Sussex Track League 14

Track League , Brighton – Wednesday, 23 Jul 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

034/EN/011/2008

Start Date:

Wed, 23rd Jul 2008

Finish date:

Wed, 13th Aug 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 8 lap Scratch - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 2 - U10 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U10 1 lap Scratch - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 2 - U8 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U8 1 lap Scratch - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lex Wills Ystwyth Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Richard Hoyle Unknown 0

4. Richard Hoyle -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 5a Senior 1 lap Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5a Senior 1 lap Handicap Heat 1 - Results
1.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5b Senior 1 lap Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5b Senior 1 lap Handicap Heat 2 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5c Senior 1 lap Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5c Senior 1 lap Handicap Heat 3 - Results
1.  Ben Sherwood Unknown 0

1. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Neil McClelland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8a - Senior 1 lap Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8a - Senior 1 lap Handicap Final - Results
1.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Neil McClelland Manchester BMX Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Ben Sherwood Unknown 0

6. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11a - Senior Points B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11a - Senior Points B - Results
1.  Tommy Garland VO2 Development Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Powell Crawley Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11b - Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11b - Senior A Points - Results
1.  Adam Gent Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14a - Senior B2 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14a - Senior B2 3 lap Dash - Results
1.  Tommy Garland VO2 Development Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  George Webster Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Powell Pure Bicycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Timothy Mustin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ben Sherwood Unknown 0

5. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 14b - Senior B1 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14b - Senior B1 3 lap Dash - Results
1.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 14c - Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14c - Senior A 3 lap Dash - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 16 - Senior 6 lap Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 6 lap Distance Race - Results
1.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 6 - U16 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U16 4 lap Scratch - Results
1.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10b - U16 4 lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10b - U16 4 lap Win & Out - Results
1.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - U14 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U14 4 lap Scratch - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10a - U14 3 lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10a - U14 3 lap Win & Out - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 15 - U16/U14 5 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - U16/U14 5 lap Block Handicap - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Milo Burdeau Richardsons Cycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - U12 2 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - U12 2 lap Scratch - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lucas Percy Exeter Eagles BMX Racing Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - U12 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - U12 1 lap Handicap - Results
1.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lucas Percy Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Celia Jenkins Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 13 - U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - U12 Time Trial - Results
1.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lucas Percy Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Celia Jenkins Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 12 - U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U10 Time Trial - Results
1.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 12 - U8 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U8 1 lap Time Trial - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lex Wills Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Richard Hoyle Unknown 0

4. Richard Hoyle -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Tom Martin Catford CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap - Results
1.  Lex Wills Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Richard Hoyle Unknown 0

2. Richard Hoyle -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Benjamin O'Brien North East BMX Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes Registration for series and entry for all events. Youth A & B on Fixed Wheel. Younger riders on Freewheel. April 23rd, April 30th, August 6th, August 13th Meetings Start at 18.45.

The Races

Event 1 - Senior 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 23/07/08 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 2 - U10 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£25.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Wed 23/07/08 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 2 - U8 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 5a Senior 1 lap Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£40.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Wed 23/07/08 – 19:03
Event 5b Senior 1 lap Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:04
Event 5c Senior 1 lap Handicap Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:05
Event 8a - Senior 1 lap Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:06
Event 11a - Senior Points B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 11b - Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:08
Regional C, MTB IA
Event 14a - Senior B2 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:09
Event 14b - Senior B1 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:10
Event 14c - Senior A 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:11
Regional C, MTB IA
Event 16 - Senior 6 lap Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:12
Event 6 - U16 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:13
Regional C, MTB IA
Event 10b - U16 4 lap Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 6 - U14 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 10a - U14 3 lap Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:16
Regional C, MTB IA
Event 15 - U16/U14 5 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:17
Event 4 - U12 2 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:18
Regional C, MTB IA
Event 9 - U12 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:19
Regional C, MTB IA
Event 13 - U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:20
Regional C, MTB IA
Event 12 - U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:21
Regional C, MTB IA
Event 12 - U8 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:22
Regional C, MTB IA
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:23
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

034/EN/011/2008

Start Date:

Wed, 23rd Jul 2008

Finish date:

Wed, 13th Aug 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Senior 8 lap Scratch - Results
1.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 2 - U10 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U10 1 lap Scratch - Results
1.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 2 - U8 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U8 1 lap Scratch - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lex Wills Ystwyth Cycling Club Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Richard Hoyle Unknown 0

4. Richard Hoyle -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Tom Martin Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 5a Senior 1 lap Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5a Senior 1 lap Handicap Heat 1 - Results
1.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 5b Senior 1 lap Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5b Senior 1 lap Handicap Heat 2 - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5c Senior 1 lap Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5c Senior 1 lap Handicap Heat 3 - Results
1.  Ben Sherwood Unknown 0

1. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Neil McClelland Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8a - Senior 1 lap Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8a - Senior 1 lap Handicap Final - Results
1.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sean McClelland VC Londres Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Neil McClelland Manchester BMX Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Ben Sherwood Unknown 0

6. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 11a - Senior Points B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11a - Senior Points B - Results
1.  Tommy Garland VO2 Development Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  John Powell Crawley Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11b - Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11b - Senior A Points - Results
1.  Adam Gent Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Mario Manelfi A D Cycles RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14a - Senior B2 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14a - Senior B2 3 lap Dash - Results
1.  Tommy Garland VO2 Development Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  George Webster Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  John Powell Pure Bicycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Timothy Mustin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Ben Sherwood Unknown 0

5. Ben Sherwood -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Nigel Foskett Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 14b - Senior B1 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14b - Senior B1 3 lap Dash - Results
1.  Oliver Pepper Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin O'Brien Brighton Mitre CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Charlie Heffernan Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Lee Smith Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 14c - Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14c - Senior A 3 lap Dash - Results
1.  Mark Burgess Team Terminator Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 16 - Senior 6 lap Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 6 lap Distance Race - Results
1.  Adam Gent VO2 Development Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Joshua Cunningham Bayeux Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Phil Smith Eastbourne Rovers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Brock Duncumb Rogers Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Rupert Rivett Sussex Nomads CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Martyn Potter Brighton Mitre CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 6 - U16 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U16 4 lap Scratch - Results
1.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10b - U16 4 lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10b - U16 4 lap Win & Out - Results
1.  Tom Goldsmith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  James McCarron VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Nicholas Smith VC Jubilee Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 6 - U14 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - U14 4 lap Scratch - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10a - U14 3 lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10a - U14 3 lap Win & Out - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Milo Burdeau VO2 Development Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kimberley English Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 15 - U16/U14 5 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - U16/U14 5 lap Block Handicap - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jack Oliver-Blaney Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Callum Cooper Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Ashley Dennis VC Jubilee Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Thomas Jamieson VO2 Development Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Milo Burdeau Richardsons Cycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - U12 2 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - U12 2 lap Scratch - Results
1.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lucas Percy Exeter Eagles BMX Racing Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - U12 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - U12 1 lap Handicap - Results
1.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lucas Percy Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Celia Jenkins Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 13 - U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - U12 Time Trial - Results
1.  Jake Marley VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harris Redgrove VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Amy Barnes VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lucas Percy Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Megan Lewis VC Jubilee Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Celia Jenkins Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 12 - U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U10 Time Trial - Results
1.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Rosie Marley VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Samuel Barnes VC Jubilee Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Lois Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 12 - U8 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U8 1 lap Time Trial - Results
1.  Bethany Lewis VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lex Wills Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Richard Hoyle Unknown 0

4. Richard Hoyle -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Tom Martin Catford CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap - Results
1.  Lex Wills Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Richard Hoyle Unknown 0

2. Richard Hoyle -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Sian Carr VC Jubilee Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Douglas McCauley Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Benjamin O'Brien North East BMX Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

Info for Riders

Advanced entry includes Registration for series and entry for all events. Youth A & B on Fixed Wheel. Younger riders on Freewheel. April 23rd, April 30th, August 6th, August 13th Meetings Start at 18.45.

The Races

Event 1 - Senior 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£90.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Wed 23/07/08 – 19:00
Regional C, MTB IA
Event 2 - U10 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£25.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Wed 23/07/08 – 19:01
Regional C, MTB IA
Event 2 - U8 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 5a Senior 1 lap Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£40.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£6.00)
Wed 23/07/08 – 19:03
Event 5b Senior 1 lap Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:04
Event 5c Senior 1 lap Handicap Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:05
Event 8a - Senior 1 lap Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:06
Event 11a - Senior Points B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:07
Regional C, MTB IA
Event 11b - Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:08
Regional C, MTB IA
Event 14a - Senior B2 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:09
Event 14b - Senior B1 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:10
Event 14c - Senior A 3 lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:11
Regional C, MTB IA
Event 16 - Senior 6 lap Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:12
Event 6 - U16 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:13
Regional C, MTB IA
Event 10b - U16 4 lap Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 6 - U14 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Event 10a - U14 3 lap Win & Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:16
Regional C, MTB IA
Event 15 - U16/U14 5 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:17
Event 4 - U12 2 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:18
Regional C, MTB IA
Event 9 - U12 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:19
Regional C, MTB IA
Event 13 - U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:20
Regional C, MTB IA
Event 12 - U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:21
Regional C, MTB IA
Event 12 - U8 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:22
Regional C, MTB IA
Event 7 - U10/U8 1 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 23/07/08 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Wed 23/07/08 – 19:23
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk