Foxlake Cyclocross Scottish Championships

Cyclo-Cross , Dunbar – Sunday, 08 Dec 2013

Event Details

Event URN:

288577

Start Date:

Sun, 8th Dec 2013

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Foxlake Adventures, Hedderwick Hill Stable, Dunbar, EH42 1XF
View map

Series:

Scottish Cyclo-Cross League

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
8/12/13 13:30 Senior Category A CX Band 3 Senior 01 hr
8/12/13 12:30 Veterans 40-49 Category A CX Band 3 Vet 40-49, Vet 50+, ... 40 mins
8/12/13 12:30 Veterans 50+ Category A CX Band 4 Vet 50+ ---
8/12/13 11:30 Women Category A CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins
8/12/13 11:30 Juniors Category A CX Band 4 Junior ---
8/12/13 10:30 Youths Under 16, Under 14 Category A CX Band 3 Youth 30 mins
8/12/13 10:00 U12's Go-Cross --- Under 12 10 hr
8/12/13 11:00 U8's Go-Cross None Under 12 ---

View All

Enter a Race

Race Senior
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/12/13 13:30 Category A CX Band 3 Senior 01 hr
Race Senior
Sun 08/12/13 - 13:30
Duration: 01 hr
Classification: Category A
Band: CX Band 3
Rider Cat: Senior
Race Veterans 40-49
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/12/13 12:30 Category A CX Band 3 Vet 40-49, Vet 50+, Veteran 40 mins
Race Veterans 40-49
Sun 08/12/13 - 12:30
Duration: 40 mins
Classification: Category A
Band: CX Band 3
Rider Cat: Vet 40-49, Vet 50+, Veteran
Race Veterans 50+
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 08/12/13 12:30 Category A CX Band 4 Vet 50+
Race Veterans 50+
Sun 08/12/13 - 12:30
Classification: Category A
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 50+
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/12/13 11:30 Category A CX Band 4 Junior, Senior, Veteran, Women 40 mins
Race Women
Sun 08/12/13 - 11:30
Duration: 40 mins
Classification: Category A
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior, Senior, Veteran, Women
Race Juniors
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 08/12/13 11:30 Category A CX Band 4 Junior
Race Juniors
Sun 08/12/13 - 11:30
Classification: Category A
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior
Race Youths Under 16, Under 14
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/12/13 10:30 Category A CX Band 3 Youth 30 mins
Race Youths Under 16, Under 14
Sun 08/12/13 - 10:30
Duration: 30 mins
Classification: Category A
Band: CX Band 3
Rider Cat: Youth
Race U12's
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 08/12/13 10:00 Go-Cross Under 12 10 hr
Race U12's
Sun 08/12/13 - 10:00
Duration: 10 hr
Classification: Go-Cross
Rider Cat: Under 12
Race U8's
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 08/12/13 11:00 Go-Cross None Under 12
Race U8's
Sun 08/12/13 - 11:00
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12

Confirmed Results

Race Senior

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Iain Paton Ben Wyvis Cycle Club Finished Senior 40
2 David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 34
3 Sean Clark Finished Senior 30
4 Paul Newnham Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished N/A 26
5 James Fraser-Moodie Pedal Power RT Finished Senior 23
6 Neil Walker Walkers Cycling Club Finished N/A 20
7 Ryan Fenwick Gala Cycling Club Finished Senior 18
8 Paul Carmichael Peebles CC Finished Senior 16
9 Steven Halsall Velo Club Moulin Finished Senior 14
10 Douglas Shearer Innerleithen MTB Racing Finished Senior 12
11 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished Senior 10
12 John-Paul Baxter Ayr Roads Cycling Club Finished N/A 9
13 Scott Logan TheBicycleWorks Finished Senior 8
14 Roger Campbell-Crawford Team Thomsons Cycles Finished Senior 7
15 Ian Dunlop Velo Club Moulin Finished Senior 6
16 Stuart Dun Finished Senior 5
17 Addy Pope Finished Senior 4
18 Simon Fairfull Velo Club Moulin Finished Senior 3
19 Steven Turbitt Glasgow United CC Finished Senior 2
20 Jonathan Goldstraw Stewartry Wheelers Finished Senior 1
21 Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Senior 0
22 Charles Vincent Walkers Cycling Club Finished Senior 0
23 Craig Owen Finished Senior 0
24 Tom Blankenstein Finished Senior 0
25 David Hamill Pedal Power RT Finished Senior 0
26 Ross Laidlaw Gala Cycling Club Finished Senior 0
27 Alex Robertson Finished Senior 0
28 Euan Lindsay www.Hardie-Bikes.com Finished N/A 0
29 Lauri Peil Edinburgh RC Finished Senior 0
30 Jamie Carchrie Perth City Cycles Finished Senior 0
31 Jim Cameron Isle Of Mull Cycling Club Finished N/A 0
32 Finlay Strivens Cairngorm CC Finished Senior 0
33 Greig Baird www.Hardie-Bikes.com Finished Senior 0
34 Mike Richmond Finished Senior 0
Show More

Race Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 40
2 Stephen Jackson Glasgow United CC Finished Vet 40-49 34
3 Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 30
4 Steve Nicholson Dunfermline CC Finished Vet 40-49 26
5 James Melville Glasgow United CC Finished Vet 40-49 23
6 Michael Nally Dunfermline CC Finished Vet 40-49 20
7 Alister Watt Granite City RT Finished Vet 40-49 18
8 John Woodrow Sandy Wallace Cycles Finished Vet 40-49 16
9 Gordon Chisholm Perth United Cycling Club Finished Vet 40-49 14
10 Simon Muir Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 12
11 Barry McGuire Perth United Cycling Club Finished Vet 40-49 10
12 Alan Lamont Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 9
13 Fraser Moore Edinburgh RC Finished N/A 8
14 Gary Robson Gala Cycling Club Finished Vet 40-49 7
15 Alan Quinn Glasgow United CC Finished Vet 40-49 6
16 Ronald Barker Rockhard MBC Finished Vet 40-49 5
17 Andrew Strathdee Nevis Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 4
18 Gordon Traynor Spokes Racing Team Finished Vet 40-49 3
19 Gordon Durnan Finished Vet 40-49 2
20 Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 1
21 Nigel Holl Stirling Bike Club Finished Vet 40-49 0
22 Paul Gibson Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 40-49 0
23 Scott Kerr Walkers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
24 Steve Boyd Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 0
25 George Roberts VC Glasgow South Finished Vet 40-49 0
26 John Owen TheBicycleWorks Finished Vet 40-49 0
27 Graeme Short Team Thomsons Cycles Finished Vet 40-49 0
28 Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 0
29 Alastair Little Perth United Cycling Club Finished Vet 40-49 0
30 Russell Stout Velo Club Moulin Finished N/A 0
31 Davie Graham Scottish Cyclo-Cross Associati... Finished Vet 40-49 0
32 David Borland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
33 Fraser Waters Velo Club Moulin Finished N/A 0
34 Martin Steele Velo Club Moulin Finished N/A 0
35 Russell Mowat Walkers Cycling Club Finished N/A 0
36 Mark Forrest Team Thomsons Cycles Finished Vet 40-49 0
37 Chris Duncan Velo Club Moulin Finished N/A 0
38 Andrew Bell Dunfermline CC Finished Vet 40-49 0
39 John McComisky Pedal Power RT Finished Vet 40-49 0
40 Iain Pryde Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 0
41 Scott Russell Walkers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
42 Bryan Shedden Finished Vet 40-49 0
43 Paul Davies Kinross CC Finished Vet 40-49 0
44 Michael Foran Glasgow Green Cycle Club Finished Vet 40-49 0
45 Gordon Watt Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 0
Show More

