Event URN:
273036
Start date:
Fri, 23rd Aug 2013
Finish date:
Sun, 25th Aug 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Perry Park BMX Track
Aldridge Road, Perry Barr, Birmingham, Staffordshire, B42 2EY
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Tue, 13th Aug 2013
Event promoted by:
Birmingham BMX Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/britishbmxseries
Event organiser:
Mr Roger Wilbraham
07542797456
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
N/A - Pre Entry Only
Info for Riders:
See British Championships Technical Document for the schedule. This is available via the British BMX Series homepage on the British Cycling website.

Online entry opens on the 1st of August
Online Entry closes on the 13th of august

Online entry is set up for the following regions:
North, East Anglia and Scotland.

The following regions will hold registration confirmation via clubs and regions:
South, Midland and South West.

Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:00 Male 6 & under BMX National A BMX National A 6 & Under
24 Aug 13 15:01 Male 7 BMX National A BMX National A Male 7
24 Aug 13 15:02 Male 8 BMX National A BMX National A Male 8
24 Aug 13 15:03 Female 6 & Under BMX National A BMX National A 6 & Under

View All

Event Location:

Aldridge Road,
Perry Barr,
Birmingham,
Staffordshire,
B42 2EY

Race: Male 6 & under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:00 BMX National A BMX National A 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:01 BMX National A BMX National A Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:02 BMX National A BMX National A Male 8 ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:03 BMX National A BMX National A 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:04 BMX National A BMX National A Female 7, Female 8 ---

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:05 BMX National A BMX Cruiser National A 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:06 BMX National A BMX Cruiser National A 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:07 BMX National A BMX Cruiser National A 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:08 BMX National A BMX Cruiser National A 17-29 ---

Race: 30-39 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:09 BMX National A BMX Cruiser National A 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:10 BMX National A BMX Cruiser National A 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:11 BMX National A BMX Cruiser National A 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:12 BMX National A BMX Cruiser National A 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Aug 13 15:13 BMX National A BMX Cruiser National A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Male 9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:03 BMX National A BMX National A Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:04 BMX National A BMX National A Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:05 BMX National A BMX National A Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:06 BMX National A BMX National A Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:07 BMX National A BMX National A Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:08 BMX National A BMX National A Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:09 BMX National A BMX National A Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:10 BMX National A BMX National A Male 16 ---

Race: Male 17-29

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:11 BMX National A BMX National A Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Masters

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:12 BMX National A BMX National A Master ---

Race: Veterans

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:13 BMX National A BMX National A Veteran ---

Race: Championship Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:14 BMX National A BMX National A Junior Men, Male 15,... ---

Race: Elite Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:15 BMX National A BMX National A Elite Male ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:16 BMX National A BMX National A Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:17 BMX National A BMX National A Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:18 BMX National A BMX National A Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:19 BMX National A BMX National A Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:20 BMX National A BMX National A Championship Female ---

McBride and Green win 2013 British BMX Championships

Posted 27/08/2013 - British Cycling

The curtain was brought down on the British Cycling BMX Series summer season as 1085 entries took part in the British Championsh.. [more]


Confirmed Results

Race name: Male 6 & under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Brown Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 150
2 Arthur Herrington Rotherham BMX Finished 6 & Under 135
3 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 120
4 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 112
5 Taylor Hunt Burnham BMX Club Finished 6 & Under 105
6 Harrison Collis Bristol BMX Club Finished 6 & Under 97
7 Lorenz Patten Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 90
8 Harrison Bell Western Titans BMX Club Finished 6 & Under 84
9 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 78
10 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 72
11 Lucas Ellis Greenwich BMX Finished 6 & Under 67
12 Myles Wildbore Derby BMX Club Finished 6 & Under 63
13 Joshua Peddle Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 58
14 Jared Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 6 & Under 54
15 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 49
16 Oliver Baker Bristol BMX Club Finished 6 & Under 45
17 Ashton Somerville Bristol BMX Club Finished 6 & Under 42
18 Thomas Wilson Warsop Wheelies BMX Club Finished 6 & Under 39
19 Ellis King Derby BMX Club Finished 6 & Under 36
20 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished 6 & Under 33
21 Jay Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 30
22 Dylan Barnes Gosport BMX Club Finished 6 & Under 28
23 Devin Rhodes Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 6 & Under 27
24 Harry Kirby Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 25
25 Isaac Peace Derby BMX Club Finished 6 & Under 23
26 Arne Esslemont Andover BMX Club Finished 6 & Under 21
27 Harrison Davis East Kent BMX Club Finished 6 & Under 20
28 William Gurner Burnham BMX Club Finished 6 & Under 19
29 Harvey Putland Finished 6 & Under 18
30 Edward Mack Club Cyclopark Finished 6 & Under 16
31 Edward Dillon BMX Isle of Man Finished 6 & Under 15
32 Rodney Miles Derby BMX Club Finished 6 & Under 13
33 Oliver Poyzer Derby BMX Club Finished 6 & Under 12

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished Male 7 150
2 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 7 135
3 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 120
4 Jayden Seward Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 112
5 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 7 105
6 Riley Hampson Derby BMX Club Finished Male 7 97
7 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 90
8 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 84
9 Elijah Shearer Western Titans BMX Club Finished Male 7 78
10 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 72
11 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 7 67
12 Jack Bowditch Redditch Premiers BMX Club Finished Male 7 63
13 Aaron Corfield BMX Isle of Man Finished Male 7 58
14 Joseph Carey Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 54
15 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished Male 7 49
16 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 7 45
17 Joshua Du Preez Bournemouth BMX Club Finished Male 7 42
18 Joshua Hart Derby BMX Club Finished Male 7 39
19 Jared Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 7 36
20 Rhys Tennant-Jones Nuneaton BMX Club Finished Male 7 33
21 Otto Young Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 30
22 Tyler White Bournemouth BMX Club Finished Male 7 28
23 Oliver Stansfield Roch Valley Raiders Finished Male 7 27
24 Aston Chapman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 25
25 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 7 23
26 Milar Gonzales Tredegar BMX Club Finished Male 7 21
27 Leon Goodyear Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 20
28 Ashley Peake Tiverton BMX Club Finished Male 7 19
29 Joshua Chiziwa Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 18
30 Hayden Butler Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 7 16
31 George Nequest Team Bunneys Finished Male 7 15
32 James Jackson Manchester BMX Club Finished Male 7 13
33 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 12
34 Alfie Norris Gosport BMX Club Finished Male 7 10
35 Michael Sparkes Derby BMX Club Finished Male 7 9
36 Luke Morris Finished Male 7 7
37 Joseph Furlong Burnham BMX Club Finished Male 7 6
38 Curtis Sveikutis Manchester BMX Club Finished Male 7 5
39 Owen Kelly Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 7 4
40 Samuel Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 3
41 Ewan O'Hara Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 7 0
42 Rossi O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 0

