Event URN:
255211
Start date:
Sun, 7th Jul 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Exeter BMX Track
Cofton Road, Marsh Barton Trading Estate, Exeter, Devon, EX2 8QW
Directions: Leave the M5 at J30 and take the A379 towards Exminster/Marsh Barton Industrial Estate. At the Devon Motel turn into Marsh Barton and go straight across the roundabout. Take the first right opposite the SMB garage into Hennock Road and the first left into Cotton Road. Keep following the road until the gate entrance past the Motor Cycling Training Centre and Cycle Speedway ground. ( View map )
Series:
South West
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Exeter Eagles BMX Racing Club ( website )
Event organiser:
Mrs Nichola Davis
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 09:00 Cruiser BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 13-14, 15-16, 1...
7 Jul 13 09:00 Double Bike BMX Regional B BMX Regional B N/A
7 Jul 13 09:00 Female 20" BMX Regional B BMX Regional B Championship Fe...
7 Jul 13 09:00 Male 20" BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under, Elit...

View All

Registration

 

9.00 am till 11.00am

Pre Sheets up for half an hour please Check every time, So changes can be done before racing starts. Please check names and Age groups.

If you have booked on pre Registration, please check all lists ie:- Age group and Names.

Racing to start at 12.00pm

Event Location:

Cofton Road,
Marsh Barton Trading Estate,
Exeter,
Devon,
EX2 8QW

Race: Cruiser

Online entry closed 1 year 6 days 16 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 09:00 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 13-14, 15-16, 17-29,... ---

Race: Double Bike

Online entry closed 1 year 6 days 16 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 09:00 BMX Regional B BMX Regional B N/A ---

Race: Female 20"

Online entry closed 1 year 6 days 16 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 09:00 BMX Regional B BMX Regional B Championship Female,... ---

Race: Male 20"

Online entry closed 1 year 6 days 16 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 09:00 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under, Elite Mal... ---

Race: Novice

Online entry closed 1 year 6 days 16 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 09:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:00 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:01 BMX Regional B BMX Regional B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:02 BMX Regional B BMX Regional B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:03 BMX Regional B BMX Regional B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:04 BMX Regional B BMX Regional B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:05 BMX Regional B BMX Regional B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:06 BMX Regional B BMX Regional B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:07 BMX Regional B BMX Regional B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:08 BMX Regional B BMX Regional B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:09 BMX Regional B BMX Regional B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:10 BMX Regional B BMX Regional B Male 16 ---

Race: Male 17-29

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:11 BMX Regional B BMX Regional B Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Masters

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:12 BMX Regional B BMX Regional B Master ---

Race: Veterans

View Entrants

Online entry closed 1 year 3 months 6 days 10 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:13 BMX Regional B BMX Regional B Veteran ---

Race: Regional Elite

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:14 BMX Regional A BMX Regional A Elite Male, Junior M... ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:16 BMX Regional B BMX Regional B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:17 BMX Regional B BMX Regional B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:18 BMX Regional B BMX Regional B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:19 BMX Regional B BMX Regional B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:20 BMX Regional B BMX Regional B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

View Entrants

Online entry closed 1 year 3 months 6 days 10 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:21 BMX Regional B BMX Regional B Championship Female ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:22 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:23 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:24 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: 30-39 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:25 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 1 year 3 months 6 days 10 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:26 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:27 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:28 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 12:29 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Novice 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 7-9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 13:01 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 10-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 13:02 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 13-15

View Entrants

Online entry closed 1 year 3 months 6 days 10 hours 35 minutes 20 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 13:03 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 16+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jul 13 13:04 Non-Ranking None N/A ---

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Hunt Burnham BMX Club Finished 6 & Under 40
2 Harrison Collis Bristol BMX Club Finished 6 & Under 34
3 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 30
4 Jack Whitburn-Welch Bath BMX Finished 6 & Under 26
5 Oliver Baker Bristol BMX Club Finished 6 & Under 23
6 Ashton Somerville Bristol BMX Club Finished 6 & Under 20
7 Jayden-Lee Davies Bristol BMX Club Finished 6 & Under 18
Alfie Holloway Decoy BMX Club Did not start 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished Male 7 40
2 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 7 34
3 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished Female 7 30
4 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished Female 7 26
5 Jared Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 7 23
6 Milar Gonzales Tredegar BMX Club Finished Male 7 20
7 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 7 18
8 Jacob Henderson Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 16
9 Ashley Peake Tiverton BMX Club Finished Male 7 14
10 Cai Holley Burnham BMX Club Finished Male 7 12
11 Ed Harrison Braunton BMX Club Finished Male 7 10

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 8 40
2 Joseph Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 34
3 Dennis Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 30
4 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 26
5 Max Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 23
6 Dylan Pollock Bath BMX Finished Male 8 20
7 Lewis Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 18
8 Joseph Varndell Tiverton BMX Club Finished Male 8 16
9 Fletcher Powe Bideford Bombers BMX Finished Male 8 14
10 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 12
11 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 8 10
12 William Whitburn-Welch Bath BMX Finished Male 8 9
13 Jack Thorne Bideford Bombers BMX Finished Male 8 8
14 Harley Ingledew Finished Male 8 7
15 Kolby Ellis Bideford Bombers BMX Finished Male 7 6
16 Tuscan Jemison Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 5
17 Lewis Healan Cornwall BMX Racing Club Finished Male 8 4
18 Curtis Gatting Bideford Bombers BMX Finished Male 8 3

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Cox Tiverton BMX Club Finished Male 9 40
2 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 9 34
3 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 30
4 Ben Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 26
5 Aaron Peake Tiverton BMX Club Finished Male 9 23
6 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 9 20
7 Thomas Edwards Bristol BMX Club Finished Male 9 18
8 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 9 16
9 Benjamin Major Braunton BMX Club Finished Male 9 14

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 10 40
2 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 10 34
3 Cameron Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 10 30
4 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 10 26
5 Dennis Luffman Bristol BMX Club Finished Male 10 23
6 Tyler Atkins-Bailey Decoy BMX Club Finished Male 10 20
7 Garry McMahon Decoy BMX Club Finished Male 10 18
8 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 16
9 Leo Forsyth-Snell Decoy BMX Club Finished Male 10 14
10 Thomas Thorne Bideford Bombers BMX Finished Male 10 12
Freddie Cole Decoy BMX Club Did not start Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Logan Ford Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 40
2 Alfie Lovell Bristol BMX Club Finished Male 11 34
3 Owen Hyde Bristol BMX Club Finished Male 11 30
4 Ryan Mills Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 26
5 Dominic Morgan Tredegar BMX Club Finished Male 11 23
6 Troy Elworthy Bideford Bombers BMX Finished Male 11 20
7 Harrison Pascoe-White Finished Male 11 18
8 Lewis Ross Bideford Bombers BMX Finished Male 11 16
9 Marcus Hodson Decoy BMX Club Finished Male 11 14

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Roast Decoy BMX Club Finished Male 12 40
2 Oliver Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 12 34
3 Luke Upfield Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 12 30
4 Willow Peake Tiverton BMX Club Finished Male 12 26
5 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 12 23
6 Jack Nation Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 20
7 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 18
8 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 12 16
9 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 12 14
10 Ross Draper Decoy BMX Club Finished Male 12 12
11 Adin Rudlof Bideford Bombers BMX Finished Male 12 10
12 Jacob Edwards Burnham BMX Club Finished Male 12 9

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 12 40
2 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 12 34
3 Luke Perrett Burnham BMX Club Finished Male 13 30
4 Bradley Malone Burnham BMX Club Finished Male 13 26
Daniel Commons-Lomax Cornwall BMX Racing Club Did not start Male 13 0
Samuel Major Braunton BMX Club Did not start Male 13 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Rooke Bristol BMX Club Finished Male 14 40
2 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 14 34
3 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 14 30
4 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 14 26
5 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 14 23
6 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 20
7 Matthew O'Brien Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 18
8 Mitchell Bombroff Bristol BMX Club Finished Male 14 16
9 Declan Penberthy Tiverton BMX Club Finished Male 13 14
10 Flynn Elworthy Bideford Bombers BMX Finished Male 14 12
Jim Cole Decoy BMX Club Did not start Male 14 0

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 15 40
2 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 15 34
3 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 14 30
4 Jordan Pidwell Decoy BMX Club Finished Male 15 26
5 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 23
6 George Stevens Tiverton BMX Club Finished Male 15 20

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 40
2 Josh Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 34
3 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 16 30
4 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 16 26
5 Eddie Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 14 23
6 Haydon Green Decoy BMX Club Finished Male 14 20
7 Joshua Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 15 18
8 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 16 16
9 Kieran Draper Decoy BMX Club Finished Male 16 14
10 Reece Richards Finished Male 16 12
11 Dom Hodson Decoy BMX Club Finished Male 16 10
12 Christian Corthorn Taunton Bike Club Finished Male 15 9
13 Joe Wallbridge Bristol BMX Club Finished Male 16 8

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Male 17-24 40
2 William Nethacott Bideford Bombers BMX Finished N/A 0
3 Alex Hammett Bideford Bombers BMX Finished Male 17-24 30
4 Elly Skinner Kuwahara / Green Machine Finished Championship Female 26

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Johnson Bristol BMX Club Finished Master 40
2 Lee Sweetland Tredegar BMX Club Finished Master 0
3 Daniel Dayman Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Hodkinson Finished Veteran 40
2 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Veteran 34
3 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Regional Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brazil Burnham BMX Club Finished Male 17-24 60
2 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished Male 17-24 50
3 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Michael Smart Kuwahara / Green Machine Finished Male 25-29 40
5 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 37
6 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 34
7 Liam Brown Full Speed/Doublecross Finished Male 16 32
8 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 17-24 30
9 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished Master 28
10 Jake Cornforth T & J Racing (BMX) Finished Male 17-24 26
11 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 24
12 Samuel Hommell Tiverton BMX Club Finished N/A 0
13 David James Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 25-29 22
14 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 17-24 21
15 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 20
16 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 19
17 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 18
18 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 16 16
19 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
20 Jason Fay T & J Racing (BMX) Finished Male 17-24 12

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 40

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grace Spooner Decoy BMX Club Finished Female 8 40
2 Sophie-May Harris T & J Racing (BMX) Finished Female 7 34
3 Amber Shepherd Tiverton BMX Club Finished Female 7 30
4 Hannah Foster Braunton BMX Club Finished Female 7 26
5 Jasmine Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Female 7 23
Ava Witts Tredegar BMX Club Did not start Female 8 0

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Beck Burnham BMX Club Finished Female 9 40
2 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 9 34
3 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 10 30
4 Lexi Johnson Bristol BMX Club Finished Female 10 26
5 Anna Witts Tredegar BMX Club Finished Female 10 23
6 Agnes Harrison Braunton BMX Club Finished Female 9 20

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 40
2 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 10 34
3 Leah Chapple Bideford Bombers BMX Finished Female 11 30
4 Indiana Henderson Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 11 26
5 Laura Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 23
6 Jody Mills Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 20

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessie Peake Tiverton BMX Club Finished Female 14 40
2 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 13 34
3 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 30
4 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 26
5 Lauryn Beck Burnham BMX Club Finished Female 14 23
6 Amber Martin Tredegar BMX Club Finished Female 14 20

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 40
2 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 15 34
3 Megan Hopgood Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 30
4 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 26
5 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 15 23
6 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 16 20
7 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 18
8 Emili Weston Tredegar BMX Club Finished Female 15 16
9 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 15 14

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 40
2 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 34

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 40

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 40

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 40
2 Alex Hammett Bideford Bombers BMX Finished 17-29 34
3 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 30
4 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 26
5 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 17-29 23
6 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 17-29 20
7 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 18
8 Scott Pratt Bristol BMX Club Finished N/A 0
9 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 17-29 14
10 Haydon Green Decoy BMX Club Finished 13-14 12

Confirmed Results

Race name: 30-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Fielding Decoy BMX Club Finished 30-34 40
2 Richard Chapple Bideford Bombers BMX Finished N/A 0
3 Timothy Sampson Tiverton BMX Club Finished N/A 0
4 Rob Hayden Bath BMX Finished N/A 0
5 Justin Gatting Bideford Bombers BMX Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 40
2 Johnathan Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 34
3 Anthony Martin Tredegar BMX Club Finished N/A 0
4 Timothy Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 0
5 Jonathan Clifton Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
6 Steven Perry Cheltenham & County CC Finished N/A 0
7 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 18
8 Darren Phipps Bideford Bombers BMX Finished 40-44 16
9 Ian Sinclair Decoy BMX Club Finished N/A 0
10 Kelly Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 45+ 40
2 Graham Watts Bristol BMX Club Finished N/A 0
3 Gary Woodhouse Bath BMX Finished N/A 0
4 Andrew Harrison Braunton BMX Club Finished 45+ 26
5 Mark Major Braunton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Thomas Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Gohl Bideford Bombers BMX Finished N/A 0
2 Frances Peake Tiverton BMX Club Finished 45+ 34
3 Hayley Fenning Bristol BMX Club Finished 30-34 30
4 Alli Morgan Finished 35-39 26
5 Vanessa Harrison Braunton BMX Club Finished 40-44 23
6 Sharon Watts Bath BMX Finished 35-39 20

Confirmed Results

Race name: Novice 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Standen Braunton BMX Club Finished 6 & Under 0
2 Reece Brades Braunton BMX Club Finished 6 & Under 0
3 Ashton Coombs Tiverton BMX Club Finished 6 & Under 0
4 Jake Healan Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Novice 7-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Knox Braunton BMX Club Finished Male 9 0
2 Tyler Coombs Tiverton BMX Club Finished Male 9 0
3 Rio Capron Braunton BMX Club Finished Male 8 0
4 Mia Farrow Finished 0
5 Edward Gilson Finished 0
6 Evan Holmes Bideford Bombers BMX Finished Male 8 0
7 Josh Upfield Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 0
8 Jacob Duncan Bristol BMX Club Finished Male 7 0
9 Beau Beachgood Burnham BMX Club Finished Male 8 0
10 Max Challen Finished Male 8 0
11 Sonny Flavell Braunton BMX Club Finished Male 8 0
12 Connor Holley Finished 0
13 Ty Kovacs-Brake Finished 0
14 Dillon Hancock Braunton BMX Club Finished Male 7 0
15 Aleesha Bridgewood Finished 0
16 Ellis Murphy Finished 0
17 Corbin Brown Finished 0
James Young Decoy BMX Club Did not start Male 9 0

Confirmed Results

Race name: Novice 10-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eddy Little Finished 0
2 Kieron Saunders Bristol BMX Club Finished Male 11 0
3 Joseph Wembridge Finished Male 12 0
4 Michael Bore Tiverton BMX Club Finished Male 10 0
5 Luke Simmons Braunton BMX Club Finished Male 10 0
6 Andrew Bore Tiverton BMX Club Finished Male 12 0
7 Joshua Heywood-Snell Decoy BMX Club Finished Male 12 0
8 Joshua Screech Finished 0
9 Jayden Nicholson-Hawkings Tiverton BMX Club Finished Male 10 0
10 Sam Grant Braunton BMX Club Finished Male 10 0
11 Adam Shephard Braunton BMX Club Finished Male 11 0
12 Ross Ebbage Braunton BMX Club Finished Male 12 0
13 Billy Grant Braunton BMX Club Finished Male 12 0
14 Jake Shepherd Tiverton BMX Club Finished Male 12 0
15 Aaron Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 0
16 Ryan Ewings Finished 0
17 Cameron Charlesworth Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 13-15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Middleton Finished 0
2 Albie Simmons Braunton BMX Club Finished Male 15 0
3 Callum Ebbage Braunton BMX Club Finished Male 13 0
4 Declan Smale Finished 0
5 Lewis Pollard Finished 0
6 Ben Northcott Braunton BMX Club Finished Male 13 0
7 Callum Fanthorpe Braunton BMX Club Finished Male 14 0
8 Haydn Hiscox Bristol BMX Club Finished Male 13 0
9 Connor Runeckles Finished 0
10 Myles Satterthwaite Finished 0
11 James Herbert Finished 0
12 Jack Cross Finished 0
13 Isaac Fuller Decoy BMX Club Finished Male 13 0
14 Bailey Taylor Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 13 0
16 Matthew Raymont Finished 0
17 Caitlin Shephard Braunton BMX Club Finished Female 14 0

Confirmed Results

Race name: Novice 16+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bruce Wilson Finished 0
2 Matthew Eaton Finished 0
3 Alex Beacroft Finished 0
4 Sophie Hunt Finished Female 16 0