Great Britain Cycling Team kit 15/16

National Trophy Cyclo Cross Round 4 Start List

Navigation:
Home » Cyclo-cross


Start List: National Trophy Cyclo-Cross - Round 4 Southampton

Sunday 28 November 2010

|

Veteran 40-49: 10:30 am   
1    DARREN ATKINS    COVENTRY ROAD CLUB / RIDECOV.CO.UK
2    PETER LIFFORD    BECONTREE WHEELERS
3    NICHOLAS BATES    BELPER BC
4    JONATHAN WATSON    CHARGE BIKES
5    PHILIP ROACH    COVENTRY ROAD CLUB / RIDECOV.CO.UK
6    NIGEL LANGRIDGE    CRAWLEY WHEELERS
7    KEVIN KNOX    DULWICH PARAGON CC
8    BRIAN TEAR    ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
9    ROBERT TUTT    GS EUROPA
10    GARY ALLAN    GA CYCLES
11    ANTONY GREEN    GA CYCLES
12    DAVID PERRY    GO SPORTS SPEX RT
14    GARY LINGARD    CC HACKNEY
15    GARRY CLARK    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
16    KEITH SHERIDAN    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
17    CHRIS YOUNG    J.D. CYCLES ILKLEY
18    MICK BELL    LONDON FIRE BRIGADE CC
19    NEIL SIMPSON    LONDON PHOENIX CC
20    CHRIS GREEN    MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
21    IAN CLEVERLY    MOSQUITO BIKES RACING TEAM
22    STEPHEN BRAZIER    MTS CYCLE SPORT / INKLAND
23    MARTIN DYMOND    NEW FOREST CC
24    RICHARD BREMNER    NORTH HAMPSHIRE RC
25    ANTHONY DYMENT    NORTH HAMPSHIRE RC
26    WILLIAM GIRVAN    NORTH HAMPSHIRE RC
27    CHRIS MISON    NORTH HAMPSHIRE RC
28    ANDREW MURPHY    NORTH HAMPSHIRE RC
29    JACK PETERSON    NUMPLUMZ MOUNTAINBIKERS
30    HARVEY LEVANN    PEDAL POWER LOUGHBOROUGH
31    JULIAN HODGSON    PEDALSPORT CC
32    DAN  COOK    PLANET X
33    LEE EDMONDS    RUGBY VELO
34    DAVID GARRETT    RUGBY VELO
35    GARY HIPWELL    RUGBY VELO
36    JULIAN RONALD    RUGBY VELO
37    PHILLIP BRAYBROOKE    SPORT CITY VELO
38    ANDY SMITH    SWINDON RC
39    GRAHAM CLARK    TIME RT
40    NOEL CLOUGH    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
41    IAN SPARK    WOLVERHAMPTON WHEELERS / FRED WILLIAMS CYCLES
42    STEVE BARNES    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
43    MATTHEW DENBY    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
44    JULIAN GOULD    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
45    JONATHAN MARSHALL    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
46    STEPHEN POOLE    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
47    PETER BOLKE    INDIVIDUAL MEMBER
48    RICHARD CROSS    INDIVIDUAL MEMBER
49    CHARLES WARREN    INDIVIDUAL MEMBER
50    SEAN WILLIAMS    INDIVIDUAL MEMBER
       
Veteran 50+: 10:31 am   
61    STEVEN DAVIES    ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
62    GRAHAM EDWARDS    ABERGAVENNY RC / NICK LANE / GOVILON / GATEWAY
63    ANDY STUBBS    BARROW CENTRAL WHEELERS
64    DOUGLAS FOX    CRAWLEY WHEELERS
65    MICK IVES    ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
66    TIM STOWE    ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
67    DAVE MCMULLEN    EVANS CYCLES RACE TEAM
68    ANDY ROBERTS    EVANS CYCLES RACE TEAM
69    PETER WILKIN    FIETSEN TEMPO / THE HOUSE / CHAPTERS
70    STUART GRACE    GA CYCLES
71    MALCOLM CROSS    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
72    MARTIN EADON    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
73    MICK DAVIES    LICHFIELD CITY CC
74    ROBIN DELVE    MID DEVON CC
75    NIGEL HAY    PEDAL POWER LOUGHBOROUGH
76    JOHN BURROWS    POOLE WHEELERS
77    DAVID WADE    POOLE WHEELERS
78    IAN WRIGHT    RALEIGH RT / MICHELIN / HIGH 5
79    IAN EVANS    CLWB RASIO MONA
80    PETER MOONEY    RUGBY VELO
81    MARTIN WARD    SOTONIA CC
82    KEVIN PAYTON    STOURBRIDGE CC
83    PHILIP COOPER    INDIVIDUAL MEMBER
84    MICK ROWSON    INDIVIDUAL MEMBER

