Event URN:
270223
Start date:
Sun, 27th Oct 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Loch Lomond Shores
Ben Lomond Way, Balloch, G83 8QL
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 21st Oct 2013
Event promoted by:
Glasgow United CC ( website )
Event website:
http://www.scottishcyclocross.org.uk
Event organiser:
Mr Stephen Couper
6 Inchfad Road
Balloch
Alexandria
Dunbartonshire
G83 8SY
01389470341
steviecouper1976@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
Entry on Line or on the Day
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 13:00 Senior Men Category B CX Band 4 Senior
27 Oct 13 12:00 Veterans 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49
27 Oct 13 12:00 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+
27 Oct 13 12:00 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,...

View All

Event Location:

Ben Lomond Way,
Balloch,
G83 8QL

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 5 months 27 days 12 hours 46 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 13:00 Category B CX Band 4 Senior ---

Race: Veterans 40-49

View Entrants

Online entry closed 5 months 27 days 12 hours 46 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veterans 50+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Juniors

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 12:00 Category B CX Band 5 Junior ---

Race: Under 12s

View Entrants

Online entry closed 5 months 27 days 12 hours 46 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 5 months 27 days 12 hours 46 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Oct 13 11:15 Category B CX Band 4 Youth ---

6
months ago

Loch Lomond Shores Cyclocross course 2013

Posted 09/10/2013

http://youtu.be/JZVsPvCQwT0

Provisional Report and Results

Posted 27/10/2013 - British Cycling

Veteran Colin May opens his account.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Colin May Velo Club Edinburgh Finished Vet 40-49 20
2 James Fraser-Moodie Pedal Power RT Finished Senior 16
3 Simon Kirkness TheBicycleWorks Finished Senior 12
4 Sean Clark Finished Senior 9
5 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished Senior 7
6 Tom Owens Finished 0
7 Stephen Couper Glasgow United CC Finished Senior 4
8 Roger Campbell-Crawford Team Thomsons Cycles Finished Senior 3
9 Paul Carmichael Peebles CC Finished Senior 2
10 Ian Dunlop Finished 0
11 Allan Love Finished N/A 0
12 Stuart Dun Finished Senior 0
13 Brian McCardle East Kilbride Road Club Finished Senior 0
14 Wayne Barr Velocity 44 Stirling Finished Senior 0
15 David Hamill Pedal Power RT Finished Senior 0
16 John-Paul Baxter Ayr Roads Cycling Club Finished Senior 0
17 Mike Richmond Finished 0
18 Jonathan Goldstraw Stewartry Wheelers Finished Senior 0
19 Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Finished Senior 0
20 Keith Anderson Pro-AM Racing Club Finished Senior 0
21 Ross Black Glasgow United CC Finished N/A 0
22 Robin Jamieson Finished 0
23 Eoghan Maguire Edinburgh RC Finished N/A 0
24 Terence McMahon Glasgow Ivy CC Finished Senior 0
25 David Macneil Finished 0
26 John McComisky Pedal Power RT Finished Vet 40-49 0
27 Grant Thomson Finished N/A 0
28 Colin Moulson Finished Senior 0
29 Owen Philipson Stirling Bike Club Finished N/A 0
30 saul ayton Finished 0
31 Gordon Macrae Finished 0
32 Ali Turner Walkers Cycling Club Finished N/A 0
33 Chad Butz Finished Senior 0
34 ewan mcwhinnie Finished 0
Lewis Clark Did not finish 0
Iain Elliott West Lothian Clarion CC Did not finish Senior 0
Paul Fenwick Did not finish N/A 0
Peter Ward Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 20
2 Stephen Jackson Glasgow United CC Finished Vet 40-49 16
3 Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 40-49 12
4 James Melville Glasgow United CC Finished Vet 40-49 9
5 Colin Bain East Kilbride Road Club Finished Vet 40-49 7
6 Iain Nimmo Finished Vet 40-49 5
7 Steve Nicholson Dunfermline CC Finished N/A 4
8 Gavin May Velo Club Moulin Finished N/A 0
9 John Woodrow Sandy Wallace Cycles Finished Vet 40-49 2
10 Gordon Dickson Rockhard MBC Finished Vet 40-49 1
11 Michael Nally Dunfermline CC Finished Vet 40-49 0
12 Simon Muir Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 0
13 Wim Chalmet East Sutherland Wheelers Finished Vet 40-49 0
14 John Reid Stirling Bike Club Finished Vet 40-49 0
15 Keith Mailer Pedal Power RT Finished Vet 40-49 0
16 Martin Ferry Scotia CC Finished 0
17 Fraser Moore Edinburgh RC Finished N/A 0
18 Scott Anderson Pro-AM Racing Club Finished Vet 40-49 0
19 George Roberts VC Glasgow South Finished Vet 40-49 0
20 Adrian Wallis www.Hardie-Bikes.com Finished Vet 40-49 0
21 Michael Martin East Kilbride Road Club Finished Vet 40-49 0
22 Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 0
23 Oliver Samphier Stirling Bike Club Finished Vet 40-49 0
24 David Lindsay TheBicycleWorks Finished Vet 40-49 0
25 Neil Raitt Angus Bike Chain Finished Vet 40-49 0
26 Matthew Cutler Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished N/A 0
27 Norman Gillan Finished Vet 40-49 0
28 Bill Manners Finished 0
29 Mark Forrest Team Thomsons Cycles Finished Vet 40-49 0
30 Jerome Finlayson Pedal Power RT Finished N/A 0
31 Russell Mowat Walkers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
32 Stuart Punton Kinross CC Finished N/A 0
33 Martin Steele Velo Club Moulin Finished 0
34 Ian Churcher Finished 0
35 Scott Russell Walkers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
36 David Borland Johnstone Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
37 Peter Ferry Finished 0
38 David Carlin Finished N/A 0
39 Sam Galloway Finished 0
40 Sean Webster Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 0
41 Ricky Forrester Royal Air Force CC Finished N/A 0
42 David Hicks Finished 0
43 Paul Davies Kinross CC Finished Vet 40-49 0
44 Alan Curivan Finished 0
45 Barry Garner Walkers Cycling Club Finished 0
46 Ruben Millward Finished 0
47 Davie Graham Scottish Cyclo-Cross Associati... Finished Vet 40-49 0
48 Jim Speakman Finished 0
Stephen Begen East Kilbride Road Club Did not finish Vet 40-49 0
Bryan Donnelly Get Lost Collective Did not finish N/A 0
Paul Hutton Kinross CC Did not finish N/A 0
David Ogg Did not finish Vet 40-49 0
Alan Quinn Glasgow United CC Did not finish Vet 40-49 0
Bryan Shedden Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brendan Roe Finished Vet 50+ 20
2 David Hamilton Hammer Sports Finished Vet 50+ 16
3 Robert Earp Walkers Cycling Club Finished Vet 50+ 12
4 Robert Bloor Edinburgh RC Finished Vet 50+ 9
5 Howard Perkins Finished Vet 50+ 7
6 Terry Addison Finished N/A 0
7 Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished Vet 50+ 4
8 John Newton Pearson Cycling Club Finished Vet 50+ 3
9 Mike Ferguson Johnstone Wheelers CC Finished Vet 50+ 2
10 Alastair Wilson Peebles CC Finished N/A 0
11 Stuart Green Finished N/A 0
12 Gary Smith Scottish MTB Leaders Associati... Finished Vet 50+ 0
13 Robert Armitage Kinross CC Finished N/A 0
14 James MacLaren Finished N/A 0
Jack Savage Glasgow Ivy CC Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brenda Callander Stirling Bike Club Finished Veteran 20
2 Gillian Palmer Finished Senior 16
3 Elizabeth Adams Glasgow Green Cycle Club Finished Senior 12
4 Anna Walker Walkers Cycling Club Finished Senior 9
5 Catherine Logan Walkers Cycling Club Finished Veteran 7
6 Lorna Sloan Walkers Cycling Club Finished Veteran 5
7 Fiona Russell Finished 0
8 Teri Wishart Velo Club Moulin Finished Senior 3
9 Mireille Captieux Edinburgh RC Finished N/A 0
10 Paula Wilson Walkers Cycling Club Finished N/A 0
Denise Schofield Pedal Power RT Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Johnston Team Thomsons Cycles Finished Junior 6
2 Jamie Mason West Lothian Clarion CC Finished Junior 4
3 Conor Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Junior 3
4 Rory Mellis Ronde Cycling Club Finished Junior 2
5 Pearce Somerville Rockhard MBC Finished Junior 1
6 Lewis Mulholland Johnstone Wheelers CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Johnston Team Thomsons Cycles Finished Under 12 0
2 Callum Reid Stirling Bike Club Finished Under 12 0
3 Hamish MacLaren Johnstone Wheelers CC Finished Under 12 0
4 Louis Moore Edinburgh RC Finished Under 12 0
5 Aaron King Perth United Cycling Club Finished Under 12 0
6 Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished Under 12 0
7 Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Under 12 0
8 Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished Under 12 0
9 Mackenzie Stewart East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
10 Murray Lawson Edinburgh RC Finished Under 12 0
11 Cameron Hunter Johnstone Wheelers CC Finished 0
12 Patrick Kiehlmann Finished 0
13 Rhona Samphier Stirling Bike Club Finished Under 12 0
14 Douglas Arthur Finished Youth 0
15 Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished Under 12 0
16 Matthew Struthers Edinburgh RC Finished Under 12 0
17 Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Under 12 0
18 Archie Ellen Edinburgh RC Finished Under 12 0
19 Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
20 Keir Roberts VC Glasgow South Finished Under 12 0
21 Niall Carlin Royal Albert CC Finished Under 12 0
22 Imani Pereira-James Glasgow Riderz Finished Under 12 0
23 Kieran Ballard Finished 0
24 Kasha Butz Glasgow Riderz Finished Under 12 0
25 Cameron Anderson Royal Albert CC Finished Under 12 0
26 Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished Under 12 0
27 Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Under 12 0
28 Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
29 Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Under 12 0
30 Daniel Cutler Finished 0
31 Keir Gaffney Johnstone Wheelers CC Finished Under 12 0
32 Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers CC Finished Under 12 0
33 Elliott Davies Carnegie Cyclones Finished Under 12 0
34 Beatrix Kiehlmann Finished 0
35 Colin Arthur Johnstone Wheelers CC Finished Under 12 0
36 Geoff Vera Glasgow Riderz Finished Under 12 0
37 Calum Bain Finished 0
38 Andrew Brewer Glasgow Riderz Finished Under 12 0
39 Stella Robb Glasgow Riderz Finished Under 12 0
40 Niamh Simpson Finished 0
41 Ellie Fraser Glasgow Riderz Finished Under 12 0
42 Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
43 Stuart Dallas East Kilbride Road Club Finished Under 12 0
44 Lewis Mcwhinnie Finished 0
45 Arran Dunn Finished Under 12 0
46 Joe Barnes Glasgow Riderz Finished Under 12 0
47 Zara Dunn Finished Under 12 0
48 Oliver Hicks Finished 0
49 Angus Fraser-Moodie Finished 0
50 SARAH AITKEN Finished 0
51 Gareth Davies Finished 0
52 Rowan Johnston Finished 0
53 Finlay Johnston Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Youth 20
2 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished Youth 16
3 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 12
4 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished Youth 9
5 Andrew Merry Discovery Junior Cycling Club Finished Youth 7
6 Charlie Johnston Finished Youth 0
7 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished Youth 4
8 Cameron Mason Team Thomsons Cycles Finished Youth 3
9 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished Youth 6
10 Ewan Mathieson Glasgow Riderz Finished Youth 2
11 Alex McCrae Finished 0
12 Sean Dupree East Kilbride Road Club Finished Youth 0
13 Jack Cruden Glasgow Riderz Finished Youth 0
14 Cameron Mellis Discovery Junior Cycling Club Finished Youth 0
15 Philippa Samphier Stirling Bike Club Finished Youth 4
16 Oran McConville East Kilbride Road Club Finished Youth 0
17 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished Youth 3
18 Ryan Glasgow Glasgow Riderz Finished Youth 0
19 Matthew Running Glasgow Riderz Finished Youth 0
20 Adam Hazle Johnstone Wheelers CC Finished Youth 0
21 Lusia Steele Johnstone Wheelers CC Finished Youth 2
22 Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished Youth 0
23 Jess Miller Finished 0
24 Abby Stewart Glasgow Riderz Finished Youth 0
25 Lewis Overend Finished 0
26 Robert Brewer Glasgow Riderz Finished Youth 0
27 Aidan Carlin Royal Albert CC Finished Youth 0
28 Cameron Gillanders Johnstone Wheelers CC Finished Youth 0