Event URN:
259256
Start date:
Thu, 27th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Shrewsbury Sports Village
Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 23rd Jun 2013
Event promoted by:
Mid Shropshire Wheelers
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.midshropshirewheelers.com
Event organiser:
Mr Dave Mellor
Dave Mellor Cycles
9A New Street
Frankwell
Shrewsbury
SY3 8JN
07802 878349
sales@davemellorcycles.com
Cheques payable to:
Mid Shropshire Wheelers
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D
27 Jun 13 19:00 U12 Boys Youth Only Youth C
27 Jun 13 19:00 U12 Girls Youth Only Youth C
27 Jun 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E

View All

The evening series, one a month in April, May, June and July is aimed at providing accessible races for our younger riders, Women and 3 and 4th Category riders.

Event Location:

Sundorne Road,
Shrewsbury,
Shropshire,
SY1 4RQ

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 3 days 15 hours 31 minutes 47 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:00 Youth Only Youth E 10km / 6m

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:25 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:25 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 3 days 15 hours 31 minutes 47 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:25 Youth Only Youth A 16km / 10m

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 19:25 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 3 days 15 hours 31 minutes 47 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jun 13 20:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 30km / 19m

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished D 3
2 Joseph Lycett Mid Shropshire Wheelers Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Brown Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
2 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 3
2 Ellie Dixon Mid Shropshire Wheelers Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Amy Harland Did not start 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Brennan West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
2 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
3 Joel Roura Mid Shropshire Wheelers Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 3
2 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
3 Alice Law Wolverhampton Whls Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
2 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
3 Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 3

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marcus Willday Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 10
2 Owen Line Stourbridge Velo Finished A 8
3 Josh Burke Wolverhampton Whls Finished 3rd 7
4 Luke Churchus Gannet CC Finished 3rd 6
5 Gordon Park NFTO Race Club Finished 3rd 5
6 Max Hale Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 4
7 Richard Small Icarus Racing Finished 3rd 3
8 Michael Rothwell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 2
9 Simon Cox Climb On Bikes CC Finished 3rd 1
10 Macauley Carline Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 1

Provisional Results

Rain through the day dampened the numbers attending but not the enthusiasm of the riders racing at the Shrewsbury Sports Village saw some thrilling racing especially in the combined Youth A and B race where James Elmore and Ewan Grivell-Mellor provided a 1 - 2 for the promoting club backed up with a win in the Girls A race for Beth Coupland and Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers getting the better of MSW's Ellie Russell for the Girls B race.

 

  Mid Shropshire Wheelers  
  27th June 2013  
       
u8 E Boys    
1 Xavier Teece-Round West Wales
2 Sam Tomlinson Mid Shropshire Wheelers
       
u10 D Boys    
1 Ben Tomlinson Mid Shropshire Wheelers
2 Joe Lycett Mid Shropshire Wheelers
       
u12 C Boys    
1 Nick Brown Mid Shropshire Wheelers
2 Ed Adams Newport CC
       
u12 C Girls    
1 Hollie Owens Wolverhampton Wheelers
2 Ellie Dixon Mid Shropshire Wheelers
       
       
u14 B Boys    
1 Tyler Brennan West Wales
2 Adam Aitken Mid Shropshire Wheelers
3 Joel Roura Mid Shropshire Wheelers
       
u14 B Girls    
1 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers
2 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers
3 Alice Law Wolverhampton Wheelers
       
u16 A Boys    
1 James Elmore Mid Shropshire Wheelers
2 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers
3 Patrick Fotheringham Halesowen CC
       
u16A Girls    
1 Beth Coupland Mid Shropshire Wheelers
       
       
3rd 4th      
1 Marcus Willday Mid Shropshire Wheelers
2 Owen Lines Stourbridge Velo
3 Josh Bunk Wolverhampton Wheelers
4 Luke Churchas Gannet CC
5 Gordon Park NFTO
6 Max Hale Ystwyth CC
7 Richard Small Icarus Racing
8 Mike Rothwell Manchester Wheelers
9 Simon Cox Climb On
10 Macauley Carline Mid Shropshire Wheelers