Race Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Brendan Roe Finished Vet 50+ 20
2 Malcolm Dunlop Velo Club Edinburgh Finished Vet 50+ 16
3 Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished Vet 50+ 12
4 Alistair Dow Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Vet 50+ 9
5 William Young Pedal Power RT Finished Vet 50+ 7
6 William McCord Dundee Thistle RC Finished Vet 50+ 5
7 Robert Bloor Edinburgh RC Finished Vet 50+ 4
8 Alexander McAllister Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 50+ 3
9 Howard Perkins Finished Vet 50+ 2
10 Robert Earp Walkers Cycling Club Finished Vet 50+ 1
11 Andrew Bothwell Edinburgh RC Finished N/A 0
12 Graham Gauld Deeside Thistle CC Finished N/A 0
13 Mike Ferguson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished N/A 0
14 Gary Smith Scottish MTB Leaders Associati... Finished Vet 50+ 0
Show More

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Isla Short Team Thomsons Cycles Finished Junior 20
2 Madeleine Robinson Velo Club Moulin Finished Senior 16
3 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished Senior 12
4 Anne Murray Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 9
5 Brenda Callander Stirling Bike Club Finished Veteran 7
6 Morven Brown Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Senior 5
7 Lorna Sloan Walkers Cycling Club Finished N/A 4
8 Catherine Logan Walkers Cycling Club Finished Veteran 3
9 Mireille Captieux Edinburgh RC Finished N/A 0
10 Anna Walker Walkers Cycling Club Finished Senior 1
11 Anne Chisholm Perth United Cycling Club Finished Veteran 0
12 Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished Senior 0
13 Emily Holl Scottish MTB Leaders Associati... Finished Veteran 0
14 Kerry MacPhee Rock And Road Cycles Finished Senior 0
Show More

Race Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Calum Magowan Peebles CC Finished Junior 20
2 Harry Johnston Team Thomsons Cycles Finished Junior 16
3 Mark McGuire Perth United Cycling Club Finished Junior 12
4 Jamie Mason West Lothian Clarion CC Finished Junior 9
5 Rory Mellis Ronde Cycling Club Finished Junior 7
6 Conor Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Junior 5
7 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished Junior 4
8 Hamish Carrick Team ASL360 Finished Junior 3
9 Francis Webb Edinburgh RC Finished N/A 2
10 Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished Junior 1
11 Stephen Walker Edinburgh RC Finished Junior 0
Show More

Race Youths Under 16, Under 14

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 40
2 Tim Shoreman Deeside Thistle CC Finished Youth 34
3 Struan Pryde Deeside Thistle CC Finished Youth 30
4 Andrew Vettraino Glasgow Riderz Finished Youth 26
5 John MacLeod Edinburgh RC Finished Youth 23
6 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished Youth 20
7 Tormod Doherty Glasgow Riderz Finished Youth 18
8 Andrew Merry Discovery Junior Cycling Club Finished Youth 16
9 Joseph Agnew Gala Cycling Club Finished Youth 14
10 Cameron Mason Team Thomsons Cycles Finished Youth 12
11 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 10
12 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Youth 9
13 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished Youth 20
14 Ellie Park Glasgow Riderz Finished Youth 16
15 Cameron Mellis Discovery Junior Cycling Club Finished Youth 8
16 Finley Atterton Edinburgh RC Finished Youth 7
17 Anna McGorum Peebles CC Finished Youth 12
18 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished Youth 6
19 Eleanor Strathdee Edinburgh RC Finished Youth 9
20 Sandy Holl Stirling Bike Club Finished Youth 5
21 Katie Allen Team Thomsons Cycles Finished Youth 7
22 Louisa Watt Peebles CC Finished Youth 5
23 Conor Stevenson Tay Titans Finished Youth 4
24 Jenny Holl Stirling Bike Club Finished Youth 4
25 Megan Wilkinson Peebles CC Finished Youth 3
26 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished Youth 3
27 Daniel McGarrie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth 2
28 Cameron Webster Edinburgh RC Finished Youth 1
29 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished Youth 2
30 Estelle Fuller Edinburgh RC Finished Youth 1
31 Logan Maclean Stirling Bike Club Finished Youth 0
32 Ryan Ewing West Lothian Clarion CC Finished Youth 0
33 Aidan Carlin Royal Albert CC Finished Youth 0
--- Douglas Carchrie Perth City Cycles Did not finish Youth 0
--- Sean Flynn Edinburgh RC Did not finish Youth 0
Show More

