Event URN:
259257
Start date:
Thu, 25th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Shrewsbury Sports Village
Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 21st Jul 2013
Event promoted by:
Mid Shropshire Wheelers
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.midshropshirewheelers.com
Event organiser:
Mr Dave Mellor
Dave Mellor Cycles
9A New Street
Frankwell
Shrewsbury
SY3 8JN
07802 878349
sales@davemellorcycles.com
Cheques payable to:
Mid Shropshire Wheelers
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E
25 Jul 13 19:00 U8 Girls Youth Only Youth E
25 Jul 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
25 Jul 13 19:00 U10 Girls Youth Only Youth D

View All

The evening series, one a month in April, May, June and July is aimed at providing accessible races for our younger riders, Women and 3 and 4th Category riders.

Event Location:

Sundorne Road,
Shrewsbury,
Shropshire,
SY1 4RQ

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 2 days 22 hours 5 minutes 47 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 Youth Only Youth C 10km / 6m

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:25 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:25 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 2 days 22 hours 5 minutes 47 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:25 Youth Only Youth A 16km / 10m

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 19:25 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 2 days 22 hours 5 minutes 47 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Jul 13 20:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 30km / 19m

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Alexander Brown Halesowen A & CC Finished E 2
3 Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Harland Finished 0
2 Alaw Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished E 2
3 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished D 3
2 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 2
3 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished D 3
2 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished C 3
2 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 2
3 James Roscoe Mid Shropshire Wheelers Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers Finished B 3
2 Devon Round Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
3 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Evans Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
2 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 2
3 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
2 Hannah Dale Abergavenny Road Club Finished C 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 10
2 Matthew Davies Paramount CRT Finished 4th 8
3 Richard Small Icarus Racing Finished 3rd 7
4 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 6
5 Christopher Bates Beeston Cycling Club Finished 3rd 5
6 Gordon Park NFTO Race Club Finished 3rd 4
7 Josh Burke Wolverhampton Whls Finished 3rd 3
8 James Alexander Fred Williams Cycles Finished 3rd 2
9 Michael Filek Hafren CC Finished N/A 0
10 Andrew Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished 0

Provisional Results

Shrewsbury   Sports Village Evening Circuit Race No. 4 25th July 2013
     
Under 8  
1 Xavier Teece Round West Wales Racing Team
2 Alex Brown Halesowen C&AC
3 Sam Tomlinson Mid Shropshire Wheelers
     
Under 8   Girls  
1 Amy Harland -
2 Alaw Lewis West Wales Racing Team
3 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers
     
Under 10  
1 Griff Lewis West Wales Racing Team
2 William Perry Wolverhampton Wheelers
3 Gregory Hopkins Clwb Beicio MDC
     
Under 10   Girls  
1 Shannon Haird West Wales Racing Team
2 Grace Lister Wolverhampton Wheelers
     
Under 12  
1 Josh Horsfield Brooks Cycles
2 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers
3 James Roscoe Mid Shropshire Wheelers
     
Under 12   Girls  
1 Hollie Owens Wolverhampton Wheelers
     
Under 14  
1 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers
2 Devon Round Mid Shropshire Wheelers
3 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers
     
Under 14   Girls  
1 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers
     
Under 16  
1 George Evans Mid Shropshire Wheelers
2 Jack Escritt Velocity WD40
3 Patrick Fotheringham Halesowen C&AC
     
Under 16   Girls  
1 Beth Coupland Mid Shropshire Wheelers
2 Hannah Dale Mid Shropshire Wheelers
     
3rd 4th   Category  
1 Ben Manfield Wolverhampton Wheelers
2 Matt Davies Paramount CRC
3 Richard Small Team Icarus
4 Jack Escritt Velocity WD40
5 Christopher Bates Beeston Cycling Club
6 Gordon Park NFTO
7 Josh Burke Wolverhampton Wheelers
8 James Alexander Fred Williams Cycles
9 Michael Filek Hafren CC
10 Andrew Mortimer Mid Shropshire Wheelers