside CC Finished 4th 0
22 Charles Vincent Walkers Cycling Club Finished 4th 0
23 Neil Pendrich Gala Cycling Club Finished 4th 0
24 Joshua Ferguson Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
25 John Cann Blumilk.com Finished 3rd 0
26 Chris Stewart Classic Racing Team Finished 2nd 0
27 Adam Robertson Blumilk.com Finished 2nd 0
28 Ethan Delaney Achieve Northside Skinnergate Finished 4th 0
29 Steven Fullerton Darlington CC Finished 3rd 0
30 Ben Honeysett NRG/Godleys RT Finished 3rd 0
31 Colin Ash Cestria Cycles RT Finished 3rd 0
32 Peter Boyes TS Racing Team - OTR Finished 3rd 0
33 Matty Cooper Achieve Northside Skinnergate Finished 2nd 0
34 Jonathan Bayley Gosforth RC Finished 4th 0
35 Stephen Walton Gosforth RC Finished N/A 0
36 Patrick Clark Tyneside Vagabonds CC Finished 4th 0