2013 Welsh Circuit Championships

Closed Circuit , Vale of Glamorgan – Sunday, 20 Oct 2013

Event Summary

Event Overview

For information and updates about this event, please visit the Welsh Cycling website or follow this link.

Llandow Circuit is a closed road 1.2k circuit (approx) in the Vale of Glamorgan.

A Masters 50+ and Women's Championship will take place subject to sufficient rider fields as stipulated in Welsh Cycling Championship regulations.

This event is being re-staged by Welsh Cycling with support from Courtney Rowe. Race prizes are provided by Port Talbot Wheelers.

Please direct any questions about this event to Courtney Rowe.

Event Details

Event URN:

291629

Start Date:

Sun, 20th Oct 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB
View map

Entry close date

Sun, 6th Oct 2013

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ioanhedd Oldfield Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Marshall Aylesbury CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Rosie Finucane Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Owain Roberts Towy Riders Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Barnwell Towy Riders Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Eluned King Towy Riders Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Rees Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Olivia Davies Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ - Results
1.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Huw Beynon Bynea CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  William Fotheringham Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Giles Wrexham Roads Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Timothy Cummings Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Sion Clarke Onit Cycle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Lee Stoneham Finished 0

13. Lee Stoneham -

Points: 0 | Status: Finished
--- Iain Bullar Gannet CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart Cooper Cardiff JIF Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Barrie McGregor Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Lowri Devey Abergavenny Road Club Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Bethany Taylor Abergavenny Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Gillian Taylor Abergavenny Road Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jonathan Mould Team USN Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Bevis NFTO Race Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Lewis NFTO Race Club Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stephen Williams Teamwallis Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Scott Davies Team USN Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Russell White Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Elliott Pike Lichfield City CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Craig Seaman County Cycles Racing Team Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- John Wood Disqualified 0

12. John Wood -

Points: 0 | Status: Disqualified

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Bevis NFTO Race Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Thompson Cardiff JIF Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nick Giles Wrexham Roads Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Russell White Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andy Davies Finished 3rd 2

8. Andy Davies -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rhodri Evans TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Liam Simpkins Cardiff Ajax CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  John Wood NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Zach Minto Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rhodri Owen Finished 4th 0

13. Rhodri Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Iwan Morton Clwb Rasio Mona Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Ieuan Frowen Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

This is a re-scheduled event following the cancellation of races at the Porthcawl Seafront Criterium in September, owing to weather conditions. Previous awards still stand, and categories and race prizes will reflect the same format as the original event. Riders who previously entered the Porthcawl Seafront Criterium will automatically be transferred to this event at no cost, and there is no need to re-enter. Participants will need to bring their British Cycling race licenses and sign-on as usual on the day. Any riders who did not previously enter the Open Races or the Championships but meet the eligibility criteria may enter this event online. Only those riders who meet the Welsh Championship Eligibility Criteria will be eligible to compete for Championship titles and prizes. Entries must be made online by midnight Sunday, 6 October. Entries are available on the day for Open Races only, not Championships. See the event summary for further information.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:25 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/10/13 – 10:25
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:25
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:55 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 20/10/13 – 10:55
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:55 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:55
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 20/10/13 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 11:00
Youth Only, Youth
Masters 40+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 12:05 Regional Masters C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 12:05
Regional Masters C+, Band 5
45 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 12:05 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 12:05
Women Only, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 13:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 13:00
National B, Band 3
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 14:15 Regional A Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 14:15
Regional A, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

For information and updates about this event, please visit the Welsh Cycling website or follow this link.

Llandow Circuit is a closed road 1.2k circuit (approx) in the Vale of Glamorgan.

A Masters 50+ and Women's Championship will take place subject to sufficient rider fields as stipulated in Welsh Cycling Championship regulations.

This event is being re-staged by Welsh Cycling with support from Courtney Rowe. Race prizes are provided by Port Talbot Wheelers.

Please direct any questions about this event to Courtney Rowe.

Event Details

Event URN:

291629

Start Date:

Sun, 20th Oct 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB
View map

Entry close date

Sun, 6th Oct 2013

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ioanhedd Oldfield Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Marshall Aylesbury CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Rosie Finucane Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zach Bridges Cardiff JIF Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Owain Roberts Towy Riders Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Barnwell Towy Riders Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Eluned King Towy Riders Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Rhys Britton Cardiff JIF Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie-Jo Wylie-Morris Abergavenny Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Peter Kibble Cycology Bikes Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Rees Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Olivia Davies Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Masters 40+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ - Results
1.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Huw Beynon Bynea CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alun Owen CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  William Fotheringham Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Giles Wrexham Roads Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Timothy Cummings Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Matthews Forza Cycles Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Sion Clarke Onit Cycle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Lee Stoneham Finished 0

13. Lee Stoneham -

Points: 0 | Status: Finished
--- Iain Bullar Gannet CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart Cooper Cardiff JIF Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Barrie McGregor Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Lowri Devey Abergavenny Road Club Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Bethany Taylor Abergavenny Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Gillian Taylor Abergavenny Road Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jonathan Mould Team USN Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Bevis NFTO Race Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Owen James County Cycles Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Lewis NFTO Race Club Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stephen Williams Teamwallis Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Scott Davies Team USN Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Russell White Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Elliott Pike Lichfield City CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Joseph Wiltshire Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Craig Seaman County Cycles Racing Team Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- John Wood Disqualified 0

12. John Wood -

Points: 0 | Status: Disqualified

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Bevis NFTO Race Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Thompson Cardiff JIF Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nick Giles Wrexham Roads Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Russell White Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andy Davies Finished 3rd 2

8. Andy Davies -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rhodri Evans TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Liam Simpkins Cardiff Ajax CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  John Wood NFTO Race Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Zach Minto Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rhodri Owen Finished 4th 0

13. Rhodri Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Iwan Morton Clwb Rasio Mona Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Ieuan Frowen Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

This is a re-scheduled event following the cancellation of races at the Porthcawl Seafront Criterium in September, owing to weather conditions. Previous awards still stand, and categories and race prizes will reflect the same format as the original event. Riders who previously entered the Porthcawl Seafront Criterium will automatically be transferred to this event at no cost, and there is no need to re-enter. Participants will need to bring their British Cycling race licenses and sign-on as usual on the day. Any riders who did not previously enter the Open Races or the Championships but meet the eligibility criteria may enter this event online. Only those riders who meet the Welsh Championship Eligibility Criteria will be eligible to compete for Championship titles and prizes. Entries must be made online by midnight Sunday, 6 October. Entries are available on the day for Open Races only, not Championships. See the event summary for further information.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:25 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/10/13 – 10:25
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:25 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:25
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:55 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 20/10/13 – 10:55
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 10:55 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 10:55
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 11:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 20/10/13 – 11:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 20/10/13 – 11:00
Youth Only, Youth
Masters 40+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 12:05 Regional Masters C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 12:05
Regional Masters C+, Band 5
45 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 12:05 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 12:05
Women Only, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 13:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 13:00
National B, Band 3
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/10/13 14:15 Regional A Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 20/10/13 – 14:15
Regional A, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016