Event URN:
262973
Start date:
Tue, 3rd Sep 2013
Finish date:
Sat, 7th Sep 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Newport Sports Centre
Lodge Road, Caerleon, Newport, NP18 3NT
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.bristowevents.co.uk
Event organiser:
Mr Graham Bristow
29 Manor Road
West Wickham
Kent
BR4 9PS
0208 7777139
graham@bristowevents.co.uk
Cheques payable to:
See Event Website
Info for Riders:
Entries can be made via the Championship Website or by post. See Website for Entry Form and other info
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 10:00 Team Sprint Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
3 Sep 13 11:00 Women's Team Sprint Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
3 Sep 13 12:00 Women's Scratch Race Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 5km / 3m
3 Sep 13 13:00 Male 70+ Pursuit Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 2km / 1m

View All

Event Location:

Lodge Road,
Caerleon,
Newport,
NP18 3NT

Race: Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 11:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 12:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 5km / 3m

Race: Male 70+ Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Male 60-69 Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Male 55-59 Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Male 50-54 Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Male 45-49 Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:04 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 3km / 2m

Race: Male 40-44 Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:05 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 3km / 2m

Race: Male 30-39 Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:06 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 3km / 2m

Race: Women's Sprint 35-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Sprint 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Sep 13 13:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 45-54 Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 10:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 15km / 9m

Race: Male 35-44 Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 10:01 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25km / 16m

Race: Male 35-44 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 45-49 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 10:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 50-54 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 10:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 55-59 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 10:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 60-64 Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 10:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 65+ Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 10:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 60+ Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 11:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 10km / 6m

Race: Male 55-59 Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 11:01 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 15km / 9m

Race: Women's Pursuit 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 12:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Women's Pursuit 35-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 13 12:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Women's Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 2km / 1m

Race: Men's Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 11:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 3km / 2m

Race: Male 60+ Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 12:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 5km / 3m

Race: Male 55-59 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 12:01 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 8km / 5m

Race: Male 50-54 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 12:02 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 8km / 5m

Race: Male 45-49 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 12:03 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 10km / 6m

Race: Male 35-44 Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 12:04 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 10km / 6m

Race: Women's Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 13 13:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 65+ 500m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 60-64 500m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 55-59 500m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 50-54 500m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 45-49 750m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 40-44 750m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Male 35-39 1km TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's 500m TT 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's 500m TT 35-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Campbell Team Terminator Finished 3rd 00:00:48:960 0
1 David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 00:00:48:960 0
1 Neil Potter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:48:960 0
2 John Bagnall Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:50:330 0
2 Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:50:330 0
2 Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:50:330 0
3 Bruno Caporossi Finished 00:00:51:700 0
3 Yann Dujarrier Finished 00:00:51:700 0
3 Dominique Sioul Finished 00:00:51:700 0
4 Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:52:050 0
4 David Smith Stafford Road Club Finished 3rd 00:00:52:050 0
4 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 00:00:52:050 0
5 Jean Paul Benvenuto Finished 00:00:53:027 0
5 Didier Leinenweber Finished 00:00:53:027 0
5 Tony Letellier Finished 00:00:53:027 0
6 Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:53:504 0
6 Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:53:504 0
6 Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:53:504 0
7 Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:56:769 0
7 Paul Gittins Performance Cycle Coaching Finished 3rd 00:00:56:769 0
7 John Horton Team V-Sprint Racing Finished 4th 00:00:56:769 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:00:36:280 0
1 Alison Chisholm Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:36:280 0
2 Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:39:130 0
2 Carolien Herrikhuyzen Finished 00:00:39:130 0
3 Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:45:386 0
3 Brenda Tate Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 00:00:45:386 0
4 Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:00:46:468 0
4 Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:46:468 0

Confirmed Results

Race name: Women's Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:07:08:000 30
2 Carolien Herrikhuyzen Finished 0
3 Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 2nd 21
4 Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 17
5 Alison Chisholm Edinburgh RC Finished 3rd 14
6 Petra Kleunder Finished 0
7 Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 0
8 Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 0
9 Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
10 Roisin Kennedy Finished 0
11 Arja Scarsbrook Team Echelon - Rotor Finished 4th 0
12 Brenda Tate Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 0
13 Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
14 Bernadette Leinenweber Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 70+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:02:53:469 0
2 Gordon Johnston Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:02:55:476 0
3 John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:02:58:852 0
4 David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:03:00:570 0
5 Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:03:07:250 0
6 John King Janus RC Finished 4th 00:03:21:483 0

Confirmed Results

Race name: Male 60-69 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:02:33:041 0
2 Michael Allen Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 00:02:38:110 0
3 David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:02:36:941 0
4 Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 00:02:38:596 0
5 Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:02:52:544 0
6 Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 00:02:53:459 0
7 Paul Davies Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished 4th 00:02:54:009 0
8 James Robertson Finished 3rd 00:03:13:354 0
9 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:03:24:935 0

Confirmed Results

Race name: Male 55-59 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:02:25:249 0
2 Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:02:28:688 0
3 Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 00:02:36:234 0
4 Eric Morel Finished 00:02:36:331 0
5 Stephen Johnson Slipstream Bikes Race Team Finished 2nd 00:02:43:940 0
6 Andres Staack Finished 00:02:50:372 0

Confirmed Results

Race name: Male 50-54 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pascal Montier Finished 00:02:19:501 0
2 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:02:24:660 0
3 Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:02:25:688 0
4 Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd 00:02:32:527 0
5 Philippe Corvaisier Finished 00:02:28:310 0
6 Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 00:02:31:590 0
7 Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 2nd 00:02:33:800 0
8 John Heffernan New Forest CC Finished 2nd 00:02:35:172 0
9 Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 00:02:37:222 0
10 Sandor Szilagyi Finished 00:02:37:413 0
11 Robert Bodamer Finished 00:02:38:487 0
12 Jean-Francois Lagneaux Finished 00:02:41:204 0
13 Paul Atkinson Finished 00:02:43:100 0
14 Ole Jonny Nordbotten Finished 00:02:44:586 0

Confirmed Results

Race name: Male 45-49 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 1st 00:03:37:213 30
2 Philippe Daugeard Finished 00:03:41:912 0
3 Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:03:48:469 21
4 Tony Letellier Finished 00:03:55:489 0
5 Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:03:48:367 14
6 Eric Bonneau Finished 00:03:49:845 0
7 Simon Best North Road CC Finished 4th 00:03:52:392 0

Confirmed Results

Race name: Male 40-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:03:36:631 30
2 Bruno Redondo Finished 00:03:37:707 0
3 Gerry Bowditch NFTO Race Club Finished 2nd 00:03:42:005 21
4 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 00:03:48:639 17
5 Graeme Lackford Team Tor 2000 Finished 2nd 00:03:41:317 14
6 Peter Bjorang Finished 00:03:57:126 0
7 Aidan Reade Finished 00:04:00:074 0

Confirmed Results

Race name: Male 30-39 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Axel Boland Finished 00:03:34:937 0
2 Andrew Stuart VC St Raphael Finished 3rd 00:03:37:107 25
3 James Notley Carnac-Planet X Finished 1st 00:03:31:169 21
4 Arnauld Parndon Finished 00:03:42:864 0
5 Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 00:03:46:398 14
6 Yann Dujarrier Finished 00:04:28:303 0

Confirmed Results

Race name: Women's Sprint 35-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 0
2 Kate Rudd Finished 0
3 Carolien Herrikhuyzen Finished 0
4 Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
5 Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 0
6 Jeanette Baxter Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
7 Susie Mitchell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women's Sprint 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Petra Kleunder Finished 0
2 Arja Scarsbrook Team Echelon - Rotor Finished 4th 0
3 Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 0
4 Brenda Tate Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 0
5 Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 0
6 Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Male 45-54 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:19:13:000 30
2 Luca Salvadeo Finished 0
3 Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 2nd 21
4 Robert Bodamer Finished 0
5 Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 1st 14
6 Philippe Daugeard Finished 0
7 Eric Bonneau Finished 0
8 Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
9 Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd 0
10 Philippe Corvaisier Finished 0
11 Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
12 Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
13 Simon Best North Road CC Finished 3rd 0
14 William Fotheringham Finished 3rd 0
15 Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 0
16 David Jack Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Male 35-44 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bruno Rodondo Finished 00:22:51:000 0
2 Gerry Bowditch NFTO Race Club Finished 2nd 25
3 Arnaud Pardon Finished 0
4 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 17
5 Graeme Lackford Team Tor 2000 Finished 2nd 14
6 Georg Reinprecht Finished 0
7 Picco Alessandro Finished 0
8 Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 0
9 James Notley Carnac-Planet X Finished 1st 0
10 Brendan Whelan Finished 0
11 Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
12 Aidan Reade Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 35-44 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ainars Kiksis Finished 0
2 Neil Potter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
3 Miles Joule Stovold Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
4 Joseph Santaniello Finished 0
5 Harri Rajaniemi Finished 0
6 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
7 Yann Dujarrier Finished 0
8 John Bagnall Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
9 Joachim Ritter Finished 0
10 Picco Alessandro Finished 0
11 Nathan Mclachlan Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
12 Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
13 Peter Bjorang Finished 0
14 Jean Paul Benvenuto Finished 0
15 Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 0
16 Kyleigh Manners VC St Raphael Finished 3rd 0
17 Paul Gittins Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Male 45-49 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
2 Dirk Engler Finished 0
3 Fabio Alberti Finished 0
4 Uwe Stecher Finished 0
5 Bruno Caporossi Finished 0
6 Didier Leinenweber Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 50-54 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
2 Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
3 Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 2nd 0
4 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
5 Robert Bodamer Finished 0
6 Dominique Sioul Finished 0
7 Brian Fudge I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
8 Sandor Szilagyi Finished 0
9 John Horton Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
10 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
11 Ole Jonny Nordbotten Finished 0
12 Claes Meijer Finished 0
13 Hugh Byrne Finished 0
14 Paul Atkinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 55-59 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
2 Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
3 David Smith Stafford Road Club Finished 3rd 0
4 Gary Hartles Finished 4th 0
5 Anders Staack Finished 0
6 Eric Morel Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marc Dangleterre Finished 0
2 Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 0
3 Bernhard Kluender Finished 0
4 Paul Davies Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished 4th 0
5 Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
6 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Male 65+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
2 Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 0
3 Peter Herbert Finished 4th 0
4 Richard Kidd Team Terminator Finished 4th 0
5 John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
6 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
7 Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
8 Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 0
9 Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Male 60+ Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:14:19:000 30
2 Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 25
3 Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd 21
4 David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 2nd 17
5 Bernhard Kluender Finished 0
6 William Cotton Belper BC Finished 3rd 12
7 Ian Lewis Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
8 Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 0
9 Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
10 Paul Davies Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished 4th 0
11 Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 0
12 Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
13 John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
14 James Robertson Finished 3rd 0
15 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
16 John King Janus RC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Male 55-59 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lars Myberg Finished 00:20:44:000 0
2 Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 25
3 James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 21
4 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 17
5 Eric Morel Finished 0
6 Stephen Johnson Slipstream Bikes Race Team Finished 2nd 12
7 Tom Daly Finished 0
8 Thomas Szell Finished 0
9 Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
10 Paul Dodd Chequers RC Finished 3rd 0
11 Anders Staack Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women's Pursuit 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:02:47:164 0
2 Petra Kleunder Finished 00:02:50:049 0
3 Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 00:02:50:700 0
4 Arja Scarsbrook Team Echelon - Rotor Finished 4th 00:02:51:652 0
5 Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:03:06:760 0
6 Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:03:07:577 0
7 Brenda Tate Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 00:03:09:690 0
8 Bernadette Leinenweber Finished 00:03:14:297 0

Confirmed Results

Race name: Women's Pursuit 35-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:02:32:631 0
2 Susie Mitchell Finished 00:02:35:921 0
3 Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 2nd 00:02:38:957 0
4 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 00:02:40:344 0
5 Roisin Kennedy Finished 00:02:46:082 0
6 Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 00:02:47:480 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:02:36:427 0
1 Siobhan Mullan Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:02:36:427 0
1 Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 2nd 00:02:36:427 0
2 Alison Chisholm Edinburgh RC Finished 3rd 00:02:57:024 0
2 Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:02:57:024 0
2 Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:02:57:024 0

Confirmed Results

Race name: Men's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:03:27:142 30
1 Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:03:27:142 30
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 00:03:27:142 30
1 Matt Postle Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:03:27:142 30
2 Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:03:28:187 25
2 James Notley Carnac-Planet X Finished 1st 00:03:28:187 25
2 Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 2nd 00:03:28:187 25
2 John Wood NFTO Race Club Finished 2nd 00:03:28:187 25
3 Jean Paul Benvenuto Finished 00:03:40:731 0
3 Eric Bonneau Finished 00:03:40:731 0
3 Philippe Corvaisier Finished 00:03:40:731 0
3 Jean-Philippe Meret Finished 00:03:40:731 0
4 Fabio Alberti Finished 00:03:49:357 0
4 Picco Alessandro Finished 00:03:49:357 0
4 Luca Salvadeo Finished 00:03:49:357 0

Confirmed Results

Race name: Male 60+ Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bernhard Kluender Finished 00:06:48:000 0
2 Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 25
3 Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd 21
4 Graham Truelove Lichfield City CC Finished 2nd 17
5 David Rutherford Bush Healthcare CRT Finished 2nd 14
6 Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 12
7 Ian Lewis Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
8 Paul Davies Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished 4th 0
9 Ivor Thomas Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
10 Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
11 Peter Jenn De Laune CC Finished 4th 0
12 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
13 John King Janus RC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Male 55-59 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:09:59:000 30
2 Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 25
3 James Rutherford Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 21
4 David Smith Stafford Road Club Finished 3rd 17
5 Stephen Johnson Slipstream Bikes Race Team Finished 2nd 14
6 Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 12
7 Anders Staack Finished 0
8 Tom Daly Finished 0
9 Eric Morel Finished 0
10 Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
11 Paul Dodd Chequers RC Finished 3rd 0
12 Thomas Szell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 50-54 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:09:46:000 30
2 Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 2nd 25
3 Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 21
4 Philippe Corvaisier Finished 0
5 Robert Bodamer Finished 0
6 Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 2nd 12
7 Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
8 Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 2nd 0
9 Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
10 Jean-Francois Lagneaux Finished 0
11 Paul Atkinson Finished 0
12 Ole Jonny Nordbotten Finished 0
13 David Barnard Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 45-49 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 00:13:10:000 30
2 Philippe Daugeard Finished 0
3 Andrew James Bush Healthcare CRT Finished 3rd 21
4 Luca Salvadeo Finished 0
5 Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 1st 14
6 Simon Best North Road CC Finished 4th 12
7 William Fotheringham Finished 3rd 0
8 Eric Bonneau Finished 0
9 Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
10 David Jack Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Male 35-44 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bruno Redondo Finished 00:12:34:000 0
2 Gerry Bowditch NFTO Race Club Finished 2nd 25
3 Graeme Lackford Team Tor 2000 Finished 2nd 21
4 Arnaud Pardon Finished 0
5 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 14
6 Picco Alessandro Finished 0
7 James Notley Carnac-Planet X Finished 1st 0
8 Jason Streather VC St Raphael Finished 1st 0
9 Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 0
10 Georg Reinprecht Finished 0
11 Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 0
12 Aidan Reade Finished 0
13 Brendan Whelan Finished 0
14 Jean-Philippe Meret Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:14:49:000 30
2 Siobhan Mullan Bush Healthcare CRT Finished 2nd 25
3 Emma Sainsbury-Munn VC Bristol Webbs of Warmley Finished 2nd 21
4 Petra Kleunder Finished 0
5 Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 14
6 Alison Chisholm Edinburgh RC Finished 3rd 12
7 Caroline Harding VC St Raphael Finished 2nd 0
8 Roisin Kennedy Finished 0
9 Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 0
10 Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Male 65+ 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:38:301 0
2 Peter Herbert Finished 4th 00:00:41:092 0
3 John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:00:42:130 0
4 Richard Kidd Team Terminator Finished 4th 00:00:42:369 0
5 Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 00:00:42:965 0
6 Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:44:539 0
7 David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:00:46:326 0
8 Victor Possee Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:47:246 0
9 Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:50:843 0

Confirmed Results

Race name: Male 60-64 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marc Dangleterre Finished 00:00:36:961 0
2 Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:38:468 0
3 Bernhard Kluender Finished 00:00:39:287 0
4 Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 2nd 00:00:40:775 0
5 Paul Davies Cardiff 100 Miles Cycling Club Finished 4th 00:00:41:550 0
6 Ian Lewis Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:41:596 0
7 James Robertson Finished 3rd 00:00:52:916 0

