Event URN:
253202
Start date:
Mon, 22nd Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Fowlmead Country Park
Off A258, Sholden, Deal, Kent, CT14 0BF
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Thanet RC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Colin Robinson
3 St Nicholas Lodge
Manor Road
St Nicholas At Wade
Birchington
Kent
CT7 0PB
01227 823475
robinson_colin5@sky.com
Cheques payable to:
Thanet RC
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 18:30 U10 Youth Only Youth D 8km / 5m
22 Jul 13 18:30 U8 Youth Only Youth E
22 Jul 13 18:50 U12 Youth Only Youth C 13km / 8m
22 Jul 13 19:15 U14 Youth Only Youth B

View All

1 or 2 in series

Event Location:

Off A258,
Sholden,
Deal,
Kent,
CT14 0BF

Race: U10

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 5 days 14 hours 35 minutes 50 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 18:30 Youth Only Youth D 8km / 5m

Race: U8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U12

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 5 days 14 hours 35 minutes 50 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 18:50 Youth Only Youth C 13km / 8m

Race: U14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 5 days 14 hours 35 minutes 50 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:15 Youth Only Youth A 20km / 12m

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lance Childs Thanet RC Finished D 3
2 Mitchell Lacey Barking & Dagenham CC Finished D 2
3 Jack Hill Thanet RC Finished D 1
4 Flynn Robinson Thanet RC Finished D 0
5 Alfie Wood Wigmore CC Finished D 0
6 Hannah Bennett Thanet RC Finished D 3
7 Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished D 2
8 Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished D 0
9 Benjamin Inett Thanet RC Finished E 0
10 James Cowlard Thanet RC Finished D 0
11 Shannon Neame Thanet RC Finished 0
12 Holly Saunders Wigmore CC Finished D 0
13 Jessica Northcott Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
2 Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
3 Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 2
4 Joshua Milnes Thanet RC Finished E 1
5 Alex Dack Thanet RC Finished E 0
6 Luca Wickham Finished 0
7 Millie Dack Thanet RC Finished E 2
8 Matthew Cowlard Thanet RC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Anderton Thanet RC Finished C 3
2 Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished C 2
3 Thomas Murphy Barking & Dagenham CC Finished C 1
4 Cameron Coxon Wigmore CC Finished C 0
5 Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished C 3
6 Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
7 George Pittock Thanet RC Finished C 0
8 Luke Hill Thanet RC Finished C 0
9 Alyssa Chin Finished 0
10 Libby Haley-Smith Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
2 Oliver Robinson Thanet RC Finished B 2
3 Oliver Dickson Thanet RC Finished B 1
4 Callum O'Regan Thanet RC Finished B 0
5 George Edmondson Thanet RC Finished B 0
6 David Redmond Thanet RC Finished B 0
7 Madeleine Bazin Thanet RC Finished B 3
8 Tia Neame Thanet RC Finished B 2
9 Tom Winch Thanet RC Finished B 0
10 Megan Griffiths Thanet RC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Outram Thanet RC Finished A 3
2 Jack Bryant Thanet RC Finished A 2
3 Daniel Martin Thanet RC Finished A 1
4 Samuel Johnson Thanet RC Finished A 0
5 Ben Foames Wigmore CC Finished A 0
6 Anna Saunders Wigmore CC Finished A 3