Scottish Cycling: 2018 Events Calendar

Scottish Cycling: 2018 Events Calendar

Navigation:
Home

Scottish Cycling is delighted to announce the provisional 2018 events calendar. Thanks must go to volunteer Event Organisers and clubs for their time and commitment to organising and delivering events across the country.

The provisional calendar lists the events submitted by clubs and Event Organisers through the Scottish Cycling calendar compilation process. Event dates and details will only be confirmed once they are registered online, and details below may be subject to change.

Event Organisers are now in the process of registering their event(s) on the where further information on each event will be available.

Please note:

This page will updated periodically, for live information, please follow the link above to the online calendar.

Confirmed event dates will be those registered on the online calendar and not neccessarily those listed below.

Scottish Downhill dates will be issued following the announcement of the HSBC UK British Downhill Series dates.

Cyclocross dates for Winter 2018 will follow in early 2018.

For more information please contact events@scottishcycling.org.uk

Last Updated: 9th November 2017

Region Day Date Discipline Race Name Primary Category
Club
West Saturday 20/01/2018 Cyclocross Nethermind the PolloCX  Youth Only Glasgow Riderz
West Sunday 21/01/2018 Cyclocross Linlithgow Cross Youth Only West Lothian Clarion
West Sunday 21/01/2018 BMX Cumbernauld Centurions Winter Series 2017/18 Round 3 Non Ranking Cumbernauld Centurions
South West Sunday 28/01/2018 Cyclocross Doon Bank Troffee Youth Only Ayr Burners
North East Sunday 10/02/2018 MTB XC North East MTB Race Series - Round 3 - Lathallan School Non Ranking Grampian Tigers
North East Sunday 11/02/2018 Reliability Fife Century Reliability Non Ranking Fife Century
South West Saturday 17/02/2018 MTB XC South West Winter Series 3 - Ae Youth Only Stepping Stanes
North East Sunday 18/02/2018 Closed Circuit Lochgelly Crits 1 Youth Only Discovery JCC
South West Sunday 18/02/2018 Time Trial FWCC Ice Breaker 2-up TT Regional C Fullarton Wheelers
North East Saturday 24/02/2018 Reliability Perth United CC Reliability Trial Non Ranking Perth United
South West Saturday 24/02/2018 Cyclocross Winter Series 4 - Everholm Youth Only Annan Youth
North East Sunday 25/02/2018 Closed Circuit Scottish National Youth Series #1: Lochgelly Crits 2 Youth Only Discovery JCC
West Sunday 21/01/2018 BMX Cumbernauld Centurions Winter Series 2017/18 Round 4 Non Ranking Cumbernauld Centurions
East & Central Saturday 03/03/2018 Closed Circuit ERC Youth Crit Youth Only Edinburgh RC
North East Sunday 03/03/2018 MTB XC Haddow House Youth Only Ythan CC
South West Sunday 04/03/2018 MTB XC Carlingwark Cross Youth Only Stewartry Wheelers
East & Central Sunday 04/03/2018 Reliability RAD Tour Non Ranking West Lothian Clarion
North East Sunday 04/03/2018 Reliability Jim Souter Non Ranking Dundee Wheelers
South West Sunday 04/03/2018 Time Trial Mad March Hard Riders TT Regional C VC Vitesse
North East Sunday 04/03/2018 Time Trial  Mountain TT Regional C Dunfermline CC
East & Central Saturday 10/03/2018 Road Race Gifford 3/4 Regional A Edinburgh RC
East & Central Saturday 10/03/2018 Road Race Gifford E1/2/3 National B  Edinburgh RC
East & Central Saturday 10/03/2018 Team Time Trial MRCC Nico35 3-Up Time Trial Regional C Musselburgh RC
South West Saturday 10/03/2018 Time Trial Loudon Road Club Galston Hilly Time Trial Regional C Loudoun RC
North East Sunday 11/03/2018 Closed Circuit Lochgelly National Youth Series Youth Only Discovery Junior CC
North East Sunday 11/03/2018 Reliability Dundee Thistle Reliability Ride Non Ranking Dundee Thistle
East & Central Sunday 11/03/2018 Time Trial  Corrieri Classic Regional C Stirling BC
West Saturday 17/03/2018 Closed Circuit Scottish National Youth Series #2: Bella Crit 1 Youth Only Johnstone Jets
North East Sunday 17/03/2018 MTB XC North East MTB Race Series - Round 4 - Mineralwell Park Non Ranking Grampian Tigers
East & Central Sunday 18/03/2018 MTB XC Scottish Cross Country Series #1: Glentress Regional A Scottish Cross Country Association
East & Central Sunday 18/03/2018 Time Trial Lang Whang Hilly TT Regional C West Lothian Clarion
North East Sunday 18/03/2018 Road Race Scottish National Alba Series #1: Davie Campbell Memorial National B Spokes RT
West Saturday 24/03/2018 APR Lake of Menteith APR Regional C+ Glasgow Nightingale
East & Central Sunday 25/03/2018 Road Race Reivers RR Regional B Berwick Wheelers
North East Sunday 25/03/2018 Time Trial  Equality Hilly TT Regional C Ythan CC
East & Central Saturday 01/04/2018 Closed Circuit Scottish National Youth Series #3: Crit on the Campus   Stirling BC
North East Sunday 01/04/2018 Time Trial  Bob Soutar 10 and Presentation TT Regional C Ythan CC
North East Saturday 06/04/2018 Stage Race Youth Tour of Scotland Youth Only Scottish Cycling
North East Sunday 07/04/2018 Stage Race Youth Tour of Scotland Youth Only Scottish Cycling
North Saturday 07/04/2018 Time Trial The Elgin CC Sheriffston 10-mile Time Trial Regional C Elgin CC
South West Sunday 08/04/2018 MTB XC Scottish Cross Country Series #2: Dalbeattie Regional A Scottish Cross Country Association
North East Sunday 08/04/2018 Stage Race Youth Tour of Scotland Youth Only Scottish Cycling
North East Sunday 08/04/2018 Time Trial  Spring Bunny 25 TT Regional C Deeside Thistle
North East Wednesday 11/04/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 1 Regional C FCA
North East Saturday 14/04/2018 Road Race Scottish National Junior Men's Road Race Championship: Jack Murray Memorial Regional B Dunfermline CC
North East Saturday 14/04/2018 Road Race Jack Murray Women's RR Women Only Dunfermline CC
East & Central Saturday 14/04/2018 Time Trial  Falkirk BC TT Regional C Falkirk BC
West Sunday 15/04/2018 Road Race Scottish National Alba Series #2: The Drummond Trophy National B Glasgow Glenmarnock Wheelers
North East Sunday 15/04/2018 Road Race Suie Road Race Regional C+ Deeside Thistle
North Sunday 15/04/2018 Time Trial Garve 2 Up 25TT Regional C Moray Firth CC
North East Sunday 15/04/2018 Time Trial  Mackie Tankard 25TT Regional C FCA
North East Wednesday 18/04/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 2 Regional C FCA
North East Thursday  19/04/2018 Road Race Grampian Evening Series 1 Regional C+ Ythan CC
West Saturday 21/04/2018 Closed Circuit Scottish National Youth Series #4: Kames Crit 1 Youth Only EKRC
East & Central Sunday 22/04/2018 MTB XC Cranked MTB Stage Race Youth Only Cranked CC
East & Central Sunday 22/04/2018 Road Race Peebles CC Road Race Regional B Peebles CC
West Sunday  22/04/2018 Sportive Pedal The Park  Non Ranking Ride 63 CCC
South West Sunday 22/04/2018 Time Trial FWCC Spring 10 TT Regional C Fullarton Wheelers
East & Central Sunday 22/04/2018 Time Trial  Scottish National Olympic Time Trial Championship: Tour of the Meldons Regional C Edinburgh RC
North East Wednesday 25/04/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 3 Regional C FCA
North East Saturday 28/04/2018 Sportive Kinross Sportive Non Ranking Kinross CC
North Saturday 28/04/2018 Time Trial Bill & Chrissie Stuart Memorial 10-mile TT  Regional C Forres CC
North East Sunday 28/04/2018 Road Race Scottish National Women's RR Series #1: Velocity 44 Womens Stage Race Women Only Velocity 44
North East Sunday 28/04/2018 Road Race Velocity 44 Regional B Velocity 44
North East Sunday 29/04/2018 MTB XC Scottish Cross Country Series #3: Cathkin Regional A Scottish Cross Country Association
North Sunday 29/04/2018 Time Trial Edinvale Hilly  Regional C Forres CC
North Sunday 29/04/2018 Time Trial Forres 25-mile TT  Regional C Forres CC
North Wednesday 02/05/2018 Time Trial MFCC Mid-week 10-mile TT Series  Event 1 of 3  Regional C Moray Firth Cycling Club
North East Wednesday 02/05/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 4 Regional C FCA
West Thursday 03/05/2018 Closed Circuit Bella Crit 2 Youth Only Johnstone Jets
North Saturday 05/05/2018 Time Trial Caithness CC May Weekend 25TT Regional C Caithness CC
West Sunday 06/05/2018 MTB XC Clydesdale Colts Dirt Crit Youth Only Clydesdale Colts/ RACC
North Sunday 06/05/2018 Time Trial Scottish National 10 Mile Time Trial Championship: MFCC Regional C Moray Firth CC
North Sunday 06/05/2018 Time Trial Caithness CC May Weekend 24 Hilly TT Regional C Caithness CC
East & Central Monday 07/05/2018 APR Mayday Gallop APR Regional C+ Falkirk BC
North East Tuesday  08/05/2018 Closed Circuit Balgay Park Crit 1 Regional C Discovery JCC
North East Wednesday 09/05/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 5 Regional C FCA
West Thursday 10/05/2018 MTB XC Parklife 1 Youth Only Glasgow Riderz
North East Thursday  10/05/2018 Road Race Grampian Evening Series 2 Regional C+ Aberdeen Wheelers
North Thursday 10/05/2018 Time Trial Inchberry 10 TT  Regional C Elgin CC
East & Central Saturday 12/05/2018 Closed Circuit ERC Crit National B Edinburgh RC
North Saturday 12/05/2018 Road Race The Miltonduff Road Race Regional C+ MCRT
East & Central Saturday 12/05/2018 Road Race British Eagle RR Regional A Musselburgh RC
North East Sunday 13/05/2018 Closed Circuit Grampian GP Youth Only Deeside Thistle
West Sunday 13/05/2018 Road Race Scottish National Alba Series #3: John Gordon Memorial Road Race National B EKRC
West Sunday 13/05/2018 Road Race Scottish National Jnr Women's RR Championship & Women's RR Series #2: Mortgage Hub Trophy Women Only EKRC
North East Sunday 13/05/2018 Road Race Eddie Morgan Regional A Perth United
North Sunday 13/05/2018 Time Trial Angie MacDonald Memorial 25-mile Time Trial  Regional C Ross-Shire RCC
West Tuesday 15/05/2018 Closed Circuit Kames Crit 2 Youth Only EKRC
North East Tuesday  15/05/2018 Closed Circuit Balgay Park Crit 2 Regional C Discovery JCC
North Wednesday 16/05/2018 Time Trial Raymond Sinclair Memorial 10-mile TT  Regional C Cromarty Firth CC
North East Wednesday 16/05/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 6 Regional C FCA
East & Central Thursday 17/05/2018 Closed Circuit ERC Crit National B Edinburgh RC
North East Thursday  17/05/2018 Road Race Fetternear Road Race Regional C+ Deeside Thistle
North Saturday 19/05/2018 Time Trial Dunrobin 10-mile TT  Regional C East Sutherland Wheelers
North Saturday 19/05/2018 Time Trial Rogart Hill Climb Regional C East Sutherland Wheelers
