Event URN:
262668
Start date:
Fri, 19th Jul 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Cotgrave Country Park
Hollygate Lane, Cotgrave, Nottingham, Nottinghamshire, NG12 3HE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Nottingham Clarion CC ( website )
Event website:
http://www.nottinghamclarion.co.uk/Pages/default.aspx
Event organiser:
Mr Ricky Wildman
61 Waltham Close
West Bridgford
Nottingham
Nottinghamshire
NG2 6LD
07787 106075
ricky.wildman@gmail.com
Cheques payable to:
Nottingham Clarion CC
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 13 19:00 Under 12 Go-MTB N/A 15 mins / 5km / 3m
19 Jul 13 19:15 Vets / Women Go-MTB None G/Vet, S/Vet, V...
19 Jul 13 19:30 Senior Go-MTB Senior, Veteran 01 hr / 22km / 14m
19 Jul 13 19:30 Youth Go-MTB Juvenile, Youth 30 mins / 10km / 6m

View All

Event Location:

Hollygate Lane,
Cotgrave,
Nottingham,
Nottinghamshire,
NG12 3HE

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 13 19:00 Go-MTB --- N/A 15 mins / 5km / 3m

Race: Vets / Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 13 19:15 Go-MTB None G/Vet, S/Vet, Vetera... ---

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 13 19:30 Go-MTB --- Senior, Veteran 01 hr / 22km / 14m

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jul 13 19:30 Go-MTB --- Juvenile, Youth 30 mins / 10km / 6m

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kerrigan Robb Team Light Source Finished N/A 0
2 Peter Avery Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
3 Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
4 Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
5 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
6 Lucas Wolf-Pudney 4 Life Triathlon Club Finished N/A 0
7 Elliot Palmer Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
8 Maxton Seddon Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 0
9 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
10 Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
11 Adam Seddon Finished 0
12 Codie Strickland Finished 0
13 Jessica Seddon Finished 0
Ben Conibear Nottingham Clarion CC Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vets / Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Ridge Finished 00:58:32:000 0
2 Phil Bedford Finished 00:55:08:000 0
3 Gary Strickland Finished Veteran 00:56:05:000 0
4 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 00:57:06:000 0
5 Craig Turner Pines Cycles - Felt - Enve Finished G/Vet 00:58:22:000 0
6 Martin Seddon www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Veteran 00:59:11:000 0
7 Gary Rands Witham Wheelers Cycling Club Finished Veteran 00:59:23:000 0
8 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 01:00:30:000 0
9 Matthew Seddon Melton Olympic CC Finished N/A 01:00:32:000 0
10 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished G/Vet 01:00:53:000 0
11 Nicholas Morgan Nottingham Clarion CC Finished Veteran 01:01:04:000 0
12 Steven Hilbert VC Lincoln Finished G/Vet 01:01:43:000 0
13 Richard Beard Finished Sport 00:55:43:000 0
14 Andrew Hampshire Finished N/A 00:57:54:000 0
15 Andy Pilkington Finished 00:57:58:000 0
16 Clair Brazeley Finished 00:58:20:000 0
17 Steve Cornish Velo Club Nottingham Finished N/A 00:58:29:000 0
18 Darryl Woodward Finished 00:58:37:000 0
19 Rebecca Lloyd Velo Club Rutland Finished N/A 00:59:40:000 0
20 Nigel Willatt Finished 01:01:02:000 0
21 Anthony Palmer Finished 00:58:26:000 0
22 Steve Hibben Leicester Forest CC Finished N/A 00:57:44:000 0
Jane Roberts VC Lincoln Did not finish Veteran 00:35:00:000 0
Victoria Rock Did not finish 00:35:52:000 0
John Young Did not finish 00:41:48:000 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Expert 00:54:01:000 0
2 Nigel Martin Finished Master 00:54:55:000 0
3 Christian Aucote Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Elite 00:55:27:000 0
4 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Sport 00:55:32:000 0
5 Richard Atkins Velo Club Rutland Finished Sport 00:58:51:000 0
6 Jack Wilson Finished 01:00:16:000 0
7 Jonny Lloyd Velo Club Rutland Finished 00:55:50:000 0
8 Jamie Haines Finished 00:59:29:000 0
9 Richard Vine Finished 01:01:14:000 0
10 Matt Wood Finished 00:54:21:000 0
11 Simon Baker Finished 00:56:17:000 0
12 Aaron Reid Finished 00:56:35:000 0
Bruce Dalton The Kinesis Morvelo Project Did not finish Expert 0
Gavin Hardwicke Fossa Racing Did not finish Sport 0
Stephen Headland Did not finish N/A 0
John Lightfoot Did not finish 0
Rob Prytherch Did not finish 0
Ian Sharpiru Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Avery Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:30:13:000 0
2 Kerrigan Robb Team Light Source Finished N/A 00:32:00:000 0
3 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished N/A 00:32:06:000 0
4 George Goodall Finished 00:32:37:000 0
5 Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:33:48:000 0
6 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:36:27:000 0
7 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 00:39:26:000 0
8 Isobel Canibeal Finished 00:30:16:000 0