Event URN:
262964
Start date:
Sat, 7th Sep 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Caird Park Velodrome
Mains Loan, Dundee, Angus, DD4 9BX
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 24th Aug 2013
Event promoted by:
Discovery Junior Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.discoveryjcc.co.uk
Event organiser:
Mr Martin Harris
14 Caesar Avenue
Carnoustie
Angus
DD7 6DR
01241854367
Cheques payable to:
On Line Only
Info for Riders:
All of the Scottish Cycling Scratch Championships will be incorporated in the meeting. Other events will be endurance based.
Youth Events will be part of the BraveheartCyclingFund Youth Omnium Series.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Scottish Cycling 20 km Scratch Championship Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50 laps / 20km / 12m
7 Sep 13 10:30 Scottish Cycling Junior (Men) 20 km Scratch Championship Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50 laps / 20km / 12m
7 Sep 13 10:30 Scottish Cycling Senior Womens 10 km Scratch Championship Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 25 laps / 10km / 6m
7 Sep 13 10:30 Scottish Cycling Junior Womens 10km Scratch Championships Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

This meeting will include all the Scottish Cycling Scratch Championships.

There will also be a revival of the Inter City Team Pursuit for teams of four over 2 Miles.

Event Location:

Mains Loan,
Dundee,
Angus,
DD4 9BX

Race: Scottish Cycling 20 km Scratch Champions...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50 laps / 20km / 12m

Race: Scottish Cycling Junior (Men) 20 km Scra...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50 laps / 20km / 12m

Race: Scottish Cycling Senior Womens 10 km Scr...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25 laps / 10km / 6m

Race: Scottish Cycling Junior Womens 10km Scra...

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Scottish Cycling Youth A Boys Scratch Ra...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: Scottish Cycling Youth A Girls Scratch C...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: Scottish Cycling Youth B Boys Scratch Ch...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: Scottish Cycling Youth B Girls Scratch C...

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: Youth A Boys Omnium

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: Youth A Girls Omnium

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth A ---

Race: Youth B Boys Omnium

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth B ---

Race: Youth C Boys Omnium

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: Youth C Girls Omnium

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: Youth D Omnium

View Entrants

Online entry closed 1 year 9 months 16 hours 1 minute 9 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 13 10:30 Youth Only Youth D, E ---

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Martin Lonie retained his Scottish Scratch race title with a late lone attack.. [more]


Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling 20 km Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 10
2 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 8
3 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd 7
4 Andrew Whitehall Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished Elite 6
5 David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 5
6 Ross Crook Edinburgh RC Finished 2nd 4
7 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
8 Finlay Young Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 2nd 0
9 Stuart McCluskey www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 0
10 Greg Brown City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
11 David Martin TheBicycleWorks Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Junior (Men) 20 km Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Stewart Team ASL360 Finished 1st 10
2 Zak Loney Team LFH Finished 2nd 8
3 Sean Noon Team ASL360 Finished 2nd 7
4 Fraser Martin Perth United Cycling Club Finished 2nd 6

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Senior Womens 10 km Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Howatson Finished 3rd 10
2 Anna Fairweather Angus Bike Chain Finished 3rd 8
3 Alison McGill Finished 4th 7

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Junior Womens 10km Scratch Championships

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Borthwick Edinburgh RC Finished 1st 10
2 Megan Riach Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 8

