Cross: Oldham wins again in Yorkshire Points Series

Cross: Oldham wins again in Yorkshire Points Series

Navigation:
Home » Cyclo-cross

|
Location: Oakbank School, Keighley
Event: 15 September 2013
Report: Clare Crabtree/Snowdon Sports
Photo: Shaun Flannery Photography


Paul Oldham (Hope Factory Racing) raced to his second consecutive victory in the Yorkshire Points Series, winning by almost three and a half minutes from his nearest rival over a rain-soaked and muddy course at Oakbank School in Keighley.

The Lancashire rider mastered the slippy course in style, displaying the form which saw him finish as runner-up in last season’s National Trophy Series.

He hit the front almost from the off, initially with Ian Taylor (Jedi Cycle Sport) and Nick Barnes (Zepnat RT) for company, but he soon edged ahead and set about building a good lead.

Taylor fared better in the conditions and edged ahead of Barnes, although the gap between them had come back down to just ten seconds on the line.

Behind them, Jamie Sharpe (York Cycleworks) took fourth spot after battling up from sixth, while Simon Maudsley (Dirtwheels Cycles) who had been fourth slipped back in the later staged.

Taylor’s second spot was impressive given that he had just ridden – and won – the veterans race, but his margin of victory was narrow by Oldham’s standards.

He took the win from Chris Young (Pedalsport CC) by 16 seconds, while Chris Taylor (Pedalsport) was another 40 seconds back in third place.

Nikola Butler (VC St Raphael) was once again the fastest female, but she was made to work hard for her win with Marie Jackson (Paul Milnes RT) only around 20 seconds back.

And in the youth race Alfie Moses (Paul Milnes RT) took the win from East Bradford CC duo Robert Scott and Euan Cameron, second and third respectively with Scott just 37 seconds back.


Results:

Seniors:
1 Paul Oldham (Hope Factory Racing) 51:19
2 Ian Taylor (Jedi Cycle Sport) @ 3:23
3 Nick Barnes (Zepnat RT) @ 3:33
4 Jamie Sharpe (York Cycleworks)
5 Simon Maudsley (Dirtwheels)
6 James Thompson (Langsett Cycles)
7 Ben Cooper (Batley CC)
8 Tom Seaman (Nutcracker)
9 Ben Pygott (Paul Milnes RT)
10 Rick Crabtree (Pedalsport CC)

Veterans/Women:
1 Ian Taylor (Jedi Cycle Sport) 44:41
2 Chris Young (Pedalsport CC) @ 16sec
3 Chris Taylor (Pedalsport CC) @ 56sec
4 Noel Clough (Jedi Cycle Sport)
5 Andy Peace (Jedi Cycle Sport)
6 Mike Young (Pedalsport CC)
7 Stephen Bottomley (Crosstrax)
8 Matt Denby (Jewson Thule)
9 Dan Cook (Peak Cycles)
10 Tim Kershaw (Pedalsport CC)

Women:
1 Nikola Butler (VC St Raphael)
2 Marie Jackson (Paul Milnes RT) @ 20sec
3 Rebecca Walmsley (Scott Contessa Epic)

Youth:
1 Alfie Moses (Paul Milnes RT) 29:16
2 Robert Scott (East Bradford CC) @ 37sec
3 Euan Cameron (East Bradford CC) @ 2:38
4 Jenson Young (Pedalsport CC)
5 Jacob Feetham (Wakefield Junior Tri)

Girls: Lucy Horrocks (Hope Factory Racing). Under-12s: Eva Oxley (Sowerby Brothers RT). Under-10s: Toby Kershaw (Pedalsport CC).


Please credit www.britishcycling.org.uk and link back if you use any of our race results.


British Cycling would like to thank the organising team, officials and everyone else who helped promote this event. Our sport could not exist without the hundreds of people, many of them unpaid volunteers, who put in many hours of hard work running events, activities and clubs.