Event URN:
272619
Start date:
Thu, 5th Sep 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mallory Park Circuit
Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
East Midlands Cycle Racing ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bc-eastmidlands.co.uk
Event organiser:
Mr Mike Twelves
The Old Farmhouse
Ashby Road
Stapleton
Leicester
Leicestershire
LE9 8JF
mike@x11s.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Please note this event is running on Thursday rather than Tuesday as we have done for all other Youth events this year. Also please not slightly earlier than normal start time

Youth events followed by presentation of the youth prizes for this summers Mallory Park RR League This event does not count towards the league and all riders are welcome, even those who have not participated in this summers league events

In addition to the published events there will also be an all categories handicap race to close the evening
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 U8 Boys Youth Only Youth E 15 mins
5 Sep 13 18:30 U8 Girls Youth Only Youth E
5 Sep 13 18:30 U10 Boys Youth Only Youth D
5 Sep 13 18:30 U10 Girls Youth Only Youth D

View All

Youth events followed by presentation of the youth prizes for this summers Mallory Park RR League  This event does not count towards the league and all riders are welcome, even those who have not participated in this summers league events

 

In addition to the published events there will also be an all categories handicap race to close the evening

Event Location:

Church Road,
Kirkby Mallory,
Leicester,
Leicestershire,
LE9 7QE

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 Youth Only Youth E 15 mins

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:50 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:50 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:50 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 18:50 Youth Only Youth A ---

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Dixon Nuneaton BMX Club Finished E 3
2 Bobby Babbs Chelmer CC Finished E 2
3 Charlie Coleston-Shields Lichfield City CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fay Garner Welland Valley CC Finished E 3
2 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 2
3 Rosie Mansfield Nottingham Clarion CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Garner Welland Valley CC Finished D 3
2 Alex Coleston-Shields Lichfield City CC Finished D 2
3 Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alice Towers RST Racing Team Finished D 3
2 Eve Atkinson Rutland Rouleur Finished D 2
3 Lotta Mansfield Nottingham Clarion CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kerrigan Robb Team Light Source Finished C 3
2 Harry Parkinson Leicestershire Road Club Finished C 2
3 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Olivia Hunnikin Rutland Rouleur Finished C 3
2 Katie Twelves Finished C 2
3 Chloe Priest Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 3
2 Liam Davies Leicester CSC Finished B 2
3 Charlie White Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Garner Welland Valley CC Finished B 3
2 April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 2
3 Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 3
2 Ross Marriott Welland Valley CC Finished A 2
3 Bradley Symonds Coalville Whls CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 3
2 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 2