Event URN:
262688
Start date:
Sun, 17th Nov 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Odd Down Cycling Circuit
Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
( View map )
Series:
Western League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bath Cycling Club ( website )
Event organiser:
Mr Andrew Stewart
101 Broadmoor Lane
Bath
Somerset
BA1 4LH
analogueandy@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Sen/Jun/Vet/Women Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior,...
17 Nov 13 11:45 Veterans 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49
17 Nov 13 11:45 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+
17 Nov 13 11:45 Women Category B CX Band 6 Junior, Senior,...

View All

Event Location:

Bloomfield Road,
Bath,
BA2 2NU

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Veterans 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veterans 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:45 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 11:00 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Nov 13 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Provisional Report and Results

Posted 17/11/2013 - British Cycling

John Whittington storms to third win of the season with a great individual effort in Bath.. [more]


Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Whittington Dymag-T-1-D Finished Senior 20
2 Joe Griffiths Strada Cycles Finished Senior 16
3 Scott Chalmers Dream Cycling Race Team Finished Senior 12
4 Liam Glen Wheelbase Altura MGD Finished Senior 9
5 Peter Kench Banjo Cycles Finished Senior 7
6 Peter Giddings Velo Club Walcot Finished Senior 5
7 Simon Snowden Cycology Bikes Finished Vet 40-49 4
8 David Barnaville Bristol CX Finished Senior 3
9 James Britton Bristol CX Finished N/A 0
10 Doug Hall Bath University Cycling Club Finished Senior 1
11 Martyn Green Bristol CX Finished N/A 0
12 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
13 Tony Davis Dream Cycling Race Team Finished Vet 50+ 0
14 Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
15 Andrew Burridge Finished N/A 0
16 Nigel Brown Westbury Wheelers Finished Vet 40-49 0
17 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 0
18 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0
19 Mark Bleakley Bath University Cycling Club Finished Senior 0
20 Tom Ilett Bristol South CC Finished Senior 0
21 Steven Green Bristol South CC Finished Senior 0
22 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 0
23 Donald MacGregor Cheddar Cycle Club Finished Vet 50+ 0
24 Aaron Preece Team Striking Bikes Finished N/A 0
25 James Mitri Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 0
26 James Whateley Bath University Cycling Club Finished Senior 0
27 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 0
28 Douglas Woollett Finished 0
29 Kevin Brewer Finished Vet 40-49 0
30 Ian Morris VC Bristol Webbs of Warmley Finished Vet 40-49 0
31 Iwein Dekoninck Cadence RT Finished N/A 0
32 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 0
33 Simon White Finished 0
34 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
35 Sam Butler Severn RC Finished N/A 0
36 Alan Green Bristol South CC Finished Vet 50+ 0
37 Kevin Thomas Finished 0
38 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 0
39 Paul Bacon Chippenham & Dist Whls Finished N/A 0
40 Charley Bradley-Veilands Dymag-T-1-D Finished Senior 0
41 Daniel Burbridge Bristol South CC Finished Senior 0
42 Patrick Tully Bristol CX Finished N/A 0
43 Philip Alma Cadence RT Finished Vet 40-49 0
44 Paul Crossley Velo Club Montpellier Finished N/A 0
45 Peter Birt Finished 0
46 Adam Nichols Bath University Cycling Club Finished Senior 0
47 David Cordukes Newport Olympic Cycling Club Finished N/A 0
48 James Byrne Finished Senior 0
49 Russ Turner Bristol RC Finished N/A 0
50 Matthew Dale VC Bristol Webbs of Warmley Finished Senior 0
51 Patrick Alexander Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 0
52 Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 0
53 Paul Loosemore Team Striking Bikes Finished Vet 40-49 0
54 Ben Shyers Finished 0
55 Claire Smith Cotswold Veldrijden Finished Veteran 0
56 Jeremy Ash Bath Cycling Club Finished Senior 0
57 Paul Whitesmith Bristol CX Finished N/A 0
58 Charlie Elsey Newbury RC Finished Vet 50+ 0
59 Roger Chamberlain Dursley RC Finished N/A 0
60 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0
61 John Cunningham Finished N/A 0
62 Charles Sanders Cadence RT Finished Vet 40-49 0
63 Graham Forrester Finished 0
64 Adrian Mitri VC Londres Finished N/A 0
65 Jamie Britton Severn RC Finished N/A 0
66 Robin Worman Royal Navy & Royal Marines... Finished Vet 50+ 0
67 Oliver Hayward Gloucester City CC Finished Junior 0
68 Malcolm Dixon Severn RC Finished Senior 0
69 Matthew Eaton Bath BMX Finished N/A 0
70 Paul Ferguson Velo Club Walcot Finished Senior 0
71 Ben Simpson Finished 0
72 Chris Hope Finished 0
73 John Hawes Cheltenham & County CC Finished N/A 0
74 Hunter Workman Finished 0
75 Richard Jewitt Finished 0
76 Rob Collins Finished Vet 40-49 0
77 Stuart Goud Finished 0
78 Dorothy Liviabella Finished 0
79 Eric Hobbs Finished 0
80 Martyn Shinor Finished 0
81 Tom Parker Finished 0
82 Simon Edwards-Parton Kingston Whls CC Finished Senior 0
83 Thomas Hallett Finished 0
84 Simon Oldacres Finished N/A 0
85 Dave Braidley Finished 0
86 Phil Barthram Finished 0
87 Chris Bailey Finished 0
88 Stephen Williams Cheltenham & County CC Finished N/A 0
89 Danny Cox Finished 0
90 Barry Hall Finished 0
91 Glyn Williams Finished 0
Jason Bhandari Velo Club Walcot Did not finish Vet 40-49 0
Peter Cotterill Did not finish Vet 50+ 0
Kieran Ellis Bristol South CC Did not finish Senior 0
Lee Francis VC Bristol Webbs of Warmley Did not finish Senior 0
Matt Granott? Did not finish 0
Anthony Lake Gloucester City CC Did not finish Vet 40-49 0
Daniel Smith Banjo Cycles Did not finish Senior 0
Andrew Smith Somer Valley CC Did not finish N/A 0
Paul Taylor Clevedon & District RC Did not finish N/A 0
Bill Vallis Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Snowden Cycology Bikes Finished Vet 40-49 20
2 Martyn Green Bristol CX Finished N/A 0
3 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
4 Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 9
5 Nigel Brown Westbury Wheelers Finished Vet 40-49 7
6 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 5
7 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 4
8 Kevin Brewer Finished Vet 40-49 3
9 Ian Morris VC Bristol Webbs of Warmley Finished Vet 40-49 2
10 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Davis Dream Cycling Race Team Finished Vet 50+ 20
2 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 16
3 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 12
4 Donald MacGregor Cheddar Cycle Club Finished Vet 50+ 9
5 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished N/A 7
6 Alan Green Bristol South CC Finished Vet 50+ 5
7 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 4
8 Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Finished Vet 50+ 3
9 Charlie Elsey Newbury RC Finished Vet 50+ 2
10 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claire Smith Cotswold Veldrijden Finished Veteran 3
2 Dorothy Liviabella Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Hayward Gloucester City CC Finished Junior 3

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Fratesi Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 6
2 Ciara Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 3
3 Samuel Tippett Severn RC Finished Youth 4
4 Conor Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 3
5 George Dixon Finished 0
6 Jacob Stinchcombe Finished 0
7 Harleigh Jackson Cheltenham & County CC Finished Youth 0
8 Natalie Moore Swindon RC Finished Youth 2

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rufus Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0
2 Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
3 Josh Lang Finished 0
4 Robbie Laughlan Finished 0
5 Harry Denness Finished 0
6 Tom Taylor Finished 0
7 Finn Morris Finished 0
8 Niamh Murphy Finished 0
9 James Gould Finished 0
10 Will Gould Finished 0
11 Harrison Stinchcombe Finished 0
12 Andrew Loosemore Finished 0
13 Louie Dekoninck Finished 0
14 Daniel Rowntree Bath Cycling Club Finished 0
15 Rory Vallis Finished 0
16 Josie Vallis Finished 0
17 Oliver Smailes Finished 0
18 Chloe Keich Finished 0