Great Britain Cycling Team kit 15/16

Results - Cyclo-Cross National Trophy Round 3

Navigation:
Home » Cyclo-cross

Results - Cyclo-Cross National Trophy Round 3

Ipswich (Chantry Park) | Sunday 25 October 2009

Results

Elite Men and Under-23 Men

1 Johannes Sickmueller Stevens Racing Team (Germany) Elite 57 m 19 s
2 Paul Oldham Hope Factory Racing Elite @ 0 : 12
3 Bjorn Rondelez Beachbikers (Belgium) Elite @ 1 : 8
4 Jody Crawforth Arctic - Premier RT Elite @ 1 : 8
5 Kris Lapere Mez Team (Belgium) Elite @ 1 : 50
6 Dave Collins Hope Factory Racing Elite @ 1 : 56
7 Stuart Wearmouth MTS Cycle Sport - Inkland RT Elite @ 2 : 30
8 Rob Jebb Wheelbase.co.uk/Cannondale Elite @ 2 : 40
9 Jamie Newall VC Meudon Elite @ 3 : 1
10 Lewis Craven Wheelbase.co.uk/Cannondale Elite @ 3 : 9
11 David Nichols Arctic - Premier RT Under 23 @ 3 : 15
12 Ben Eedy Team Empella Cyclo-cross.com Elite @ 3 : 47
13 Andrew Nichols Cambridge University CC Under 23 @ 3 : 48
14 Stuart Bowers Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Elite @ 3 : 53
15 Darren Barclay Arctic - Premier RT Elite @ 3 : 59
16 Lee Williams Team Wiggle Elite @ 4 : 3
17 Steven Ward MTS Cycle Sport - Inkland RT Elite @ 4 : 30
18 Tom Payton Cult Racing Under 23 @ 4 : 36
19 Anthony O'Boyle Team Torq/Kona Elite @ 4 : 38
20 William Bjergfelt Sportbeans/Willier Elite @ 4 : 47
21 Shaun Aldous Extreme Sports Therapy Elite @ 4 : 54
22 Daniel Duguid Sigma Sport/Specialized/Sportful Elite @ 5 : 9
23 Tim Baldwin Paul Milnes/Bradford Olympic RC Elite @ 5 : 14
24 Lee Shunburne Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards Elite @ 5 : 28
25 Stuart Reid Wheelbase.co.uk/Cannondale Elite @ 6 : 6
26 Nathan Miller Lotto Olympia Team Interbike Elite @ 6 : 6
27 Keith Murray Hope Factory Racing Elite @ 6 : 15
28 Ben Simmons Team Wiggle Elite @ 6 : 28
29 Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Elite @ 6 : 33
30 Thomas Lowe Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Under 23 @ 6 : 56
31 Martin Carter Individual Member Elite @ 1 lap
32 Gareth Whittall Beauvale CC Elite @ 1 lap
33 Malcolm Lewis MTS Cycle Sport - Inkland RT Elite @ 1 lap
34 David Haygarth Wheelbase.co.uk/Cannondale Elite @ 1 lap
35 James Thompson Sheffrec CC Elite @ 1 lap
36 Sion O'Boyle Team Torq/Kona Under 23 @ 1 lap
37 Edward Sneddon Sigma Sport.co.uk Elite @ 1 lap
38 Robert Watson Paul Milnes RT/Bradford Olympic Under 23 @ 1 lap
39 Jonathan Limebear Batley CC/Hargreaves Elite @ 1 lap
40 Alistair Sponsel Van Dessle Factory Team (USA) Elite @ 1 lap
41 Andrew Dilkes VC Meudon Elite @ 1 lap
42 Richard Dunnett Diss & District CC Under 23 @ 1 lap
43 Robert Hunt API-Metrow Elite @ 1 lap
44 James Shaw www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Elite @ 1 lap

Elite Women
1 Nicola Juniper PCA Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Woman 48 m 24 s
2 Hannah Barnes (J) Candi TV/Marshalls Pasta Woman @ 0 : 2
3 Corrine Hall Team Corridori Woman @ 0 : 5
4 Joanne McRae Arctic-Premier RT Woman @ 0 : 57
5 Louise Day (V50) Fat Birds CC Woman @ 3 : 42
6 Claire Beaumont London Dynamo/Cyclefit Woman @ 4 : 36
7 Marie Stuart Individual Member Woman @ 5 : 18

Junior Men
1 Luke Gray Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Junior 48 m 30 s
2 Perry Bowater CC Giro Junior @ 0 : 17
3 Thomas Moses Team Wallis-CHH RT Junior @ 0 : 38
4 Taylor Johnstone Team de Ver Junior @ 1 : 27
5 Oliver Webster Crosstrax Junior @ 1 : 28
6 Alec Briggs Arctic-Premier RT Junior @ 2 : 16
7 Andrew Hargroves Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Junior @ 2 : 17
8 Hugo Humphreys Mosquito Bikes RT Junior @ 2 : 24
9 Luke Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Junior @ 2 : 44
10 Martin Woffindin Sport City Velo Junior @ 2 : 44
11 Paul Young Glendene CC/Bike Trax Junior @ 2 : 58
12 Hamish Fletcher-Cooney Gill Cycles Junior @ 3 : 38
13 Ciaran O'Grady VC Deal/Activ/Hammond/Rowland/Nicosport Junior @ 4 : 22
14 Matthew Cook API - Metrow Junior @ 4 : 49
15 Felix English Team Corridori Junior @ 6 : 10
16 Patrick Scarboro Fit-For Junior @ 6 : 10
17 Bruce Dalton Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards Junior @ 6 : 25
18 Tom Castle Ipswich BC Junior @ 1 lap
19 Declan Higgins Twickenham CC Junior @ 1 lap
20 Luke Newby Diss & District CC Junior @ 2 laps

Youth Men
1 Joseph Fox Solihull CC Youth 27 m 33 s
2 Hugo Robinson Ipswich BC Youth @ 0 : 11
3 Jonathan Dibben Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Youth @ 0 : 21
4 Samuel Lowe Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Youth @ 0 : 34
5 Joseph Moses Bronte Whs/Neophix Engineering Youth @ 0 : 56
6 Jack Finch VC Londres Youth @ 1 : 1
7 Thomas Armstrong Ribble Valley CRC - Juniors Youth @ 1 : 1
8 Edward McParland JD Cycles Ilkley Youth @ 1 : 11
9 Jacob James Halesowen A & CC Youth @ 1 : 25
10 Joe Kirkham VC Long Eaton Youth @ 1 : 32
11 Josuah Hannan Extreme Sports Therapy Youth @ 1 : 32
12 William Worrall Towy Riders Youth @ 2 : 15
13 Daniel Murphy Team Keyne - Trek Youth @ 2 : 26
14 Harry Franklin VC Londres Youth @ 2 : 37
15 Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Youth @ 2 : 45
16 Daniel Young Glendene CC/Bike Trax Youth @ 2 : 59
17 Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Youth @ 3 : 0
18 Harvey Lowe Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Under 14 @ 3 : 9
19 Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Youth @ 3 : 33
20 Billy Harding Paul Milnes RT/ Bradford Olympic Under 14 @ 3 : 43
21 James Shaw Heanor Clarion CC Under 14 @ 3 : 54
22 Callum Ferguson Halesowen A & CC Youth @ 3 : 58
23 Nicholas Barnes Seacroft Wheelers Youth @ 4 : 3
24 Alan Trolove West Suffolk Wheelers Youth @ 4 : 14
25 Jack Spicer VC Deal/Activ/Hammond/Rowland/Nicosport Youth @ 4 : 18
26 Matthew Gater VC Deal/Activ/Hammond/Rowland/Nico Youth @ 4 : 41
27 Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Youth @ 4 : 54
28 Jack Ravenscroft Solihull CC Under 14 @ 5 : 22
29 Jordan Gell VC Lincoln/Pygott&Crone/B&O/SPS/Impsport Youth @ 5 : 35
30 Dylan Kerfoot-Robson Rhos on Sea CC Under 14 @ 5 : 44
31 Sean Dunlea PCA Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Under 14 @ 5 : 56
32 Lewis Parker Ipswich BC Youth @ 6 : 3
33 Jake Poole VC Lincoln/Pygott&Crone/B&O/SPS/Impsport Under 14 @ 6 : 15
34 Christian Braybrooke Eastlands Velo Under 14 @ 6 : 42
35 Alex Braybrooke Eastlands Velo Under 14 @ 6 : 52
36 Daniel Fox Solihull CC Under 14 @ 7 : 25
37 Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Under 14 @ 8 : 2
38 Christopher Barnes Seacroft Wheelers Under 14 @ 8 : 52
39 Robert Armstrong Ribble Valley CRC - Juniors Under 14 @ 9 : 35
40 Alwyn Newstead Ipswich BC Under 14 @ 1 lap
41 William Davies Lichfield City CC Under 14 @ 1 lap