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rupert Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 150
2 Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 135
3 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 8 120
4 Max Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 112
5 Lucas Craik Gosport BMX Club Finished Male 8 105
6 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 8 97
7 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 90
8 Joseph Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 84
9 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 8 78
10 Luca Thurlow Club Cyclopark Finished Male 8 72
11 Finlay Todd Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 67
12 Joshua Lynch Wrekin Riders Finished Male 8 63
13 Harry Ives Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 58
14 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 54
15 Adam Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 49
16 Jack Gretton Derby Ssquared Finished Male 8 45
17 Tyler Stephenson Wrekin Riders Finished Male 8 42
18 Jack McClymont Club Cyclopark Finished Male 8 39
19 Lewis Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 36
20 Rohan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 8 33
21 Kyle Fox-Johnson Club Cyclopark Finished Male 8 30
22 Bradley Gibbons Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 28
23 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 8 27
24 Jonathon Machin Wrekin Riders Finished Male 8 25
25 Charlie Davison Derby BMX Club Finished Male 8 23
26 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 21
27 Connor Gillham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 8 20
28 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 19
29 Daniel Horan Runnymede Rockets Finished Male 8 18
30 Jack Shanley Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 16
31 Jack Wilkins Nuneaton BMX Club Finished Male 8 15
32 Finntan Doyle Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 13
33 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 8 12
34 Kolby Ellis Bideford BMX Finished Male 7 10
35 Francisco Stefano Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 8 9
36 Stanley Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 7
37 Jake Watson Wrekin Riders Finished Male 8 6
38 Lewis Healan Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 5
39 Jack Thorne Bideford BMX Finished Male 8 4
40 Curtis Gatting Bideford BMX Finished Male 8 3
41 Oliver Barton Bridgeman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 0
42 Taylor Phillips-Pitman Bournemouth BMX Club Finished Male 8 0
43 Arlo Phelan Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 0
44 Stuart Harris Nuneaton BMX Club Finished Male 8 0
45 Fergus Whitehouse Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 8 0
46 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 8 0
47 Harvey Turner Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 0
48 Robson Smith Wrekin Riders Finished Male 8 0
49 Harley Ingledew Finished Male 8 0
50 Noah Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 8 0
51 Reece Butler North East BMX Club Finished Male 8 0

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished 6 & Under 150
2 Pyper-Louise Rudd Goldcoast Finished 6 & Under 135
3 Lauren Ward Derby BMX Club Finished 6 & Under 120
4 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 112
5 Emme-Rose Clarkson Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 105
6 Abigail Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 97

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished Female 7 150
2 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 7 135
3 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished Female 7 120
4 Lily Brindle Preston Pirates BMX Club Finished Female 7 112
5 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 8 105
6 Grace Spooner Decoy BMX Club Finished Female 8 97
7 Sophie-May Harris T & J Racing (BMX) Finished Female 7 90
8 Eden Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 84
9 Kelsey Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 8 78
10 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 8 72
11 Clemence Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 7 67
12 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished Female 7 63
13 Evie Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 58
14 Amber Shepherd Decoy BMX Club Finished Female 7 54
15 Chloe Yates G.E.T Racing Finished Female 8 49
16 Maddie Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 8 45
17 Erin Jackson Mid Lancs BMX Finished Female 7 42
18 Justine Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 7 39
19 Stephanie Mack Club Cyclopark Finished Female 8 36
20 Jasmine Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Female 7 33
21 Stephanie Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Female 7 30
22 Eilidh White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Female 7 28
23 Tegan Miles Derby BMX Club Finished Female 7 27

Confirmed Results

Race name: 9-12 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 9-12 150
2 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished 9-12 135
3 Matthew Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished 9-12 120
4 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished 9-12 112
5 Travis Diwell-Wilson Factory Team Bikes (FTB) Finished 9-12 105
6 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 9-12 97
7 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished 9-12 90
8 Alfie Sexton Gosport BMX Club Finished 9-12 84
9 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 78
10 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 72
11 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished 9-12 67
12 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 9-12 63
13 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished 9-12 58
14 Alec Munday THRILL UK Finished 9-12 54
15 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished 9-12 49
16 Jack Stileman Mid Lancs BMX Finished 9-12 45
17 Tommy Healy Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 9-12 42
18 Nathan Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 9-12 39
19 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished 9-12 36
20 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished 9-12 33
21 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished 9-12 30
22 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 9-12 28
23 Leo Forsyth-Snell Decoy BMX Club Finished 9-12 27
24 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished 9-12 25
25 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished 9-12 23
26 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished 9-12 21
27 Tyler Shannon Finished 9-12 20
28 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished 9-12 19

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 150
2 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished 13-14 135
3 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished 13-14 120
4 Evan Tulloch Club Cyclopark Finished 13-14 112
5 Haydon Green Decoy BMX Club Finished 13-14 105
6 Callum Edwards Wrekin Riders Finished 13-14 97
7 Bethany Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 13-14 90
8 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished 13-14 84
9 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished 13-14 78
10 Kody Evans G.E.T Racing Finished 13-14 72
11 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished 13-14 67
12 Lewis Parker BMX Isle of Man Finished 13-14 63
13 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished 13-14 58
14 Mary Johnson North East BMX Club Finished 13-14 54
15 Samuel Major Braunton BMX Club Finished 13-14 49
16 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 45
17 Keeley Shannon Finished 13-14 42
18 Olivia Howard Redman Rockstar Finished 13-14 39