North Sunday 20/05/2018 Closed Circuit SC North Crit Championships  Regional C+ East Sutherland Wheelers
West Sunday 20/05/2018 Road Race Hugh Dornan Memorial RR National B Lomond Roads
South West Sunday 20/05/2018 Time Trial FWCC Bill Moore Memorial 10 TT Region C+ Fullarton Wheelers
North East Sunday 20/05/2018 Time Trial  GCRT 25 (combined with Glegg) Regional C Granite City 
North East Tuesday  22/05/2018 Closed Circuit Lochgelly Crits Regional C Kinross CC
West Wednesday 23/05/2018 Road Race Glasgow Green CC RR Regional B Glasgow Green CC
North East Wednesday 23/05/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 7 Regional C FCA
West Thursday 24/05/2018 MTB XC Parklife 2 Youth Only Glasgow Riderz
East & Central Saturday 26/05/2018 Closed Circuit ERC Crit National B Edinburgh RC
North Saturday 26/05/2018 Hill Climb Up Califer Regional C Forres CC
North East Saturday 26/05/2018 Sportive Dunfermline CC Sportive Non Ranking Dunfermline CC
North Saturday 26/05/2018 Time Trial Allan Bell Memorial Series: 10 Mile TT Regional C Forres CC
North East Sunday 27/05/2018 Closed Circuit Scottish National Criterium & Youth Road Race Championship: Lochgelly Youth Only Discovery Junior CC
North Sunday 27/05/2018 Road Race Lossiemouth Road Race (SC North RR Championship) Regional A Forres CC
West Sunday 27/05/2018 Road Race Jack Campbell Memorial RR Regional A RACC
South West Wednesday 30/05/2018 Time Trial FWCC Bill Moore Memorial 10 TT Region C+ Fullarton Wheelers
North East Wednesday 30/05/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 8 Regional C FCA
West Thursday 31/05/2018 Closed Circuit Bella Crit 3 Youth Only Johnstone Jets
North Sunday 03/06/2018 Road Race Moray Firth Cycling Club RR  Regional B Moray Firth CC
West Sunday 03/06/2018 Road Race The Anderside Classic National B VC Astar
North East Sunday 03/06/2018 Time Trial  National 25 Mile Time Trial Championship: Forfar Regional C Dundee Thistle
West Wednesday 06/06/2018 Time Trial Willie Rafferty Memorial Regional C St Christopher's CC
North East Wednesday 06/06/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 9 Regional C FCA
West Thursday 07/06/2018 MTB XC Parklife 3 Youth Only Glasgow Riderz
North East Thursday  07/06/2018 Road Race Grampian Evening Series 3 Regional C+ Deeside Thistle
West Sunday 10/06/2018 Road Race John Davies Memorial Road Race Regional A VC Glasgow South
North East Sunday 10/06/2018 Road Race Scottish National Veteran Men's Road Race Championship: Alford Road Race Regional C Deeside Thistle
East & Central Sunday 10/06/2018 Road Race Scottish National Women's Road Race Series #3: Tour de Gladhouse National B Edinburgh RC
North Sunday 10/06/2018 Time Trial David Bruce Memorial 50TT (SC North Championship) Regional C Cromarty Firth CC
North East Tuesday  12/06/2018 Closed Circuit Lochgelly Crits Regional C Synergy Cycles
West Tuesday 12/06/2018 Closed Circuit Clydesdale Colts Youth Crit Youth Only Clydesdale Colts/ RACC
North East Wednesday 13/06/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 10 Regional C FCA
West Saturday 16/06/2018 BMX British BMX Series Round 7 Regional A Western Titans BMX Club
East & Central Saturday 16/06/2018 Road Race Battle of the Braes National B Stirling BC
West Sunday 17/06/2018 BMX British BMX Series Round 8  Regional A Western Titans BMX Club
North Sunday 17/06/2018 Road Race Inverness CC Balblair Road Race Regional B Inverness Cycle Club
North East Sunday 17/06/2018 MTB XC Scottish Cross Country Series #4: Lochore Meadows Regional A Scottish Cross Country Association
West Sunday 17/06/2018 Time Trial RACC 10TT Regional C RACC
North East Sunday 17/06/2018 Time Trial  Neish Low 25 - incorporating SVTTA J Cramb (Handicap) Trophy Regional C Aberdeen Wheelers
North East Wednesday 20/06/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 11 Regional C FCA
North East Wednesday 20/06/2018 Time Trial  Massie Shield 25 Regional C Ythan CC 
West Saturday 23/06/2018 Closed Circuit Bella Crit 4 Youth Only Johnstone Jets
East & Central Saturday 23/06/2018 Road Race Battle of Black loch  Regional B West Lothian Clarion
North East Sunday 24/06/2018 Time Trial  Alistair Speed memorial Regional C FCA
East & Central Sunday 24/06/2018 Road Race Tom Anderson Memorial Road Race National B Falkirk BC
North East Sunday 24/06/2018 Road Race Midsummer Road race/Jolibar Trophy Regional C+ Deeside Thistle
North East Tuesday  26/06/2018 Road Race ABC CC Development RR 1 Regional B Angus Bike Chain CC
North Wednesday 27/06/2018 Time Trial MFCC Mid-week 10-mile TT Series Event 2 of 3 Regional C Moray Firth Cycling Club
North East Wednesday 27/06/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 12 Regional C FCA
West Friday 29/06/2018 Track Scottish National Youth & Junior Track Championship Regional C+  
North East Saturday 30/06/2018 MTB XC Coupar Angus Cycling Festival Go-Ride Racing Discovery JCC
North Saturday 30/06/2018 Time Trial Mack Mowat 25 mile TT (SC North Championship) Regional C Caithness CC
South West Saturday 30/06/2018 Time Trial Summer Sizzler 10 TT Regional C VC Vitesse
West Saturday 30/06/2018 Track Scottish National Youth & Junior Track Championship Regional C+  
West Sunday 01/07/2018 Track Scottish National Youth & Junior Track Championship Regional C+  
North Sunday 01/07/2018 Time Trial Caithness 10TT Regional C Caithness CC
North Sunday 01/07/2018 Time Trial Loch Calder Hilly Regional C Caithness CC
North East Sunday 01/07/2018 Time Trial  Ian Brodie Regional C Deeside Thistle
North East Wednesday 04/07/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 13 Regional C FCA
North Saturday 07/07/2018 Grass Track Forres Highland Games Non Ranking Forres CC
North Saturday 07/07/2018 Sportive The Loop Non Ranking Hi Velo
North Sunday 08/07/2018 Road Race FCC Miltonduff Road Race Regional B Forres CC
West Saturday 08/07/2018 Road Race Sam Robinson Memorial RR Regional A Glasgow Nightingale
North East Sunday 08/07/2018 Time Trial  Scottish National 50 Mile Time Trial Championship: Fitnut Trophy  50 Regional C Granite City 
North East Wednesday 11/07/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 14 Regional C FCA
North East Thursday  12/07/2018 Road Race Grampian Evening Series 4 Regional C+ Aberdeen Wheelers
North East Sunday 15/07/2018 Time Trial  Stuart Turvey Memorial Regional C Fife Century
North East Wednesday 18/07/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 15 Regional C FCA
East & Central Saturday 21/07/2018 Road Race Lothian Flyer Regional B Edinburgh RC
North Sunday 22/07/2018 Time Trial Francis Skelly Memorial 50-mile TT Regional C Ross-Shire RCC
North East Wednesday 25/07/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 16 Regional C FCA
East & Central Saturday 28/07/2018 Closed Circuit Tullian Police College National B Stirling BC
North Sunday 29/07/2018 Time Trial Audrey Gault Memorial 10-mile TT Regional C Forres CC
North Sunday 29/07/2018 Time Trial Edinvale Big Brother Hilly TT Regional C Forres CC
North East Sunday 29/07/2018 Time Trial  Coffee Pot 50 Regional C Deeside Thistle
North East Sunday 29/07/2018 Road Race Scottish National Alba Series #4: Tour of the Glens National B Dundee Thistle
West Sunday 29/07/2018 Road Race The Habbie Habble Regional A Johnstone Wheelers
North East Wednesday 01/08/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 17 Regional C FCA
South West Sunday 05/08/2018 Road Race Wanlockhead Road Race Regional A Loudoun RC
East & Central Sunday 05/08/2018 Road Race Billy Warnock Road Race National B Falkirk BC
North Sunday 05/08/2018 Time Trial Croachy 10TT  Regional C Inverness Cycle Club
West Sunday 05/08/2018 Time Trial GGCC 25TT (or 50 TT) Regional C Glasgow Green CC
North East Sunday 05/08/2018 Time Trial  Fife Open 10 Regional C Kennoway
West Tuesday 07/08/2018 Closed Circuit Kames Crit 3 Youth Only EKRC
North East Wednesday 08/08/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 18 Regional C FCA
North East Thursday  09/08/2018 Road Race Grampian Evening Series 5 Regional C+ Ecosse Northboats
North East Thursday  09/08/2018 Time Trial  Ochil Single Speed Regional C Kinross CC
East & Central Saturday 11/08/2018 Road Race Scottish National Alba Series #5: Pedal Power Road Race National B Pedal Power
East & Central Saturday 11/08/2018 Road Race Scottish National Women's Road Race Series #4: Pedal Power Womens Road Race Women Only Pedal Power
West Sunday 12/08/2018 Sportive Kilberry Loop Sportive Non Ranking Mid Argyll Triathlon & Cycle Club
West Sunday 12/08/2018 BMX Scottish Open BMX Championships Regional C Western Titans
North Sunday 12/08/2018 Time Trial Iain Longbotham Memorial 25-mile TT Regional C Cromarty Firth CC
North East Sunday 12/08/2018 Time Trial  Classified 10 Regional C Aberdeen Wheelers
North Wednesday 15/08/2018 Time Trial MFCC Mid-week 10-mile TT Series Event 3 of 3 Regional C Moray Firth CC
North East Wednesday 15/08/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 19 Regional C FCA
North East Thursday  16/08/2018 Road Race ABC CC Development RR 2 Regional B Angus Bike Chain CC
North Saturday 18/08/2018 Time Trial Sheriffston 10 Regional C Elgin Cycling Club
North East Saturday 18/08/2018 Time Trial Scottish National Youth Time Trial Championship: Deeside Thistle Youth Only Deeside Thistle
North East Sunday 19/08/2018 Closed Circuit Scottish National Youth Series #5: Ellon Youth Crit Youth Only Ythan CC 
North Saturday 19/08/2018 Road Race Scottish National Road Race Championship: MFCC National B Moray Firth CC
North Sunday 19/08/2018 Time Trial Name TBC: 25TT Regional C Elgin Cycling Club
North Sunday 19/08/2018 Time Trial Pluscarden Hilly - TBC Regional C Elgin Cycling Club
South West Sunday 19/08/2018 Time Trial FWCC Marymass 10 TT Region C+ Fullarton Wheelers
North East Wednesday 22/08/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 20 Regional C FCA
West Friday 24/08/2018 Closed Circuit EKRC Stage Race - TBC Youth Only EKRC
West Saturday 25/08/2018 Closed Circuit EKRC Stage Race - TBC Youth Only EKRC
West Sunday 26/08/2018 Closed Circuit EKRC Stage Race - TBC Youth Only EKRC
East & Central Sunday 26/08/2018 Road Race Eastern Promise Regional B Edinburgh RC
South West Sunday 26/08/2018 Sportive Ayrshire Alps Friendly Non Ranking Ayr Burners
North Sunday 26/08/2018 Time Trial Black Isle Grand Prix Regional C Ross-Shire RCC
