Event URN:
255969
Start date:
Sun, 23rd Jun 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Derby BMX Track
Meadow Lane, Alvaston, Derby, Derbyshire, DE24 8QQ
( View map )
Series:
Midlands BMX Series 2013
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Derby BMX Club ( website )
Event website:
http://www.midlandsregionalbmx.co.uk
Event organiser:
Mr Anthony Hurry
07739890665
a.hurry@sky.com
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Registration 9.30am-11am. Open practice 9.30am. Racing starts at 12.30pm. Cost to race Expert preg reg £10 or £12 on the day, novices pre-reg £5 or £7 on the day
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 Championship Female BMX Regional B BMX Regional B Championship Fe...
23 Jun 13 12:30 Cruiser 15-16 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 15-16
23 Jun 13 12:30 Cruiser 17-29 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29
23 Jun 13 12:30 Cruiser 30-39 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39

View All

Event Location:

Meadow Lane,
Alvaston,
Derby,
Derbyshire,
DE24 8QQ

Race: Championship Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Championship Female ---

Race: Cruiser 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: Cruiser 30-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 45+ ---

Race: Cruiser 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 9-12 ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 10, Female 9 ---

Race: Ladies Cruiser 30+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 16 ---

Race: Male 17-29 inc Payback

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Elite Male, Junior M... ---

Race: Male 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 9 ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Master ---

Race: Novice 11-13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 14-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 17+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 7 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 8-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 Non-Ranking None N/A ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 13 12:30 BMX Regional B BMX Regional B Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 40
2 Emma Lambley Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Championship Female 34
3 Amy Morris Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 30

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished 15-16 40
2 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 34

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 40
2 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 34
3 Gavin Passmore Birmingham BMX Club Finished 17-29 30
4 Jacob Barton Birmingham BMX Club Finished 17-29 26

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Hart Derby BMX Club Finished 30-34 40
2 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 0
3 Richard Ayles Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 0
4 Darren Lee Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0
5 Scott Evans G.E.T Racing Finished 35-39 23
6 Michael McHugh Nuneaton BMX Club Finished 30-34 20
7 Lennie Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 0
8 Christian Wilkins Nuneaton BMX Club Finished 30-34 16

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Day Finished 40-44 40
2 Tim Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 34
3 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 30
4 Joaquim Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 26
5 John McGuire Nuneaton BMX Club Finished N/A 23
6 Marc Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Turton Birmingham BMX Club Finished 45+ 40
2 Marvin O'Brien Tamworth BMX Club Finished 45+ 34
3 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished 45+ 30
4 Keith Granger Finished 45+ 26
5 Stephen Keech Milton Keynes BMX Racing Club Finished 45+ 23
6 Peter Newbold Nuneaton BMX Club Finished N/A 0
7 Andrew Whitehead G.Y.P.O (Giving Young People O... Finished 45+ 18
8 Tony Williams Braintree BMX Racing Club Finished 45+ 16
9 Stephen Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 14

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 40
2 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished 9-12 34
3 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished 9-12 30
4 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished 9-12 26
5 Charlie Page Rotherham BMX Finished 9-12 23
6 Matthew Hutt Pure Adixxion Finished 9-12 20

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morgan Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 40
2 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 12 34
3 Kayleigh Shinn Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 30
4 Leah Culff Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 26
5 Jessica Fountain Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 23
6 Emily Watson Wrekin Riders Finished Female 12 20
7 Joanna-Mai Coleman Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 18
8 Kitty Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 16

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 14 40
2 Emilia Shakles Redditch Premiers BMX Club Finished Female 13 34
3 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 12 30
4 Aya Moraity Dorrell Severn Valley Velo Finished Female 13 26
5 Chloe Foster Finished Female 14 23
6 Lauren Newham Ride Direct Finished Female 13 20
7 Jessica Dove Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Female 13 18
8 Jessica Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 13 16

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 14 40
2 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 15 34
3 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 15 30
4 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 26
5 Kelly Thompson Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 16 23
6 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 20

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abigail Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 40
2 Lauren Ward Derby BMX Club Finished 6 & Under 34
3 Emme-Rose Clarkson Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 30

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 7 40
2 Eden Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 34
3 Evie Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 30
4 Evie Wood Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 8 26
5 Maddie Richardson Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Female 8 23
6 Tegan Miles Derby BMX Club Finished Female 7 20
7 Alice Dixon Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Female 8 18

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 10 40
2 Hannah Drew Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 34
3 Markella Houli Nuneaton BMX Club Finished Female 10 30
4 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 26
5 Karissa Smith Birmingham BMX Club Finished Female 10 23
6 Tia Cooke Urbanair BMX Finished Female 10 20
7 Kai Lambley Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Female 10 18
8 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 9 16
9 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 10 14
10 Zara Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 10 12
11 Emma Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 10 10
12 Drew Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 9

Confirmed Results

Race name: Ladies Cruiser 30+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amanda Watson Wrekin Riders Finished 40-44 40
2 Carolyn Pantlin Finished 45+ 34

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Wood Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Male 12 40
2 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 34
3 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 30
4 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 13 26
5 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 13 23
6 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 20
7 Max Peace Derby BMX Club Finished Male 13 18
8 Guy Sharp Derby Ssquared Finished Male 13 16
9 Oliver Rowe Club Cyclopark Finished Male 12 14
10 Daniel Walker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 12
11 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 10
12 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 9
13 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 8
14 Ethan Newbold Nuneaton BMX Club Finished Male 13 7
15 Dimitri Douglas Birmingham BMX Club Finished Male 13 6
16 Kane Donnovan Finished 0
17 Joe Lanckham Redditch Premiers BMX Club Finished Male 13 4
18 Christopher Churchill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 3
19 James Roberts Birmingham BMX Club Finished Male 12 0
20 Charlee Davis Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 1

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 40
2 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 14 34
3 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 14 30
4 Elliott Boylan-Thomson G.Y.P.O (Giving Young People O... Finished Male 14 26
5 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 14 23
6 James McLaughlin Life BMX Finished Male 14 20
7 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 14 18
8 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 14 16
9 Chris White Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 14
10 Daniel Pearce Finished Male 14 12
11 Austin Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 10
12 Jordan Williams Wrekin Riders Finished Male 14 9
13 Harry Lambert Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 0

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 40
2 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 34
3 Tom Henry Wrekin Riders Finished Male 15 30
4 Iwan Williams Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 26
5 Ben Stradling Life BMX Finished Male 15 23
6 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 20
7 Ben Timmons Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 18
8 Joseph Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Male 15 16
9 Thomas Morton Chesterfield BMX Club Finished Male 15 14
10 Thomas Vann Redditch Premiers BMX Club Finished Male 15 12
11 Joshua Orr Wrekin Riders Finished Male 15 10
12 George Dudley Wrekin Riders Finished Male 15 9

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 16 40
2 TJ Yates G.E.T Racing Finished Male 14 34
3 Adam Chambers Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 30
4 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 14 26
5 Aaron Geary Huncote Hornets BMX Club Finished Male 16 23
6 Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 16 20
7 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 16 18
8 William Turton Birmingham BMX Club Finished Male 16 16
9 Chance Walters Birmingham BMX Club Finished Male 16 14
10 George Lambert Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-29 inc Payback

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Antony Tuffs Finished Male 25-29 0
2 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 34
3 Christopher Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 30
4 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 26
5 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 23
6 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 25-29 20
7 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 18
8 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 16
9 Adam Turner Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 14
10 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 12
11 Josh Steer Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 10
12 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 9
13 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 8
14 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 7
15 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 6
16 Jordan Smith Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Male 17-24 5
17 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 4
18 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 3
19 Ryan Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 2
20 James Day Redditch Premiers BMX Club Finished Male 17-24 1
21 Brad Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 0
22 Jamie Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 0
23 Arren Gurnhill Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished N/A 0
24 Nathan Hastings Huncote Hornets BMX Club Finished Male 16 0
25 Adam Shephard Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 0
26 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 0
27 Sam Mills Walpole Warriors BMX Club Finished N/A 0
28 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished Master 0