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished 15-16 150
2 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 135
3 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 120
4 Kieran Binner Gosport BMX Club Finished 15-16 112
5 Will Smith Haro 365 BMX Racing Finished 15-16 105
6 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished 15-16 97
7 Lewis Kesterton The Hub Club Finished 15-16 90
8 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 84
9 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished 15-16 78
10 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 15-16 72
11 Joe Wallbridge Bristol BMX Club Finished 15-16 67
12 Skye Beagley Roch Valley Raiders Finished 15-16 63
13 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 58
14 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished 15-16 54
15 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished 15-16 49
16 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished 15-16 45
17 Ashley Binner Gosport BMX Club Finished 15-16 42
18 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 39
19 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 15-16 36
20 Dom Hodson Decoy BMX Club Finished 15-16 33
21 Jordon Hodges-Casey Runnymede Rockets Finished 15-16 30
22 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished 15-16 28
23 Chance Walters Birmingham BMX Club Finished 15-16 27
24 Reece Richards Finished 15-16 25
25 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished 15-16 23
26 Chloe Painter Runnymede Rockets Finished 15-16 21
27 Natalie Edwards Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 15-16 20
28 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 19

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished 15-16 150
2 James Horwood Runnymede Rockets Finished 17-29 135
3 Joshua Hanlon Goldcoast Finished 17-29 120
4 Mark Maddox Wrekin Riders Finished 17-29 112
5 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 105
6 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished 17-29 97
7 Alex Brown Gosport BMX Club Finished 17-29 90
8 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished 17-29 84
9 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 78
10 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished 17-29 72
11 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 67
12 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished 17-29 63
13 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished 17-29 58
14 George Bland Blackpool BMX Club Finished 17-29 54
15 Ryan Spick Team Bunneys Finished 17-29 49
16 Ryan Vinyard Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 17-29 45
17 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 42
18 Christopher Boyle Mid Lancs BMX Finished 17-29 39
19 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished 17-29 36
20 Adrian Rumsey Bexhill Burners BMX Race Club Finished 17-29 33
21 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 30
22 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 17-29 28
23 Alex Hammett Bideford BMX Finished 17-29 27
24 Gavin Passmore Birmingham BMX Club Finished 17-29 25
25 Lewis Lavender Bexhill Burners BMX Race Club Finished N/A 0
26 Jacob Barton Birmingham BMX Club Finished 17-29 21

Confirmed Results

Race name: 30-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished 30-34 150
2 Simon Homans Gosport BMX Club Finished 30-34 135
3 Andrew Shaw Birmingham BMX Club Finished 35-39 120
4 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 112
5 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished 35-39 105
6 Damian Mead Decoy BMX Club Finished 35-39 97
7 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 35-39 90
8 Dave Ives Preston Pirates BMX Club Finished 35-39 84
9 Adam Buday Hayes Hawks BMX Club Finished 30-34 78
10 Roy Sutton Manchester BMX Club Finished 35-39 72
11 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 67
12 William Hart Derby BMX Club Finished 30-34 63
13 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 58
14 Philip Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished 35-39 54
15 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 49
16 Michael Johnson Bristol BMX Club Finished 30-34 45
17 Mark Sleigh Birmingham BMX Club Finished 30-34 42
18 Richard Chamley Leeds BMX Club Finished 30-34 39
19 Richard Chapple Bideford BMX Finished N/A 0
20 Christian Wilkins Nuneaton BMX Club Finished 30-34 33
21 Ryan Davis East Kent BMX Club Finished 35-39 30
22 Justin Gatting Bideford BMX Finished N/A 0
23 Lennie Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 27
24 Lee Matthews Ipswich BMX Club Finished 35-39 25
25 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished 35-39 23
26 Richard Leatham Roch Valley Raiders Finished N/A 0
27 Adam Hill Manchester BMX Club Finished 35-39 20

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 150
2 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished 40-44 135
3 Scott Davidson Western Titans BMX Club Finished N/A 120
4 Peter Butler North East BMX Club Finished 40-44 112
5 Richard Green Finished 40-44 105
6 Karl Sanderson Finished 40-44 97
7 Alistair Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished N/A 90
8 Keith Bryceland THRILL UK Finished 40-44 84
9 John Hines Manchester BMX Club Finished 40-44 78
10 Craig Stansfield Roch Valley Raiders Finished 40-44 72
11 Tony Phillips-Pitman Finished 40-44 67
12 Tim Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 63
13 Ian Archibald Western Titans BMX Club Finished 40-44 0
14 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished 40-44 54
15 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished 40-44 49
16 Johnathan Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 45
17 Allan Johnson North East BMX Club Finished 40-44 42
18 Craig Glinos Finished 40-44 39
19 David Lindsay Western Titans BMX Club Finished 40-44 36
20 Mark Barden Bexhill Burners BMX Race Club Finished N/A 33
21 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 40-44 30
22 Paul Bradshaw Runnymede Rockets Finished 40-44 28
23 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished 40-44 27
24 Howard Blakes Runnymede Rockets Finished 40-44 25
25 Roger Wilbraham Manchester BMX Club Finished 40-44 23
26 Christopher Carter Runnymede Rockets Finished 40-44 21
27 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 20
28 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 19
29 Gary Wilson Preston Pirates BMX Club Finished 40-44 18
30 Darren Flint Runnymede Rockets Finished 40-44 16
31 Neil Hedges Gosport BMX Club Finished 40-44 15
32 Jon Rhodes Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 40-44 0
33 Timothy Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 0
34 Neal Blakes Runnymede Rockets Finished 40-44 10
35 Justin Esson Hayes Hawks BMX Club Finished N/A 0
36 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 7
37 Darren Phipps Bideford BMX Finished 40-44 6
38 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0
39 Andrew Williams Gosport BMX Club Finished 40-44 4
40 Jarrod Crossley Blackpool BMX Club Finished N/A 0
41 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 0
42 Paul Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 0
43 David Thorp Manchester BMX Club Finished 40-44 0
44 Steven Perry Cheltenham & County CC Finished N/A 0
45 Kevin Carlin Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0
46 James Pritchard East Kent BMX Club Finished 40-44 0
47 Anthony Martin Tredegar BMX Club Finished 40-44 0

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 45+ 150
2 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished 45+ 135
3 Simon Turton Birmingham BMX Club Finished 45+ 120
4 Kevin Brown Gosport BMX Club Finished N/A 112
5 Russell Hanlon Goldcoast Finished 45+ 105
6 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 45+ 97
7 Marvin O'Brien Tamworth BMX Club Finished 45+ 90
8 Billy Stupple Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 84
9 Keith Wilson Gosport BMX Club Finished 45+ 78
10 Anthony Fisher Mid Lancs BMX Finished 45+ 72
11 Nic Preece Merton Saints BMX Club Finished 45+ 67
12 David Williams Gosport BMX Club Finished 45+ 63
13 David Morton North East BMX Club Finished 45+ 58
14 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished 45+ 54
15 Jason Harvey YESS Finished 45+ 49
16 Keith Granger Finished 45+ 45
17 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 45+ 42
18 Mike Wong Peckham Challengers BMX Club Finished 45+ 39
19 Peter Newbold Nuneaton BMX Club Finished N/A 0
20 Adrian Young Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 33
21 Kevin Ranscombe Gosport BMX Club Finished N/A 30
22 Peter Coakley Gosport BMX Club Finished 45+ 28
23 Gary Willats Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 27
24 William Fieldhouse Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 45+ 25
25 Stephen Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 23
26 Tony Williams Braintree BMX Racing Club Finished N/A 21
27 Thomas Rhodes Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished N/A 0
28 Michael Woof Brixton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished 17-29 150
2 Ria Goodman Ipswich BMX Club Finished 17-29 0
3 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished 17-29 120
4 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 112
5 Emma Lambley Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 17-29 105
6 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 97
7 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 90
8 Natasha Bonser Rotherham BMX Finished 17-29 84
9 Sarah Jones Mid Lancs BMX Finished 17-29 78
10 Claire Pollard Finished 17-29 72

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 9 150
2 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 135
3 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 9 120
4 Ben Curling Runnymede Rockets Finished Male 9 112
5 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 9 105
6 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 97
7 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 9 90
8 Ben Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 84
9 Joel Stimson Birmingham BMX Club Finished Male 9 78
10 Oakley Hassell Bournemouth BMX Club Finished Male 9 72
11 Arran Brannan Leeds BMX Club Finished Male 9 67
12 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 9 63
13 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 9 58
14 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 54
15 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 9 49
16 Sebastian Pantlin Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 45
17 Aaron Peake Tiverton BMX Club Finished Male 9 42
18 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 39
19 George Hunt Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 36
20 Joe Matthias Roch Valley Raiders Finished Male 9 33
21 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 9 30
22 Matt McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 28
23 Kamil Suleyman Hackney BMX Club Finished Male 9 27
24 Oliver Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished Male 9 25
25 Ross Tennant-Jones Nuneaton BMX Club Finished Male 9 23
26 Robbie Hoare Runnymede Rockets Finished Male 9 21
27 Jed Phillips Leeds BMX Club Finished Male 9 20
28 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 19
29 Owen Rudd Goldcoast Finished Male 9 18
30 Nathan Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 16
31 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 15
32 Benjamin Major Braunton BMX Club Finished Male 9 13
33 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 9 12
34 Bradliegh Brook Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 10
35 Ethan Jackson Mid Lancs BMX Finished Male 9 9
36 Boyd Marnham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 9 7
37 Dan Fryer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 9 6
38 Max Clarkson Birmingham BMX Club Finished Male 9 5
39 Thomas Lavender Bexhill Burners BMX Race Club Finished Male 9 4
40 Kieran Tuck Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 3
41 Morgan Czernuszka Hackney BMX Club Finished Male 9 0
42 Kieran Leatham Roch Valley Raiders Finished Male 9 0
43 Noel Hanrahan Derby BMX Club Finished Male 8 0
44 Rhys Davies Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 0
45 Jamie O'Hara Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 9 0
46 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 0
47 Matthew Huddleston Derby BMX Club Finished Male 9 0
48 Adam Huddleston Derby BMX Club Finished Male 9 0
49 Max Reynolds Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 0
50 Jacob Smith Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 9 0

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 10 150
2 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 10 135
3 Oliver Cope Mid Lancs BMX Finished Male 10 120
4 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 10 112
5 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 10 105
6 Chad Hartwell G.E.T Racing Finished Male 10 97
7 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 90
8 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 84
9 Luke Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 78
10 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 10 72
11 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 10 67
12 Zac Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 63
13 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 10 58
14 Travis Diwell-Wilson Factory Team Bikes (FTB) Finished Male 10 54
15 George Revill Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 10 49
16 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Male 10 45
17 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 10 42
18 Alec Munday THRILL UK Finished Male 10 39
19 Oscar Ricketts Runnymede Rockets Finished Male 10 36
20 Freddie Jackson Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 33
21 Leo Forsyth-Snell Decoy BMX Club Finished Male 10 30
22 Toby Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 28
23 Max Wildbore Derby BMX Club Finished Male 10 27
24 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 10 25
25 Joshua Merchant Derby BMX Club Finished Male 10 23
26 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 10 21
27 Devlin Russell Western Titans BMX Club Finished Male 10 20
28 Tommy Healy Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 19
29 Saul Jeffrey Manchester BMX Club Finished Male 10 18
30 Cameron Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 10 16
31 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 10 15
32 Brandon Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 10 13
33 William Blevins Manchester BMX Club Finished Male 10 12
34 Dennis Luffman Bristol BMX Club Finished Male 10 10
35 Fletcher Barton Birmingham BMX Club Finished Male 10 9
36 Owen Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 7
37 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 10 6
38 Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 10 5
39 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 4
40 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 10 3
41 Josh Palmer Western Titans BMX Club Finished Male 10 0
42 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 10 0
43 Francis Rhodes Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 10 0
44 Teddy Parker Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 0
45 Harvey White Bournemouth BMX Club Finished Male 10 0
46 Alfie Berridge Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 10 0
47 Dan Pearce Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 0
48 Louis Horan Runnymede Rockets Finished Male 10 0
49 Ciaran Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 10 0
50 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 10 0
51 Oliver Whitworth Wrekin Riders Finished Male 10 0
52 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 10 0
53 Toby Esson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 0
54 Garry McMahon Decoy BMX Club Finished Male 10 0
55 Thomas Thorne Bideford BMX Finished Male 10 0
56 Luca Mansi Bournemouth BMX Club Finished Male 10 0
57 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 0
58 Tahir (Tai) Suleyman Hackney BMX Club Finished Male 10 0
59 Murray Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 0
60 George Dickens Walpole Warriors BMX Club Finished Male 10 0
61 Tom Schwimmbeck Brixton BMX Club Finished Male 10 0
62 Jos Marnham Finished Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 11 150
2 Matthew Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 135
3 Alex Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 120
4 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 11 112
5 Evan Watson Gosport BMX Club Finished Male 11 105
6 Ashton Cross Birmingham BMX Club Finished Male 11 97
7 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 90
8 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 11 84
9 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 78
10 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 11 72
11 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 67
12 Samuel Avison Leeds BMX Club Finished Male 11 63
13 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 58
14 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 11 54
15 Alex Reade Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 49
16 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 11 45
17 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 11 42
18 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 39
19 Callum McCafferty Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 36
20 Harrison Pascoe-White Finished Male 11 33
21 Logan Ford Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 30
22 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 28
23 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished Male 11 27
24 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 25
25 Bradley Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 11 23
26 Daniel Robertson Roch Valley Raiders Finished Male 11 21
27 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 20
28 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 11 19
29 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 18
30 Joe McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 16
31 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 15
32 Owen Hyde Bristol BMX Club Finished Male 11 13
33 Jamie Edwards Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 12
34 Kai Ryan Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 10
35 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 9
36 Andrew Herron Western Titans BMX Club Finished Male 11 7
37 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 6
38 Thomas Knight Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 5
39 Alfie Lovell Bristol BMX Club Finished Male 11 4
40 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 11 3
41 Ben Hodgson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 11 0
42 Sam Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 0
43 Tyler Shannon Finished Male 11 0
44 Reece Bridgeman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 11 0
45 Brett Dove Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 0
46 Ashley Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 11 0
47 Lewis Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 0
48 Lewis White Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 11 0
49 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 0
50 Alex Leach Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 11 0
51 Brodie Burton Runnymede Rockets Finished Male 11 0
52 Oliver Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 0
53 Murdo White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Male 11 0
54 Luke Grace Greenwich BMX Finished Male 11 0
55 Kane Davis Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 0

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Deans Gosport BMX Club Finished Male 12 150
2 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 135
3 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 120
4 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 112
5 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 105
6 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 12 97
7 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 12 90
8 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 12 84
9 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 78
10 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 12 72
11 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 12 67
12 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 63
13 Christian White Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 58
14 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 54
15 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 12 49
16 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 12 45
17 Lochlan Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 42
18 Alfie Sexton Gosport BMX Club Finished Male 12 39
19 Dylan White Bournemouth BMX Club Finished Male 12 36
20 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 33
21 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 30
22 Charlie Roast Decoy BMX Club Finished Male 12 28
23 Lewis Spencer Bournemouth BMX Club Finished Male 12 27
24 Willow Peake Tiverton BMX Club Finished Male 12 25
25 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 23
26 Matthew Quinn Blackpool BMX Club Finished Male 12 21
27 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 12 20
28 Toby Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 19
29 Ted Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 18
30 Samuel Gladding Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 16
31 Ross Draper Decoy BMX Club Finished Male 12 15
32 Jake Evans G.E.T Racing Finished Male 12 13
33 Samuel Alexander Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 12
34 Kieran Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 12 10
35 Jack Bonney Goldcoast Finished Male 12 9
36 Tyler Brumpton Bournemouth BMX Club Finished Male 12 7
37 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 6
38 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 12 5
39 Lloyd Freeman Bexhill Burners BMX Race Club Finished Male 12 4
40 Koby Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 3
41 Henry Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 12 0
42 Alfie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 0
43 Joseph Bagley Wrekin Riders Finished Male 12 0
44 Charlie Hector McLarnon-Riches Goldcoast Finished Male 11 0
45 Christopher Ashton Mid Lancs BMX Finished Male 12 0
46 James Campbell Birmingham BMX Club Finished Male 14 0
47 Reece Datson Greenwich BMX Finished Male 12 0
48 Jake Evans Birmingham BMX Club Finished Male 12 0
49 Ben Squire Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 0
50 Jake Newton Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 0
51 Flynn Constantine Bournemouth BMX Club Finished Male 12 0
52 Connor Mckue Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 0
53 Cassius Bart Brixton BMX Club Finished Male 12 0