Youth Women
1 Lucy Garner Leicestershire RC Yth Girl 30 m 37 s
2 Hannah Payton Stourbridge CC Yth Girl @ 1 : 28
3 Bethany Crumpton Halesowen A & CC Yth Girl @ 2 : 32
4 Alice Barnes Palmer Park Velo Yth Girl @ 3 : 3
5 Amy Roberts Cardiff Ajax CC Yth Girl @ 3 : 35
6 Emily Barnes Palmer Park Velo Yth Girl @ 3 : 53
7 Imogen Buick Thetford MTB Racing Yth Girl @ 3 : 58
8 Hannah Layland VC St Raphael/Waite/Hewitt Yth Girl @ 4 : 18
9 Zoe Armstrong Ribble Valley CRC - Juniors Yth Girl @ 4 : 30
10 Rosie Blount Derby Mercury RC Yth Girl @ 4 : 38
11 Grace Garner Leicestershire RC U14 Girl @ 5 : 14
12 Ffion James Abergavenny RC/Lane/Govilon/Gateway U14 Girl @ 6 : 14
13 Kimberley English Palmer Park Velo U14 Girl @ 6 : 24
14 Emily Nelson Lichfield City CC U14 Girl @ 6 : 57
15 Amy Jacobs VC Jubilee Yth Girl @ 7 : 24
16 Saskia Hook South Pennine RC Yth Girl @ 7 : 54
17 Sarah Lomas Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards U14 Girl @ 8 : 29
18 Gretel Warner Team Darenth U14 Girl @ 1 lap
19 Hannah Blount Derby Mercury RC U14 Girl @ 1 lap
20 Rosie Crumpton Halesowen A & CC U14 Girl @ 1 lap

Under-14
1 Harvey Lowe Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Under 14
2 Billy Harding Paul Milnes RT/ Bradford Olympic Under 14
3 James Shaw Heanor Clarion CC Under 14
4 Jack Ravenscroft Solihull CC Under 14
5 Dylan Kerfoot-Robson Rhos on Sea CC Under 14
6 Sean Dunlea PCA Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Under 14
7 Jake Poole VC Lincoln/Pygott&Crone/B&O/SPS/Impsport Under 14
8 Christian Braybrooke Eastlands Velo Under 14
9 Alex Braybrooke Eastlands Velo Under 14
10 Daniel Fox Solihull CC Under 14
11 Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Under 14
12 Christopher Barnes Seacroft Wheelers Under 14
13 Robert Armstrong Ribble Valley CRC - Juniors Under 14
14 Alwyn Newstead Ipswich BC Under 14
15 William Davies Lichfield City CC Under 14

