Cycle Live Nottingham Grand Prix Circuit Races - 2014

Closed Circuit , Nottingham – Saturday, 21 Jun 2014

Event Details

Event URN:

299281

Start Date:

Sat, 21st Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Nottingham City Centre Circuit, Victoria Embankment, Nottingham, NG2 2JY
View map

Entry close date

Wed, 18th Jun 2014

Event Overview

Welcome to the Cycle Live Nottingham Circuit Races 2014.

(Signing on and Timing by CDNW Racing Services)

The races in 2014 have been tweeked a little bit to allow for a lot more exitement.

Cycle Live Nottingham Omnium Increased By Popular Demand

Due to unprecedented demand, the capacity for Cycle Live Nottingham Omnium has been increased by organisers.

The event, which is open to Category 3 and 4 British Cycling licence holders, takes place at Nottingham’s Victoria Embankment on Saturday 21st June 2014 around the one mile Nottingham Grand Prix circuit.

The Omnium was added to the schedule in 2014 to create a genuine spectacle for people watching while giving participants the chance to compete in three different disciplines that form part of the popular track cycling event.

Participants will take on a one lap time trial and a Devil Race with the points amassed over the first two races determining whether they will compete in the minor or major final.  The finals will take the form of scratch races.  Points garnered in the major final will determine the overall Omnium champion.

With a £1000 prize pot on offer, this is an event not to be missed.

Due to the increased capacity, the timings for the day have changed slightly from those first advertised to incorporate the additional Devil Race.

The schedule is now as follows:

13:30

OMNIUM TIME TRIAL

14:30

OMNIUM DEVIL RACE 1

15:00

OMNIUM DEVIL RACE 2

17:40

OMNIUM MINOR FINAL

18:40

OMNIUM GRAND FINAL

The prize pot for the National B event at 19:15 will be at least £700.00 and will include 2 mid-race primes.

The organising team are looking forward to seeing you all there and have booked some glorious weather.

Info for Riders

Entry will be by the on-line British Cycling route, although any unfilled places will be available on the day at a small premium. Riders entering the Regional B Omnium event must enter the 'Overall' section. They must take part in all the stages and finish each one to be considered for the prize list or B.C. points. Any further information will be posted here and on the Nottingham Cycle Live website http://www.cyclelivenottingham.co.uk/


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
21/06/14 12:30 - Go-Race None N/A ---
21/06/14 13:00 3 Stage Omnium - Overall Regional B Band 5 3rd, 4th ---
21/06/14 13:30 3 Stage Omnium - TT Regional B Band 5 3rd, 4th 2km / 1 mile
21/06/14 14:30 3 Stage Omnium - Devil 1 Regional B Band 5 3rd, 4th 30 mins
21/06/14 15:00 3 Stage Omnium - Devil 2 Regional B Band 5 3rd, 4th 30 mins
21/06/14 17:40 3 Stage Omnium - Minor Final Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins
21/06/14 18:40 3 Stage Omnium - Major Final Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins
21/06/14 19:15 Cycle Live GP National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

View All

Enter a Race

Race -
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 21/06/14 12:30 Go-Race None N/A
Race -
Sat 21/06/14 - 12:30
Classification: Go-Race
Band: None
Rider Cat: N/A
Race 3 Stage Omnium - Overall
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 21/06/14 13:00 Regional B Band 5 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - Overall
Sat 21/06/14 - 13:00
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - TT
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 21/06/14 13:30 Regional B Band 5 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - TT
Sat 21/06/14 - 13:30
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - Devil 1
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/06/14 14:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 30 mins
Race 3 Stage Omnium - Devil 1
Sat 21/06/14 - 14:30
Duration: 30 mins
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - Devil 2
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/06/14 15:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 30 mins
Race 3 Stage Omnium - Devil 2
Sat 21/06/14 - 15:00
Duration: 30 mins
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - Minor Final
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/06/14 17:40 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins
Race 3 Stage Omnium - Minor Final
Sat 21/06/14 - 17:40
Duration: 40 mins
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Race 3 Stage Omnium - Major Final
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/06/14 18:40 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins
Race 3 Stage Omnium - Major Final
Sat 21/06/14 - 18:40
Duration: 40 mins
Classification: Regional B
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Race Cycle Live GP
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/06/14 19:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr
Race Cycle Live GP
Sat 21/06/14 - 19:15
Duration: 01 hr
Classification: National B
Band: Band 3
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite

Jacob Tipper wins Grand Prix at Cycle Live Nottingham 2014

Posted 22/06/2014 - Ivor Armstrong

Jacob Tipper took first place in the Cycle Live Nottingham Grand Prix on Friday, beating Retford Wheeler Dominic Smith to the line.