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 150
2 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 135
3 Finn Hall Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 120
4 Brandon Fermor Club Cyclopark Finished Male 13 112
5 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 105
6 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 13 97
7 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 90
8 CJ Darby Mid Lancs BMX Finished Male 13 84
9 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 13 78
10 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 72
11 Callum Gregory Gosport BMX Club Finished Male 13 67
12 Joshua Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 12 63
13 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 58
14 Max Peace Derby BMX Club Finished Male 13 54
15 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 49
16 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 45
17 Lewis Parker BMX Isle of Man Finished Male 13 42
18 Theo Glinos Finished Male 13 39
19 Oliver Reynolds Bournemouth BMX Club Finished Male 13 36
20 Daniel Walker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 33
21 Luke Perrett Burnham BMX Club Finished Male 13 30
22 Guy Sharp Derby Ssquared Finished Male 13 28
23 Kieran Bradbrook The Hub Club Finished Male 13 27
24 Jamie Norris-Still Mid Lancs BMX Finished Male 13 25
25 Eliot Sydenham Wrekin Riders Finished Male 13 23
26 Noah Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 21
27 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 13 20
28 Ethan Newbold Nuneaton BMX Club Finished Male 13 19
29 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 18
30 Ross Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 16
31 Cain Donovan Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 15
32 Dimitri Douglas Birmingham BMX Club Finished Male 13 13
33 Aaron Ayling Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 12
34 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 10
35 Joe Lanckham Redditch Premiers BMX Club Finished Male 13 9
36 Archie Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 13 7
37 Edward Parker Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 6
38 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 13 5
39 Bradley Malone Burnham BMX Club Finished Male 13 4
40 Cameron Jackson Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 13 3
41 Jake Kennedy Gosport BMX Club Finished Male 13 0
42 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 0
43 James Roberts Birmingham BMX Club Finished Male 13 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 150
2 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 14 135
3 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 120
4 Rio Gohil Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 112
5 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 14 105
6 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 97
7 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 14 90
8 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 84
9 Haydon Green Decoy BMX Club Finished Male 14 78
10 Evan Tulloch Club Cyclopark Finished Male 14 72
11 Aaron Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 67
12 Nathan Marsh Manchester BMX Club Finished Male 14 63
13 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 14 58
14 TJ Yates G.E.T Racing Finished Male 14 54
15 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 14 49
16 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 14 45
17 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 42
18 Ben Featherstone North East BMX Club Finished Male 14 39
19 Loui McConnell Leeds BMX Club Finished Male 14 36
20 Eddie Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 14 33
21 Nathan Bernice Gosport BMX Club Finished Male 14 30
22 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 14 28
23 Sam Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 14 27
24 Ethan Vernon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 25
25 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 14 23
26 Mitchell Bombroff Bristol BMX Club Finished Male 14 21
27 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 14 20
28 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 14 19
29 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 14 18
30 George Rooke Bristol BMX Club Finished Male 14 16
31 Jake Freeman North East BMX Club Finished Male 14 15
32 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 14 13
33 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 12
34 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 14 10
35 Max Lewis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 9
36 Sonny Fowler Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 7
37 Lewis Holden Mid Lancs BMX Finished Male 14 6
38 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 5
39 Matthew Fazackerley Manchester BMX Club Finished Male 14 4
40 Elliott Boylan-Thomson GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 14 3
41 Daniel Pearce Finished Male 14 0
42 Luke Samways Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 0
43 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 14 0
44 Reece Lucas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 0
45 Daniel Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 0
46 Matthew O'Brien Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 0
47 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 0
48 Declan Penberthy Tiverton BMX Club Finished Male 14 0
49 Jordan Williams Wrekin Riders Finished Male 14 0
50 Joseph Saunders Manchester BMX Club Finished Male 14 0
51 Charlie Nelson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 0
52 Samuel Mills Roch Valley Raiders Finished Male 14 0

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 150
2 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 135
3 Joshua Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 15 120
4 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 112
5 Ashley Binner Gosport BMX Club Finished Male 15 105
6 Kieran Binner Gosport BMX Club Finished Male 15 97
7 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 90
8 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 84
9 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 78
10 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 72
11 Barnie Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 15 67
12 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 63
13 Robert Jesson Source Route 55 Finished Male 15 58
14 Jake Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 54
15 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 49
16 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 45
17 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 42
18 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 39
19 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 15 36
20 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 15 33
21 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished Male 15 30
22 Tom Henry Wrekin Riders Finished Male 15 28
23 Brandon Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 27
24 Alex Pike Ipswich BMX Club Finished Male 15 25
25 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 23
26 Lee Thompson Roch Valley Raiders Finished Male 14 0
27 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 20
28 Joseph Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Male 15 19
29 Liam Wilson Mid Lancs BMX Finished Male 15 18
30 Ben Stradling Life BMX Finished Male 15 16
31 George Stevens Tiverton BMX Club Finished Male 15 15
32 Thomas Morton Chesterfield BMX Club Finished Male 15 13
33 Iwan Williams Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 12
34 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 15 10
35 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 15 9
36 Owen Duhig Greenwich BMX Finished Male 15 7
37 George Dudley Wrekin Riders Finished Male 15 6
38 Billy Hughes Gosport BMX Club Finished Male 15 5
39 Bryan Crossley Blackpool BMX Club Finished N/A 4
40 Connor Preston Roch Valley Raiders Finished Male 15 3
41 Regan Sargent Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 0

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 16 150
2 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 16 135
3 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 120
4 Nathan Hastings Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 16 112
5 George Hawker Manchester BMX Club Finished N/A 105
6 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 16 97
7 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 90
8 Willis White North East BMX Club Finished Male 16 84
9 Joshua Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 78
10 Ben Plowman Andover BMX Club Finished Male 16 72
11 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 16 67
12 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 16 63
13 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 16 58
14 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 16 54
15 Liam Brown Factory Doublecross UK Finished Male 16 49
16 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 16 45
17 William Turton Birmingham BMX Club Finished Male 16 42
18 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 39
19 Jack Hall Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 36
20 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 16 33
21 Aaron Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 30
22 Adam Chambers Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 28
23 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 16 27
24 Joshua Bradshaw Runnymede Rockets Finished Male 16 25
25 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 23
26 Ben Ungar Leeds BMX Club Finished N/A 21
27 Nathan Turner Manchester BMX Club Finished Male 16 20
28 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 19
29 Will Smith Haro 365 BMX Racing Finished Male 16 18
30 Jake Newman Ipswich BMX Club Finished Male 16 16
31 Kieran Draper Decoy BMX Club Finished Male 16 15
32 Joe Wallbridge Bristol BMX Club Finished Male 16 13
33 Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 16 12
34 Luke Richardson Blackpool BMX Club Finished Male 16 10
35 Dom Hodson Decoy BMX Club Finished Male 16 9
36 Chance Walters Birmingham BMX Club Finished Male 16 7
37 Connor Spicer-Paterson Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 6