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Youth A Boys Scratch Race Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 3
2 Jack Carlin Team Thomsons Cycles Finished A 2
3 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished A 1
4 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 0
5 Francis Webb Edinburgh RC Finished N/A 0
6 Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
7 Grant Martin Perth United Cycling Club Finished A 0
8 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
9 Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Youth A Girls Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 3
2 Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
3 Katie Mclean Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
4 Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
5 Lulu Bartlett The Racers Finished A 0
6 Rebecca Dornan The Racers Finished A 0
7 Keira Johnston Glasgow Riderz Finished A 0
8 Philippa Samphier Stirling Bike Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Youth B Boys Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Stewart Glasgow Ivy CC Finished B 3
2 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished B 2
3 Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
4 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished B 0
5 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B 0
7 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished B 0
8 Ben Fettes Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
9 Scott Christie Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Scottish Cycling Youth B Girls Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amber King Perth United Cycling Club Finished B 3
2 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished B 2
3 Jenny Holl Stirling Bike Club Finished B 1
4 Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
5 Laura Meiklejohn Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
6 Robyn McNally Discovery Junior Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth A Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Carlin Team Thomsons Cycles Finished A 3
2 Rhys Donnelly Glasgow Riderz Finished A 2
3 Matthias Barnet Edinburgh RC Finished A 1
4 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished A 0
5 Francis Webb Edinburgh RC Finished N/A 0
6 Grant Martin Perth United Cycling Club Finished A 0
7 Lewis Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
8 Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
9 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 3
2 Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
3 Katie Mclean Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
4 Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
5 Rebecca Dornan The Racers Finished A 0
6 Lulu Bartlett The Racers Finished A 0
7 Keira Johnston Glasgow Riderz Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth B Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 3
2 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished B 2
3 Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
4 Innes Johnston Glasgow Riderz Finished B 0
5 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished B 0
6 Maximilian Bloor Edinburgh RC Finished B 0
7 Ben Fettes Discovery Junior Cycling Club Finished B 0
8 Scott Christie Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth C Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished C 3
2 Jack Cruden Glasgow Riderz Finished C 2
3 Sandy Holl Stirling Bike Club Finished C 1
5 Aaron King Perth United Cycling Club Finished C 0
6 Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth C Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abby Stewart Glasgow Riderz Finished C 3
2 Eva Barnet Edinburgh RC Finished C 2
3 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished C 1
4 Anna Flynn Edinburgh RC Finished C 0
5 Emma Forsyth Edinburgh RC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth D Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Reid Stirling Bike Club Finished D 3
2 Alistair Meiklejohn Discovery Junior Cycling Club Finished D 2
3 Gregor Robb Glasgow Riderz Finished D 1
4 Lewis Watt Discovery Junior Cycling Club Finished D 0
5 Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished D 3

Provisional Results

 

Open Scratch Championship 20km

1

Martin

Lonie

www.Dooleys-Cycles.co.uk

2

Bruce

Croall

City of Edinburgh RC

3

Angus

Gillies

TheBicycleWorks.com

4

Andrew

Whitehall

Equipe Velo Ecosse/Montpeliers

5

David

Lines

MG-Maxifuel Pro Cycling

6

Ross

Crook

Edinburgh RC

7

Philip

Trodden

City of Edinburgh RC

8

Finlay

Young

Equipe Velo Ecosse/Montpeliers

9

Stuart

McCluskey

www.Dooleys-Cycles.co.uk

10

Greg

Brown

City of Edinburgh RC

11

David

Martin

TheBicycleWorks.com

 

 

 

 

Junior Scratch Championship Men 20km

1

Mark

Stewart

Team ASL360

2

Zak

Loney

Team LFH

3

Sean

Noon

Team ASL360

4

Fraser

Martin

Perth United Cycling Club

 

 

 

 

Senior Women Scratch Championship10km

1

Kirsty

Howatson

 

2

Anna

Harris

Angus Bike Chain

3

Alison

McGill

 

 

 

 

 

Junior Women Scratch Championship 10km

1

Louise

Borthwick

Edinburgh RC

2

Megan

Riach

Moray Firth Cycling Club

 

 

 

 

Youth A Boys Scratch Championship 10km

1

Matthias

Barnet

Edinburgh RC

2

Jack

Carlin

Team Thomsons Cycles

3

Ben

Forsyth

Edinburgh RC

4

Rhys

Donnelly

Glasgow Riderz

5

Francis

Webb

Edinburgh RC

6

Lewis

Mulholland

Johnstone Wheelers CC

7

Grant

Martin

Perth United Cycling Club

8

Danny

Hedley

Discovery Junior Cycling Club

9

Alistair

Merry

Discovery Junior Cycling Club

 

 

 

 

Youth A Girls Scratch Championship 8km

1

Emma

Borthwick

Edinburgh RC

2

Sarah

Bradford

Johnstone Wheelers CC

3

Katie

Mclean

Johnstone Wheelers CC

4

Lauren

Smith

Discovery Junior Cycling Club

5

Lulu

Bartlett

Edinburgh Racers

6

Rebecca

Dornan

Edinburgh Racers

7

Keira

Johnston

Glasgow Riderz

8

Philippa

Samphier

Stirling Bike Club

 

 

 

 

Youth B Scratch Championship 6km

1

Lewis

Stewart

Glasgow Riderz

2

Joseph

Nally

www.Hardie-Bikes.com

3

Danny

Mulholland

Johnstone Wheelers CC

4

Calum

Shackley

Glasgow Riderz

5

Innes

Johnston

Glasgow Riderz

5

Amber

King

Perth United Cycling Club

6

Rhona

Callander

Stirling Bike Club

8

Maximilian 

Bloor

Edinburgh RC

9

Jenny

Holl

Stirling Bike Club

10

Lusia

Steele

Johnstone Wheelers CC

11

Ben

Fettes

Discovery Junior Cycling Club

12

Laura

Meiklejohn

Discovery Junior Cycling Club

13

Scott

Christie

Discovery Junior CC

14

Robyn

McNally

Discovery Junior Cycling Club

 

 

 

 

Youth A Omnium

 

 

 

1

Jack

Carlin

Team Thomsons Cycles

2

Rhys

Donnelly

Glasgow Riderz

3

Matthias

Barnet

Edinburgh RC

4

Ben

Forsyth

Edinburgh RC

5

Francis

Webb

Edinburgh RC

6

Grant

Martin

Perth United Cycling Club

7

Lewis

Mulholland

Johnstone Wheelers CC

8

Alistair

Merry

Discovery Junior Cycling Club

9

Danny

Hedley

Discovery Junior Cycling Club

 

 

 

 

Youth A Girls Omnium

 

 

 

1

Emma

Borthwick

Edinburgh RC

2

Sarah

Bradford

Johnstone Wheelers CC

3

Katie

Mclean

Johnstone Wheelers CC

4

Lauren

Smith

Discovery Junior Cycling Club

5

Rebecca

Dornan

Edinburgh Racers

6

Lulu

Bartlett

Edinburgh Racers

7

Keira

Johnston

Glasgow Riderz

 

 

 

 

Youth B Boys Omnium

 

 

 

1

Lewis

Stewart

Glasgow Riderz

2

Joseph

Nally

www.Hardie-Bikes.com

3

Danny

Mulholland

Johnstone Wheelers CC

4

Innes

Johnston

Glasgow Riderz

5

Calum

Shackley

Glasgow Riderz

6

Maximilian 

Bloor

Edinburgh RC

7

Ben

Fettes

Discovery Junior Cycling Club

8

Scott

Christie

Discovery Junior CC

 

 

 

 

Youth C Boys Omnium

 

 

 

1

Alfred

George

Discovery Junior Cycling Club

2

Jack

Cruden

Glasgow Riderz

3

Sandy

Holl

Stirling Bike Club

4

Jamie

Penny

Discovery Junior Cycling Club

5

Aaron

King

Perth United Cycling Club

6

Sorley

Johnston

Glasgow Riderz

 

 

 

 

Youth C Girls Omnium

 

 

 

1

Abby

Stewart

Glasgow Riderz

2

Eva

Barnet

Edinburgh RC

3

Anna

Shackley

Glasgow Riderz

4

Anna

Flynn

Edinburgh RC

5

Emma

Forsyth

Edinburgh RC

 

 

 

 

Youth D Omnium

 

 

 

1

Callum 

Reid

Stirling Bike Club

2

Alistair

Meiklejohn

Discovery Junior Cycling Club

3

Gregor

Robb

Glasgow Riderz

4

Lewis 

Watt

Discovery Junior CC

5

Skye

Donnelly

Glasgow Riderz