Event URN:
282586
Start date:
Sun, 11th Aug 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Mont-Sainte Anne
Quebec, Canada, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Aug 13 10:00 Elite Men MTB International B MTB DH International B Elite, Expert, ...
11 Aug 13 10:00 Elite Women MTB International B MTB DH International B Elite, Senior
11 Aug 13 10:00 Junior Men MTB International B MTB DH International B Junior

View All

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Aug 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Expert, Senio... ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Aug 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Senior ---

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Aug 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Junior ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:03:59:389 260
6 Danny Hart Finished Elite 00:04:02:257 180
7 Brendan Fairclough Finished Elite 00:04:02:969 170
10 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:04:03:312 145
14 Matthew Simmonds Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:04:03:806 125
27 Greg Williamson Finished Elite 00:04:05:473 60
28 Sam Dale Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:05:490 55
34 Joseph Smith Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:04:08:460 40
36 Joseph Connell Finished Elite 00:04:08:798 36
44 Mathew Stuttard Ride On Finished Elite 00:04:11:087 22
50 Ruaridh Cunningham Finished Elite 00:04:13:021 16
52 Ben Reid Finished Youth 00:04:13:317 0
56 Harry Heath Finished Elite 00:04:14:632 10
58 Fraser McGlone Finished Elite 00:04:15:163 8
63 Jack Reading Finished Elite 00:04:17:148 5
68 Scott Mears Finished Elite 00:04:20:111 5
71 Oliver Morris Finished Elite 00:04:24:958 5
74 Bernard Kerr Pivot Factory DH Team Finished Elite 00:04:31:834 5
75 Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:04:33:619 5
76 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 5
78 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 5
79 Jono Jones Finished Elite 5
82 George Belk Finished Expert 00:04:34:734 5
86 Josh Lewis Finished Expert 00:04:39:917 5
90 Will Soffe Finished Elite 00:04:43:121 5
Christopher Gallagher Did not finish Expert 0
Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:29:196 260
7 Tahnee Seagrave Finished Junior 00:04:39:779 170
9 Fionn Griffiths Team GR Finished Elite 00:04:51:932 150
10 Jessica Stone Finished Elite 00:04:59:413 145
12 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:59:621 135
19 Rachael Walker Hope Factory Racing Finished Elite 00:05:51:090 100

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 Innes Graham Finished Junior 00:04:12:496 200
7 Michael Jones Finished Junior 00:04:14:870 170
18 George Gannicott Gala Cycling Club Finished Junior 00:04:26:917 105
19 Morgan Gulland Finished Junior 00:04:28:283 100
25 Ross Wilcox Peebles CC Finished Junior 00:04:31:603 70
32 Ruaridh McRitchie Finished Junior 00:04:47:599 44
36 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 00:05:46:464 36