CDNW Youth League Round 4 - Preston Arena

Closed Circuit , Preston – Saturday, 11 Aug 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

824/EN/003/2007

Start Date:

Sat, 11th Aug 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Time Trial - Results
1.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Richard Houghton Lakeland Sprinters Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jamie Shirlaw Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Samuel Burton Wills Wheels Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Christopher Schofield Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Circuit Race - Results
1.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jamie Shirlaw Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Samuel Burton Wills Wheels Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Houghton Lakeland Sprinters Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Christopher Schofield Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Time Trial - Results
1.  Scott Woodhead West Pennine RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jack Penrice One Vision Global Racing Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Ashley Marshall Dinnington Racing Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Sam Boast Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Oliver Philpatt Unknown 0

16. Oliver Philpatt -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Boys - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Circuit Race - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Ashley Marshall Dinnington Racing Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Scott Woodhead West Pennine RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Ben Matthews Bristol Cycling Development Sq... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Oliver Philpatt Unknown 0

13. Oliver Philpatt -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Girls - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Time Trial - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
1.  Hannah Shenton WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Circuit Race - Results
1.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Shenton WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Time Trial - Results
1.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Robert Richardson Unknown 0

7. Robert Richardson -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  George Wilkinson Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Circuit Race - Results
1.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Robert Richardson Unknown 0

7. Robert Richardson -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  George Wilkinson Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Time Trial - Results
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jessica Wilkinson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Circuit Race - Results
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jessica Wilkinson Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Adam Layland Derwentside CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Alexander Foster Royal Air Force CA Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Time Trial - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Max Broadhurst Unknown 0

5. Max Broadhurst -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Circuit Race - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Max Broadhurst Unknown 0

4. Max Broadhurst -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Race four in series of six. Five rounds to count for the league overall.

The Races

U16 Boys - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Sat 11/08/07 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Boys - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:01
Youth Only, Youth
U14 Boys - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:02 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 11/08/07 – 10:02
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Boys - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:03
Youth Only, Youth
U14 Girls - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:04 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 11/08/07 – 10:04
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Girls - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:05
Youth Only, Youth
U12 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:06 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 11/08/07 – 10:06
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:07
Youth Only, Youth
U10 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:08 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 11/08/07 – 10:08
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:09
Youth Only, Youth
U8 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:10 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 11/08/07 – 10:10
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:11 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:11
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

824/EN/003/2007

Start Date:

Sat, 11th Aug 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Time Trial - Results
1.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Richard Houghton Lakeland Sprinters Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
5.  Jamie Shirlaw Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Samuel Burton Wills Wheels Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Christopher Schofield Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Circuit Race - Results
1.  Lewis Balyckyi Ribble Valley Juniors Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jamie Shirlaw Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Samuel Burton Wills Wheels Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Richard Houghton Lakeland Sprinters Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Christopher Schofield Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  James Layland Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Time Trial - Results
1.  Scott Woodhead West Pennine RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jack Penrice One Vision Global Racing Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Ashley Marshall Dinnington Racing Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Sam Boast Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Oliver Philpatt Unknown 0

16. Oliver Philpatt -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Boys - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Circuit Race - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jack Penrice Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Ashley Marshall Dinnington Racing Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Scott Woodhead West Pennine RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lewis Sharman Liverpool Century RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Mark Furnival Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Ben Matthews Bristol Cycling Development Sq... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Oliver Philpatt Unknown 0

13. Oliver Philpatt -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Girls - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Time Trial - Results
1.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
1.  Hannah Shenton WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Circuit Race - Results
1.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Shenton WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Time Trial - Results
1.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Robert Richardson Unknown 0

7. Robert Richardson -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  George Wilkinson Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Circuit Race - Results
1.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Andrew Nixon Red Rose Olympic CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor McGillick Mossley CRT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Robert Richardson Unknown 0

7. Robert Richardson -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  George Wilkinson Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Mitchell Cross Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Time Trial - Results
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jessica Wilkinson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Circuit Race - Results
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Leighton Sharman Liverpool Century RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Jessica Wilkinson Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Seren Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Adam Layland Derwentside CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Alexander Foster Royal Air Force CA Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Time Trial - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Max Broadhurst Unknown 0

5. Max Broadhurst -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 - Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Circuit Race - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Max Broadhurst Unknown 0

4. Max Broadhurst -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Craig Lyons Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Race four in series of six. Five rounds to count for the league overall.

The Races

U16 Boys - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Sat 11/08/07 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Boys - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:01
Youth Only, Youth
U14 Boys - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:02 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 11/08/07 – 10:02
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Boys - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:03
Youth Only, Youth
U14 Girls - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:04 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 11/08/07 – 10:04
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Girls - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:05
Youth Only, Youth
U12 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:06 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£8.00)
Sat 11/08/07 – 10:06
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:07
Youth Only, Youth
U10 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:08 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 11/08/07 – 10:08
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U10 - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:09
Youth Only, Youth
U8 - Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:10 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 11/08/07 – 10:10
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 - Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 11/08/07 10:11 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 11/08/07 – 10:11
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk