Event URN:
256624
Start date:
Thu, 22nd Aug 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
York Sport Cycle Circuit
Lakeside Way, York, YO10 5FG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Clifton CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.whiteroseyouthleague.co.uk
Event organiser:
Mr William Geraghty
58 Aldborough Way
York
Yorkshire
YO26 4UX
01904636266
torryloon53@sky.com
Cheques payable to:
White Rose Youth League
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth A RR Boys Youth Only Youth A
22 Aug 13 19:00 Youth A RR Girls Youth Only Youth A
22 Aug 13 19:00 Youth B RR Boys Youth Only Youth B
22 Aug 13 19:00 Youth B RR Girls Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Lakeside Way,
York,
YO10 5FG

Race: Youth A RR Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: Youth A RR Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth A ---

Race: Youth B RR Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: Youth B RR Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth B ---

Race: Youth C RR Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: Youth C RR Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth C ---

Race: Youth D RR Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth D RR Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth D TT Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth D TT Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth D ---

Race: Youth E RR Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: Youth E TT Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: Youth A RR Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Gray Clifton CC Finished A 3
2 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished A 0
3 Liam Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished A 1

Confirmed Results

Race name: Youth A RR Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Esther Farnell Clifton CC Finished A 3
2 Leah Pheasey Kirklees Cycling Academy Finished A 2

Confirmed Results

Race name: Youth B RR Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Cameron East Bradford CC Finished B 3
2 Will King East Bradford CC Finished B 2
3 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 1

Confirmed Results

Race name: Youth B RR Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
2 Mia Richardson Clifton CC Finished B 2
3 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 1

Confirmed Results

Race name: Youth C RR Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished C 3
2 Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 2
3 Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: Youth C RR Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 3
2 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: Youth D RR Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Lewis Dolan Stockton Wheelers CC Finished D 2
3 Matthew Homa Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth D RR Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adele Taylor Clifton CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: Youth D TT Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished D 3
2 Matthew Homa Finished D 0
3 Lewis Dolan Stockton Wheelers CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: Youth D TT Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adele Taylor Clifton CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: Youth E RR Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Homa Finished E 0
2 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2

Confirmed Results

Race name: Youth E TT Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Homa Finished E 0
2 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 2