Event URN:
272812
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Burnham BMX Club
Marine Drive, Burnham-On-Sea, Somerset, TA8 1NQ
Directions: Leave the M5 at J22. At the first roundabout turn left towards Highbridge. Go straight over the second roundabout towards Highbridge. Go over the small railway bridge and turn right into Burnham Road past the King Alfred School. Turn left at the garage into Marine Drive. The track is in Apex Park on the left. ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Burnham BMX Club ( website )
Event organiser:
Mrs Nichola Davis
nikkidavis@sky.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:00 20" Female BMX Regional A BMX Regional A Championship Fe... 12 hr
8 Sep 13 12:30 Cruiser 13-14 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14
8 Sep 13 12:30 Cruiser 9-12 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12
8 Sep 13 12:30 Female 15-16 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Fema...

View All

9.00 am till 11.00am

Pre Sheets up for half an hour please Check every time, So changes can be done before racing starts. Please check names and Age groups.

If you have booked on pre Registration, please check all lists ie:- Age group and Names.

Racing to start at 12.00pm

Event Location:

Marine Drive,
Burnham-On-Sea,
Somerset,
TA8 1NQ

Race: 20" Female

Online entry closed 7 months 13 days 19 hours 59 minutes 26 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:00 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female,... 12 hr

Race: Cruiser 13-14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14 ---

Race: Cruiser 9-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Female Cruiser 17-29

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Masters

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: 20" Male

Online entry closed 7 months 13 days 19 hours 59 minutes 26 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under, Male 10, ... 12 hr

Race: Cruiser

Online entry closed 7 months 13 days 19 hours 59 minutes 26 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14, 15-16, 17-29,... ---

Race: Double Bikes

View Entrants

Online entry closed 7 months 13 days 19 hours 59 minutes 26 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:00 BMX Regional A BMX Regional A N/A 12 hr

Race: Novice

Online entry closed 7 months 13 days 19 hours 59 minutes 26 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 09:00 Non-Ranking None N/A 12 hr

Race: Novice 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 7-9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 10-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 13-15

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 16+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Cruiser 15-16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Veterans

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Race: Male 17-29

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Male 16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Female 7, Female 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Male 11

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Championship Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female ---

Race: Cruiser 30-39

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Female Cruiser 30+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Regional Elite

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:30 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female,... ---

Confirmed Results

Race name: Cruiser 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 60
2 Megan Wherry One and All Cycling Finished 13-14 50
3 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 45

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished 9-12 60
2 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished 9-12 50
3 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished 9-12 45

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Burnham BMX Club Finished Female 15 60
2 Katie Yeates T & J Racing (BMX) Finished Female 15 50
3 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 16 45
4 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 40
5 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 37
6 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 34
7 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 15 32
8 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 15 30
9 Emili Weston Tredegar BMX Club Finished Female 15 28
10 Molly Pattison Tiverton BMX Club Finished Female 15 26

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lyla Sampson Tiverton BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 50

Confirmed Results

Race name: Female Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Thomas Finished N/A 0
2 Jemma Whitburn Bristol BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Moore Tiverton BMX Club Finished Master 60
2 Lee Sweetland Tredegar BMX Club Finished N/A 0
3 Jason Hill Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rocco Somerville Finished 0
2 Zack Avery Finished 0
3 Harry Murphy Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 7-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Evan Holmes Bideford Bombers BMX Finished Male 8 0
2 Charlie Knox Braunton BMX Club Finished Male 9 0
3 Corbin Brown Braunton BMX Club Finished Male 9 0
4 Bradey Chugg Bideford Bombers BMX Finished Male 9 0
5 Connor Holley Finished 0
6 Herbie St John Bideford Bombers BMX Finished Male 9 0
7 Ty Kovacs Brake Finished 0
8 Max Challen Bath BMX Finished Male 8 0
9 Charlie Phipps Bideford Bombers BMX Finished Male 7 0
10 Tai Bridden Finished 0
11 Ellis Murphy Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 10-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieron Saunders Bristol BMX Club Finished Male 11 0
2 Jake Shepherd Decoy BMX Club Finished Male 12 0
3 Ross Ebbage Braunton BMX Club Finished Male 12 0
4 Cameron Charlesworth Bideford Bombers BMX Finished Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Novice 13-15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Middleton Bideford Bombers BMX Finished Male 14 0
2 Jake Isaac Tiverton BMX Club Finished Male 15 0
3 Connor Runeckles Bideford Bombers BMX Finished Male 14 0
4 Callum Ebbage Braunton BMX Club Finished Male 13 0
5 sam Wass Bideford Bombers BMX Finished Male 14 0
6 David Rhys Powell Finished 0
7 Joshua Nickless Finished 0
8 Matthew Raymont Bideford Bombers BMX Finished Male 14 0

Confirmed Results

Race name: Novice 16+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Holloway-Ramsey Finished 0
2 Danny Taylor Finished 0
3 Mark Brown Finished 0
4 Sean Curley Tiverton BMX Club Finished Male 16 0
5 Sophie Hunt Finished Female 16 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Richards Finished 15-16 60
2 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 50

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 60
2 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 50
3 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 45
4 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 17-29 40
5 Haydon Green Decoy BMX Club Finished 13-14 37
6 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 34
7 Alex Hammett Bideford Bombers BMX Finished 17-29 32
8 Scott Pratt Bristol BMX Club Finished N/A 0
9 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 17-29 28
10 Christopher Roast Decoy BMX Club Finished 17-29 26

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Hodkinson Finished Veteran 60
2 Tony Phillips-Pitman Finished Veteran 50
3 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Jones Bristol BMX Club Finished Male 17-24 60
2 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Male 17-24 50
3 Finnley Woodhouse Bath BMX Finished N/A 0
4 Alex Hammett Bideford Bombers BMX Finished Male 17-24 40
5 Christopher Roast Decoy BMX Club Finished Male 17-24 37

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 15 60
2 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 50
3 Eddie Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 14 45
4 Josh Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 40
5 Haydon Green Decoy BMX Club Finished Male 14 37
6 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 16 34
7 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 16 32
8 Joe Wallbridge Bristol BMX Club Finished Male 16 30
9 Dom Hodson Decoy BMX Club Finished Male 16 28

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Hunt Burnham BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Harrison Collis Bristol BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Max Standen Braunton BMX Club Finished 6 & Under 45
4 Ashton Somerville Bristol BMX Club Finished 6 & Under 40
5 William Gurner Burnham BMX Club Finished 6 & Under 37
6 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 34
7 Jack Whitburn-Welch Bath BMX Finished 6 & Under 32
8 Jayden-Lee Davies Bristol BMX Club Finished 6 & Under 30
9 Ashton Coombs Tiverton BMX Club Finished 6 & Under 28
10 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished 6 & Under 26

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished Male 7 60
2 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished Female 7 50
3 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 7 45
4 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished Female 7 40
5 Jared Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 7 37
6 Milar Gonzales Tredegar BMX Club Finished Male 7 34
7 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 7 32
8 Ashley Peake Tiverton BMX Club Finished Male 7 30
9 Jacob Duncan Bristol BMX Club Finished Male 7 28
10 Cai Holley Burnham BMX Club Finished Male 7 26
11 Joseph Furlong Burnham BMX Club Finished Male 7 24
12 Joshua Cox Tiverton BMX Club Finished Male 7 23
13 Sonny Flavell Braunton BMX Club Finished Male 7 22
14 Ed Harrison Braunton BMX Club Finished Male 7 21
15 Ethan Ashton Bristol BMX Club Finished Male 7 20

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 8 60
2 Joseph Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 50
3 Max Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 45
4 Fletcher Powe Bideford Bombers BMX Finished Male 8 40
5 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 37
6 Dylan Pollock Bath BMX Finished Male 8 34
7 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 32
8 Rio Capron Braunton BMX Club Finished Male 8 30
9 Lewis Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 28
10 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 8 26
11 Kolby Ellis Bideford Bombers BMX Finished Male 7 24
12 Jack Thorne Bideford Bombers BMX Finished Male 8 23
13 Tuscan Jemison Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 22
14 Joseph Varndell Tiverton BMX Club Finished Male 8 21
15 Harley Ingledew Finished Male 8 20
16 Curtis Gatting Bideford Bombers BMX Finished Male 8 19
17 William Whitburn-Welch Bath BMX Finished Male 8 18
18 Beau Beachgood Burnham BMX Club Finished Male 8 16
19 Dillon Hancock Braunton BMX Club Finished Male 8 14

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grace Spooner Decoy BMX Club Finished Female 8 60
2 Mia Farrow Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 50
3 Sophie-May Harris T & J Racing (BMX) Finished Female 7 45
4 Amber Shepherd Decoy BMX Club Finished Female 7 40
5 Kaiya Bridden Decoy BMX Club Finished Female 9 0
6 Jasmine Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Female 7 34
7 Hannah Foster Braunton BMX Club Finished Female 7 32

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 9 60
2 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 9 50
3 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 45
4 Aaron Peake Tiverton BMX Club Finished Male 9 40
5 Ben Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 37
6 Tyler Coombs Tiverton BMX Club Finished Male 9 34
7 Benjamin Major Braunton BMX Club Finished Male 9 32

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 10 60
2 Dennis Luffman Bristol BMX Club Finished Male 10 50
3 Cameron Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 10 45
4 Leo Forsyth-Snell Decoy BMX Club Finished Male 10 40
5 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 10 37
6 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 34
7 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 10 32
8 Michael Bore Tiverton BMX Club Finished Male 10 30
9 Tyler Atkins-Bailey Decoy BMX Club Finished Male 10 28
10 Garry McMahon Decoy BMX Club Finished Male 10 26
11 Thomas Thorne Bideford Bombers BMX Finished Male 10 24
12 Luke Simmons Braunton BMX Club Finished Male 10 23
13 Daniel Redstone Braunton BMX Club Finished Male 10 22
14 Jayden Nicholson-Hawkings Tiverton BMX Club Finished Male 10 21

