Event URN:
253198
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Lee Quarry
Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Brownbacks ( website )
Event website:
http://www.brownbacksracing.co.uk
Event organiser:
Mr Paul McKeown
07545953500
Cheques payable to:
Brownbacks
Info for Riders:
See website for advance entry fees and discounts for full series

Two courses in operation, "Have-a-go" which is aimed at the riders with less experience/ confidence and fitness. The main course aims to test riders experience, confidence and fitness. Both courses fully rideable.

The format is a staggered start with a common finishing lap with the winner of the "Racer" category.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 Racer Men MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
8 Sep 13 10:31 Racing Divas MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 30 mins
8 Sep 13 10:31 Weekend Warriors Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
8 Sep 13 10:35 Grand Veteran (50+) MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 01 hr 30 mins

View All

Old fashioned grassroots MTBXC event with a great welcome for all.

 

Rider sign on for all races is between 08:00 and 09:30

 

Significant discounts for pre-entry and even more for entering the full series

Event Location:

Futures Park,
Bacup,
Lancashire,
OL13 0BB

Race: Racer Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, G/Vet... 01 hr 30 mins

Race: Racing Divas

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:31 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, G/Vet... 01 hr 30 mins

Race: Weekend Warriors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:31 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins

Race: Grand Veteran (50+)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:35 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 01 hr 30 mins

Race: Veteran (40+)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:35 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins

Race: Have a Go Heroine

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:50 Non-Ranking None N/A 01 hr 10 mins

Race: Have-a-go Hero

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 10:50 Non-Ranking None N/A 01 hr 10 mins

Race: Lads

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:10 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 01 hr

Race: Lasses

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:10 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 01 hr

Twitter Feed

Confirmed Results

Race name: Racer Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Smith Finished 01:23:08:000 0
2 Ben Lawson Finished Junior 01:26:32:000 34
3 David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished Veteran 01:28:36:000 30
4 Carl Draper Finished Master 01:29:47:000 0
5 Mathew Livesey Finished Sport 01:32:57:000 23
6 Nick Shaughnessy Team Elite Finished Veteran 01:25:27:000 20
7 Dermot Mckee Finished Veteran 01:25:37:000 18
8 Adam Webster Finished N/A 01:35:46:000 0
9 Roberto Conte Finished N/A 01:25:14:000 14

Confirmed Results

Race name: Racing Divas

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alison Rushton Ribble Valley CRC Finished N/A 01:22:07:000 0
2 Jane Squires Finished 01:34:24:000 0
3 Beate Kubitz Finished Veteran 01:36:24:000 0

Confirmed Results

Race name: Weekend Warriors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Tudor Rossendale RC Finished N/A 01:21:54:000 0
2 Ben Neaves Finished N/A 01:21:55:000 0
3 Brett Dempsey Finished 01:28:30:000 0
4 Rob Lihou Finished Sport 01:29:13:000 0
5 Andrew Lindley Finished N/A 01:30:36:000 0
6 Ian McKinley Lancashire RC Finished 01:35:16:000 0
7 Simon Hedley Finished 01:36:28:000 0
8 Ben Rowland Finished 01:37:57:000 0
9 Tom Ryan Finished 01:22:40:000 0
10 Tom Byrne Finished 01:26:30:000 0
11 Chris Gregory Finished 01:28:05:000 0
12 Matt Ethell Finished 01:29:45:000 0
13 Will Sewell Finished 01:30:25:000 0
14 Richard Legge Finished 01:30:39:000 0
15 Edd McIntosh Finished Sport 01:30:51:000 0
16 Nick Flatts Finished 01:35:05:000 0
17 Phil Wade Finished 01:35:17:000 0
18 James Butler Finished N/A 01:39:06:000 0
19 D Rushton Finished 01:22:29:000 0
20 Jack Bruno Finished 01:32:52:000 0

Confirmed Results

Race name: Grand Veteran (50+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Corbett Finished 01:27:08:000 0
2 Simon Fox Finished N/A 01:29:09:000 0
3 Nigel Moore Lyme RC Finished G/Vet 01:20:56:000 30
4 David Jones Finished 01:33:49:000 0

Confirmed Results

Race name: Veteran (40+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Julien Finished 01:23:32:000 0
2 Peter Squires Finished 01:25:14:000 0
3 Mark Bolton Finished 01:29:29:000 0
4 Mick Rushton Finished 01:19:38:000 0
5 Mick Wigglesworth Vegetarian C & AC Finished 01:19:50:000 0
6 Lee Perie Wheelbase Altura MGD Finished Veteran 01:21:18:000 20
7 Iain Murray Skipton Cycling Club Finished N/A 01:23:54:000 0
8 Chipps Chippendale Finished N/A 01:26:13:000 0

Confirmed Results

Race name: Have a Go Heroine

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tracy Bailey Finished N/A 01:11:36:000 0
2 Claire Livesey Finished 01:01:31:000 0
3 Ali Springer Finished 01:19:32:000 0

Confirmed Results

Race name: Have-a-go Hero

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Pressley Finished N/A 01:04:03:000 0
2 Alan Rothwell Army Cycling Union Finished N/A 01:05:43:000 0
3 Stuart Jackson Finished 01:06:46:000 0
4 Gary Euston Finished 00:56:44:000 0
5 Glenn Barry Finished 00:57:03:000 0
6 Matt Royle Finished 01:00:26:000 0
7 David Elo Finished Veteran 01:00:37:000 0
8 Jim Linsey Finished 01:00:46:000 0
9 Chris Townley Finished 01:03:41:000 0
10 Patrick Taylor Finished 01:05:04:000 0
11 David Shannon Finished 01:06:37:000 0
12 Alistair Jolly Finished 01:08:55:000 0
13 Olly Kitchin Finished 01:09:59:000 0
14 Peter Evens Finished 01:14:11:000 0
15 Mark Hanson Finished 00:55:10:000 0
16 Ian Taylor Finished 00:57:17:000 0

Confirmed Results

Race name: Lads

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Lewis High Peak Cycles RT Finished Youth 00:47:13:000 40
2 Sam Flinton Finished 00:48:01:000 0
3 Ted Credie Finished 00:49:16:000 0
4 Joe Williams Holme Valley Whls Finished Youth 00:53:39:000 26
5 Adam Palmer Finished 00:47:07:000 0
6 Patrick Hanson Finished 00:50:34:000 0

Confirmed Results

Race name: Lasses

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 00:56:49:000 40