Mosquito Bikes Angmering Youth Series 7

Closed Circuit , ANGMERING – Monday, 07 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

543/EN/011/2010

Start Date:

Mon, 7th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Off Water Lane, Angmering, Sussex, BN16 4EL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys Overall - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls Overall - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys Overall - Results
1.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Duffin A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Overall - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Gleeson Southdown Velo Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Overall - Results
1.  Declan Inglis Southdown Velo Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Henry Lewis Finished 00:00:00:00 0

2. Henry Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Youth A/B - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A/B - 8 lap Handicap - Results
1.  Declan Inglis Southdown Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  William Duffin A D Cycles RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  James Gleeson Southdown Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- Henry Lewis Did not finish 00:00:00:00 0

4. Henry Lewis -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

Youth A/B - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A/B - 8 lap Scratch - Results
1.  Declan Inglis Southdown Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  William Duffin A D Cycles RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Henry Lewis Finished 00:00:00:00 0

4. Henry Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  James Gleeson Southdown Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth C/D - 5 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C/D - 5 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Duffin A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Youth C/D - 5 lap Handicap 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C/D - 5 lap Handicap 2 - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Alderney Baker Southdown Velo Did not finish D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D | Time: 00:00:00:00

Youth C/D - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C/D - 5 lap Scratch - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Duffin A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

19 week series, races run every Monday apart from Bank Holidays. Surrey League events can be entered online at www.activeeurope.com

The Races

U10 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth A/B - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth A/B - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth C/D - 5 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth C/D - 5 lap Handicap 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth C/D - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

543/EN/011/2010

Start Date:

Mon, 7th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Off Water Lane, Angmering, Sussex, BN16 4EL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys Overall - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls Overall - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys Overall - Results
1.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Duffin A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Overall - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Gleeson Southdown Velo Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Overall - Results
1.  Declan Inglis Southdown Velo Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Henry Lewis Finished 00:00:00:00 0

2. Henry Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Youth A/B - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A/B - 8 lap Handicap - Results
1.  Declan Inglis Southdown Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  William Duffin A D Cycles RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  James Gleeson Southdown Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- Henry Lewis Did not finish 00:00:00:00 0

4. Henry Lewis -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

Youth A/B - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth A/B - 8 lap Scratch - Results
1.  Declan Inglis Southdown Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  William Duffin A D Cycles RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Mark Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Henry Lewis Finished 00:00:00:00 0

4. Henry Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  James Gleeson Southdown Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Youth C/D - 5 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C/D - 5 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Duffin A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Youth C/D - 5 lap Handicap 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C/D - 5 lap Handicap 2 - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Alderney Baker Southdown Velo Did not finish D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D | Time: 00:00:00:00

Youth C/D - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth C/D - 5 lap Scratch - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Erin Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Duffin A D Cycles RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Alderney Baker Southdown Velo Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

19 week series, races run every Monday apart from Bank Holidays. Surrey League events can be entered online at www.activeeurope.com

The Races

U10 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
Youth A/B - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth A/B - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth C/D - 5 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth C/D - 5 lap Handicap 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None
Youth C/D - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/06/10 18:30 Youth Only None ---
Mon 07/06/10 – 18:30
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk