Sussex Track League 18

Track League , Brighton – Wednesday, 11 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

433/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 11th Aug 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 U10/U8 Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 U10/U8 Keirin Heat 2 - Results
1.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 10 Seniors Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 Seniors Handicap Final - Results
1.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  David McElhannan CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 11 U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 U12 Handicap - Results
1.  Nicholas Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 12 U14 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 U14 Dash - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 13 U16 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 U16 Dash - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 14 Seniors Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 Seniors Points - Results
1.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 15 U10 Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 U10 Keirin Final - Results
1.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Anya Tamplin Finished 00:00:00:00 0

6. Anya Tamplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Event 15 U8 Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 U8 Keirin Final - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 16 U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U12 Devil - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 17 U14 Course des primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 U14 Course des primes - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 17 U16 Course des primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 U16 Course des primes - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 18 Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 Seniors Distance - Results
1.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Barnard Finished 3rd 00:00:00:00 0

4. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Event 2 Seniors Scratch 6 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 Seniors Scratch 6 Laps - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 3 U14 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 U14 Scratch 4 Laps - Results
1.  Matthew Hill Ayr Burners Cycling Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 3 U16 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 U16 Scratch 4 Laps - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 4 U8 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 U8 Scratch 1 Lap - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 5 U10 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 U10 Scratch 1 Lap - Results
1.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 6 U12 Scratch 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 U12 Scratch 2 Laps - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 7 Seniors Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Seniors Handicap Heat 1 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Stuart Bettis Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Anthony Rogers Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 7 Seniors Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Seniors Handicap Heat 2 - Results
1.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Barnard Finished 3rd 00:00:00:00 0

3. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Milo Burdeau Onelife-Fuga Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 7 Seniors Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Seniors Handicap Heat 3 - Results
1.  David McElhannan CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Ben Gerrey VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 8 U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 U16/U14 Handicap - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 9 U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 U10/U8 Handicap - Results
1.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Anya Tamplin Finished 00:00:00:00 0

4. Anya Tamplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Primes - Results
1.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 1 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Anya Tamplin Finished 00:00:00:00 0

5. Anya Tamplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Preston Park Track League

Posted 16/08/2010 - British Cycling

Report: Final round of the Preston Park Track League escapes rain in Brighton

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Registration and entry fee if £90/£60/£35 for Seniors/Juniors/Youth. Youth categories D & E freewheel, all other categories fixed.

The Races

Event 1 U10/U8 Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 10 Seniors Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 11 U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 12 U14 Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 13 U16 Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C+ None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C+, None
Event 14 Seniors Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 U10 Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 U8 Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 16 U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 17 U14 Course des primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 17 U16 Course des primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 18 Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 2 Seniors Scratch 6 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 2 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 3 U14 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 3 U16 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 4 U8 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 5 U10 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 6 U12 Scratch 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 7 Seniors Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 7 Seniors Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 7 Seniors Handicap Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 8 U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 9 U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 1 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 18:45 Regional C None ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 11/08/10 – 18:45

Event Summary

Event Details

Event URN:

433/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 11th Aug 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 U10/U8 Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 U10/U8 Keirin Heat 2 - Results
1.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 10 Seniors Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 Seniors Handicap Final - Results
1.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  David McElhannan CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 11 U12 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 U12 Handicap - Results
1.  Nicholas Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 12 U14 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 U14 Dash - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 13 U16 Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 U16 Dash - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 14 Seniors Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 Seniors Points - Results
1.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 15 U10 Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 U10 Keirin Final - Results
1.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Anya Tamplin Finished 00:00:00:00 0

6. Anya Tamplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Event 15 U8 Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 U8 Keirin Final - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 16 U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U12 Devil - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 17 U14 Course des primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 U14 Course des primes - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 17 U16 Course des primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 U16 Course des primes - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 18 Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 Seniors Distance - Results
1.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Barnard Finished 3rd 00:00:00:00 0

4. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Event 2 Seniors Scratch 6 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 Seniors Scratch 6 Laps - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 3 U14 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 U14 Scratch 4 Laps - Results
1.  Matthew Hill Ayr Burners Cycling Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 3 U16 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 U16 Scratch 4 Laps - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 4 U8 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 U8 Scratch 1 Lap - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Freddie Davies Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 5 U10 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 U10 Scratch 1 Lap - Results
1.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 6 U12 Scratch 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 U12 Scratch 2 Laps - Results
1.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Wickens Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 7 Seniors Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Seniors Handicap Heat 1 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Alan Cooper Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Stuart Bettis Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Anthony Rogers Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 7 Seniors Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Seniors Handicap Heat 2 - Results
1.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Paul Barnard Finished 3rd 00:00:00:00 0

3. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Milo Burdeau Onelife-Fuga Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 7 Seniors Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Seniors Handicap Heat 3 - Results
1.  David McElhannan CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Ben Gerrey VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 8 U16/U14 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 U16/U14 Handicap - Results
1.  Spencer Thomas Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 9 U10/U8 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 U10/U8 Handicap - Results
1.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Anya Tamplin Finished 00:00:00:00 0

4. Anya Tamplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Primes - Results
1.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 1 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Anya Tamplin Finished 00:00:00:00 0

5. Anya Tamplin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Preston Park Track League

Posted 16/08/2010 - British Cycling

Report: Final round of the Preston Park Track League escapes rain in Brighton

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Registration and entry fee if £90/£60/£35 for Seniors/Juniors/Youth. Youth categories D & E freewheel, all other categories fixed.

The Races

Event 1 U10/U8 Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 10 Seniors Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 11 U12 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 12 U14 Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 13 U16 Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C+ None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C+, None
Event 14 Seniors Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 U10 Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 U8 Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 16 U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 17 U14 Course des primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 17 U16 Course des primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 18 Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 2 Seniors Scratch 6 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 2 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 3 U14 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 3 U16 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 4 U8 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 5 U10 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 6 U12 Scratch 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 7 Seniors Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 7 Seniors Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 7 Seniors Handicap Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Event 8 U16/U14 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 9 U10/U8 Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 11/08/10 – 00:00
Regional C, None
Event 1 U10/U8 1 Lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/08/10 18:45 Regional C None ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 11/08/10 – 18:45

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk