Event URN:
270929
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Johnsons Coach and Bus Travel
Liveridge House, Liveridge Hill, Henley-In-Arden, Warwickshire, B95 5QS
( View map )
Series:
West Midlands League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Stratford On Avon CC
Event website:
http://www.waldrons.wmccl.net
Event organiser:
Mr John Johnson
Hill Top
Wawensmere Road
Wootton Wawen
Henley-In-Arden
Warwickshire
B95 6BN
07979245055
johnj@johnsonscoaches.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
£3 discount on Junior/Senior/Veteran/Women entry fees for West Midland league members. For details see league website www.waldrons.wmccl.net
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:15 U10 Go-Cross None Under 12
8 Sep 13 10:35 U12 Go-Cross None Under 12
8 Sep 13 13:15 U16 Boys Category B CX Band 4 Youth 30 mins
8 Sep 13 13:16 U14 Boys Category B CX Band 5 Youth

View All

Event Location:

Liveridge House,
Liveridge Hill,
Henley-In-Arden,
Warwickshire,
B95 5QS

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:35 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 13:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 13:16 Category B CX Band 5 Youth ---

Race: U16/U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 13:17 Category B CX Band 4 Women, Youth ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:30 Category B CX Band 5 Junior 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 14:15 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49 01 hr

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 14:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:30 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Gareth Whittall storms to victory in round one of theWest Midlands Cyclo-Cross League.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Askey Lichfield City CC Finished Under 12 00:12:01:000 0
2 Christian Stevens Solihull CC Finished Under 12 00:12:53:000 0
3 Luke Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 00:14:03:000 0
4 Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:14:12:000 0
5 Alex Barker Halesowen A & CC Finished Under 12 00:14:53:000 0
6 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 00:12:19:000 0
7 Edward Hopkins Finished Under 12 00:12:25:000 0
8 Ben Parr Solihull CC Finished Under 12 00:12:31:000 0
9 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished Under 12 00:12:33:000 0
10 Jake Nash Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:12:35:000 0
11 Reece Edgington Lichfield City CC Finished Under 12 00:12:35:000 0
12 Cerys Simmonds Stratford CC Finished Under 12 00:12:52:000 0
13 Oliver Tandy Solihull CC Finished Under 12 00:12:57:000 0
14 Nicolas Wood Welland Valley CC Finished Under 12 00:13:07:000 0
15 Spencer Corder Finished 00:13:16:000 0
16 Daisy Rollason Lichfield City CC Finished Under 12 00:13:18:000 0
17 Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished Under 12 00:13:29:000 0
18 Evekyn Black Finished 00:13:30:000 0
19 Steven Alsop Stourbridge CC Finished Under 12 00:13:31:000 0
20 Charlie Coleston-Shields Lichfield City CC Finished Under 12 00:13:34:000 0
21 Thomas White Wolverhampton Whls Finished Under 12 00:13:41:000 0
22 Rory Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 00:13:50:000 0
23 Fay Garner Welland Valley CC Finished Under 12 00:13:51:000 0
24 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished Under 12 00:13:56:000 0
25 Joe Andrews Solihull CC Finished Under 12 00:14:00:000 0
26 Daniel Evans Finished 00:14:03:000 0
27 Graham Black Finished 00:14:25:000 0
28 Jacob Barritt Stratford CC Finished Under 12 00:14:26:000 0
29 Isla Blain Halesowen A & CC Finished Under 12 00:14:41:000 0
30 Oliver Cooke Finished Under 12 00:14:43:000 0
31 Joseph Tonks Finished 00:14:48:000 0
32 Alexander Brown Halesowen A & CC Finished Under 12 00:14:49:000 0
33 Ella Tandy Solihull CC Finished Under 12 00:14:55:000 0
34 Taylor Stubbins Solihull CC Finished Under 12 00:14:56:000 0
35 Jack Alexander Solihull CC Finished Under 12 00:14:59:000 0
36 Felix Haines Lichfield City CC Finished Under 12 00:15:16:000 0
37 Jamie Atkins Finished 00:17:18:000 0
38 Alex Dalton Finished Under 12 00:12:12:000 0
39 Lewis Tinsley Stratford CC Finished Under 12 00:12:17:000 0
40 Hunter Poinks Finished 00:12:24:000 0
41 Alexander Sharpe Halesowen A & CC Finished Under 12 00:12:32:000 0
42 Marie Neave Stourbridge CC Finished Under 12 00:12:38:000 0
43 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:12:56:000 0
44 Luca Bradley Finished 00:13:05:000 0
45 Grace Styler Halesowen A & CC Finished Under 12 00:13:06:000 0
46 Max Saunders Solihull CC Finished Under 12 00:13:10:000 0
47 Bethan Rogers Solihull CC Finished Under 12 00:13:13:000 0
48 Harry Woodward Finished 00:13:16:000 0
49 Charlotte Blundell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:13:18:000 0
50 Collette Morgan Finished Under 12 00:13:22:000 0
51 Jesse Bradley Finished 00:13:30:000 0
52 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished Under 12 00:13:30:000 0
53 Joseph Turnbull Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:13:37:000 0
54 Kian Phillips Halesowen A & CC Finished Under 12 00:13:42:000 0
55 Bethany Ellis Finished Under 12 00:13:43:000 0
56 Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 00:14:07:000 0
57 Robert Martin Finished 00:14:10:000 0
58 Joseph Gregg Stratford CC Finished Under 12 00:14:22:000 0
59 Harriet Tinsley Stratford CC Finished Under 12 00:14:32:000 0
60 Tia Carr Lichfield City CC Finished Under 12 00:14:37:000 0
61 Ava Piper Finished Under 12 00:14:54:000 0
62 Joel Brewer Solihull CC Finished Under 12 00:14:55:000 0
63 Niall Linehan Finished 00:15:02:000 0
64 Jefferson Tear Finished 00:15:08:000 0
65 Lucy Blundell Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:15:14:000 0
66 Charlie Stubbins Solihull CC Finished Under 12 00:15:16:000 0
67 Zoe Cotterill Solihull CC Finished Under 12 00:15:36:000 0
68 Aleksandra Franks Finished Under 12 00:15:44:000 0
69 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 00:12:07:000 0
70 Samuel Brownsword Solihull CC Finished Under 12 00:12:16:000 0
71 arran buxcey Finished 00:12:25:000 0
72 Edward Unugurs Finished 00:12:54:000 0
73 Joe Lorenz Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:13:33:000 0
74 Alanah Albutt Finished Under 12 00:14:24:000 0
75 Joshua Harffey Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:14:26:000 0
76 Clarissa Alsop Stourbridge CC Finished Under 12 00:14:49:000 0
77 Evie-Louise Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 00:14:53:000 0
78 Vineet Rao Solihull CC Finished Under 12 00:15:13:000 0
79 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished Under 12 00:15:15:000 0
80 Charlotte Wheeler Finished Under 12 00:15:40:000 0
81 Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:15:44:000 0
82 Charlie Reynolds Finished Under 12 00:15:45:000 0
83 Marijke Tear-Verweij Finished 00:16:34:000 0
84 Shay Linehan Finished 00:16:55:000 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Simmonds Stratford CC Finished Under 12 00:16:48:000 0
2 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished Under 12 00:17:29:000 0
3 Skip Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 00:17:38:000 0
4 Edward Woodward Coventry Road Club Finished Under 12 00:17:47:000 0
5 Alex Coleston-Shields Lichfield City CC Finished Under 12 00:17:49:000 0
6 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished Under 12 00:17:53:000 0
7 Simon Wyllie Finished 00:18:06:000 0
8 David Hird Stratford CC Finished Under 12 00:18:32:000 0
9 Connor Smith Lichfield City CC Finished Under 12 00:18:39:000 0
10 Taylor Carr Lichfield City CC Finished Under 12 00:18:40:000 0
11 Josie Nelson Solihull CC Finished Under 12 00:18:42:000 0
12 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished Under 12 00:18:43:000 0
13 Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Under 12 00:18:53:000 0
14 Rachel Mayhew Solihull CC Finished Under 12 00:19:28:000 0
15 Sam Wainwright Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:20:05:000 0
16 Arlo Rogers Solihull CC Finished Under 12 00:20:16:000 0
17 Nicholas Evans Stratford CC Finished Under 12 00:20:21:000 0
18 Josh Field Halesowen A & CC Finished Under 12 00:20:22:000 0
19 Harvey Jackson Finished Under 12 00:20:23:000 0
20 Matt Garner Welland Valley CC Finished Under 12 00:20:37:000 0
21 Finlay Gray Stratford CC Finished Under 12 00:20:49:000 0
22 Leo Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished Under 12 00:17:10:000 0
23 Nathan Burns Halesowen A & CC Finished Under 12 00:17:11:000 0
24 Alex Thomson Finished Under 12 00:17:26:000 0
25 Conor Murphy Stratford CC Finished Under 12 00:17:38:000 0
26 Millie Geldard Lichfield City CC Finished Under 12 00:17:46:000 0
27 Conor Jones Solihull CC Finished Under 12 00:18:04:000 0
28 William Perry Wolverhampton Whls Finished Under 12 00:18:06:000 0
29 Joshua Pell Halesowen A & CC Finished Under 12 00:18:19:000 0
30 Mia Edgington Lichfield City CC Finished Under 12 00:18:24:000 0
31 Huewlan Wright Finished 00:18:40:000 0
32 Hugo Sullifant Finished 00:18:41:000 0
33 Ethan Hand Lichfield City CC Finished Under 12 00:18:51:000 0
34 Liam Allen Halesowen A & CC Finished Under 12 00:18:51:000 0
35 Carissa Palmeri Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:19:42:000 0
36 Georgina Tonks Finished 00:20:21:000 0
37 Nathan Edensor Finished Under 12 00:20:35:000 0
38 Daisy Khan Solihull CC Finished Under 12 00:20:42:000 0
39 William Farmer Wolverhampton Whls Finished Under 12 00:21:26:000 0
40 Eleanor Partridge Finished 00:21:35:000 0
41 Finn Donaldson Solihull CC Finished Under 12 00:21:53:000 0
42 Thomas Charles Finished Under 12 00:22:17:000 0
43 Charlotte Johnson Finished 00:22:21:000 0
44 Ashley Holmes Lichfield City CC Finished Under 12 00:17:07:000 0
45 Hannah Turnbull Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:17:18:000 0
46 Georgia Davis Redditch Road & Path CC Finished Under 12 00:17:20:000 0
47 Ben Haines Welland Valley CC Finished Under 12 00:17:49:000 0
48 Baden Green Stratford CC Finished Under 12 00:18:04:000 0
49 Thomas Cheslin Stourbridge CC Finished Under 12 00:19:43:000 0
50 Isabelle Hoper Finished 00:20:43:000 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:27:41:000 20
2 Harry Yates Lichfield City CC Finished Youth 00:27:52:000 16
3 Louis Killworth Welland Valley CC Finished Youth 00:29:18:000 12
4 Joshua Gunn Solihull CC Finished Youth 00:29:32:000 9
5 Oliver Dighton Halesowen A & CC Finished Youth 00:29:43:000 7
6 Jake Stewart Solihull CC Finished Youth 00:29:59:000 5
7 Keir Lewis Stratford CC Finished Youth 00:30:40:000 4
8 Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished Youth 00:30:41:000 3
9 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:30:49:000 2
10 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 00:31:23:000 1
11 Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Finished Youth 00:32:35:000 0
12 Samuel Morris Wolverhampton Whls Finished Youth 00:27:42:000 0
13 Gareth Richardson Redditch Road & Path CC Finished Youth 00:28:00:000 0
14 George Cann Halesowen A & CC Finished Youth 00:28:05:000 0
15 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished Youth 00:28:10:000 0
16 Josef Feiven Solihull CC Finished Youth 00:28:14:000 0
17 Max Sillifant Welland Valley CC Finished Youth 00:29:10:000 0
18 Oliver Evans Stratford CC Finished Youth 00:31:19:000 0
19 Owen Mitchell Halesowen A & CC Finished Youth 00:31:27:000 0
20 Sebastian Hopper Finished 00:31:48:000 0
21 Joe Geehan Redditch Road & Path CC Finished Youth 00:31:50:000 0
22 Liam Warren Solihull CC Finished Youth 00:34:18:000 0
23 Oliver Haines Welland Valley CC Finished Youth 00:28:42:000 0
Ethan Davies Halesowen A & CC Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Askey Lichfield City CC Finished Youth 6
2 Jacob Knight Solihull CC Finished Youth 4
3 Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth 3
4 Harrison Knight Solihull CC Finished Youth 2
5 Harvey Rollason Lichfield City CC Finished Youth 1
6 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished Youth 0
7 William Staite Lichfield City CC Finished Youth 0
8 James Alexander Solihull CC Finished Youth 0
9 Ben Healy Finished Youth 0
10 Marcus Holmes Lichfield City CC Finished Youth 0
11 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished Youth 0
12 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Youth 0
13 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished Youth 0
14 William Gorner Redditch Road & Path CC Finished Youth 0
15 Joshua Hubble Halesowen A & CC Finished Youth 0
16 Luke Chappelow Solihull CC Finished Youth 0
17 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished Youth 0
18 Oliver Gunn Solihull CC Finished Youth 0
19 Stewart Crossland Halesowen A & CC Finished Youth 0
20 William Lodge Solihull CC Finished Youth 0
21 Thomas Green Solihull CC Finished Youth 0
22 James Ralph Solihull CC Finished Youth 0
23 Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished Youth 0
24 Alexander Harper Solihull CC Finished Youth 0
25 Oliver Kirwin Solihull CC Finished Youth 0
26 Josh Eosham Finished 0
27 Scott Matthews Redditch Road & Path CC Finished Youth 0
28 David Musgrave Finished 0
29 Cameron Macleod Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Nelson Solihull CC Finished Youth 20
2 Amy Garner Welland Valley CC Finished Youth 16
3 Ellie Russell Sportcity Velo Finished Youth 12
4 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished Youth 9
5 Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished Youth 7
6 Chloe Ralph Solihull CC Finished Youth 5
7 Claire Neil Stratford CC Finished Youth 4
8 Eve Lyon Nutcracker Racing Finished Youth 3
9 Mali Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 2
10 Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished Youth 1
11 Annabel Lindsay Redditch Road & Path CC Finished Youth 0
12 Jazz Maddocks Finished 0
13 Rachel Wildboar Finished Youth 0
14 Olivia Alsop Stourbridge CC Finished Youth 0
15 Paige Challoner Redditch Road & Path CC Finished Youth 0
Abby Andrews Solihull CC Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Junior 00:39:04:000 6
2 Preslav Dimitrov Solihull CC Finished Junior 00:42:20:000 4
3 Anthony Neave Stourbridge CC Finished Junior 00:42:43:000 3
4 Samuel Dighton Halesowen A & CC Finished Junior 00:39:34:000 2
5 James Garratt Welland Valley CC Finished Junior 00:40:41:000 1
6 George Woodhead Lichfield City CC Finished Junior 00:41:19:000 0
7 Thomas Lane Stratford CC Finished Junior 00:42:25:000 0
8 Steven Humphreys Rugby Velo Finished Junior 00:43:31:000 0
Abel Mclinden Redditch Road & Path CC Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Short WXC World Racing Finished Junior 00:41:19:000 20
2 Ceris Styler Halesowen A & CC Finished 00:41:35:000 0
3 Martine Verweij Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Senior 00:42:30:000 12
4 Emma Birtles Lichfield City CC Finished Senior 00:43:06:000 9
5 Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Senior 00:43:53:000 7
6 Karen Summers Wrekinsport CC Finished Veteran 00:44:15:000 5
7 Julie Caddick Brotherton Cycles Finished Senior 00:39:40:000 4
8 Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished Veteran 00:40:25:000 3
9 Jayne Cheslin Stourbridge CC Finished Veteran 00:40:32:000 2
10 Jessica Conner Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 00:40:38:000 1
11 Rebecca Edwards Stourbridge CC Finished Senior 00:41:30:000 0
12 Lauren Humphreys Rugby Velo Finished Senior 00:43:18:000 0
13 Tessa Oelofse BRAT Club Finished N/A 00:44:04:000 0
14 Laura McCormack Cult Racing Finished Senior 00:44:36:000 0
15 Rebecca Keogh Solihull CC Finished Senior 00:39:40:000 0
16 Teresa Lewis Stratford CC Finished N/A 00:40:15:000 0
17 Rosie Cox Lichfield City CC Finished Junior 00:40:47:000 0
18 Tracey Palmeri Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:41:23:000 0
19 Joanne James Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:42:27:000 0
20 Lorraine Gaytten Stourbridge CC Finished 00:43:05:000 0
21 Jo Barker Halesowen A & CC Finished Senior 00:44:05:000 0
22 Karen Riley Finished 00:44:39:000 0
23 Rita Humphreys Coventry Cycling Club Finished Veteran 00:44:40:000 0
24 Amy Trollope Solihull CC Finished N/A 00:45:49:000 0
25 Gaynor Davis Stratford CC Finished N/A 00:39:25:000 0
26 Caryl Gibson Finished N/A 00:39:47:000 0
27 Alix Oldfield Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:43:11:000 0
Rosie Crumpton Epic Cycles - Scott WRT Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 00:54:14:000 20
2 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished Senior 00:55:16:000 16
3 Joe Fox MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 00:55:34:000 12
4 Philip Hinch Brotherton Cycles Finished Senior 00:55:55:000 9
5 Thomas Payton Islabikes Finished Senior 00:56:07:000 7
6 Joe Atkins Coventry Road Club Finished Senior 00:57:09:000 5
7 Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior 00:57:38:000 4
8 Andrew Tamplin Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished Senior 00:57:42:000 3
9 Colin Miller Coventry Road Club Finished Senior 00:58:00:000 2
10 Alexander Billington Bromsgrove Olympique CC Finished Senior 00:58:42:000 1
11 Stephen Vanes Black Country Wheelers Finished Senior 00:58:50:000 0
12 George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Finished Senior 00:59:05:000 0
13 Tym Burman Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 00:59:08:000 0
14 Richard Fairholme R M Cycling (RMCC) Finished Senior 00:59:16:000 0
15 Scott O'Neill-Gwilliams Stourbridge Velo Finished Senior 00:54:35:000 0
16 Lee Plant Stourbridge Velo Finished Senior 00:54:35:000 0
17 Tony Kiss Stratford Cycle Studio - RPC Finished Senior 00:54:43:000 0
18 Matthew Smart Coventry Road Club Finished N/A 00:55:17:000 0
19 James Garrett Rugby Velo Finished Senior 00:56:09:000 0
20 David Bates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Senior 00:56:26:000 0
21 Paul Bates Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Senior 00:57:14:000 0
22 Blake Lavelle Stratford CC Finished Senior 00:58:09:000 0
23 Stephen Jefferies Epic Cycles RC Finished Senior 00:58:21:000 0
24 Jason McNulty Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 00:58:26:000 0
25 Oliver Claydon Finished N/A 00:58:42:000 0
26 Michael Warner Finished Senior 00:58:50:000 0
27 Jordan Peacock Rugby Velo Finished Senior 00:59:15:000 0
28 Dan Cox Lichfield City CC Finished Senior 00:59:28:000 0
29 Michael Riley Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Senior 01:00:22:000 0
30 Markus Blake Finished 00:54:24:000 0
31 Jonathan Tune Cult Racing Finished Senior 00:54:56:000 0
32 Bryan Lynes Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:55:08:000 0
33 Benjamin Goddard Newport Shropshire CC Finished Senior 00:55:31:000 0
34 James Strain Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:55:35:000 0
35 Pedro Havelock Cadence Sport Finished N/A 00:55:50:000 0
36 Kevin Lister Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 00:57:13:000 0
37 Philip Jevons Finished N/A 00:57:13:000 0
38 James Bryant Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 00:57:20:000 0
39 Simon Lees Stone Whls CC Finished N/A 00:58:01:000 0
40 John Dyer Finished 00:58:39:000 0
41 B Xavier Disley Birmingham University Cycling ... Finished Senior 00:59:08:000 0
42 Gareth Flavell Finished N/A 00:59:59:000 0
43 Alexander Potts Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:54:32:000 0
44 Steven Pritchard Finished N/A 00:55:32:000 0
45 James Gadd Birmingham University Cycling ... Finished Senior 00:55:58:000 0
46 Alexander Whiting Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 00:56:07:000 0
47 Michael James Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:56:30:000 0
48 Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:56:36:000 0
49 Elliot Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 00:56:55:000 0
50 Paul Berry Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:58:45:000 0
51 Lee Williams Fred Williams Cycles Finished Senior 01:00:18:000 0
52 Chris Oldfield Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:55:01:000 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 00:56:48:000 20
2 Phil Blacker Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 00:58:08:000 16
3 Brian Stanley Ace Racing Team Finished Vet 40-49 00:55:09:000 12
4 Paul Prince Cult Racing Finished Vet 40-49 00:55:37:000 9
5 Gary Howard Finished Vet 40-49 00:55:41:000 7
6 Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:55:41:000 5
7 Mark Garrett Finished Vet 40-49 00:55:59:000 4
8 Gareth Scott Beacon Roads CC Finished Vet 40-49 00:56:08:000 3
9 Geoff Giddings www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 00:56:35:000 2
10 Lee Edmonds Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:56:59:000 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 00:42:52:000 20
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:42:53:000 16
3 Timothy Stowe Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:44:09:000 12
4 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:39:23:000 9
5 David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ 00:39:31:000 7
6 Ian Watts Wrekinsport CC Finished Vet 50+ 00:39:39:000 5
7 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished Vet 50+ 00:40:02:000 4
8 Philip Evans Coventry Road Club Finished N/A 00:40:05:000 3
9 Graham Atkins Welland Valley CC Finished Vet 50+ 00:40:18:000 2
10 Stephen Mayhew Solihull CC Finished N/A 00:40:48:000 0
11 John Crumpton Halesowen A & CC Finished N/A 00:41:06:000 0
12 Simon Dighton Beacon Roads CC Finished Vet 50+ 00:41:12:000 0
13 Peter Bromwich Finished Vet 50+ 00:41:13:000 0
14 Kevin Bodley Finished Vet 50+ 00:42:03:000 0
15 Robert Burns Islabikes Finished Vet 50+ 00:42:07:000 0
16 Richard Tyler Coventry Road Club Finished N/A 00:42:08:000 0
17 Terence Goodfellow Finished N/A 00:42:13:000 0
18 Philip Griffiths Epic Cycles RC Finished Veteran 00:42:13:000 0
19 Bryan Hedges Stourbridge CC Finished Vet 50+ 00:43:22:000 0
20 Peter Parkes Coventry Road Club Finished N/A 00:43:35:000 0
21 David Walker Elizabethan CC Finished Vet 50+ 00:43:49:000 0
22 Steve Loades VC Long Eaton Finished N/A 00:44:26:000 0
23 John Byatt Wrekinsport CC Finished Vet 50+ 00:39:16:000 0
24 Peter Varian Red Kite Cycles Finished Vet 50+ 00:39:36:000 0
25 Steven Barnes R M Cycling (RMCC) Finished N/A 00:39:39:000 0
26 Stephen Allcott Fred Williams Cycles Finished Vet 50+ 00:40:05:000 0
27 James Woodward Coventry Road Club Finished Vet 50+ 00:40:09:000 0
28 Phil Edwards Finished 00:40:17:000 0
29 David Ross Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 00:40:35:000 0
30 Bernard Wareing Solihull CC Finished N/A 00:40:49:000 0
31 David Hirons R M Cycling (RMCC) Finished N/A 00:41:17:000 0
32 Tony Jackson Finished N/A 00:41:51:000 0
33 Peter Carman Mammoth Lifestyle Racing Team Finished N/A 00:42:10:000 0
34 Derek Hill Stourbridge CC Finished 00:42:29:000 0
35 Robin Goundry Finished N/A 00:42:36:000 0
36 Peter Ward Solihull CC Finished N/A 00:42:39:000 0
37 John Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:42:49:000 0
38 Alastair Grant Halesowen A & CC Finished N/A 00:43:01:000 0
39 Tim Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:43:43:000 0
40 Ian Cadwallader Stourbridge CC Finished N/A 00:44:52:000 0
41 John Claydon Finished N/A 00:45:17:000 0
42 Gary Davis Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:39:58:000 0
43 Allen Mcdougall Elizabethan CC Finished N/A 00:40:47:000 0
44 Michael Cooper Finished N/A 00:43:48:000 0
45 Kevin Aitken Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:44:13:000 0
46 Gordon Richards Finished Vet 50+ 00:45:38:000 0
Nik Bettany Did not finish 0
Charles Brown Kenilworth Wheelers CC Did not finish Vet 50+ 0
Gary Rowing-Parker Solihull CC Did not finish Vet 50+ 0
Michael Webb Lichfield City CC Did not finish Vet 50+ 0