       
Junior Men: 11:30 am   
1    ALISTAIR SLATER    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
2    ALEC BRIGGS    ARCTIC-PREMIER RT
3    LEWIS TARNAI-WILSON    ASHFIELD RC
4    MATTHEW THOMPSON    CARDIFF J.I.F. / CYCLOPAEDIA
5    JACK FINCH    VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
6    JACK SPICER    VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
7    TAYLOR JOHNSTONE    TEAM DE VER
8    JACOB JAMES    HALESOWEN A & CC
10    EDWARD MCPARLAND    JD CYCLES ILKLEY
11    SAM BROUGHTON    LEICESTERSHIRE RC
12    ALEX WELBURN    MAXGEAR RT
14    LUKE GRIVELL-MELLOR    MID SHROPSHIRE WHEELERS
15    HUGO HUMPHREYS    MOSQUITO BIKES RACING TEAM
16    WILLIAM MACKE    PALMER PARK VELO
17    HARRY STRUDLEY    PALMER PARK VELO
18    JOSEPH MOSES    PAUL MILNES/BRADFORD OLYMPIC RC
19    JACK CLARKSON    PEDALSPORT CC
20    JORDAN WADE    POOLE WHEELERS
21    SAM LOWE    RALEIGH RT / MICHELIN / HIGH 5
22    JOSEPH FOX    RAPHA CONDOR
23    JAMES GARRETT    RUGBY VELO
24    LUKE COWLEY    SWINDON RC
25    WILLIAM WORRALL    TOWY RIDERS
26    TOM ARMSTRONG    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
27    JACK HUMPHREYS    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
28    HUGO ROBINSON    X RT / ELMY CYCLES
29    NICHOLAS BARNES    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
30    MATT SUMPTON    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
31    BEN SUMNER    INDIVIDUAL MEMBER
32    GLENN MAES    ASFRA RACING TEAM
33    JELLEN SCHIETTECATTE    ASFRA RACING TEAM
34    LORENZO VANDERSCHEREN    ASFRA RACING TEAM
       
Women: 11:31 am   
41    LUCY GARNER (J)    LEICESTERSHIRE RC
42    LUCY CASH    3T RACING / TEAM TYRE TRIBE
43    JOANNE MCRAE    3T RACING / TEAM TYRE TRIBE
44    AMY ROBERTS (J)    CARDIFF AJAX CC
45    CORRINE HALL    TEAM CORRIDORI
46    DELIA BEDDIS    DULWICH PARAGON CC
47    RUBY MILLER    FORZA CYCLES RT
48    BETHANY CRUMPTON (J)    HALESOWEN A & CC
49    CAROLINE GOWARD    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
50    CLAIRE THOMAS    HORIZON FITNESS RT
51    HANNAH BARNES (J)    MOTORPOINT / MARSHALLS PASTA
52    HANNAH BOWERS    TEAM MULE BAR
53    ANNA GLOWINSKI    TEAM MULE BAR
54    LOUISE MAHE    TEAM MULE BAR
55    CLAIRE BEAUMONT    RAPHA CONDOR
56    HANNAH PAYTON (J)    STOURBRIDGE CC
57    CLAIRE SMITH (V40)    SWINDON RC
58    VICTORIA WILKINSON   INDIVIDUAL MEMBER
59    GENEVIEVE WHITSON  SWINDON RC

