Event URN:
269145
Start date:
Wed, 3rd Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
RAF Barkston Heath
Grantham, Lincolnshire, NG32 2DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Spalding Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.spaldingcyclingclub.wordpress.com
Event organiser:
Mr Adam Ellis
07972793933
adam.j.ellis@btinternet.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 18:45 U10 Boys Youth Only Youth D
3 Jul 13 18:45 U10 Girls Youth Only Youth D
3 Jul 13 18:45 U12 Boys Youth Only Youth C
3 Jul 13 18:45 U12 Girls Youth Only Youth C 15 mins

View All

No Frills Mid Week criterium.

Event Location:

Grantham,
Lincolnshire,
NG32 2DQ

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 18:45 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 18:45 Youth Only Youth C 15 mins

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 18:45 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:15 Youth Only Youth B 25 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 20:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 45 mins

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bryn Richards Spalding Cycling Club Finished D 3
2 Edward Gurney Spalding Cycling Club Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charley Woodworth Bourne Whls CC Finished D 3
2 Mimi Gurney Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Norton Spalding Cycling Club Finished C 3
2 Kerrigan Robb Team Light Source Finished C 2
3 Cameron Neilson Spalding Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Neill Finished 0
2 Hannah Balle Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie N-Rands Finished 0
2 Sam Hood Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Botteley Bourne Whls CC Finished B 3
2 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished B 2
3 Matthew Ellis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 3
2 Isabel Darvill Newark Castle CC Finished B 2
3 Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Tim James Bourne Whls CC Finished A 2
3 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 1