Leisure Lakes Bikes Circuit Race 3/4

Closed Circuit – Friday, 19 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

905/EN/009/2009

Start Date:

Fri, 19th Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nathan Ford Abergavenny Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Reuben Ledger Unknown 0

3. Reuben Ledger -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Kiaran Bowden Unknown 0

4. Kiaran Bowden -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Jamie Wolstencroft Unknown 0

5. Jamie Wolstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Joseph Armitage Unknown 0

6. Joseph Armitage -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Milward Unknown 0

5. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Llewellyn Price Unknown 0

2. Llewellyn Price -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ben Sluman Unknown 0

3. Ben Sluman -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Lewis Kavanagh Unknown 0

4. Lewis Kavanagh -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  David Meyer Unknown 0

5. David Meyer -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Eleanor Ledger Unknown 0

1. Eleanor Ledger -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Owen Thomas Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Reed Royal Dean Forest CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rory McMeekan Stratford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Sam Beckingsale Abergavenny Road Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joseph Harris Unknown 0

7. Joseph Harris -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Dominic Kilmister Stratford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Terry Chance Worcester St Johns CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Graff Cheltenham & County CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Derrick Oxford City RC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alastair Wade Unknown 0

4. Alastair Wade -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Mark Taylor Corinium Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Perry Bowater CC Giro Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Duncan Jamieson Felt Racing Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Richard Mardle Felt Racing Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Oliver Graham Arctic Tacx RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Simon Burgess Severn RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  David Curtis-Whitfield Border City Wheelers CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Adrian Bird Team Echelon Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Ewen McDonald Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Daniel Bill Team Echelon Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Daniel Bill Team Echelon Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Mark Williams Python Racing Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Lewis King Unknown 3rd 0

11. Lewis King -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Scott Law Evesham & District Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Rupert Denny Unknown A 0

14. Rupert Denny -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Philip Landray Leisure Lakes Bikes.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Jacqueline Garner Vision 1 Racing Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Advance entry fee for all four meetings 5th, 12th, 19th, 26th June is £30 (£10 Youths)

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth --- 15mins + 1 lap
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
15mins + 1 lap
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:00 Youth Only Youth --- 20mins + 1 lap
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 19:00
Youth Only, Youth
20mins + 1 lap
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 19:00
Youth Only, Youth
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/06/09 – 19:30
Regional A, Band 4
40km / 25 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:30 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/06/09 – 19:30
Women Only, Band 4
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

905/EN/009/2009

Start Date:

Fri, 19th Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Nathan Ford Abergavenny Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Reuben Ledger Unknown 0

3. Reuben Ledger -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Kiaran Bowden Unknown 0

4. Kiaran Bowden -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Jamie Wolstencroft Unknown 0

5. Jamie Wolstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Joseph Armitage Unknown 0

6. Joseph Armitage -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison Cheltenham & County CC Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Milward Unknown 0

5. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ffion James Abergavenny Road Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Llewellyn Price Unknown 0

2. Llewellyn Price -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ben Sluman Unknown 0

3. Ben Sluman -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Lewis Kavanagh Unknown 0

4. Lewis Kavanagh -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  David Meyer Unknown 0

5. David Meyer -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Eleanor Ledger Unknown 0

1. Eleanor Ledger -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Owen Thomas Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Reed Royal Dean Forest CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Rory McMeekan Stratford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Sam Beckingsale Abergavenny Road Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Joseph Harris Unknown 0

7. Joseph Harris -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Dominic Kilmister Stratford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Terry Chance Worcester St Johns CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Andrew Graff Cheltenham & County CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Derrick Oxford City RC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Alastair Wade Unknown 0

4. Alastair Wade -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Mark Taylor Corinium Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Perry Bowater CC Giro Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Duncan Jamieson Felt Racing Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Richard Mardle Felt Racing Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Oliver Graham Arctic Tacx RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Simon Burgess Severn RC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  David Curtis-Whitfield Border City Wheelers CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Adrian Bird Team Echelon Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Ewen McDonald Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Daniel Bill Team Echelon Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Daniel Bill Team Echelon Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Mark Williams Python Racing Team Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Lewis King Unknown 3rd 0

11. Lewis King -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Roger Harris Gloucester City Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Scott Law Evesham & District Whls CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Rupert Denny Unknown A 0

14. Rupert Denny -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Philip Landray Leisure Lakes Bikes.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Jacqueline Garner Vision 1 Racing Unknown 2nd 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Fiona Hughes One and All Cycling Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Advance entry fee for all four meetings 5th, 12th, 19th, 26th June is £30 (£10 Youths)

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth --- 15mins + 1 lap
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
15mins + 1 lap
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:00 Youth Only Youth --- 20mins + 1 lap
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 19:00
Youth Only, Youth
20mins + 1 lap
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Fri 19/06/09 – 19:00
Youth Only, Youth
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/06/09 – 19:30
Regional A, Band 4
40km / 25 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 19/06/09 19:30 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 19/06/09 – 19:30
Women Only, Band 4
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk