Event URN:
288586
Start date:
Sat, 2nd Nov 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Inverse/ Cycling Components RT ( website )
Event organiser:
Mr Neil Heffernan
07446127289
nheff@hotmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 13:30 3rd Cat only Regional C+ Band 5 3rd 01 hr / plus 5 laps
2 Nov 13 13:31 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 55 mins / plus 5 laps
2 Nov 13 15:00 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr / plus 5 laps
2 Nov 13 15:01 Women Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 55 mins / plus 5 laps

View All

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: 3rd Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 13:30 Regional C+ Band 5 3rd 01 hr / plus 5 laps

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 13:31 Regional C+ Band 5 4th 55 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 15:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
2 Nov 13 15:01 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 55 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: 3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Marriott Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 10
2 Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished 3rd 8
3 Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 7
4 Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 6
5 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 5
6 Liam Walsh Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 4
7 Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 3
8 Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 3rd 2
9 Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 1
10 Kevin Argent Finished 3rd 1
11 Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
12 Darryl Green Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Woodhouse Finished 3rd 10
2 Tony Worton Cadence Cycling Performance Finished 3rd 8
3 Cameron Judson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 7
4 Greg Amann Sorby Hinds CC Finished 4th 6
5 Rupert Gordon-Watkins Kingston Wheelers CC Finished 3rd 5
6 Jonnie Blackman Beckenham Rugby Cyclists Finished 3rd 0
7 Ian Murray VC10 Finished 4th 3
8 Jason St Clair-Newman Kingston Wheelers CC Finished 4th 2
9 Pierce Cook-Anderson Kingston Wheelers CC Finished 4th 1
10 Neil Fraser Stevenage CC Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
2 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished 1st 8
3 Michael Mottram AW Cycles Finished 2nd 7
4 Graham Crow Twickenham CC Finished 2nd 6
5 Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 5
6 David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 4
7 Cameron Foster Club Corley Cycles Finished 2nd 3
8 Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 2
9 Paul McGrath North Road CC Finished 2nd 1
10 Samuel Hayes Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Iona Sewell GB Cycles.co.uk Finished 1st 10
2 Anna Marie Hughes Prestige Velo Club Finished A 8
3 Laura Greenhalgh Twickenham CC Finished 2nd 7
4 Anastasia Welsh Maidenhead and District CC Finished 4th 6
5 Catriona Ross PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 5
6 Jennifer George Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
7 Rachel Armstrong Finished 0
8 Elisa McDonagh Hackney GT Finished 3rd 2
9 Charlotte Gashi Watford Velo Sport Finished 4th 1
10 Carrie Hartwell Cowley Road Condors Finished N/A 1
11 Ulrike von Saldern Dulwich Paragon CC Finished 4th 0