Schedule 

Laura Trott

Wednesday

5:00pm - 6:15pm

Men’s team pursuit

Qualifying

 

11:15pm - 2:15am

Opening ceremony
Women’s team sprint
Men’s team sprint
Women’s scratch 10 km
Men’s team pursuit
Women’s scratch 10 km
Women’s team sprint
Men’s team pursuit
Men’s team sprint  
Women’s team sprint  
Men’s team sprint

 
Qualifying  
Qualifying  
Final
Final 3-4 & 1-2
Award ceremony
Finals 3-4 & 1-2
Award ceremony
Finals 3-4 & 1-2
Award ceremony
Award ceremony

Thursday

5:00pm - 8:00pm

Men’s individual pursuit
Men’s keirin
Women’s team pursuit
Men’s keirin

Qualifying
1st round
Qualifying
Repechages

 

11:30pm - 2:50am

Women’s 500m TT.
Men’s scratch 15 km
Women’s 500m TT
Men’s keirin
Men’s scratch 15 km
Men’s individual pursuit
Men’s keirin
Men’s keirin
Men’s individual pursuit
Women’s team pursuit
Men’s keirin
Women’s team pursuit

Final
Final
Award ceremony
2nd round
Award ceremony
Finals 3-4 & 1-2
Final places 7 to 12
Final 1 - 6
Award ceremony
Finals 3-4 & 1-2
Award ceremony
Award ceremony

Friday

5:00pm - 8:50pm

Women’s sprint 200m TT
Men’s omnium I
Women’s sprint
Women’s individual pursuit
Women’s sprint
Men’s omnium II
Women’s sprint

Qualifying
Flying lap
1/16 final
Qualifying
1/8 final
Points race 30 km
Rep. 1/8

 

11:30pm - 3:05am

Men’s kilometre TT
Women’s sprint
Men’s kilometre TT
Women’s individual pursuit
Women’s sprint
Women’s individual pursuit
Men’s points race 40 km
Women’s sprint
Men’s points race 40 km
Men’s omnium III
Women’s sprint

Final
1/4 final (1st)  
Award ceremony  
Finals 3-4 & 1-2
1/4 final (2nd)
Award ceremony
Final
1/4 final (3rd)
Award ceremony
Elimination
5th to 8th places

Saturday

5:00pm - 8:50pm

Men’s sprint 200m TT
Women’s omnium I
Men’s sprint
Men’s omnium IV
Men’s sprint
Women’s omnium II
Men’s sprint

Qualifying
Flying lap
1/16 final
Individual pursuit 4 km
1/8 final
Points race 20 km
Rep. 1/8

 

11:30pm - 3:15am

Women’s sprint
Men’s sprint
Women’s sprint
Men’s omnium V
Women’s sprint
Men’s sprint
Women’s points race 25km
Men’s sprint
Women’s sprint
Women’s points race 25km
Men’s sprint
Women’s sprint
Men’s omnium final
Women’s sprint
Men’s omnium
Women’s sprint
Women’s omnium III

1/2 final 1st heat
1/4 final (1st)
1/2 final 2nd heat
Scratch 15 km
1/2 final (3rd)
1/4 final (2nd)
Final
1/4 final (3rd)
Finals 3-4 & 1-2 (1st)
Award ceremony
5th to 8th places
Finals 3-4 & 1-2 (2nd)
Kilometre TT
Finals 3-4 & 1-2 (3rd)
Award ceremony
Award ceremony
Elimination

Sunday

5:00pm - 6:35pm

Women’s keirin
Women’s omnium IV
Women’s keirin

1st round
Individual pursuit 3 km
Repechages

 

8:30pm - 11:55pm

Men’s sprint
Women’s omnium V
Men’s sprint
Women’s keirin
Men’s sprint
Women’s omnium final
Women’s keirin
Women’s keirin
Men’s sprint
Women’s omnium
Women’s keirin
Men’s sprint
Men’s Madison 50 km
Men’s sprint
Men’s Madison 50 km
Men’s sprint

1/2 final 1st heat
Scratch 10 km
1/2 final 2nd heat
2nd round
1/2 final (3rd)
500m TT
Final places 7 to 12
Final 1 - 6
Finals 3-4 & 1-2 (1st )  
Award ceremony  
Award ceremony  
Finals 3-4 & 1-2 (2nd)  
Final
Finals 3-4 & 1-2 (3rd)
Award ceremony
Award ceremony