Event URN:
253295
Start date:
Sun, 28th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Darley Moor Sports Centre
A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 21st Jul 2013
Event promoted by:
British Cycling
Event organiser:
Mr Paul West
National Cycling Centre
Stuart Street
Manchester
Lancashire
M11 4DQ
01612742021
paulwest@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
On Line Entry Only
Info for Riders:
Only open to British Nationals who hold a full UCI ( usually BC) Recognised competition licence and Gold/Silver Full BC Membership. Where there are less than five entries in any one classification, those riders may be combined with a group of a similar classification to make up this number. In these instances an index system of allowances shall come into play. Where possible Bikes, Trikes, Tandems and Handcycles shall be split to provide a minimum of four championships. If entries are suffient the 'C' Classification event may start separately at 1430.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 13:30 Bikes Go-Race None 1st, 2nd, 3rd, ...
28 Jul 13 14:40 Handcycles Go-Race None 1st, 2nd, 3rd, ...
28 Jul 13 14:40 Tandems Go-Race None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

A515,
Ashbourne,
Derbyshire,
DE6 2ET

Race: Bikes

Online entry closed 8 months 27 days 10 hours 23 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 13:30 Go-Race None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Handcycles

Online entry closed 8 months 27 days 10 hours 23 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 14:40 Go-Race None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Tandems

Online entry closed 8 months 27 days 10 hours 23 minutes 13 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 14:40 Go-Race None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Rennison Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 0
2 Jonathan Gildea Seamons CC Finished 3rd 0
3 Jaco van Gass Team Battle Back Finished 4th 0
4 Simon Price Para-T Finished 3rd 0
5 Jonathan Wren Cleveleys RC Finished 4th 0
6 Andrew Kelsey Team Battle Back Finished 4th 0
7 Adrian Jones PH-MAS Cycling Finished 4th 0
8 Martin Christmas Graham Weigh Racing Finished 4th 0
9 Nicholas Fairfield City RC (Hull) Finished 4th 0
10 Shaun Wilcox London Dynamo Finished 4th 0
11 Matthew Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
12 Craig Green Finished 4th 0
13 Thomas Young Finished 4th 0
14 Louis Rolfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
15 Chloe Selman Finished 4th 0
16 Katie Toft Finished 4th 0
17 Craig Brodie Finished 4th 0
Tim Challinor Para-T Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Handcycles

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brian Alldis West Suffolk Wheelers & Tr... Finished 4th 0
2 Chris Madden The Handcycling Association of... Finished N/A 0
3 Alan Cook The Handcycling Association of... Finished 4th 0
4 Justin Davis Finished 4th 0
5 Kevin Papworth Finished 4th 0
6 Steven Arnold Team Battle Back Finished 4th 0
7 Paul Howell Finished 4th 0
8 Elizabeth McTernan Alford Whls Finished 4th 0
9 Marcus Asbury The Handcycling Association of... Finished 4th 0
10 Ben Zissman Team Battle Back Finished 4th 0
11 Edward Jones The Handcycling Association of... Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Tandems

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Clare Leaver Zappi's Ladies Team Finished 2nd 0
1 Jan Newman Oxford City RC Finished 4th 0
2 Katie Curtis Cardiff JIF Finished 3rd 0
2 Nia Knight Finished 4th 0
3 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
3 Sophie Thornhill Sportcity Velo Finished 3rd 0
4 Torin Cannings Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
4 Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
5 Alice Hayden Matlock CC Finished B 0
5 Emily Watson-Thoday Matlock CC Finished 3rd 0
6 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
6 Lydia Hayden Matlock CC Finished B 0

Provisional Results

Race name: Bikes

BC National Paracycling Road Circuit Championships

 

 

Darley Moor Motor Circuit, A515, Ashbourne DE6 2ET

 

 

Bikes

 

       

Discipline Category: Bikes

 

   

Start Time 13:30. Duration 1 Hour

 

   

1st

 

 

Michael

 

 

Rennison

 

 

Cleveland Wheelers CC

 

 

MC4

 

 

2nd

 

 

Jonathan

 

 

Gildea

 

 

Seamons CC

 

 

MC5

 

 

3rd

 

 

Jaco

 

 

Van Gass

 

 

Team Battle Back

 

 

MC3

 

 

4th

 

 

Simon

 

 

Price

 

 

Para-T-Cycling

 

 

MC2

 

 

5th

 

 

Jonathan

 

 

Wren

 

 

Cleveleys RC

 

 

MC5

 

 

6th

 

 

Andrew

 

 

Kelsey

 

 

Team Battle Back

 

 

MC3

 

 

7th

 

 

Adrian

 

 

Jones

 

 

Dirtwheels Cycles

 

 

MC5

 

 

8th

 

 

Martin

 

 

Christmas

 

 

Graham Weigh Racing

 

 

MC3

 

 

9th

 

 

Nicholas

 

 

Fairfield

 

 

City RC (Hull)

 

 

MC4

 

 

10th

 

 

Shaun

 

 

Wilcox

 

 

London Dynamo

 

 

MC3

 

 

11th

 

 

Matthew

 

 

Hamilton

 

 

Lee Valley Youth CC

 

 

MC5

 

 

12th

 

 

Craig

 

 

Green

 

 

Fenland Clarion CC

 

 

MC5

 

 

13th

 

 

Thomas

 

 

Young

 

 

Unattached

 

 

MC3

 

 

14th

 

 

Louis

 

 

Rolfe

 

 

Lee Valley Youth CC

 

 

MC2

 

 

15th

 

 

Chloe

 

 

Selman

 

 

Barnsley RC

 

 

FC4

 

 

16th

 

 

Katie

 

 

Toft

 

 

Unattached

 

 

FC3

 

 

17th

 

 

Craig

 

 

Brodie

 

 

Unattached

 

 

MC4

 

 

DNF

 

 

Tim

 

 

Challinor

 

 

Para-T Cycling Team

 

 

MC5

 

 

         

By Classification Group

 

     

MC5

 

       

1st

 

 

Jonathan

 

 

Gildea

 

 

Seamons CC

 

 

MC5

 

 

2nd

 

 

Jonathan

 

 

Wren

 

 

Cleveleys RC

 

 

MC5

 

 

3rd

 

 

Adrian

 

 

Jones

 

 

Dirtwheels Cycles

 

 

MC5

 

 

4th

 

 

Matthew

 

 

Hamilton

 

 

Lee Valley Youth CC

 

 

MC5

 

 

5th

 

 

Craig

 

 

Green

 

 

Fenland Clarion CC

 

 

MC5

 

 

DNF

 

 

Tim

 

 

Challinor

 

 

Para-T Cycling Team

 

 

MC5

 

 

         

MC4

 

       

1st

 

 

Michael

 

 

Rennison

 

 

Cleveland Wheelers CC

 

 

MC4

 

 

2nd

 

 

Nicholas

 

 

Fairfield

 

 

City RC (Hull)

 

 

MC4

 

 

3rd

 

 

Craig

 

 

Brodie

 

 

Unattached

 

 

MC4

 

 

         

MC3/MC2/Female

 

     

1st

 

 

Jaco

 

 

Van Gass

 

 

Team Battle Back

 

 

MC3

 

 

2nd

 

 

Simon

 

 

Price

 

 

Para-T-Cycling

 

 

MC2

 

 

3rd

 

 

Andrew

 

 

Kelsey

 

 

Team Battle Back

 

 

MC3

 

 

4th

 

 

Martin

 

 

Christmas

 

 

Graham Weigh Racing

 

 

MC3

 

 

5th

 

 

Shaun

 

 

Wilcox

 

 

London Dynamo

 

 

MC3

 

 

6th

 

 

Thomas

 

 

Young

 

 

Unattached

 

 

MC3

 

 

7th

 

 

Louis

 

 

Rolfe

 

 

Lee Valley Youth CC

 

 

MC2

 

 

8th

 

 

Chloe

 

 

Selman

 

 

Barnsley RC

 

 

FC4

 

 

9th

 

 

Katie

 

 

Toft

 

 

Unattached

 

 

FC3

 

 

Provisional Results

Race name: Handcycles

BC National Paracycling Road Circuit Championships

 

 

Darley Moor Motor Circuit, A515, Ashbourne DE6 2ET

 

 

Handcycles

 

     

Start Time 14:40. Duration 1 Hour

 

   

Result

 

       

1st

 

 

Brian

 

 

Alldis

 

 

West Suffolk Wheelers & Triathlon Club

 

 

MH3

 

 

2nd

 

 

Chris

 

 

Madden

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH2

 

 

3rd

 

 

Alan

 

 

Cook

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH2

 

 

4th

 

 

Justin

 

 

Davis

 

 

Team Battle Back

 

 

MH3

 

 

5th

 

 

Kevin

 

 

Papworth

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH3

 

 

6th

 

 

Steven

 

 

Arnold

 

 

Team Battle Back

 

 

MH3

 

 

7th

 

 

Paul

 

 

Howell

 

 

Unattached

 

 

MH3

 

 

8th

 

 

Elizabeth

 

 

McTernan

 

 

Alford Whls

 

 

FH3

 

 

9th

 

 

Marcus

 

 

Asbury

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH3

 

 

10th

 

 

Ben

 

 

Zissman

 

 

Team Battle Back

 

 

MH2

 

 

11th

 

 

Edward

 

 

Jones

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH3

 

 

         

By Category

 

     

MH3

 

       

1st

 

 

Brian

 

 

Alldis

 

 

West Suffolk Wheelers & Triathlon Club

 

 

MH3

 

 

2nd

 

 

Justin

 

 

Davis

 

 

Team Battle Back

 

 

MH3

 

 

3rd

 

 

Kevin

 

 

Papworth

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH3

 

 

4th

 

 

Steven

 

 

Arnold

 

 

Team Battle Back

 

 

MH3

 

 

5th

 

 

Paul

 

 

Howell

 

 

Unattached

 

 

MH3

 

 

6th

 

 

Marcus

 

 

Asbury

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH3

 

 

7th

 

 

Edward

 

 

Jones

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH3

 

 

         

MH2/FH3

 

       

1st

 

 

Chris

 

 

Madden

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH2

 

 

2nd

 

 

Alan

 

 

Cook

 

 

The Handcycling Association of the United Kingdom

 

 

MH2

 

 

3rd

 

 

Elizabeth

 

 

McTernan

 

 

Alford Whls

 

 

FH3

 

 

4th

 

 

Ben

 

 

Zissman

 

 

Team Battle Back

 

 

MH2

 

 

Provisional Results

Race name: Tandems

BC National Paracycling Road Circuit Championships

 

Darley Moor Motor Circuit, A515, Ashbourne DE6 2ET

 

Tandems

 

     

Start Time 14:40. Duration 1 Hour

 

 

Group 6 - Tandem

 

   

1st

 

 

Jan

 

 

Newman

 

 

Oxford City RC

 

 

Pilot

 

 

Claire

 

 

Leaver

 

 

Zappis

 

 

2nd

 

 

Nia

 

 

Knight

 

 

Bynea CC

 

 

Pilot

 

 

Katie

 

 

Curtis

 

 

Cardiff JIF

 

 

3rd

 

 

Sophie

 

 

Thornhill

 

 

Sportcity Velo

 

 

Pilot

 

 

Megan

 

 

Boyd

 

 

Sportcity Velo

 

 

4th

 

 

Jack

 

 

Garner

 

 

Lincsquad

 

 

Pilot

 

 

Torin

 

 

Cannings

 

 

Lincsquad

 

 

5th

 

 

Alice

 

 

Hayden

 

 

Matlock CC

 

 

Pilot

 

 

Emily

 

 

Thoday

 

 

Matlock CC

 

 

6th

 

 

Lydia

 

 

Hayden

 

 

Matlock CC

 

 

Pilot

 

 

Ana

 

 

Gill

 

 

Heanor Clarion