North East Sunday 26/08/2018 Time Trial  Scottish National 100 Mile Time Trial Championship: Furneaux Trophy Regional C Deeside Thistle
North East Wednesday 29/08/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 21 Regional C FCA
West Saturday 01/09/2018 Closed Circuit Bella Crit 5 Youth Only Johnstone Jets
West Sunday 02/09/2018 MTB XC Scottish National XC Championship: SXC 5 Dunoon Regional A Scottish Cross Country Association
West Sunday 02/09/2018 Road Race Glenmarnock Wheelers RR Regional B Glasgow Glenmarnock Wheelers
North Sunday 02/09/2018 Time Trial Ronnie MacDonald Memorial 10-mile Time Trial (SC North Championship) Regional C Ross-shire Roads CC
North East Wednesday 05/09/2018 Time Trial  Fife Midweek - Week 22 Regional C FCA
East & Central Friday 07/09/2018 MTB XC Borders Schools Championships Youth Only Borders Schools
East & Central Saturday 08/09/2018 MTB XC Borders Schools Championships Youth Only Borders Schools
North Saturday 08/09/2018 Time Trial Cairngorm Hill Climb Regional C Cairngorm CC
North Saturday 08/09/2018 Time Trial Mackie Trophy TT (SC North Olympic TT Championship) Regional C Cairngorm CC
North East Saturday 08/09/2018 Time Trial  AWCC Hill Climb Regional C Aberdeen Wheelers
North Sunday 09/09/2018 Road Race Cairngorm APR Regional C Cairngorm CC
North Sunday 09/09/2018 Road Race Scottish National Vet Women's RR Championship & Women's RR Series #5: Sally Anne Low Memorial Road Race Women Only Cairngorm CC
North East Sunday 09/09/2018 Road Race Kinross Road Race Regional C+ Kinross CC
North Sunday 09/09/2018 Time Trial Kincraig 10 TT Regional C Cairngorm CC
North East Sunday 09/09/2018 Time Trial  Grampian Champs TT Regional C Aberdeen Wheelers
North East Saturday 15/09/2018 Stage Race Falling Leaves Stage race National B Bike Station Ballatar 
North Sunday 16/09/2018 MTB XC Scottish Cross Country Series #6: Laggan Regional A Scottish Cross Country Association
East & Central Sunday 16/09/2018 Road Race Wreivers RR National B Berwick Wheelers
North East Sunday 16/09/2018 Stage Race Falling Leaves Stage race National B Bike Station Ballatar 
North East Sunday 16/09/2018 Time Trial  Archie Speed Memorial Regional C FCA
East & Central Saturday 22/09/2018 Cyclocross Inch Park Youths Youth Only Edinburgh RC
East & Central Saturday 22/09/2018 Hill Climb Up the Kirk Regional C Stirling BC
North Sunday 23/09/2018 Hill Climb Dochcarty Hill Climb Regional C Ben Wyvis CC
North East Sunday 23/09/2018 Time Trial  3 Braes TT Regional C Deeside Thistle
North East Sunday 23/09/2018 Time Trial  Scottish National Team Time Trial Championship: Spokes RT Regional C Spokes RT
East & Central Sunday 30/09/2018 Sportive Bridge too Far Non Ranking Berwick Wheelers
North East Sunday 30/09/2018 Time Trial  Circuit TT Regional C Ecosse Northboats
North Saturday 06/10/2018 Sportive Culloden Cycle Challenge  Non Ranking Highland Velodrome Trust
East & Central Sunday 14/10/2018 Hill Climb Scottish Hill Climb Championship Regional C Pro Vision Scotland
East & Central Sunday 14/10/2018 Cyclocross Reivers CX Regional A Berwick Wheelers
East & Central Sunday 28/10/2018 MTB XC Spooky Cross Youth Only KICC
West Friday 16/11/2018 Track Scottish National Senior Track Championship Regional C+  
West Saturday 17/11/2018 Track Scottish National Senior Track Championship Regional C+  
West Sunday 18/11/2018 Track Scottish National Senior Track Championship Regional C+  
East & Central Sunday 25/11/2018 Cyclocross Plean SCX  Regional A Stirling BC