Event URN:
291645
Start date:
Sun, 22nd Dec 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Calshot Activities Centre
Calshot Spit, Fawley, Southampton, Hampshire, SO45 1BR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Calshot Cycle Racing League ( website )
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Calshot Cycle Racing League
Info for Riders:
Track League Affiliation Fees - Youth - £10, Others £20
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:45 E/1/2/3/4 Regional C+ None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Dec 13 12:45 U16/U14/U12/U10/U8 Youth Only Track League Youth A, B, C, D, E
22 Dec 13 12:46 Senior A 28 Lap SCR Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Dec 13 12:47 Senior A Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Calshot Spit,
Fawley,
Southampton,
Hampshire,
SO45 1BR

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:45 Regional C+ None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16/U14/U12/U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:45 Youth Only Track League Youth A, B, C, D, E ---

Race: Senior A 28 Lap SCR

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:46 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:47 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:48 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:49 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:50 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 28 Lap SCR

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:51 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:52 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:53 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:55 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Vets, Juniors and Ladies 2km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:55 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Vets, Juniors and Ladies Unknown Distanc...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:56 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16/U14 Warm Up

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:57 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 1km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:58 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 12:59 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:00 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:02 Youth Only None A, B ---

Race: U16/U14 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:03 Youth Only None A, B ---

Race: U12/U10/U8 Warm Up

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:04 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 1km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:05 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:06 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:07 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:08 Youth Only None C, D, E ---

Race: U12/U10/U8 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Dec 13 13:09 Youth Only None C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Senior A 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
2 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
3 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
2 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
3 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
2 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
2 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
2 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
4 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 28 Lap SCR

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
2 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0
4 Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 0
5 Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
6 Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
7 John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
8 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
9 Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
10 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
11 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
12 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
2 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0
3 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
4 Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 0
5 Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
6 Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
7 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
8 Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
9 John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
10 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
11 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
12 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0
2 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Eastham Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
2 Alexander Clayton Southampton University RC Finished 3rd 0
3 Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 0
4 Frank Kilsby VC St Raphael Finished 2nd 0
5 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
6 Raymond Redman North Hampshire RC Finished N/A 0
7 Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
8 Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
9 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
10 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Vets, Juniors and Ladies 2km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
2 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
3 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
4 Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
5 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
6 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
7 John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
8 Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
9 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
10 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Vets, Juniors and Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Fielding Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
2 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
3 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
4 Richard Gostick Reading CC Finished 3rd 0
5 John Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
6 Glen Redman Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
7 James Robertson Finished 3rd 0
8 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
2 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 0
4 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 0
5 Nicholas Gill Sutton Cycling Club Finished B 0
6 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
7 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
8 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 0
2 Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
3 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 0
4 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
5 Nicholas Gill Sutton Cycling Club Finished B 0
6 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 0
7 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
8 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
2 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 0
3 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 0
4 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
5 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
6 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 0
7 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
8 Nicholas Gill Sutton Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 0
2 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 0
3 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 0
2 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 0
3 Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 0
4 Nicholas Gill Sutton Cycling Club Finished B 0
5 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished A 0
6 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
7 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
8 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Warm Up

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
3 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
4 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
5 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
6 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
7 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0
8 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
3 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
4 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
5 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
6 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
7 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0
8 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
3 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
4 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0
5 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
6 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
7 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
8 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
2 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
3 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
4 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
5 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
6 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
7 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0
8 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
3 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
4 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U12/U10/U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
3 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
4 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
5 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 0
6 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0
7 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0
8 Aiden Dewhirst Poole Whls CC Finished D 0