National Trophy Cyclo-Cross - Round 2 Start Sheet

Navigation:
Home » Cyclo-cross

National Trophy Cyclo-Cross 2009-2010

Round 2 Start Sheet - (Derby, 11 October 2009)

JUNIOR MEN 10:30 am
1 DANIEL MCLAY HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
2 ALEC BRIGGS ARCTIC-PREMIER RT
3 ALISTAIR SLATER BOURNE WHEELERS CC
4 OLIVER WEBSTER CROSSTRAX
5 JOSHUA PAPWORTH CULT RACING
6 TAYLOR JOHNSTONE TEAM DE VER
7 CIARAN O'GRADY VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
8 LUKE NEWBY DISS & DISTRICT CC
9 HAMISH FLETCHER-COONEY GILL CYCLES
10 PERRY BOWATER CC GIRO
11 PAUL YOUNG GLENDENE CC / BIKE TRAX
12 LUKE GRAY HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
14 ANDREW HARGROVES HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
15 JARED MINNICAN LAKES RC
16 SAMUEL BROGAN LEICESTERSHIRE RC
17 TOM YOUNG LEICESTERSHIRE RC
18 BRUCE DALTON MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
19 LUKE GRIVELL-MELLOR MID SHROPSHIRE WHEELERS
20 HUGO HUMPHREYS MOSQUITO BIKES RACING TEAM
21 SAMUEL ANSTICE NEWPORT VELO YOUTH CC
22 STEVEN JAMES PEDALON.CO.UK
23 JOSHUA HAND TEAM PROBIKEKIT.COM
24 MARTIN WOFFINDIN SPORT CITY VELO
25 DECLAN HIGGINS TWICKENHAM CC
26 THOMAS MOSES TEAM WALLIS-CHH RACING TEAM
27 ROBERT TAYLOR INDIVIDUAL MEMBER

WOMEN 10:31 am
41 GABRIELLA DAY CYCLEFIT RT
42 JOANNE MCRAE ARCTIC-PREMIER RT
43 HANNAH BARNES (JUN) CANDI TV / MARSHALLS PASTA
44 HILARY JOHNSON (VET50) TEAM EMPELLA CYCLO-CROSS.COM
45 LOUISE DAY (VET50) FAT BIRDS CC
46 RACHEL MOSS FORD CC
47 CLAIRE BEAUMONT LONDON DYNAMO / CYCLEFIT
48 JESSIE ROBERTS THE MISCHIEFCARD.COM RACING TEAM
49 PENNY ROWSON (JUN) THE MISCHIEFCARD.COM RACING TEAM
50 HANNAH SHENTON (JUN) PAUL MILNES/BRADFORD OLYMPIC RC
51 LUCY CASH RUGBY RACING CC
52 GENEVIEVE WHITSON SWINDON RC
53 CHLOE PARRINGTON WELLAND VALLEY CC
54 JASMINE ADAMS-FRIEND WYRE FOREST CRC / FABRICOLOR / DWT LEGAL
55 DENISE SHACKLETON YORKSHIRE VELO
56 NOELLE JAMES (VET40) WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
57 MARIE STUART INDIVIDUAL MEMBER

YOUTH: 11:45 am
UNDER-16 BOYS
1 EDWARD MCPARLAND JD CYCLES ILKLEY
2 JOSEPH MOSES BRONTE WHEELERS / NEOPHIX ENGINEERING
3 MATTHEW GATER VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
4 JACK SPICER VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
5 EDWYN OLIVER-EVANS EAST BRADFORD CC
6 DANIEL YOUNG GLENDENE CC / BIKE TRAX
7 CALLUM FERGUSON HALESOWEN A & CC
8 JACOB JAMES HALESOWEN A & CC
9 JONATHAN DIBBEN HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
10 ALEXANDER CURTIS HEANOR CLARION CC
11 ALASTAIR PARKER HEANOR CLARION CC
12 KIERON TENNYSON HEANOR CLARION CC
14 JOSHUA PARKIN HERNE HILL YOUTH CC
15 ADAM MARTIN HETTON HAWKS CC
16 DANIEL MASLIN HILLINGDON SLIPSTREAMERS
17 HUGO ROBINSON IPSWICH BC
18 DANIEL MURPHY TEAM KEYNE - TREK
19 SAMUEL BROUGHTON LEICESTERSHIRE RC
20 JAMES NEWEY LICHFIELD CITY CC
21 JORDAN GELL VC LINCOLN / PYGOTT & CRONE / B & O / SPS / IMPSPORT
22 JACK FINCH VC LONDRES
23 HARRY FRANKLIN VC LONDRES
24 JOE KIRKHAM VC LONG EATON
25 JOHN LOMAS MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
26 JOSEPH ANSTICE NEWPORT VELO YOUTH CC
27 JAKE LEDGER NORTON WHEELERS
28 SAM LOWE RALEIGH AVANTI RT / MICHELIN / HIGH 5
29 ASHLEY CLITHEROE RED ROSE OLYMPIC CC
30 JACK HUMPHREYS RED ROSE OLYMPIC CC
31 THOMAS ARMSTRONG RIBBLE VALLEY CRC - JUNIORS
32 NICHOLAS BARNES SEACROFT WHEELERS
33 JOSEPH FOX SOLIHULL CC
34 JAKE WOMERSLEY SOWERBY BROTHERS CRT
35 LUKE COWLEY SWINDON RC
36 WILLIAM WORRALL TOWY RIDERS
37 ALAN TROLOVE WEST SUFFOLK WHEELERS

UNDER-14 BOYS
41 BILLY HARDING PAUL MILNES RT / BRADFORD OLYMPIC
42 SAM BECKINGSALE ABERGAVENNY RC / NICK LANE / GOVILON / GATEWAY
43 ALEX BRAYBROOKE EASTLANDS VELO
44 CHRISTIAN BRAYBROOKE EASTLANDS VELO
45 JACK RAVENSCROFT HALESOWEN A & CC
46 HARVEY LOWE HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
47 JAMES SHAW HEANOR CLARION CC
48 TOMAS FRANKLIN HERNE HILL YOUTH CC
49 WILLIAM DAVIES LICHFIELD CITY CC
50 JOSHUA NELSON LICHFIELD CITY CC
51 SAMUEL TURTON LIVERPOOL MERCURY (DOLAN) CC
52 GREGG BOOKER MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
53 ARTHUR GREEN MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
54 SEAN DUNLEA PCA CICLOS UNO / SQUEEZY / ISAAC
55 DYLAN KERFOOT-ROBSON RHOS ON SEA CC
56 ROBERT ARMSTRONG RIBBLE VALLEY CRC - JUNIORS
57 FABIAN BRENNAN SALT AYRE COG SET
58 CHRISTOPHER BARNES SEACROFT WHEELERS
59 DANIEL FOX SOLIHULL CC
60 JAKE POOLE VC LINCOLN / PYGOTT & CRONE / B & O / SPS / IMPSPORT

UNDER-16 GIRLS
61 LUCY GARNER LEICESTERSHIRE RC
62 AMY ROBERTS CARDIFF AJAX CC
63 ROSIE BLOUNT DERBY MERCURY RC
64 BETHANY CRUMPTON HALESOWEN A & CC
65 ANA GILL HEANOR CLARION CC
66 SARA GENT IN GEAR CYCLING DEVELOPMENT SQUAD
67 ALICE BARNES PALMER PARK VELO
68 EMILY BARNES PALMER PARK VELO
69 SASKIA HOOK SOUTH PENNINE RC
70 HANNAH PAYTON STOURBRIDGE CC
71 HANNAH LAYLAND VC ST RAPHAEL / WAITE / HEWITT

UNDER-14 GIRLS
81 FFION JAMES ABERGAVENNY RC / NICK LANE / GOVILON / GATEWAY
82 HANNAH BLOUNT DERBY MERCURY RC
83 GRACE GARNER LEICESTERSHIRE RC
84 EMILY NELSON LICHFIELD CITY CC
85 SARAH LOMAS MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS

VETERAN MEN 40-49: 1:00 pm
1 CHRIS YOUNG J.D. CYCLES ILKLEY
2 SEAN DAVIDSON AIRE VALLEY RACING TEAM
3 GARRY CLARK BANJOCYCLES.COM
4 PETER LIFFORD BECONTREE WHEELERS
5 JONATHAN MARSHALL BELPER BC
6 ADRIAN RAVENSCROFT BIRMINGHAM CC
7 KEITH SHERIDAN CORINIUM CC
8 PHILIP ROACH COVENTRY ROAD CLUB / RIDECOV.CO.UK
9 STUART PICKERING WWW.CYCLELOGIC.CO.UK
10 MARTIN O'GRADY VC DEAL / ACTIV / HAMMOND / ROWLAND / NICOSPORT
11 TREVOR HOLMES DISS & DISTRICT CC
12 IAN NEWBY DISS & DISTRICT CC
14 BRIAN TEAR ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
15 GARRY TOWNSEND ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
16 PHILIP BROMWICH EVESHAM WHEELERS
17 NOEL CLOUGH FIETSEN TEMPO / THE HOUSE / CHAPTERS
18 ANTONY GREEN GA CYCLES
19 DAVID PERRY GO SPORTS SPEX RT
20 STEVEN DAVIES GUERCIOTTI/JJCOACH.COM
21 NEAL PRESTON HALESOWEN A & CC
22 PAUL ROBERTS HAMBLETON RC
23 PAUL PARKER HEANOR CLARION CC
24 DAVID HEADON HORWICH CC
25 DAVE COPLAND IPSWICH BC
26 MICK ROWSON J.D. CYCLES ILKLEY
27 STEVE BARRON VC LINCOLN / PYGOTT & CRONE / B & O / SPS / IMPSPORT
28 CRAIG BEECH LOTTO OLYMPIA TEAM INTERBIKE
29 PAUL DALTON MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
30 CHRIS GREEN MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
31 STEPHEN BRAZIER MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
32 ALAN KING MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
33 CHRIS REMNANT VELO SPRINT NARBONNAIS LANGUEDOC ROUSSILION
34 MATT RIGBY NORTON WHEELERS
35 PAUL SLEAFORD NORTON WHEELERS
36 NIGEL HAY PEDAL POWER LOUGHBOROUGH
37 MIKE YOUNG PEDALSPORT CC
38 GEOFF GIDDINGS RALEIGH AVANTI RT / MICHELIN / HIGH 5
39 DAVID GARRETT RUGBY VELO
40 GARY HIPWELL RUGBY VELO
41 MERVYN DUDLEY SHERWOOD PINES CYCLES / POLARIS
42 PHILLIP BRAYBROOKE SPORT CITY VELO
43 KEVIN PAYTON STOURBRIDGE CC
44 ANDY SMITH SWINDON RC
45 ANDREW COSGROVE TEESDALE CRC
46 IAN O'BRIEN WAKEFIELD TRI CLUB
47 MARK MATHER WESTBROOK CYCLES - TEAM SCOTT
48 ROBERT BURNS WOLVERHAMPTON WHEELERS / FRED WILLIAMS CYCLES
49 IAN SPARK WOLVERHAMPTON WHEELERS / FRED WILLIAMS CYCLES
50 STEVE BARNES WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
51 MATTHEW DENBY WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
52 JULIAN GOULD WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
53 CHRIS LEDGER WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
54 JOHN SHAW WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
55 JONATHAN WATSON WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
56 COLIN AGER INDIVIDUAL MEMBER
57 RICHARD CROSS INDIVIDUAL MEMBER
58 CHARLES WARREN INDIVIDUAL MEMBER
59 MARC DRUYTS CYCLING TEAM KESSEL (BELGIUM)
60 PATRICK SLUYTS CYCLING TEAM KESSEL (BELGIUM)
97 STEVE POOLE WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER

VETERAN MEN 50+: 1:01 pm
61 MARTIN EADON HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
62 ROGER BROUGHTON ALFORD WHEELERS
63 CARL MCDONAGH BRIXTON CYCLES
64 ROY HUNT COLNAGO-MICROSHIFT-SKINS
65 TERRY MEECHAN TEAM COVENTRY CYCLE CENTRE
66 DOUGLAS FOX CRAWLEY WHEELERS
67 PETER TURNER DERBY MERCURY RC
68 DAVID SMITH TEAM EMPELLA CYCLO-CROSS.COM
69 TIM STOWE ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
70 TONY WILKINS ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
71 DAVE MCMULLEN EVANS CYCLES RACE TEAM
72 ANDY ROBERTS EVANS CYCLES RACE TEAM
73 GORDON RICHARDS HALESOWEN A & CC
74 MALCOLM CROSS HARGROVES CYCLES / TRANT / NEXT / SCOTT / GSI
75 JOHN DOWELL HEANOR CLARION CC
76 TIM BUTLER IPSWICH BC
77 JOHN GALWAY KESWICKBIKES.CO.UK
78 DUNCAN STUART KESWICKBIKES.CO.UK
79 MARTIN STEPHENS MID SHROPSHIRE WHEELERS
80 CLIFF FEATHERSTONE MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
81 BARRY KIPLING MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
82 IAN WRIGHT RALEIGH AVANTI RT / MICHELIN / HIGH 5
83 MICHAEL WEBB ROYAL SUTTON CC
84 PETER MOONEY RUGBY VELO
85 STUART HOCKNELL ST IVES CC / PLASTRIBUTION / GRAFHAM CYCLES
86 GRAHAM ATKINS WELLAND VALLEY CC
87 ANDREW JONES WOLVERHAMPTON WHEELERS / FRED WILLIAMS CYCLES
88 JOSEPH ROWE WYRE FOREST CRC / FABRICOLOR / DWT LEGAL
89 MARTIN BOOTH INDIVIDUAL MEMBER
90 PHILIP COOPER INDIVIDUAL MEMBER
91 STEVE LOADES INDIVIDUAL MEMBER
92 PETER WILKIN INDIVIDUAL MEMBER
93 JOHN HUGHES COVENTRY ROAD CLUB / RIDECOV.CO.UK
94 JOHN GINLEY CONDOR RC


SENIOR & UNDER-23 MEN: 2:15 pm
1 PAUL OLDHAM HOPE FACTORY RACING
2 DARREN BARCLAY ARCTIC-PREMIER RT
3 MARK THWAITES TEAM ASSOS
4 JONATHAN LIMEBEAR BATLEY CC / HARGREAVES CYCLES
5 GARETH WHITTALL BEAUVALE CC
6 MARK COTTON BYCKA SPORT RACING / ARCHWAY INSURANCE
7 JASON HAWKINS COVENTRY ROAD CLUB / RIDECOV.CO.UK
8 SIMON MAUDSLEY CROSSTRAX
9 DANIEL BOOTH WWW.CYCLING BARGAINS.COM RT
10 MATTHEW WAKEFIELD DERWENT VALLEY ATC
11 ANDREW WATERMAN DULWICH PARAGON CC
12 BEN EEDY TEAM EMPELLA CYCLO-CROSS.COM
14 RICHARD LISTER ENDURA / THULE / 24/7 / KINESIS / M.I. RACING
15 SHAUN ALDOUS EXTREME SPORTS THERAPY
16 MATTHEW HALL HEANOR CLARION CC
17 ROB PARKIN HEANOR CLARION CC
18 DAVE COLLINS HOPE FACTORY RACING
19 KEITH MURRAY HOPE FACTORY RACING
20 ADAM PALMER HORWICH CC
21 NATHAN MILLER LOTTO OLYMPIA TEAM INTERBIKE
22 LEIGH FEARN MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
23 CHRIS METCALFE MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
24 LEE SHUNBURNE MATLOCK CC / IMPSPORT / FARMERS / WARDS
25 ANDREW DILKES VC MEUDON
26 STEVEN WARD MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
27 STUART WEARMOUTH MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
28 MALCOLM LEWIS MTS CYCLE SPORT / INKLAND RT
29 BEN SPURRIER TEAM MULE BAR
30 ANDY DUNN NORTON WHEELERS
31 KYLE BURLEIGH NOTTINGHAM CLARION CC
32 IAN LEGG OWENS CYCLES
33 TIM BALDWIN PAUL MILNES/BRADFORD OLYMPIC RC
34 PATRICK O'DONOVAN POD FINANCIAL SOLUTIONS RT
35 MATTHEW BARRETT RALEIGH AVANTI RT / MICHELIN / HIGH 5
36 JAMES THOMPSON SHEFFREC CC
37 DANIEL DUGUID SIGMA SPORT / SPECIALIZED / SPORTFUL
38 EDWARD SNEDDON SIGMA SPORT.CO.UK
39 WILLIAM BJERGFELT SPORTBEANS / WILIER
40 CRISPIN DOYLE SWINDON RC
41 ANTHONY O'BOYLE TEAM TORQ / KONA
42 AARON CASELEY WALSALL RCC
43 LEWIS CRAVEN WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
44 DAVE HAYGARTH WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
45 ROBERT JEBB WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
46 STUART REID WHEELBASE.CO.UK/CANNONDALE
47 BEN SIMMONS TEAM WIGGLE
48 JAMES FURNISS WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
49 TOM HAINES WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
50 JAMES SHAW WWW.ZEPNAT.COM / XERO / BIORACER
51 KENNETH GEENEN CYCLING TEAM KESSEL (BELGIUM)
52 GLENN SLUYTS CYCLING TEAM KESSEL (BELGIUM)
53 STEVEN SLUYTS CYCLING TEAM KESSEL (BELGIUM)
54 KRIS LAPERE MEZ TEAM (BELGIUM)
55 JAN VAN DAEL SUNWEB PROJOB (BELGIUM)
56 JOHANNES SICKMUELLER STEVENS RACING TEAM (GERMANY)
UNDER-23
101 ROBERT WATSON PAUL MILNES/BRADFORD OLYMPIC RC
102 PETER BANHAM CULT RACING
103 TOM PAYTON CULT RACING
104 BEN ROACH CULT RACING
105 DAVID NICHOLS GLENDENE CC / BIKE TRAX
106 THOMAS LOWE RALEIGH AVANTI RT / MICHELIN / HIGH 5
107 JEREMY HICKS RUGBY VELO
108 TOM LAST SIGMA SPORT / SPECIALIZED / SPORTFUL
109 TIM ROWSON SPORTSCOVER / SPIUK / JE JAMES
110 SION O'BOYLE TEAM TORQ / KONA
111 ROBERT BURNS WOLVERHAMPTON WHEELERS / FRED WILLIAMS CYCLES
112 STEPHEN ADAMS INDIVIDUAL MEMBER
113 KRISTOF KOP AVB CYCLING TEAM (BELGIUM)