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 10 60
2 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 9 50
3 Louise Beck Burnham BMX Club Finished Female 9 45
4 Lexi Johnson Bristol BMX Club Finished Female 10 40
5 Agnes Harrison Braunton BMX Club Finished Female 9 37
6 Anna Witts Tredegar BMX Club Finished Female 10 34

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 11 60
2 Alfie Lovell Bristol BMX Club Finished Male 11 50
3 Logan Ford Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 45
4 Lewis Ross Bideford Bombers BMX Finished Male 11 40
5 Owen Hyde Bristol BMX Club Finished Male 11 37
6 Josh Screech Finished 0
7 Marcus Hodson Decoy BMX Club Finished Male 11 32
8 Harrison Pascoe-White Finished Male 11 30
9 Ryan Mills Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 28

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Roast Decoy BMX Club Finished Male 12 60
2 Jack Nation Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 50
3 Willow Peake Tiverton BMX Club Finished Male 12 45
4 Oliver Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 12 40
5 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 37
6 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 12 34
7 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 10 32
8 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 12 30
9 Ross Draper Decoy BMX Club Finished Male 12 28
10 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 12 26
11 Joshua Heywood-Snell Decoy BMX Club Finished Male 12 24
12 Adin Rudlof Bideford Bombers BMX Finished Male 12 23
13 Jacob Edwards Burnham BMX Club Finished Male 12 22
14 Andrew Bore Tiverton BMX Club Finished Male 12 21

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 10 60
2 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 50
3 Leah Chapple Bideford Bombers BMX Finished Female 11 45
4 Laura Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 40
5 Jody Mills Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 37

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Perrett Burnham BMX Club Finished Male 13 60
2 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 12 50
3 Joshua Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 12 45
4 Haydn Hiscox Bristol BMX Club Finished Male 13 40
5 Bradley Malone Burnham BMX Club Finished Male 13 37
6 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 13 34

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 14 60
2 George Rooke Bristol BMX Club Finished Male 14 50
3 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 14 45
4 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 14 40
5 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 14 37
6 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 14 34
7 Mitchell Bombroff Bristol BMX Club Finished Male 14 32
8 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 14 30
9 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 28
10 Declan Penberthy Tiverton BMX Club Finished Male 14 26
11 Philip Davies Llynfi Valley BMX Club Finished Male 13 0
12 James Herbert Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 14 23

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessie Peake Tiverton BMX Club Finished Female 14 60
2 Lauryn Beck Burnham BMX Club Finished Female 14 50
3 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 13 45
4 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 40
5 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 37
6 Amber Martin Tredegar BMX Club Finished Female 14 34

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 14 60
2 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 14 50
3 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 15 45
4 Obi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 15 40
5 Albie Simmons Braunton BMX Club Finished Male 15 37
6 Jordan Pidwell Decoy BMX Club Finished Male 15 34
7 George Stevens Tiverton BMX Club Finished Male 15 32
8 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 15 30

Confirmed Results

Race name: Championship Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 60
2 Vanessa Harrison Braunton BMX Club Finished Championship Female 50

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Damian Mead Decoy BMX Club Finished 35-39 0
2 Timothy Sampson Tiverton BMX Club Finished N/A 0
3 Rob Hayden Bath BMX Finished N/A 0
4 Justin Gatting Bideford Bombers BMX Finished N/A 0
5 Matthew Rowlands Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Trotter Bournemouth BMX Club Finished 40-44 0
2 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 50
3 Steve Perry Finished N/A 0
4 Timothy Berry Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
5 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0
6 Jonathan Clifton Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 45+ 60
2 Graham Watts Bristol BMX Club Finished N/A 0
3 Gary Woodhouse Bath BMX Finished N/A 0
4 Andrew Harrison Braunton BMX Club Finished 45+ 40
5 Mark Major Braunton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Female Cruiser 30+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frances Peake Tiverton BMX Club Finished 45+ 60
2 Hayley Fenning Bristol BMX Club Finished 30-34 50
3 Alli Morgan Finished 35-39 45
4 Paula Hallett Tiverton BMX Club Finished 45+ 40
5 Sharon Watts Bath BMX Finished 35-39 37

Confirmed Results

Race name: Regional Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brazil Burnham BMX Club Finished Male 17-24 60
2 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 50
3 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Michael Smart Kuwahara / Green Machine Finished Male 25-29 40
5 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 37
6 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished Male 17-24 34
7 Liam Brown Full Speed/Doublecross Finished Male 16 32
8 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished Male 17-24 30
9 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 28
10 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 26
11 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished Master 24
12 Benjamin Waters Bristol BMX Club Finished Male 17-24 23
13 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 22
14 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 17-24 21
15 Samuel Hommell Tiverton BMX Club Finished N/A 0
16 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 16 19
17 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
18 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 16
19 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 14