Youth: 1:30 pm   
Under-16 Boys   
1    JAKE WOMERSLEY    SOWERBY BROTHERS CRT
2    JACK NETHERWOOD    1ST GEAR CYCLES
3    SAM BECKINGSALE    ABERGAVENNY RC / NICK LANE / GOVILON / GATEWAY
4    KIERON TENNYSON    WWW.BASSOBIKES.CO.UK
5    ADAM KING    CARDIFF J.I.F. / CYCLOPAEDIA
6    LEON MANDER    CHAPEL TRISTARS
7    JEZ MCCANN    TEAM DARENTH
8    THOMAS BUTLER    VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
9    HARRY CREW    DERBY MERCURY RC
10    EDWYN OLIVER-EVANS    EAST BRADFORD CC
11    CALLUM FERGUSON    HALESOWEN A & CC
12    HARRY FRANKLIN    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
14    MATTHEW HARGROVES    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
15    HARVEY LOWE    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
16    JAMES SHAW    HEANOR CLARION CC
17    LOUIS  MAGNANI    HILLINGDON SLIPSTREAMERS
18    ASHLEY DENNIS    VC JUBILEE
19    MATTHEW HILL    VC JUBILEE
20    JAKE MARLEY    VC JUBILEE
21    JACK KING    LANGDALE LIGHTWEIGHTS RT
22    JAMES MADGWICK    LEE VALLEY YOUTH CC
23    MATTHEW MADGWICK    LEE VALLEY YOUTH CC
24    WILL DAVIES    LICHFIELD CITY CC
25    CHRIS WELBURN    LICHFIELD CITY CC
26    JORDAN GELL    VC LINCOLN / PYGOTT & CRONE / B & O / SPS / IMPSPORT
27    LIAM COWELL    VC LONDRES
28    JOSHUA PARKIN    VC LONDRES
29    ELLIOT PHILLIPS    VC LONDRES
30    NOAH PHILLIPS    VC LONDRES
31    JOE KIRKHAM    VC LONG EATON
32    CHRIS LAWLESS    MAXGEAR RT
33    BEN CHAPMAN    TEAM MILTON KEYNES
34    JASON PITT    PALMER PARK VELO
35    BILLY HARDING    PAUL MILNES RT / BRADFORD OLYMPIC
36    SEBASTIAN MARSH      PAUL MILNES RT / BRADFORD OLYMPIC
37    RORY TOWNSEND    PRESTIGE VC
38    DYLAN KERFOOT-ROBSON    RHOS ON SEA CC
39    DANIEL FOX    SOLIHULL CC
40    JACK RAVENSCROFT    SOLIHULL CC
41    CHRISTIAN BRAYBROOKE    SPORT CITY VELO
42    MATTHEW WOODS    SWINDON RC
43    JOE  DRANSFIELD    WAKEFIELD JUNIOR TRI CLUB
44    ALAN TROLOVE    WEST SUFFOLK WHEELERS
Under-14 Boys   
51    ARTHUR GREEN    MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
52    JACK PHILLIPS    BANJO CYCLES
53    ROBERT ARMSTRONG    BILL NICKSON CYCLES RT
54    JAKE POOLE    CYCLESPORT / PYGOTT & CRONE
55    JOSHUA NELSON    HALESOWEN A & CC
56    TOMAS FRANKLIN    HERNE HILL YOUTH CC
57    HENRY DAWSON    HILLINGDON SLIPSTREAMERS
58    MARK JACOBS    VC JUBILEE
59    GREGG BOOKER    MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
60    EWAN GRIVELL-MELLOR    MID SHROPSHIRE WHEELERS
61    DAVID BARNES    PALMER PARK VELO
62    CHRISTOPHER BARNES    SEACROFT WHEELERS
63    ALEX BRAYBROOKE    SPORT CITY VELO
64    THOMAS SEWELL    SWINDON RC
65    BEN DRANSFIELD    WAKEFIELD JUNIOR TRI CLUB
66    SAM  DRANSFIELD    WAKEFIELD JUNIOR TRI CLUB
67    JOSEPH FRY    WELWYN WHEELERS CC
Under-16 Girls   
81    ALICE BARNES    PALMER PARK VELO
82    ZOE ARMSTRONG    BILL NICKSON CYCLES RT
83    HAZEL JOWETT    CHAPEL TRISTARS
84    EMILY NELSON    HALESOWEN A & CC
85    ANA GILL    HEANOR CLARION CC
86    SASKIA HOOK    HEANOR CLARION CC
87    AMY JACOBS    VC JUBILEE
88    KEIRA MCVITTY    KINGS CLIFFE FLYERS CC
89    FRANCESCA MORGANS-SADLER    LEE VALLEY YOUTH CC
90    AMY HILL    NEWPORT VELO CC
91    REBECCA HUNT    NEWPORT VELO CC
92    SARA  GENT    ONELIFE CYCLING DEVELOPMENT SQUAD
93    LAURA CHEESMAN    PRESTON PARK YOUTH CC
94    EMILY BARNES    RAPHA CONDOR
95    IMOGEN BUICK    THETFORD MTB RACING
96    LAUREN  O'BRIEN    WAKEFIELD TRI CLUB
97    KIMBERLEY ENGLISH    WELWYN WHEELERS CC
Under-14 Girls   
101    CHARLOTTE BROUGHTON    LEICESTERSHIRE RC
102    FFION JAMES    ABERGAVENNY RC / NICK LANE / GOVILON / GATEWAY
103    JESSICA WILKINSON    BIRKENHEAD NORTH END CC
104    AMIRA MELLOR    HOLME VALLEY WHEELERS
105    AMY BARNES    VC JUBILEE
106    MEGAN LEWIS    VC JUBILEE
107    AMY SMITH    VC JUBILEE
108    GRACE GARNER    LEICESTERSHIRE RC
109    SARAH LOMAS    MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
110    LUCY BURROWS    POOLE WHEELERS
       
Senior/Under-23 Men: 2:30 pm   
1    JODY CRAWFORTH    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
2    DARREN BARCLAY    ARCTIC-PREMIER RT
3    JONATHAN LIMEBEAR    BATLEY CC / HARGREAVES CYCLES
4    JAMES THOMPSON    BONESHAKERSBIKES.COM / TREK
5    NICK JONES    TEAM CORLEY CYCLES
6    JAMIE NEWALL    TEAM CORLEY CYCLES
7    GREG SIMCOCK    TEAM CORLEY CYCLES
8    DANIEL BOOTH    CULT RACING
9    SCOTT CHALMERS    DREAM CC / ZERO
10    DAVID REES    DULWICH PARAGON CC
11    ANDREW WATERMAN    DULWICH PARAGON CC
12    BEN EEDY    TEAM EMPELLA CYCLO-CROSS.COM
14    DE DECKER    FLEMISCH CYCLING PROJECTS BELGIUM
15    ROBIN WILMOTT    GA CYCLES
16    CHRIS ATKINS    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
17    STUART BOWERS    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
18    IAN FIELD    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
19    MATT MACDONALD    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
20    ANDY POWELL    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
21    MICHAEL WARNER    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
22    DAVE COLLINS    HOPE FACTORY RACING
23    PAUL OLDHAM    HOPE FACTORY RACING
24    WILL LONGDEN    LAPIERRE - OAKLEY
25    BJORN RONDELEZ    LINGIER VERSLUYS TEAM BELGIUM
26    ROBERT MCCARTHY    VC MEUDON
27    KRIS LAPERE    MEZ TEAM BELGIUM
28    STEVEN WARD    MTS CYCLE SPORT / INKLAND
29    KYLE BURLEIGH    NOTTINGHAM CLARION CC
30    TIM BALDWIN    PAUL MILNES/BRADFORD OLYMPIC RC
31    KARL NORFOLK    PEDALON.CO.UK
32    DANIEL LEWIS    RAF CA
33    BEN SPURRIER    RAPHA CONDOR
34    MARK  DAVIES    REVO RACING
35    NICK CRAIG    TEAM SCOTT UK
36    DANIEL DUGUID    SIGMA SPORT / SPECIALIZED
37    JAMES DUGUID    SIGMA SPORT / SPECIALIZED
38    TOM LAST    SIGMA SPORT / SPECIALIZED
39    EDWARD SNEDDON    SIGMA SPORT / SPECIALIZED
40    THOMAS VERNAECKT    SUNWEB - REVOR CYCLING TEAM
41    CRISPIN DOYLE    SWINDON RC
42    JAMES COTTY    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
43    MICHAEL COTTY    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
44    LEWIS CRAVEN    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
45    ROBERT JEBB    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
46    STUART REID    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
47    NATHAN MILLER    X RT / ELMY CYCLES
48    JIM BRYAN    WWW.ZEPNAT.COM RT / KUOTA / GSG CLOTHING
49    PAUL SHEERS    INDIVIDUAL MEMBER
50    KENNY GELUYKENS    SCOTT CYCLING TEAM BELGIUM
51    STEVE GRUWIER    ASFRA RACING TEAM
52    KEVIN CANT    VAN GOETHEM PRORACE CYCLING TEAM
53    SVEN VAN EYNDT    VAN GOETHEM PRORACE CYCLING TEAM
54    GIANNI DENOLF    BKCP - POWER PLUS
Under-23   
81    TOM PAYTON    CULT RACING
82    PERRY BOWATER    ASFRA RACING TEAM
83    SAM ALLEN    AW CYCLES.CO.UK / GIANT
84    FLORIS DE TIER    BABOCO CYCLING TEAM BELGIUM
85    ANDREW NICHOLS    CAMBRIDGE UNIVERSITY CC
86    BEN ROACH    CULT RACING
87    JAMES ASTBURY    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
88    LUKE GRAY    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
89    ANDREW HARGROVES    HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
90    LEE WESTWOOD    INDIVIDUAL MEMBER
91    BILLY WHENMAN    INDIVIDUAL MEMBER
92    ROBERT WATSON    PAUL MILNES/BRADFORD OLYMPIC RC
93    THOMAS LOWE    RALEIGH RT / MICHELIN / HIGH 5
94    JEREMY HICKS    RUGBY VELO
95    MARTIN WOFFINDIN    SPORT CITY VELO
96    LAWRENCE FROST    TEAM EMPELLA CYCLO-CROSS.COM
98    PAUL YOUNG    WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE

99    RITCHIE DENOLF    BABOCO CYCLING TEAM BELGIUM