Event URN:
286921
Start date:
Fri, 30th Aug 2013
Finish date:
Sun, 1st Sep 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
South Africa
South Africa, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 10:00 Junior Men MTB International A MTB DH International A Junior
30 Aug 13 10:00 Junior Women MTB International A MTB DH International A Junior
1 Sep 13 10:00 Elite Men MTB International A MTB DH International A Elite
1 Sep 13 10:00 Elite Women MTB International A MTB DH International A Elite

View All

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 10:00 MTB International A MTB DH International A Junior ---

Race: Junior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 10:00 MTB International A MTB DH International A Junior ---

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 10:00 MTB International A MTB DH International A Elite ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 10:00 MTB International A MTB DH International A Elite ---

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Michael Jones Finished Junior 00:04:14:040 440
11 Philip Atwill Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:04:22:390 280
13 Innes Graham Finished Junior 00:04:24:410 260
14 George Gannicott Gala Cycling Club Finished Junior 00:04:24:830 250
36 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 00:04:34:090 72

Confirmed Results

Race name: Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tahnee Seagrave Finished Junior 00:04:52:000 600

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
5 Matthew Simmonds Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:04:01:997 380
7 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:02:361 340
15 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:04:07:262 240
19 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:04:11:100 200
27 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:04:13:098 120
66 Danny Hart Finished Elite 00:04:42:621 10

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:28:043 600
12 Fionn Griffiths Team GR Finished Elite 00:04:58:421 270
17 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:05:17:151 220