View Full Report

Confirmed Results

Race 3 Stage Omnium - Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Moore Welland Valley CC Finished 2nd 0
2 Andrew Webster GKV RT Finished 2nd 8
3 Christopher Hoole Albarosa Cycling Club Finished 3rd 7
4 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 6
5 Joseph Perkins Beeston RC Finished 2nd 5
6 Luke Douglas Chorlton Velo Finished 3rd 4
7 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished 3rd 3
8 Iain Carr Army Cycling Union Finished 3rd 2
9 Andrew Logan Nottingham Clarion CC Finished 3rd 1
10 Dave Allen Arrow Cycles Finished 4th 1
11 Stuart White Beacon Roads CC Finished 3rd 0
12 Luke Allen Sheffrec CC Finished 3rd 0
13 Andrew Sheret West Bridgford Cycle Club Finished 4th 0
14 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
15 Ryan Forster Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
16 Darryl Wall Out Of The Saddle Finished 4th 0
17 Anthony Jackson Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
18 Michael Brown Birdwell Wheelers Finished 3rd 0
19 Patrick Heron Cadence Sport Finished 3rd 0
20 Simon Parkin Belper BC Finished 4th 0
21 John Smith Out Of The Saddle Finished 3rd 0
22 Mark McCann Borntobike/Bridgtown Cycles Finished 3rd 0
23 Jonathan Morris Derby Mercury RC Finished 3rd 0
24 Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
25 Josh Asquith Arrow Cycles Finished 4th 0
26 Henry Robertshaw Glendene CC Finished 3rd 0
27 Jason Scales Finished 3rd 0
28 James Hinchliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
29 Christopher Cleaver Concorde CC Finished 3rd 0
30 Chris McNaughton Leicester Forest CC Finished 3rd 0
31 Daniel Boultby Langdale Lightweights Racing T... Finished 3rd 0
32 Xavier Scott Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
33 Dylan Churchill VO2 Development Team Finished 3rd 0
34 Thomas Grigson Bynea CC Finished 3rd 0
35 Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 0
36 Matthew Coates VC St Raphael Finished 3rd 0
37 Simon Hookway Pines Cycles - Felt - Enve Finished 4th 0
38 David Warriner York Cycleworks Finished 4th 0
39 Andrew Mclaren West Bridgford Cycle Club Finished 3rd 0
40 Jon Lidster Finished 4th 0
41 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
42 Gary Hides Out Of The Saddle Finished 4th 0
43 Dan Cutting Ludlow CC Finished 3rd 0
44 Ian Cowan Solihull CC Finished 3rd 0
45 Simon Avis Royal Air Force CC Finished 4th 0
46 Luke Bonnett Royal Air Force CC Finished 3rd 0
47 Tom Bird Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
48 Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
49 Marc Fairclough Leicester Forest CC Finished 3rd 0
50 Adam Smith Beeston RC Finished N/A 0
51 Robin Cawser Leicester Forest CC Finished 3rd 0
52 Mike Broadbent Bicester Millennium CC Finished 4th 0
53 Oliver Hambrey Finished 3rd 0
54 Ben Spiers Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
55 Viktor Kazinec Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
56 Conor Williams Beeston RC Finished 4th 0
57 Thomas Ward Finished 4th 0
58 Matt Hogsden Cambridge University CC Finished 4th 0
59 Andrew Riley Army Cycling Union Finished 4th 0
60 Byron Buck Derby Mercury RC Finished 4th 0
61 Paul Uttley Out Of The Saddle Finished 4th 0
62 Darrell Tattershall-Waller Out Of The Saddle Finished 3rd 0
63 Lee Farmer Tickhill Velo Finished 4th 0
64 Luke Merrony Derby Mercury RC Finished N/A 0
65 Thomas Cox Finished 4th 0
66 Paul Armstrong Sheffrec CC Finished N/A 0
67 Daniel Butcher Leicester Forest CC Finished 3rd 0
68 Mark Humphreys Rugby Velo Finished 3rd 0
69 Joseph Weston Cottingham Coureurs RT Finished 4th 0
70 Joseph Kneip Finished 4th 0
71 Steven Humphreys Rugby Velo Finished 4th 0
72 Matthew Shaw Finished 4th 0
73 Nathan Anscombe Bristol RC Finished 3rd 0
74 David Carter Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
74 Alistair Golby VO2 Development Team Finished 3rd 0
76 Liam Whitby Beeston RC Finished 3rd 0
77 Tim Egan Beacon Roads CC Finished 4th 0
78 Thomas Ford Concorde CC Finished 4th 0
78 Jonathan Hoole Finished 4th 0
80 Allan Mckay Beeston RC Finished 4th 0
81 Liam O'Toole Sheffrec CC Finished 3rd 0
82 Alexander Colman Arrow Cycles Finished 4th 0
83 Gareth Cooper Adalta Cycling Club Finished 4th 0
83 Ian Russell Arrow Cycles Finished 3rd 0
85 Alan Armstrong St Neots CC Finished 4th 0
86 Graham Joyce West Bridgford Cycle Club Finished 4th 0
87 Callum Sheridan-Durham Royal Air Force CC Finished 4th 0
88 Timb Hiscocks Banbury Star CC Finished 4th 0
89 Harry Just Beeston RC Finished 3rd 0
90 Phil Lindley Mansfield RC Finished 4th 0
Show More

Race 3 Stage Omnium - TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Moore Welland Valley CC Finished 2nd 0
2 Andrew Webster GKV RT Finished 3rd 8
3 Christopher Hoole Albarosa Cycling Club Finished 3rd 7
4 Joseph Perkins Beeston RC Finished 3rd 6
5 Darryl Wall Out Of The Saddle Finished 4th 5
6 Luke Douglas Chorlton Velo Finished 3rd 4
7 Stuart White Beacon Roads CC Finished 3rd 3
8 Nathan Anscombe Bristol RC Finished 3rd 2
9 Ryan Forster Audlem Cycling Club Finished 3rd 1
10 Iain Carr Army Cycling Union Finished 3rd 1
11 Andrew Sheret West Bridgford Cycle Club Finished 4th 0
12 Luke Allen Sheffrec CC Finished 3rd 0
13 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
14 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
15 Michael Brown Birdwell Wheelers Finished 3rd 0
16 Patrick Heron Cadence Sport Finished 3rd 0
17 Dave Allen Arrow Cycles Finished 4th 0
18 Andrew Logan Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
19 Jonathan Morris Derby Mercury RC Finished 3rd 0
20 Jason Scales Finished 3rd 0
21 Ian Russell Arrow Cycles Finished 3rd 0
22 Josh Asquith Arrow Cycles Finished 4th 0
23 Alan Armstrong St Neots CC Finished 4th 0
24 Karl Owen Team Chronomaster Finished 2nd 0
25 Alistair Golby VO2 Development Team Finished 3rd 0
26 Liam O'Toole Sheffrec CC Finished 3rd 0
27 Anthony Jackson Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
28 Christopher Cleaver Concorde CC Finished 3rd 0
29 Chris McNaughton Leicester Forest CC Finished 3rd 0
30 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
31 James Hinchliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
32 Alexander Colman Arrow Cycles Finished 4th 0
33 Henry Robertshaw Glendene CC Finished 3rd 0
34 Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
35 Mark McCann Borntobike/Bridgtown Cycles Finished 3rd 0
36 Simon Hookway Pines Cycles - Felt - Enve Finished 4th 0
37 John Smith Out Of The Saddle Finished 3rd 0
38 Graham Joyce West Bridgford Cycle Club Finished 4th 0
39 Simon Parkin Belper BC Finished 4th 0
40 Thomas Grigson Bynea CC Finished 3rd 0
41 Ian Cowan Solihull CC Finished 3rd 0
42 Matt Hogsden Cambridge University CC Finished 4th 0
43 Jon Lidster Finished 4th 0
44 Andrew Mclaren West Bridgford Cycle Club Finished 4th 0
45 Oliver Hambrey Finished 3rd 0
46 Robin Cawser Leicester Forest CC Finished 3rd 0
47 Adam Smith Beeston RC Finished N/A 0
48 Daniel Boultby Langdale Lightweights Racing T... Finished 3rd 0
49 Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 0
50 David Warriner York Cycleworks Finished 4th 0
51 Ben Spiers Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
52 Marc Fairclough Leicester Forest CC Finished 3rd 0
53 Xavier Scott Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
54 Matthew Coates VC St Raphael Finished 3rd 0
55 Paul Uttley Out Of The Saddle Finished 4th 0
56 Viktor Kazinec Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
57 Tom Bird Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
58 Callum Sheridan-Durham Royal Air Force CC Finished 4th 0
59 Dylan Churchill VO2 Development Team Finished 3rd 0
60 Daniel Butcher Leicester Forest CC Finished 3rd 0
61 Simon Avis Royal Air Force CC Finished 4th 0
62 Thomas Ward Finished 4th 0
63 Mike Broadbent Bicester Millennium CC Finished 4th 0
64 Dan Cutting Ludlow CC Finished 3rd 0
65 Matthew Shaw Finished 4th 0
66 Joseph Weston Cottingham Coureurs RT Finished 4th 0
67 Lee Farmer Tickhill Velo Finished 4th 0
68 Byron Buck Derby Mercury RC Finished 4th 0
69 Luke Merrony Derby Mercury RC Finished N/A 0
70 Gary Hides Out Of The Saddle Finished 4th 0
71 Luke Bonnett Royal Air Force CC Finished 3rd 0
72 Timb Hiscocks Banbury Star CC Finished 4th 0
73 Andrew Riley Army Cycling Union Finished 4th 0
74 Thomas Cox Finished 4th 0
75 David Carter Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
76 Joseph Kneip Finished 4th 0
77 Paul Armstrong Sheffrec CC Finished N/A 0
78 Conor Williams Beeston RC Finished 4th 0
79 Thomas Ford Concorde CC Finished 4th 0
80 Tim Egan Beacon Roads CC Finished 4th 0
81 Harry Just Beeston RC Finished 3rd 0
82 Jonathan Hoole Finished 4th 0
83 Darrell Tattershall-Waller Out Of The Saddle Finished 3rd 0
84 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished 4th 0
85 Phil Lindley Mansfield RC Finished 4th 0
86 Gareth Cooper Adalta Cycling Club Finished 4th 0
87 Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
88 Steven Humphreys Rugby Velo Finished 4th 0
89 Allan Mckay Beeston RC Finished 4th 0
90 Mark Humphreys Rugby Velo Finished 3rd 0
91 Liam Whitby Beeston RC Finished 3rd 0
Show More

Race 3 Stage Omnium - Devil 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 10
2 Luke Douglas Chorlton Velo Finished 3rd 8
3 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished 4th 7
4 Alistair Golby VO2 Development Team Finished 3rd 6
5 Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 5
6 Dave Allen Arrow Cycles Finished 4th 4
7 Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Finished 3rd 3
8 Luke Bonnett Royal Air Force CC Finished 3rd 2
9 Ryan Forster Audlem Cycling Club Finished 3rd 1
10 Dylan Churchill VO2 Development Team Finished 3rd 1
11 Matthew Coates VC St Raphael Finished 3rd 0
12 Iain Carr Army Cycling Union Finished 3rd 0
13 Alexander Colman Arrow Cycles Finished 4th 0
--- Luke Allen Sheffrec CC Did not finish 3rd 0
--- Nathan Anscombe Bristol RC Did not finish 3rd 0
--- Alan Armstrong St Neots CC Did not finish 4th 0
--- Paul Armstrong Sheffrec CC Did not finish N/A 0
--- Josh Asquith Arrow Cycles Did not finish 4th 0
--- Simon Avis Royal Air Force CC Did not finish 4th 0
--- Tom Bird Leicestershire Road Club Did not finish 3rd 0
--- Daniel Boultby Langdale Lightweights Racing T... Did not finish 3rd 0
--- Mike Broadbent Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
--- Michael Brown Birdwell Wheelers Did not finish 3rd 0
--- Byron Buck Derby Mercury RC Did not finish 4th 0
--- Daniel Butcher Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
--- David Carter Gregarios Superclub Ciclista Did not finish 4th 0
--- Robin Cawser Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
--- Christopher Cleaver Concorde CC Did not finish 3rd 0
--- Gareth Cooper Adalta Cycling Club Did not finish 4th 0
--- Ian Cowan Solihull CC Did not finish 3rd 0
--- Thomas Cox Did not finish 4th 0
--- Dan Cutting Ludlow CC Did not finish 3rd 0
--- Tim Egan Beacon Roads CC Did not finish 4th 0
--- Marc Fairclough Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
--- Lee Farmer Tickhill Velo Did not finish 4th 0
--- Thomas Ford Concorde CC Did not finish 4th 0
--- Thomas Grigson Bynea CC Did not finish 3rd 0
--- Oliver Hambrey Did not finish 3rd 0
--- Patrick Heron Cadence Sport Did not finish 3rd 0
--- Gary Hides Out Of The Saddle Did not finish 4th 0
--- James Hinchliffe Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
--- Timb Hiscocks Banbury Star CC Did not finish 4th 0
--- Matt Hogsden Cambridge University CC Did not finish 4th 0
--- Simon Hookway Pines Cycles - Felt - Enve Did not finish 4th 0
--- Christopher Hoole Albarosa Cycling Club Did not finish 3rd 0
--- Jonathan Hoole Did not finish 4th 0
Show More

Race 3 Stage Omnium - Devil 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 James Moore Welland Valley CC Finished 2nd 0
2 Joseph Perkins Beeston RC Finished 2nd 8
3 Andrew Webster GKV RT Finished 2nd 7
4 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished 3rd 6
5 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 5
6 Karl Owen Team Chronomaster Finished 2nd 0
7 Andrew Logan Nottingham Clarion CC Finished 3rd 3
8 Simon Parkin Belper BC Finished 4th 2
9 Henry Robertshaw Glendene CC Finished 3rd 1
10 Andrew Sheret West Bridgford Cycle Club Finished 4th 1
11 Mark McCann Borntobike/Bridgtown Cycles Finished 3rd 0
12 Darryl Wall Out Of The Saddle Finished 4th 0
--- Mark Humphreys Rugby Velo Did not finish 3rd 0
--- Steven Humphreys Rugby Velo Did not finish 4th 0
--- Anthony Jackson Nottingham Clarion CC Did not finish 4th 0
--- Graham Joyce West Bridgford Cycle Club Did not finish 4th 0
--- Harry Just Beeston RC Did not finish 3rd 0
--- Viktor Kazinec Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 0
--- Joseph Kneip Did not finish 4th 0
--- Jon Lidster Did not finish 4th 0
--- Phil Lindley Mansfield RC Did not finish 4th 0
--- Allan Mckay Beeston RC Did not finish 4th 0
--- Andrew Mclaren West Bridgford Cycle Club Did not finish 4th 0
--- Chris McNaughton Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
--- Luke Merrony Derby Mercury RC Did not finish N/A 0
--- Jonathan Morris Derby Mercury RC Did not finish 3rd 0
--- Liam O'Toole Sheffrec CC Did not finish 3rd 0
--- Andrew Riley Army Cycling Union Did not finish 4th 0
--- Ian Russell Arrow Cycles Did not finish 3rd 0
--- Jason Scales Did not finish 3rd 0
--- Xavier Scott Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish 3rd 0
--- Matthew Shaw Did not finish 4th 0
--- Callum Sheridan-Durham Royal Air Force CC Did not finish 4th 0
--- Jon Shillingford Thames Velo Did not finish 3rd 0
--- John Smith Out Of The Saddle Did not finish 3rd 0
--- Adam Smith Beeston RC Did not finish N/A 0
--- Ben Spiers Rockingham Forest Whls Did not finish 4th 0
--- Darrell Tattershall-Waller Out Of The Saddle Did not finish 3rd 0
--- Paul Uttley Out Of The Saddle Did not finish 4th 0
--- Thomas Ward Did not finish 4th 0
--- David Warriner York Cycleworks Did not finish 4th 0
--- Joseph Weston Cottingham Coureurs RT Did not finish 4th 0
--- Liam Whitby Beeston RC Did not finish 3rd 0
--- Stuart White Beacon Roads CC Did not finish 3rd 0
--- Conor Williams Beeston RC Did not finish 4th 0
Show More

Race 3 Stage Omnium - Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Andrew Mclaren West Bridgford Cycle Club Finished 4th 10
2 Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Finished 3rd 8
3 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished 3rd 7
4 Conor Williams Beeston RC Finished 4th 6
5 Gary Hides Out Of The Saddle Finished 4th 5
6 Simon Avis Royal Air Force CC Finished 4th 4
7 Andrew Riley Army Cycling Union Finished 4th 3
8 Dan Cutting Ludlow CC Finished 3rd 2
9 Jon Lidster Finished 4th 1
10 Mike Broadbent Bicester Millennium CC Finished 4th 1
11 Ian Cowan Solihull CC Finished 3rd 0
12 Marc Fairclough Leicester Forest CC Finished 3rd 0
13 Tom Bird Leicestershire Road Club Finished 3rd 0
14 Luke Bonnett Royal Air Force CC Finished 3rd 0
15 Thomas Ward Finished 4th 0
16 Paul Armstrong Sheffrec CC Finished N/A 0
17 Steven Humphreys Rugby Velo Finished 4th 0
18 Luke Merrony Derby Mercury RC Finished N/A 0
19 Thomas Cox Finished 4th 0
20 Lee Farmer Tickhill Velo Finished 4th 0
21 Robin Cawser Leicester Forest CC Finished 3rd 0
22 Mark Humphreys Rugby Velo Finished 3rd 0
23 Oliver Hambrey Finished 3rd 0
24 Liam Whitby Beeston RC Finished 3rd 0
25 Adam Smith Beeston RC Finished N/A 0
26 Byron Buck Derby Mercury RC Finished 4th 0
27 Ben Spiers Rockingham Forest Whls Finished 4th 0
28 Allan Mckay Beeston RC Finished 4th 0
29 Matt Hogsden Cambridge University CC Finished 4th 0
30 Joseph Weston Cottingham Coureurs RT Finished 4th 0
31 Tim Egan Beacon Roads CC Finished 4th 0
--- Daniel Butcher Leicester Forest CC Did not finish 3rd 0
--- David Carter Gregarios Superclub Ciclista Did not finish 4th 0
--- Gareth Cooper Adalta Cycling Club Did not finish 4th 0
--- Thomas Ford Concorde CC Did not finish 4th 0
--- Jonathan Hoole Did not finish 4th 0
--- Viktor Kazinec Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 0
--- Joseph Kneip Did not finish 4th 0
--- Matthew Shaw Did not finish 4th 0
--- Darrell Tattershall-Waller Out Of The Saddle Did not finish 3rd 0
--- Paul Uttley Out Of The Saddle Did not finish 4th 0
Show More

Race 3 Stage Omnium - Major Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Andrew Webster GKV RT Finished 2nd 10
2 James Moore Welland Valley CC Finished 2nd 0
3 Christopher Hoole Albarosa Cycling Club Finished 3rd 7
4 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 6
5 Anthony Jackson Nottingham Clarion CC Finished 4th 5
6 Luke Allen Sheffrec CC Finished 3rd 4
7 Iain Carr Army Cycling Union Finished 3rd 3
8 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished 3rd 2
9 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 1
10 John Smith Out Of The Saddle Finished 3rd 1
11 Stuart White Beacon Roads CC Finished 3rd 0
12 Andrew Logan Nottingham Clarion CC Finished 3rd 0
13 Simon Parkin Belper BC Finished 4th 0
14 Dave Allen Arrow Cycles Finished 4th 0
15 Michael Brown Birdwell Wheelers Finished 3rd 0
16 Luke Douglas Chorlton Velo Finished 3rd 0
17 Joseph Perkins Beeston RC Finished 2nd 0
18 Andrew Sheret West Bridgford Cycle Club Finished 4th 0
19 Mark McCann Borntobike/Bridgtown Cycles Finished 3rd 0
20 Daniel Boultby Langdale Lightweights Racing T... Finished 3rd 0
21 Xavier Scott Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 0
22 Ryan Forster Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
23 Jonathan Morris Derby Mercury RC Finished 3rd 0
24 Dylan Churchill VO2 Development Team Finished 3rd 0
25 Patrick Heron Cadence Sport Finished 3rd 0
26 Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 0
27 Darryl Wall Out Of The Saddle Finished 4th 0
28 James Hinchliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
29 Matthew Coates VC St Raphael Finished 3rd 0
30 Thomas Grigson Bynea CC Finished 3rd 0
31 Christopher Cleaver Concorde CC Finished 3rd 0
32 Simon Hookway Pines Cycles - Felt - Enve Finished 4th 0
33 Josh Asquith Arrow Cycles Finished 4th 0
34 Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
35 Chris McNaughton Leicester Forest CC Finished 3rd 0
36 Henry Robertshaw Glendene CC Finished 3rd 0
37 Jason Scales Finished 3rd 0
38 David Warriner York Cycleworks Finished 4th 0
--- Alan Armstrong St Neots CC Did not finish 4th 0
--- Alexander Colman Arrow Cycles Did not finish 4th 0
--- Alistair Golby VO2 Development Team Did not finish 3rd 0
--- Karl Owen Team Chronomaster Did not finish 2nd 0
Show More

Race Cycle Live GP

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 30
2 Dominic Smith Retford & District Wheelers Finished 2nd 25
3 Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 2nd 21
4 William Brown Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 17
5 Oliver Maxwell Windmill Wheels Cycling Club Finished 1st 14
6 Jack Rees Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 12
7 Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 10
8 Tim Allen Arrow Cycles Finished 1st 8
9 Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 7
10 Peter Cocker Pedal Pushers Finished 2nd 6
11 Ryan Perry Army Cycling Union Finished 1st 5
12 Nick Noble BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 4
13 Gareth Jones Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 3
14 Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 2nd 2
15 Phil Giles Beeston Cycling Club Finished 2nd 1
16 Carl Dyson Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 0
17 Joe Fox Red Kite Cycles Finished 2nd 0
18 George Moore Bicicielo Finished 1st 0
19 Elliott Reynolds Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
20 Jason Gurney Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
21 Sean Noon Edinburgh RC Finished 2nd 0
22 Ben Homa Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
23 Adam Kenway Team Zenith Finished 1st 0
24 Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
25 Lee Baldwin Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 0
26 Stuart Marshall Team Zenith Finished 2nd 0
27 Thomas Timothy Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 0
28 Danny Lowthorpe Langsett Cycles RT Finished 2nd 0
29 James Jobber Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
30 Courtney Ricketts Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
31 Paul Wain Moda RT Finished 2nd 0
32 Edward Pickard Beeston RC Finished 2nd 0
33 Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 0
34 Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd 0
35 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
36 Marcus Partridge Windmill Wheels Cycling Club Finished 2nd 0
37 Adam Turner Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 0
38 Michael Jones Pedal Power Loughborough Finished 2nd 0
39 Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
40 Nicholas Jepson Beeston RC Finished 2nd 0
41 Joseph Clark Team Zenith Finished 2nd 0
42 Joseph White Finished 2nd 0
43 Michael Burke Welland Valley CC Finished 2nd 0
44 Oliver W Bates 45 Road Club Finished 2nd 0
--- Adrian Adgar Moda RT Did not finish 2nd 0
--- Karl Baillie Polypipe Cycling Team Did not start 2nd 0
--- Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Did not finish 2nd 0
--- Christopher Bates Beeston Cycling Club Did not finish 3rd 0
--- Toby Blackman Mapperley CC Did not start 3rd 0
--- David Brearley Team Zenith Did not finish 2nd 0
--- Harry Browning Pedal Pushers Did not finish 2nd 0
--- Jonathan Dexter Andy Moore Autocentres Racing Did not start 2nd 0
--- James Hedley-Smith Pedal Power Loughborough Did not start 2nd 0
--- Daniel Kelley Did not finish 2nd 0
--- Martyn Ludlam Witham Wheelers Cycling Club Did not finish 3rd 0
--- Christopher Marshall Did not finish 3rd 0
--- Callum McBrearty Nottingham Clarion CC Did not finish 2nd 0
--- Oliver Nuthall Nottingham Clarion CC Did not start 2nd 0
--- George Richardson Did not start 2nd 0
--- Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Did not start 1st 0
--- George Thompson Sleaford Whls CC Did not start 2nd 0
--- Stuart Travis-Beames 45 Road Club Did not finish 2nd 0
--- James Walker Borntobike/Bridgtown Cycles Did not start 2nd 0
--- Paul Wright Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5