Event URN:
259258
Start date:
Sun, 9th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Shrewsbury Sports Village
Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Mid Shropshire Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.midshropshirewheelers.com
Event organiser:
Mr Dave Mellor
Dave Mellor Cycles
9A New Street
Frankwell
Shrewsbury
SY3 8JN
07802 878349
sales@davemellorcycles.com
Cheques payable to:
Mid Shropshire Whls
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:00 U10 Girls Youth Only Youth D
9 Jun 13 10:00 U8 Youth Only Youth E 5 laps / 5km / 3m
9 Jun 13 10:00 U8 Girls Youth Only Youth E
9 Jun 13 10:30 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Sundorne Road,
Shrewsbury,
Shropshire,
SY1 4RQ

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:00 Youth Only Youth E 5 laps / 5km / 3m

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: U10

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:00 Youth Only Youth D 5 laps / 5km / 3m

Race: U12

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 10:30 Youth Only Youth C 10 laps / 10km / 6m

Race: U14 - Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 11:00 Youth Only Youth B 15 laps / 15km / 9m

Race: U14 - Girls

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 11:00 Youth Only Youth B 15 laps / 15km / 9m

Race: U16 - Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 11:30 Youth Only Youth A 25 laps / 25km / 16m

Race: U16 - Girls

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 11:30 Youth Only Youth A 25km / 16m

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 12:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 40km / 25m

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 13:30 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25km / 16m

Race: 4th Cat only

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 14:15 Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m

Race: 3rd Cat only

View Entrants

Online entry closed 1 year 11 months 17 days 13 hours 40 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jun 13 15:00 Regional B Band 5 3rd 30km / 19m

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Blain Halesowen A & CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Harris Halesowen A & CC Finished E 3
2 Alexander Brown Halesowen A & CC Finished E 2
3 Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished E 3
2 Ella Harris Halesowen A & CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Askey Lichfield City CC Finished D 3
2 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished D 2
3 Sam Smith Towy Riders Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Askey Lichfield City CC Finished C 3
2 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 2
3 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 - Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Brennan West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 2
3 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 - Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 3
2 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 2
3 Gabriella Homer Halesowen A & CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 - Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 3
2 Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 2
3 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 30
2 Ewen McDonald NFTO Race Club Finished 2nd 25
3 Gareth Jones Wolverhampton Whls Finished 2nd 21
4 Peter Banham Fred Williams Cycles Finished 2nd 17
5 James Locker Team V-Sprint Racing Finished 2nd 14
6 Elliott Pike Lichfield City CC Finished 2nd 12
7 Dominic Jelfs Madison Genesis Finished 2nd 10
8 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 8
9 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 7
10 Ben Mountford Red Kite Cycles Finished 3rd 6
11 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 5
12 Martin Boakes CC Luton Finished 3rd 4
13 Owen Line Stourbridge Velo Finished A 3
14 Adrian Bird Worcester St Johns CC Finished 1st 2
15 John Murphy Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Gurley University of Birmingham CC Finished 3rd 15
2 Emma Birtles Lichfield City CC Finished 2nd 12
3 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 10
4 Karen Summers Wrekinsport CC Finished 4th 8
5 Gemma Stuart Corinium CC Finished 4th 6
6 Rachel Mullard-Wilson Wolverhampton Whls Finished 3rd 5
7 Jo Barker Halesowen A & CC Finished N/A 4

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Smith Wolverhampton Whls Finished 4th 10
2 Max Hale Ystwyth Cycling Club Finished 4th 8
3 Elliot Brooks Kenilworth Wheelers CC Finished 4th 7
4 Matt Bithell Chester RC Finished 4th 6
5 Robin Nugent Paramount CRT Finished 4th 5
6 Trevor Ricketts Finished 4th 4
7 Paul Barker Halesowen A & CC Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: 3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 10
2 Colin Mattinson PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 8
3 Marcus Willday Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 7
4 Courtney Ricketts Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 6
5 James Alexander Fred Williams Cycles Finished 3rd 5
6 Lee Sullivan Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 4
7 Martin Boakes CC Luton Finished 3rd 3
8 Paul Nicholas Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
9 Mark Maguire Audlem Cycling Club Finished 3rd 1
10 Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 3rd 1

Provisional Results

Mid Shropshire Wheelers   
Shrewsbury   Sports Village 9th June 2013
       
under 8      
1 Luke  Harris Halesowen CC
2 Alex Brown Halesowen CC
3 Sam Tomlinson Mid Shropshire Wheelers
       
under 8   Girls    
1 Danielle Barker Halesowen CC
2 Ella Harris Halesowen CC
       
under 10      
1 Ben Askey Lichfield City CC
2 Jack  Ramsbottom West Wales CRT
3 Sam Smith Towy Riders
       
under 10   Girls    
1 Isla Blain Halesowen CC
       
under 12      
1 Lewis Askey Lichfield City CC
2 Edward Woodward Coventry RC
3 Jamieson Blain Halesowen CC
       
under 12   Girls    
1 Hollie Owens Wolverhampton Wheelers
       
under 14      
1 Tyler Brennan West Wales CRT
2 Will Manfield Wolverhampton Wheelers
3 Martin  Whyatt Mid Shropshire Wheelers
       
under 14   Girls    
1 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers
2 Elain Davies Clwb Beico Dwyfor CC
3 Gabriella Horner Halesowen CC
       
under 16      
1 Patrick  Fotheringham Halesowen CC
2 Charles Walker Halesowen CC
3 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers
       
4th Cat      
1 Carlie Smith Wolverhampton Wheelers
2 Max Hale Ystwyth CC
3 Elliot  Brooks Kenilworth Wheelers
4 Matt Bithell Chester RC
5 Robin Nugent Paramount CRT
6 Trev Ricketts Performance
7 Paul Barker Halesowen CC
       
3rd Cat      
1 Kirk Vickers Mid Shropshire Wheelers
2 Colin Marinson PSUK
3 Marcus Willday Mid Shropshire Wheelers
4 Courtney Ricketts Mid Shropshire Wheelers
5 James Alexander Fred Williams Cycles
6 Lee Sullivan Mid Shropshire Wheelers
7 Martin Boakes CC Luton
8 Paul  Nicholas Mid Shropshire Wheelers
9 Mark Maguire Audlem CC
10 Terry Glynn Velo Club Melyd
       
E123      
1 Jacob Tipper BikeTreks RT
2 Ewan McDonald NFTO
3 Gareth Jones Wolverhampton Wheelers
4 Peter Banham Fred Williams Cycles
5 James Locker V Sprint
6 Elliot Pike Lichfield City CC
7 Dom Jelfs Madison Genesis
8 Tedd Hotchkiss ClayCross RT
9 Jason Colledge Wolverhampton Wheelers
10 Ben Mountford Red Kite Cycles
11 James Elmore Mid Shropshire Wheelers
12 Martin  Boakes CC Luton
13 Owen Line Stourbridge Velo
14 Adrian Bird Worcester St Johns
15 John Murphy Decathlon
       
E1234 Women    
1 Lydia Gurley Birmingham University CC
2 Emma  Birtles Lichfield City CC
3 Beth Coupland Mid Shropshire Wheelers
4 Karen Summers Wrekinsport CC
5 Gemma Stuart Performance Cycles
6 Rachel Mullard-Wilson Wolverhampton Wheelers
7 Jo Barker Halesowen CC