Event URN:
255516
Start date:
Fri, 29th Mar 2013
Finish date:
Mon, 1st Apr 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Ireland
-, -, -, 99999
Online Entry FAQs
Event website:
http://www.rasmumhan.com
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 13 15:30 Stage 1 - Killorglin - Sliebh Luchra Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 106km / 66m
30 Mar 13 12:00 Stage 2 - Kenmare and Beara Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 152km / 94m
31 Mar 13 12:00 Stage 3 - Waterville and Valentia Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 142km / 88m
1 Apr 13 10:00 Stage 4 - Killorglin and Beaufort Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 117km / 73m

View All

Race: Stage 1 - Killorglin - Sliebh Luchra

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 13 15:30 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 106km / 66m

Race: Stage 2 - Kenmare and Beara

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Mar 13 12:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 152km / 94m

Race: Stage 3 - Waterville and Valentia

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Mar 13 12:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 142km / 88m

Race: Stage 4 - Killorglin and Beaufort

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Apr 13 10:00 Foreign National Band 4 1st, 2nd, 3rd, Elite 117km / 73m

Race: General Classification

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Apr 13 15:00 Foreign National Band 2 1st, 2nd, 3rd, Elite 516km / 321m

Confirmed Results

Race name: Stage 1 - Killorglin - Sliebh Luchra

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 02:25:21:000 8
6 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 5
10 John Heaton-Armstrong Felt Racing Finished 2nd 02:26:18:000 1
11 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
12 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
21 Steve Calland Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 02:27:15:000 0
22 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
23 Peter Wager Felt Racing Finished 1st 0
25 Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 0
26 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 0
27 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
32 Antoine Gaudillat Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
39 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
47 Alex Camier Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
58 Colin Parry Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
60 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 1st 0
64 Daniel Drake VC Deal Finished 2nd 0
73 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 0
80 George Harper Felt Racing Finished 1st 0
83 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
84 Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
90 Richard Cartland Team Echelon - Rotor Finished 1st 0
105 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 0
110 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 0
114 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 0
126 Peter Haworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 02:27:43:000 0
128 Nick Pilborough Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 02:29:44:000 0
159 Thomas Walsh Team Chronomaster Finished 2nd 02:46:16:000 0
169 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Stage 2 - Kenmare and Beara

Position Name Club name Rider status Category Time Points
6 Colin Parry Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 03:42:13:000 5
8 George Harper Felt Racing Finished 1st 03:42:32:000 3
12 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
14 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 0
16 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 0
19 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
22 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 0
23 Richard Cartland Team Echelon - Rotor Finished 1st 0
24 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 0
26 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 03:42:50:000 0
27 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 03:44:03:000 0
28 Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 03:44:22:000 0
29 Alex Camier Pedal Heaven RT Finished 2nd 03:44:30:000 0
31 Steve Calland Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
45 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 03:46:45:000 0
46 Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 03:48:12:000 0
51 Antoine Gaudillat Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 03:48:59:000 0
58 Peter Wager Felt Racing Finished 1st 03:52:03:000 0
63 John Heaton-Armstrong Felt Racing Finished 2nd 03:55:15:000 0
73 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 03:55:47:000 0
97 Daniel Drake VC Deal Finished 2nd 04:04:27:000 0
98 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 1st 04:05:32:000 0
107 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 04:07:08:000 0
121 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 04:09:37:000 0
123 Thomas Walsh Team Chronomaster Finished 2nd 0
140 Peter Haworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
141 George Pym Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
142 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 0
157 Nick Pilborough Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 04:24:47:000 0
Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Stage 3 - Waterville and Valentia

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 George Harper Felt Racing Finished 1st 03:49:17:000 12
4 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 03:49:21:000 8
7 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 03:50:21:000 4
11 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 0
12 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
17 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
18 Colin Parry Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
22 Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 03:50:53:000 0
23 George Pym Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 03:55:13:000 0
24 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 03:57:49:000 0
25 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 0
34 John Heaton-Armstrong Felt Racing Finished 2nd 04:06:13:000 0
38 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
39 Peter Haworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
40 Peter Wager Felt Racing Finished 1st 0
54 Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 04:11:33:000 0
56 Alex Camier Pedal Heaven RT Finished 2nd 04:11:41:000 0
57 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 04:11:43:000 0
63 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 04:11:49:000 0
70 Richard Cartland Team Echelon - Rotor Finished 1st 0
72 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
75 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 04:14:27:000 0
77 Nick Pilborough Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 04:16:34:000 0
104 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 04:19:54:000 0
118 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 1st 04:29:32:000 0
Steve Calland Southdowns Bikes – Casco Did not finish 2nd 0
Daniel Drake VC Deal Did not finish 2nd 0
Antoine Gaudillat Spin Rotor Primal C-Originals ... Did not finish Elite 0
Thomas Walsh Team Chronomaster Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Stage 4 - Killorglin and Beaufort

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 02:41:52:000 15
2 George Harper Felt Racing Finished 1st 02:42:01:000 12
6 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 5
7 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 4
9 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 2
10 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 1
12 Peter Wager Felt Racing Finished 1st 02:42:25:000 0
18 George Pym Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
22 Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 0
24 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 0
31 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 0
35 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
39 Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
45 Richard Cartland Team Echelon - Rotor Finished 1st 0
54 John Heaton-Armstrong Felt Racing Finished 2nd 0
59 Colin Parry Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
62 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 0
79 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 0
89 Nick Pilborough Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 02:48:18:000 0
96 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 02:48:38:000 0
97 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 0
111 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 02:50:18:000 0
116 Peter Haworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
Alex Camier Pedal Heaven RT Did not finish 2nd 0
James Dunlop Biketreks Racing Academy Did not finish 1st 0

Confirmed Results

Race name: General Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 12:39:15:000 45
4 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 12:40:01:000 40
8 George Harper Felt Racing Finished 1st 12:40:59:000 23
9 Tom Stockdale Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 12:41:36:000 20
10 Colin Parry Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 12:42:14:000 17
11 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 12:42:27:000 15
15 Robert Ward Felt Racing Finished 2nd 12:44:55:000 7
16 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 12:45:25:000 6
21 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 12:50:01:000 0
30 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 12:58:01:000 0
35 Richard Cartland Team Echelon - Rotor Finished 1st 13:04:01:000 0
41 Peter Wager Felt Racing Finished 1st 13:07:56:000 0
43 Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 13:09:25:000 0
44 John Heaton-Armstrong Felt Racing Finished 2nd 13:10:11:000 0
52 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 13:12:06:000 0
53 George Pym Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 13:14:30:000 0
55 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 13:16:03:000 0
58 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 13:17:10:000 0
71 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 13:23:19:000 0
81 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 13:31:06:000 0
84 Peter Haworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 13:33:51:000 0
85 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 13:34:50:000 0
108 Nick Pilborough Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 13:59:23:000 0