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 150
2 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 135
3 Adam Brazil Burnham BMX Club Finished Male 17-24 120
4 Shaun Issitt Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 112
5 Antony Tuffs Chesterfield BMX Club Finished N/A 0
6 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 17-24 97
7 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 90
8 Michael Smart Green Machine BMX Finished Male 25-29 84
9 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 78
10 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 17-24 72
11 Christopher Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 67
12 James Day Redditch Premiers BMX Club Finished Male 17-24 63
13 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 58
14 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0
15 Robbie Goodman Ipswich BMX Club Finished Male 25-29 49
16 Jonathan Hastings Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 17-24 45
17 Shaun Fry Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 42
18 Connor Swain Leeds BMX Club Finished Male 17-24 39
19 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished Male 17-24 36
20 James Ryan Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 33
21 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 30
22 Jake Cornforth T & J Racing (BMX) Finished Male 17-24 28
23 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 17-24 27
24 Benjamin Waters Bristol BMX Club Finished Male 17-24 25
25 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 23
26 Joshua Nicholas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 21
27 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 20
28 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 17-24 19
29 Tommy Parker Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 18
30 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 16
31 Bradley Minns Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 17-24 15
32 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 13
33 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 12
34 Michael Brown Preston Pirates BMX Club Finished Male 25-29 10
35 George Bland Blackpool BMX Club Finished Male 17-24 9
36 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 17-24 7
37 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 6
38 Caine Newsome Fastlanebmx/Supercross Team Finished Male 17-24 5
39 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 4
40 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 3
41 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
42 Jordan Fermor Club Cyclopark Finished Male 17-24 0
43 Kieran Marsh Manchester BMX Club Finished Male 17-24 0
44 Ryan Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 0
45 Ryan Vinyard Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 0
46 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 0
47 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 17-24 0
48 Jamie Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 0
49 Jamie Alexander Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 0
50 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 0
51 Ethan Taylor Manchester BMX Club Finished Male 17-24 0
52 Charlie Luckhurst Runnymede Rockets Finished Male 17-24 0
53 Louis Cain Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
54 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
55 Brad Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 0
56 Harry Fripp Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 0
57 Alex Hammett Bideford BMX Finished Male 17-24 0
58 Josh Steer Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 0
59 Jody Wilkins Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 0
60 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
61 Callum Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
62 Connor Adams Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 0
63 William Nethacott Bideford BMX Finished N/A 0
64 Morgan Woolley Mid Lancs BMX Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 150
2 Gabor Deli Brixton BMX Club Finished Master 135
3 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 120
4 John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished Master 112
5 Andrew Shaw Birmingham BMX Club Finished Master 105
6 Adam Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 97
7 Simon Homans Gosport BMX Club Finished Master 90
8 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished Master 84
9 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Master 78
10 Gary O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Master 72
11 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished Master 67
12 Lee Sweetland Tredegar BMX Club Finished Master 0
13 Ryan Yearsley Derby BMX Club Finished Master 58
14 Richard Townsend Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Master 54
15 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 49
16 Chris Wilkins Birmingham BMX Club Finished N/A 45
17 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Master 42
18 William Hart Derby BMX Club Finished Master 39
19 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Master 36
20 James Tresman Manchester BMX Club Finished Master 33
21 Christopher Stanforth GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Master 30
22 Philip Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Master 28
23 Daniel Kelly Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Master 27
24 Lee Carrick Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 25
25 Dave Ives Preston Pirates BMX Club Finished Master 23
26 Michael Johnson Bristol BMX Club Finished Master 21
27 Jamie Harman Merton Saints BMX Club Finished Master 20
28 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished Master 19
29 Damian Mead Decoy BMX Club Finished Master 18
30 Fred O'Hara Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished N/A 16

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Veteran 150
2 Ian Archibald Western Titans BMX Club Finished Veteran 0
3 Paul Maidment Peterborough Phantoms BMX Club Finished Veteran 120
4 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 112
5 Dylan Jackson Cheshire Ghostriders BMX Finished Veteran 105
6 Stephen Smith Birmingham BMX Club Finished N/A 0
7 Peter Power Manchester BMX Club Finished Veteran 90
8 Keith Bryceland THRILL UK Finished Veteran 84
9 Tony Phillips-Pitman Finished Veteran 78
10 John Hines Manchester BMX Club Finished Veteran 72
11 Phil Charnley Roch Valley Raiders Finished Veteran 67
12 Ian Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 63
13 Lee Alexander Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished N/A 58
14 Neil Stewart Pure Bicycles Finished Veteran 54
15 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished Veteran 49
16 Karl Sanderson Finished Veteran 45
17 Gary Wilson Preston Pirates BMX Club Finished Veteran 42
18 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished Veteran 39
19 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 36
20 Jonathan Ivory Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 33
21 Johnathan Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished Veteran 30
22 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 28
23 Adrian Scott Urbanair BMX Finished Veteran 0
24 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished Veteran 25
25 Scott Davidson Western Titans BMX Club Finished N/A 23
26 Richard Green Finished Veteran 21
27 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 20
28 David Lindsay Western Titans BMX Club Finished Veteran 19
29 Michael Ellis Derby BMX Club Finished Veteran 18
30 Russell Hanlon Goldcoast Finished Veteran 16
31 Simon Greene Derby BMX Club Finished Veteran 15
32 Nic Preece Merton Saints BMX Club Finished Veteran 13
33 Billy Stupple Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 12
34 David Russell Western Titans BMX Club Finished Veteran 10
35 Brendan Green North East BMX Club Finished 0
36 Richard Stevens Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 7
37 Martin Offlow Roch Valley Raiders Finished Veteran 0
38 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Veteran 5
39 Matt Hodkinson Finished Veteran 4
40 Gary Dove Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished N/A 0
41 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Veteran 0
42 Adrian Young Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 0
43 Paul Phillips Leeds BMX Club Finished Veteran 0
44 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0
45 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 0
46 Gareth Williams Wrekin Riders Finished Veteran 0
47 Kevin Carlin Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0
48 Keith Granger Finished Veteran 0
49 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished Veteran 0
50 Roger Wilbraham Manchester BMX Club Finished Veteran 0
51 Mike Wong Peckham Challengers BMX Club Finished Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Championship Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Roberts Manchester BMX Club Finished Junior Men 150
2 Paddy Sharrock Mid Lancs BMX Finished Male 15 135
3 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 120
4 Jake Power Manchester BMX Club Finished Male 16 112
5 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 105
6 Dean Reeves Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 97
7 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished Male 17-24 90
8 George Warner Andover BMX Club Finished Junior Men 84
9 Cameron Jeffers Mid Lancs BMX Finished Male 17-24 78
10 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 25-29 72
11 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 67
12 Joshua Hanlon Goldcoast Finished Male 17-24 63
13 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished Junior Men 58
14 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 54
15 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 49

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 150
2 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 135
3 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 120
4 Laurence Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 112
5 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Master 105
6 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 97
7 Kyle Evans Preston Pirates BMX Club Finished Elite Male 90
8 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 84
9 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 78
10 Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished Elite Male 72
11 Jordan Perry Derby BMX Club Finished Elite Male 67
12 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 63
13 Jordan Hayes Leeds BMX Club Finished Elite Male 58
14 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 54
15 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 49
16 Billy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Elite Male 45

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Female 9 150
2 Lauren Anyon Preston Pirates BMX Club Finished Female 10 135
3 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 10 120
4 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 10 112
5 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 9 105
6 Markella Houli Nuneaton BMX Club Finished Female 10 97
7 Elle Junker Gosport BMX Club Finished Female 10 90
8 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 84
9 Emily Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 10 78
10 Charlotte Meek Birmingham BMX Club Finished Female 9 72
11 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 10 67
12 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 9 63
13 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 9 58
14 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 10 54
15 Molly Cranshaw Preston Pirates BMX Club Finished Female 10 49
16 Hannah Drew Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 45
17 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 9 42
18 Katy Cosgrove Manchester BMX Club Finished Female 10 39
19 Abi Pike Ipswich BMX Club Finished Female 9 36
20 Louise Beck Burnham BMX Club Finished Female 9 33
21 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 10 30
22 Lexi Johnson Bristol BMX Club Finished Female 10 28
23 Isabella Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 10 27
24 Tia Cooke Urbanair BMX Finished Female 10 25
25 Harriet Alexander Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 9 23
26 Elizabeth Sleigh Birmingham BMX Club Finished Female 9 21
27 Kai Lambley Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 10 20
28 Drew Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 19
29 Charlotte Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 10 18
30 Megan Higgins Western Titans BMX Club Finished Female 9 16
31 Hannah Shanley Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 15
32 Karissa Smith Birmingham BMX Club Finished Female 10 13

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 12 150
2 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 12 135
3 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 120
4 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 12 112
5 Emily Brannan Leeds BMX Club Finished Female 11 105
6 Ellie Featherstone North East BMX Club Finished Female 11 97
7 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 90
8 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 12 84
9 Ellie Jo Chappell Mid Lancs BMX Finished Female 12 78
10 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 11 72
11 Robyn Paton Western Titans BMX Club Finished Female 12 67
12 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 11 63
13 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 58
14 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 11 54
15 Morgan Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 49
16 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 45
17 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 12 42
18 Hannah Baker Manchester BMX Club Finished Female 12 39
19 Ella Phillips Leeds BMX Club Finished Female 12 36
20 Isabelle Rooke Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 33
21 Megan Gregory Gosport BMX Club Finished Female 11 30
22 Molly Shearer Western Titans BMX Club Finished Female 12 28
23 Leah Chapple Bideford BMX Finished Female 11 27
24 Laura Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 25
25 Kayleigh Shinn Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 23
26 Leah Culff Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 21
27 Amy Willats Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 11 20
28 Jessica Fountain Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 19
29 Emily Watson Wrekin Riders Finished Female 12 18
30 Kitty Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 16
31 Joanna-Mai Coleman Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 15
32 Seren Gommersall Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 12 13

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 14 150
2 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 14 135
3 Karys Richards Merton Saints BMX Club Finished Female 14 120
4 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 14 112
5 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Female 13 105
6 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 14 97
7 Mary Johnson North East BMX Club Finished Female 13 90
8 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 14 84
9 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 13 78
10 Carla Herron Western Titans BMX Club Finished Female 14 72
11 Leah Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 14 67
12 Olivia Howard Redman Rockstar Finished Female 13 63
13 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 14 58
14 Kerri-Anne Turner Manchester BMX Club Finished Female 14 54
15 Jessie Peake Tiverton BMX Club Finished Female 14 49
16 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 45
17 Keeley Shannon Finished Female 14 42
18 Emilia Shakles Redditch Premiers BMX Club Finished Female 13 39
19 Megan Duhig Greenwich BMX Finished Female 13 36
20 Zoe Politis Manchester BMX Club Finished Female 14 33
21 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 30
22 Chloe Foster Finished Female 14 28
23 Mia Paton Western Titans BMX Club Finished Female 14 27
24 Lauryn Beck Burnham BMX Club Finished Female 14 25
25 Amber Martin Tredegar BMX Club Finished Female 14 23
26 Aya Moraity Dorrell Severn Valley Velo Finished Female 13 21
27 Jessica Dove Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 13 20
28 Lexie White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Female 13 19

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Burnham BMX Club Finished Female 15 150
2 Jennifer Noble North East BMX Club Finished Female 16 135
3 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 15 120
4 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 16 112
5 Katie Yeates T & J Racing (BMX) Finished Female 15 105
6 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 97
7 Natalie Edwards Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Female 15 90
8 Molly Dobson North East BMX Club Finished Female 16 84
9 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 78
10 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 72
11 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 16 67
12 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 15 63
13 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 15 58
14 Katie Jones Redditch Premiers BMX Club Finished Female 15 54
15 Katie Plumb Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 49
16 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 45
17 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 15 42
18 Melissa Gaskell Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Female 15 39
19 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 36

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 150
2 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 135
3 Bethany Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 14 120
4 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 112
5 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 105
6 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Championship Female 97
7 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 90
8 Elly Skinner Green Machine BMX Finished Championship Female 84
9 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 78
10 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Championship Female 72
11 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 67
12 Lucy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Championship Female 63
13 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished Championship Female 58
14 Emma Lambley Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Championship Female 54
15 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 49
16 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 45
17 Louise Crossley Blackpool BMX Club Finished Championship Female 42
18 Katie Wood Blackpool BMX Club Finished Championship Female 39
19 Sarah Jones Mid Lancs BMX Finished Championship Female 36