Event URN:
270033
Start date:
Fri, 26th Jul 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Sherwood Pines Forest Park
Sherwood Pines Discovery Centre, Kings Clipstone, Mansfield, Nottinghamshire, NG21 9JL
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Sherwood Pines Cycling Club ( website )
Event website:
http://www.sherwoodpinescycles.co.uk
Event organiser:
Mr Mervyn Dudley
Sherwood Pines Cycles
Sherwood Pines Forest Park
Kings Clipstone
Mansfield
Notts
NG21 9JL
07585951693
merv51@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Info for Riders:
entrée on the night only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 18:30 Under 10s Go-MTB None 10 mins / plus 1 laps
26 Jul 13 18:30 Under 12s Go-MTB None 20 mins / plus 2 laps
26 Jul 13 19:00 Juvenile/Youth Go-MTB None Juvenile, Youth 30 mins / plus 4 laps
26 Jul 13 19:30 Seniors Go-MTB None Elite, Expert, ... 01 hr / plus 5 laps

View All

Event Location:

Sherwood Pines Discovery Centre,
Kings Clipstone,
Mansfield,
Nottinghamshire,
NG21 9JL

Race: Under 10s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 18:30 Go-MTB None --- 10 mins / plus 1 laps

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 18:30 Go-MTB None --- 20 mins / plus 2 laps

Race: Juvenile/Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 19:00 Go-MTB None Juvenile, Youth 30 mins / plus 4 laps

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 19:30 Go-MTB None Elite, Expert, Maste... 01 hr / plus 5 laps

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 19:30 Go-MTB None G/Vet, N/A, S/Vet, V... ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jul 13 19:30 Go-MTB None Elite, Expert, G/Vet... ---

Confirmed Results

Race name: Juvenile/Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Youth 00:58:00:000 0
2 Gregg Booker Matlock CC Finished Youth 00:24:09:000 0
3 George Goodall Finished 00:27:19:000 0
4 Timothy Elsmore-Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished N/A 00:27:36:000 0
5 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished N/A 00:27:54:000 0
6 Ffyona Booker Matlock CC Finished Juvenile 00:28:02:000 0
7 Kerrigan Robb Team Light Source Finished N/A 00:29:28:000 0
8 Chris Goodall Finished 00:29:32:000 0
9 Luke Farrell www.pinescycles.co.uk SRAM Finished Youth 00:30:52:000 0
10 Ben Brooks Finished 00:31:24:000 0
11 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Juvenile 00:31:26:000 0
12 Archie Lewis Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 00:31:50:000 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Expert 00:56:13:000 0
2 Nigel Martin Finished Master 00:56:56:000 0
3 Lee Shunburne Fossa Racing Finished Master 00:57:00:000 0
4 Christian Aucote Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Elite 00:57:01:000 0
5 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Sport 00:58:59:000 0
6 Joshua Walling Leicestershire Road Club Finished Junior 00:59:00:000 0
7 Jack Wilson Finished 01:00:50:000 0
8 Richard Atkins Velo Club Rutland Finished Sport 01:02:00:000 0
9 Dean Saunders Finished N/A 01:02:50:000 0
10 Peter Steed Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 01:03:08:000 0
11 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Sport 01:03:56:000 0
12 Robert Houth Finished 01:04:27:000 0
13 Nigel Smith Finished 01:04:28:000 0
14 Simon Marshall Finished 01:04:30:000 0
15 ????????? Llewellyn Finished 01:06:21:000 0
16 Jamie Haines Finished 01:07:30:000 0
17 Don Smith Finished 01:07:33:000 0
18 Gareth Ferguson Matlock CC Finished N/A 01:07:40:000 0
19 Richard Vine Finished 00:56:15:000 0
20 Ben Spiers Finished 00:56:18:000 0
21 Cliff Shread Finished N/A 00:57:03:000 0
22 Simon Barker Finished 00:57:41:000 0
23 A Reid Finished 00:58:30:000 0
24 Lee McKay Finished 00:59:04:000 0
25 Ricard Smith Finished 00:59:20:000 0
26 S Headland Finished 01:00:58:000 0
27 Owen Robertson Finished 01:01:25:000 0
28 Rob Wild Finished 01:05:40:000 0
29 Daniel Francis Finished 01:06:00:000 0
30 John Young Finished 01:06:04:000 0
31 Martin Stephens Finished 01:07:56:000 0
Lee Benesson Did not finish 00:49:10:000 0
Richard Hamblin Sleaford Whls CC Did not finish Sport 00:25:29:000 0
Jack Horner Did not finish 00:50:59:000 0
Hugo Reynolds Bolsover & District Cyclin... Did not finish N/A 00:28:08:000 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished G/Vet 00:59:06:000 0
2 Simon Ridge Finished 01:00:23:000 0
3 Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 01:01:10:000 0
4 Gary Strickland Finished Veteran 01:03:31:000 0
5 Robert Blackburn Finished G/Vet 01:03:57:000 0
6 Michael Fish Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Veteran 01:05:45:000 0
7 David Mason Finished 01:05:47:000 0
8 Craig Turner www.pinescycles.co.uk SRAM Finished G/Vet 01:06:58:000 0
9 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished G/Vet 01:07:31:000 0
10 Steven Hilbert VC Lincoln Finished G/Vet 01:07:34:000 0
11 Steve Air Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 01:07:36:000 0
12 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 01:07:37:000 0
13 Ricky Wildman Nottingham Clarion CC Finished Veteran 01:08:25:000 0
14 Richard Ballantine Finished Veteran 00:56:14:000 0
15 Gary Dearden Finished N/A 00:57:30:000 0
16 Andy P--linton Finished 00:57:54:000 0
17 Karen Ballantine All Terrain Cycles Finished Master 00:58:39:000 0
18 Richard Beard Finished 00:58:40:000 0
19 Nicholas Morgan Nottingham Clarion CC Finished Veteran 00:58:42:000 0
20 Darryl Woodward Finished 00:59:48:000 0
21 Andy Baird Finished 01:00:10:000 0
22 Steve Cornish Velo Club Nottingham Finished N/A 01:00:35:000 0
23 Paul Gaunt Finished 01:00:55:000 0
24 Andrew Lawrence Finished 01:01:48:000 0
25 Andrew Hampshire Finished 01:03:18:000 0
26 Tony Wood Finished 01:04:01:000 0
27 Steve Hibben Leicester Forest CC Finished N/A 01:35:48:000 0
Stephen Taylor Did not finish G/Vet 00:37:51:000 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Karen Ballantine All Terrain Cycles Finished Master 00:58:39:000 0
2 Marianne Heffron Matlock CC Finished Veteran 00:58:44:000 0
3 Claire Beazeley Finished 01:00:08:000 0
4 Paige Coope WXC World Racing Finished Junior 01:00:44:000 0
5 Louise Wainwright Squadra Donne Finished Veteran 01:01:50:000 0
6 Mandie James Finished Veteran 01:06:40:000 0
7 Bex Wager Bolsover & District Cyclin... Finished Sport 01:01:17:000 0
8 Hannah Cambe Finished 01:06:15:000 0