Confirmed Results

Race name: Male 55-59 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 00:00:34:777 0
2 Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:35:970 0
3 David Smith Stafford Road Club Finished 3rd 00:00:37:103 0
4 Eric Morel Finished 00:00:38:838 0
5 Gary Hartles Finished 4th 00:00:38:956 0
6 Paul Dodd Chequers RC Finished 3rd 00:00:40:816 0
7 Anders Staack Finished 00:00:42:571 0

Confirmed Results

Race name: Male 50-54 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 00:00:35:052 0
2 Mark Zambarda Finished 4th 00:00:35:897 0
3 Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 2nd 00:00:36:309 0
4 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 00:00:36:596 0
5 Dominique Sioul Finished 00:00:36:848 0
6 Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:36:991 0
7 Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:37:078 0
8 Brian Fudge I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 00:00:37:640 0
9 Philippe Corvaisier Finished 00:00:37:752 0
10 Robert Bodamer Finished 00:00:38:021 0
11 Ole Jonny Nordbotten Finished 00:00:38:398 0
12 Sandor Szilagyi Finished 00:00:38:923 0
13 Jean-Francoise Lagneaux Finished 00:00:39:761 0
14 Claes Meijer Finished 00:00:40:616 0
15 Hugh Byrne Finished 00:00:40:842 0
16 John Horton Team V-Sprint Racing Finished 4th 00:00:42:660 0

Confirmed Results

Race name: Male 45-49 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:50:530 0
2 Dirk Engler Finished 00:00:51:319 0
3 Fabio Alberti Finished 00:00:53:517 0
4 Uwe Stecher Finished 00:00:53:540 0
5 Timothy Lawson Wheelbase Altura MGD Finished 1st 00:00:53:775 0
6 Didier Leinenweber Finished 00:00:53:807 0
7 Tony Letellier Finished 00:00:53:814 0
8 Colin Mackenzie Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:53:917 0
9 Eric Bonneau Finished 00:00:56:860 0

Confirmed Results

Race name: Male 40-44 750m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Potter Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:48:953 0
2 Ainars Kiksis Finished 00:00:49:241 0
3 Joseph Santaniello Finished 00:00:50:549 0
4 John Bagnall Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:51:340 0
5 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 00:00:52:254 0
6 Harri Rajaniemi Finished 00:00:53:048 0
7 Picco Alessandro Finished 00:00:53:081 0
8 PEtter Bjorang Finished 00:00:53:570 0
9 Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:00:53:606 0
10 Brendan Whelan Finished 00:00:54:051 0
11 Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:54:680 0
12 Jean Paul Benvenuto Finished 00:00:55:195 0
13 Paul Gittins Performance Cycle Coaching Finished 3rd 00:00:55:652 0

Confirmed Results

Race name: Male 35-39 1km TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Yann Dujarrier Finished 00:01:09:818 0
2 Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 00:01:10:704 0
3 Axel Boland Finished 00:01:11:975 0
4 Kyleigh Manners VC St Raphael Finished 3rd 00:01:15:828 0
5 Arnaud Pardon Finished 00:01:16:825 0

Confirmed Results

Race name: Women's 500m TT 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Petra Kleunder Finished 00:00:42:960 0
2 Arja Scarsbrook Team Echelon - Rotor Finished 4th 00:00:43:262 0
3 Sue Smith Stafford Road Club Finished 2nd 00:00:43:550 0
4 Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:44:921 0
5 Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished 4th 00:00:44:990 0
6 Brenda Tate Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 00:00:45:201 0
7 Heather Sanderson Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 00:00:47:095 0
8 Bernadette Leinenweber Finished 00:00:47:240 0

Confirmed Results

Race name: Women's 500m TT 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Janet Birkmyre Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:00:37:311 0
2 Carolien Herrikhuyzen Finished 00:00:38:860 0
3 Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:39:271 0
4 Susie Mitchell Finished 00:00:39:475 0
5 Kate Rudd Finished 00:00:39:762 0
6 Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:41:020 0
7 Jeanette Baxter Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:00:41:370 0
8 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 00:00:41:452 0