Event URN:
265845
Start date:
Mon, 8th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
REME Test Track
Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event website:
http://www.ludgershallracing.com
Event organiser:
Mr Darren Clarke
07501035565
darren.clarke556@mod.uk
Cheques payable to:
Darren Clarke
Info for Riders:
Entry on the day only. **Entrants MUST notify organiser of their vehicle registration before arrival**
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D
8 Jul 13 18:00 U14 Boys Youth Only Youth B
8 Jul 13 18:00 U14 Girls Youth Only Youth B
8 Jul 13 18:00 U16 Boys Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps

View All

Event Location:

Corunna Barracks,
Ludgershall,
Andover,
Hampshire,
SP11 9RP

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:00 Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 18:30 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 19:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 13 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Spurden Andover Whls Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charley Calvert Bournemouth Arrow CC/Hotel Col... Finished B 3
2 Alexander Cross Oakley Pedalers Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Edmunds Bournemouth Arrow CC/Hotel Col... Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 3

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Chittenden Finished 2nd 10
2 Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 8

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Ward Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished 2nd 10
2 Alexander Royle Banjo Cycles Finished 2nd 8
3 Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 7
4 Justin Hoy Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Elite 6
5 Richard Phillips Schofield Finished 2nd 5
6 Nick Noble Bristol RC Finished Elite 4
7 Jon Cannings I-Ride.co.uk Finished 2nd 3
8 Roger Theron Army Cycling Union Finished 2nd 2
9 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 1
10 Roger Theron Army Cycling Union Finished 2nd 1
11 Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
12 James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 0
13 James Wilson AW Cycles Finished Elite 0
14 Kurtis Rowe Yeovil CC Finished 2nd 0
15 Nigel Pratt Andover Whls Finished 2nd 0
16 Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 0
17 Michael Cripps Banjo Cycles Finished 2nd 0
18 Duncan Lancashire Andover Whls Finished 2nd 0