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 40
2 Myles Wildbore Derby BMX Club Finished 6 & Under 34
3 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 30
4 Thomas Wilson Warsop Wheelies BMX Club Finished 6 & Under 26
5 Ellis King Derby BMX Club Finished 6 & Under 23
6 Isaac Peace Derby BMX Club Finished 6 & Under 20
7 Joseph Brighty Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 18
8 Jared Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 6 & Under 16
9 Harry Kirby Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 14
10 Jay Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 12
11 Oliver Poyzer Derby BMX Club Finished 6 & Under 10
12 Rodney Miles Derby BMX Club Finished 6 & Under 9
13 Harvey Putland Finished 6 & Under 8

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Ryan Derby BMX Club Finished Male 8 40
2 Joshua Barsby Huncote Hornets BMX Club Finished Male 8 34
3 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 30
4 Jack Gretton Derby Ssquared Finished Male 8 26
5 Arthur Ellis Derby BMX Club Finished Male 8 23
6 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 8 20
7 Joshua Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 18
8 Jonathon Machin Wrekin Riders Finished Male 8 16
9 Tyler Stephenson Wrekin Riders Finished Male 8 14
10 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 8 12
11 Charlie Davison Derby BMX Club Finished Male 8 10
12 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 9
13 Joseph Harris Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 8
14 Joshua Lynch Wrekin Riders Finished Male 8 7
15 Adam Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 6
16 Jayden Haigh Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 8 5
17 Oliver Barton Bridgeman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 4
18 Leighton Price Wrekin Riders Finished Male 7 0
19 Stuart Harris Nuneaton BMX Club Finished Male 8 2
20 Jake Watson Wrekin Riders Finished Male 8 1
21 Arlo Phelan Huncote Hornets BMX Club Finished Male 8 0
22 Robson Smith Wrekin Riders Finished Male 8 0
23 William Hale Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 0
24 Oli-Joel Waldron Birmingham BMX Club Finished Male 8 0
25 Jack Wilkins Nuneaton BMX Club Finished Male 8 0
26 Oliver Dwyer Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 0
27 Noah Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 8 0
28 Harvey Turner Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 0

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Carrick Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Master 40
2 Andrew Shaw Birmingham BMX Club Finished Master 34
3 Chris Wilkins Birmingham BMX Club Finished Master 30
4 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Master 26
5 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Master 23
6 Shane Sevenoaks Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished N/A 0
7 Ryan Yearsley Derby BMX Club Finished Master 18

Confirmed Results

Race name: Novice 11-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Miles Finished 0
2 Byron Buzzard Nuneaton BMX Club Finished Male 13 0
3 Harvey Davies Finished 0
4 Jordan Harrison Finished 0
5 Alex Orton Finished 0
6 Zak Edwards Finished 0
7 Oliver Price Derby Mercury RC Finished Male 13 0
8 Joseph Woodward Huncote Hornets BMX Club Finished Male 11 0
9 Joe Wheatcroft Derby BMX Club Finished Male 13 0

Confirmed Results

Race name: Novice 14-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Bennett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 0
2 Kane Piggott Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 7 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Everett G.Y.P.O (Giving Young People O... Finished Male 8 0
2 Charlie Powell Finished Male 7 0
3 Ben Rowe Huncote Hornets BMX Club Finished Male 7 0
4 Reece Wilkinson Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished 6 & Under 0
5 Bradley George Finished 0
6 Jamie Middleton Derby BMX Club Finished Male 7 0
7 Aaron Hinchliffe Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished 6 & Under 0
8 Finley Davies Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 0
9 Maddie Kojdic Finished 0
10 Ryan Evans G.E.T Racing Finished 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Novice 8-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Bayliss Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 10 0
2 Jack Boocock Derby BMX Club Finished Male 8 0
3 Tyler Butler Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 10 0
4 Finley Clark Nuneaton BMX Club Finished Male 10 0
5 Renato Da Silva Birmingham BMX Club Finished Male 8 0
6 Charlie Molsom Finished 0
7 Dayne Ralph Finished 0
8 Marcus Thompson Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 0
9 Harvey Grant G.Y.P.O (Giving Young People O... Finished Male 10 0
10 Emily Frost Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 9 0
11 William Poyzer Derby BMX Club Finished Male 9 0
12 Elliott Allison Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 0
13 William Cracknell Finished 0
14 Lily Chiziwa Finished 0
15 Shannon Mapp Finished 0