Veteran 40 plus
1 Chris Young JD Cycles Ilkley Veteran 41 m 18 s
2 Noel Clough Fietsen Tempo/The House/Chapters Veteran @ 0 : 0
3 Geoff Giddings Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Veteran @ 0 : 26
4 Keith Sheridan Corinium CC Veteran @ 1 : 2
5 Matthew Denby www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran @ 1 : 21
6 Philip Roach Coventry RC/Ridecov.co.uk Veteran @ 1 : 23
7 Antony Green GA Cycles Veteran @ 2 : 6
8 Gavin Rumbles CC luton Veteran @ 2 : 33
9 John Shaw www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran @ 2 : 53
10 Steve Barron VC Lincoln/Pygott/B&O/SPS/Impsport Veteran @ 2 : 53
11 Jonathan Watson www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran @ 3 : 20
12 Jonathan Marshall Belper BC Veteran @ 3 : 25
13 Garry Clark Banjocycles.com Veteran @ 3 : 42
14 James Price PCA Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Veteran @ 3 : 44
15 Stuart Chatting Amis Velo RT/Solo Scaffolding Veteran @ 3 : 44
16 Julian Parker Ipswich BC Veteran @ 3 : 46
17 Craig Stevens PCA/Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Veteran @ 3 : 48
18 Dave Copland Ipswich BC Veteran @ 4 : 33
19 Mick Rowson JD Cycles Ilkley Veteran @ 4 : 38
20 Martin O'Grady VC Deal/Activ/Hammond/Rowland Nico Veteran @ 4 : 44
21 Charles Warren Individual Member Veteran @ 4 : 47
22 Steve Barnes www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran @ 4 : 50
23 Julian Gould www.Zepnat.com/Xero/Bioracer Veteran @ 4 : 51
24 Kevin Payton Stourbridge CC Veteran @ 4 : 54
25 Ian Newby Diss & District CC Veteran @ 5 : 25
26 Konrad Manning Rapha Condor Veteran @ 5 : 26
27 Stephen Brazier MTS Cycle Sport/Inkland RT Veteran @ 5 : 29
28 Stephen Poole www.Zepnat.com RT/Xero/Bioracer Veteran @ 5 : 45
29 Mark Mather Westbrook Cycles - Team Scott Veteran @ 5 : 54
30 Bruce Mackie Lee Valley Youth CC Veteran @ 6 : 2
31 David Fraser Individual Member Veteran @ 6 : 44
32 Jim Hardwicke Plomesgate CC Veteran @ 6 : 57
33 Lee Bradley Guerciotti/JJCoach.com Veteran @ 7 : 42
34 Kieron Dunlea PCA/Ciclos Uno/Squeezy/Isaac Veteran @ 7 : 59
35 Paul Moss Stowmarket & District CC Veteran @ 1 lap
36 Colin Newstead Ipswich BC Veteran @ 1 lap
37 Paul Dalton Matlock CC/Impsport/Farmers/Wards Veteran @ 1 lap
38 David Garrett Rugby Velo Veteran @ 1 lap
39 Edward Smith Zenith CC Veteran @ 1 lap
40 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles/Polaris Veteran @ 1 lap
41 Peter Lifford Becontree Wheelers Veteran @ 1 lap
42 Phillip Braybrooke Sport City Velo Veteran @ 1 lap
43 Dominic Castle Ipswich BC Veteran @ 1 lap

Veteran 50 plus
1 Ian Wright Raleigh Avanti RT/Michelin/High5 Over 50 43 m 48 s
2 Peter Wilkin Fietsen Tempo/The House/Chapters Over 50 @ 0 : 6
3 Dave McMullen Evans Cycles RT Over 50 @ 0 : 16
4 Martin Eadon Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Over 50 @ 1 : 15
5 Douglas Fox Crawley Wheelers Over 50 @ 1 : 21
6 John Galway Keswickbikes.co.uk Over 50 @ 1 : 41
7 David Smith Team Empella cyclo-cross.com Over 50 @ 1 : 57
8 Barry Kipling MTS Cycle Sport/Inkland RT Over 50 @ 1 : 53
9 Andrew Roberts Evans Cycles RT Over 50 @ 2 : 16
10 Duncan Stuart Keswickbikes.co.uk Over 50 @ 2 : 26
11 Tim Stowe Endura/Thule/24/7/Kinesis/MI Racing Over 50 @ 3 : 3
12 Tim Butler Ipswich BC Over 50 @ 3 : 7
13 Philip Buick Thetford MTB Racing Over 50 @ 4 : 29
14 Peter Hargroves Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI Over 50 @ 4 : 54
15 Geoff Bores Ford CC Over 50 @ 5 : 1
16 Tony Wilkins Endura/Thule/24/7/Kinesis/MI Racing Over 50 @ 5 : 20
17 Cliff Featherstone MTS Cycle Sport/Inkland RT Over 50 @ 5 : 31
18 Chris Gooch VC Revolution Over 50 @ 5 : 45
19 Peter Mooney Rugby Velo Over 50 @ 7 : 12
20 Robert Smith Ipswich BC Over 50 @ 7 : 38
21 Paul Warner Team Darenth Over 50 @ 8 : 10
22 Stuart Hocknell St Ives CC/Plastribution/Grafham Cycles Over 50 @ 1 lap