Race U12's

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jamie Johnston Team Thomsons Cycles Finished Under 12 0
2 Rory McGuire Perth United Cycling Club Finished Under 12 0
3 Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Under 12 0
4 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Under 12 0
5 Ruairidh McKenzie Edinburgh RC Finished Under 12 0
6 Louis Moore Edinburgh RC Finished Under 12 0
7 Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Under 12 0
8 Niamh Doherty Glasgow Riderz Finished Under 12 0
9 Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished Under 12 0
10 Anna Flynn Edinburgh RC Finished Under 12 0
11 Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
12 Eva Young Royal Albert CC Finished Under 12 0
13 Robin Purves Stirling Bike Club Finished Under 12 0
14 Findlay Webster Edinburgh RC Finished Under 12 0
15 Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Under 12 0
16 Callum Reid Stirling Bike Club Finished Under 12 0
17 Richard Kneen Finished Under 12 0
18 Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished Under 12 0
19 Elena McGorum Peebles CC Finished Under 12 0
20 Ewan Purves Stirling Bike Club Finished Under 12 0
21 Emily Wilkinson Peebles CC Finished Under 12 0
22 George Towers Edinburgh RC Finished Under 12 0
23 Andrew Oxley West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
24 Murray Lawson Edinburgh RC Finished Under 12 0
25 Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Under 12 0
26 Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
27 Ross Birrell Carnegie Cyclones Finished Under 12 0
28 Matthew Struthers Edinburgh RC Finished Under 12 0
29 Katherine Macleod Edinburgh RC Finished Under 12 0
30 Rory Monaghan Royal Albert CC Finished Under 12 0
31 Niall Carlin Royal Albert CC Finished Under 12 0
32 Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
33 Keir Roberts VC Glasgow South Finished Under 12 0
34 Abbie Mason West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
35 Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Under 12 0
36 John Young Edinburgh RC Finished Under 12 0
37 Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Under 12 0
38 Rory Martin West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
39 Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
40 Kasha Butz Glasgow Riderz Finished Under 12 0
41 Aidan Wilson West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
42 Anna Reid Stirling Bike Club Finished Under 12 0
43 Euan Walkingshaw Edinburgh RC Finished Under 12 0
44 Christina Mcgorum Peebles CC Finished Under 12 0
45 Murray Waters Finished Under 12 0
46 Finlay Taylor East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
47 Elliott Davies Finished Under 12 0
48 Eilidh Shaw Finished Under 12 0
49 Archie Ellen Edinburgh RC Finished Under 12 0
50 Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished Under 12 0
51 Mimi Brown Finished Under 12 0
52 Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
53 Millie Smith Finished Under 12 0
54 Stella Robb Glasgow Riderz Finished Under 12 0
55 Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
56 Yasmin McPhail Finished Under 12 0
57 Kirsty Reid Stirling Bike Club Finished Under 12 0
Show More

Race U8's

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
2 Geoff Vera Glasgow Riderz Finished Under 12 0
3 Gavin Gronkowski Finished Under 12 0
4 Patrick Kneen Finished Under 12 0
5 Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
6 Alexander Crombie West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
7 Oliver Kelly Ayr Roads Cycling Club Finished Under 12 0
8 Colin Shearer TheBicycleWorks Finished Veteran 0
9 Sarah Aitken Finished Under 12 0
10 Kristin Peil Edinburgh RC Finished Under 12 0
11 Niamh Waters Finished Under 12 0
12 Mitch Smith Finished Under 12 0
13 Alasdair Easton Finished Under 12 0
14 Joe Barnes Glasgow Riderz Finished Under 12 0
15 Katie Kelly-Macgregor Finished 0
--- Toby Brown Did not finish Under 12 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk